Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 11 Ιαν 2012 01:09 #46

  • investor
  • Το Άβαταρ του/της investor
Άκου φίλε.Εγώ θα το πώ τελευταία φορά εδώ και όποιος θέλει με ακούει.Άποψη εκφράζω και δεν επιβάλλω τίποτα σε κανέναν.

Μη συγχέετε διάφορα πράγματα στο μυαλό σας όπως κάνατε και το '99 στο χρηματιστήριο και τα χάσατε όλα...

Λοιπόν θεωρώ τη συγκεκριμένη στιγμή ότι το χειρότερο να πάτε τα λεφτά σας σε τέτοια κεφάλαια στο εξωτερικό με μηδέν κέρδος και άγνωστο μέλλον.Θεωρώ ότι τα επιτόκια που δίνουν οι ελληνικές τράπεζες δε θα τα ξαναβρείτε.Προσωπικά,γελάω πολύ με κάποιους φίλους μου που τα μεταφέρουν έξω,βλέποντας να μπαίνουν ζεστά κάθε μήνα(και ανοιχτά τα χρήματα) δύο μισθοί σε μένα,χωρίς να κάνω ΤΙΠΟΤΑ...

Έγιναν πρόσφατα τεστ αντοχής των τραπεζών.Οι "δυνατές" γερμανικές τράπεζες που κάποιοι πάνε τα λεφτά τους,θέλουν 13δις μέχρι τα μέσα του 2012 για να πιάσουν τα όρια(9%).Για όσους ξέρουν τί σημαίνουν αυτά,καταλαβαίνουν ότι το ποσό είναι τεράστιο αν λάβει κανείς υπόψιν ότι οι γαλλιικές τράπεζες θέλουν 7δις και οι ιταλικές 15δις...

Λοιπόν,θέλετε ή όχι σε λίγες μέρες ανακοινώνεται η συμφωνία για τη δανειακή(εάν όχι,πάμε σε άλλη συζήτηση αλλά είναι ελάχιστα πιθανό).Τί σημαίνει αυτό??Χασούρα για τα μεσαία ψάρια,κέρδος για τα μεγάλα ψάρια και καμμία μεταβολή για τα μικρά ψαράκια που είναι οι πολλοί και αυτοί που πανικοβάλλονται περισσότερο απο τα άλλα τα ψαράκια και συνήθως κάνουν λάθος επιλογή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 11 Ιαν 2012 03:04 #47

  • bp
  • Το Άβαταρ του/της bp
investor έγραψε:

Έγιναν πρόσφατα τεστ αντοχής των τραπεζών.Οι "δυνατές" γερμανικές τράπεζες που κάποιοι πάνε τα λεφτά τους,θέλουν 13δις μέχρι τα μέσα του 2012 για να πιάσουν τα όρια(9%).Για όσους ξέρουν τί σημαίνουν αυτά,καταλαβαίνουν ότι το ποσό είναι τεράστιο αν λάβει κανείς υπόψιν ότι οι γαλλιικές τράπεζες θέλουν 7δις και οι ιταλικές 15δις...

Σύμφωνα με τα δικά μου στοιχεία, οι τράπεζες χρειάζονται τα κάτωθι ποσά για να πιάσουν τα όρια 9% (Tier 1), αν υποθέσουμε ότι το κούρεμα θα είναι 50%.
Αν το κούρεμα είναι μεγαλύτερο, τα νούμερα (απόλυτα μεγέθη και ποσοστά αλλάζουν).

Γερμανικές: 39.9 δις Ευρώ (1.6% του ΑΕΠ της χώρας)
Γαλλικές: 37.9 δις Ευρώ (1.9% του ΑΕΠ της χώρας)
Ιταλικές: 21.1 δις Ευρώ (1.3% του ΑΕΠ της χώρας)
Ελληνικές: 30.3 δις Ευρώ (13.8% του ΑΕΠ της χώρας)

(Με την επιφύλαξη ότι από τη δημοσίευση των ως άνω στοιχείων στο Reuters, οι τράπεζες δεν έχουν "ξεφορτώσει" ομόλογα Ελλάδος και PIIGS.)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 11 Ιαν 2012 11:40 #48

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Investor, τα στοιχεία που δίνεις είναι από επιεικώς άσχετα έως παραπλανητικά. Ενισχύεις αυτό που έγραψα περί τραπεζικών παπαγάλων. Δεν σου λέω ότι είσαι εσύ, πιθανόν να έχεις πέσει θύμα και εσύ αυτών.
Συγκρίνεις μια από τις 10 μεγαλύτερες τράπεζες του κόσμου με τις χρεοκοπημένες τράπεζες της Ελλάδας; Ατόπημα. Το να τοποθετήσει κεφάλαια σε επενδύσεις γενικά, σε αυτή τη περίοδο, είναι μεγάλο ρίσκο. Το να διατηρεί καταθέσεις στο εξωτερικό, σε μια από τις χώρες των G7 έχει πολύ μικρότερο ρίσκο από το να τα έχει Ελλάδα. Τα επιτόκια 7.5% που έχουν φτάσει και δίνουν εδώ είναι η απόδειξη αυτού του ρίσκου αυτού.
Ο καθένας παίρνει τι ρίσκο του, αλλά δεν δικαιούται να διαμαρτύρεται μετά όταν αντιμετωπίσει χασούρα (από συναλλαγματικό κίνδυνο).

υ.γ. Μην αναφέρεις την LB σαν παράδειγμα. Αυτή ήταν επενδυτική τράπεζα.

-Μη συγχέετε διάφορα πράγματα στο μυαλό σας όπως κάνατε και το '99 στο χρηματιστήριο και τα χάσατε όλα...

Ποιοι τα έχασαν όλα; Εμείς ή εσείς; Αυτοί που ακούνε συνέχεια τους παπαγάλους του Αμαζονίου;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 11 Ιαν 2012 12:42 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 11 Ιαν 2012 15:52 #49

  • investor
  • Το Άβαταρ του/της investor
Λοιπόν κοιτάξτε επειδή δε ξέρω πού τα βρίσκετε αυτά τα στοιχεία και πόσο outdated είναι,θα παραθέσω λινκ για να μη μου λέτε ότι τα βγάζω κ απο το μυαλό μου.
dealbook.nytimes.com/2011/12/08/stress-t...s-need-more-capital/

Και μια σημερινή συμβουλή για όσους σορτάρουν ευρώ : Ετοιμαστείτε για άνοδο του Ευρώ τους επόμενους 2-3 μήνες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 11 Ιαν 2012 17:17 #50

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Αυτά που γράφει το άρθρο, δεν είναι ακριβώς αυτά που έγραψες πρίν. Όταν έχει ανάγκες 17 δις η Γερμανία για ΟΛΟ το τραπεζικό της σύστημα, οι ανάγκες της Γαλλίας θα είναι είναι πολλαπλάσιες. Απλά κάνει ένα τέχνασμα, ότι και καλά δεν έχουν πρόβλημα οι τράπεζες της Γαλλίας (σαχλαμάρες) και χωρίς να δώσει κανένα στοιχείο δεν αναφέρει τίποτα. Τι αναφέρει ακριβώς η μελέτη της Blackrock; Το ξέρουμε ή κάνουμε επιλεκτικές ερμηνείες; Για την Ελλάδα τι λέει ακριβώς; Το χάος; Την ΕΚΤ την ελέγχουν οι Γερμανοί και κόβουν € όποτε θέλουν για την πάρτη τους. Για την Ελλάδα μην περιμένεις να κόψουν ποτέ. Οπότε συνάδελφοι, αφήστε τα παραπλανητικά σχόλια. Καλώς έχουν κάνει όσοι έχουν κάνει αυτά που κάνουν (το λέω έτσι γενικά). Ο καθένας αναλαμβάνει το ρίσκο του.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 11 Ιαν 2012 21:27 #51

  • midi
  • Το Άβαταρ του/της midi
Και μια σημερινή συμβουλή για όσους σορτάρουν ευρώ : Ετοιμαστείτε για άνοδο του Ευρώ τους επόμενους 2-3 μήνες[/

ειναι ωραια να εχουμε αναμεσα μας ανθρωπους με γνωσεις αλλα καλο ειναι να σκεφτουμε και λιγο πως μπορει να προβλεψει κανεις σωστα,οπου αποτυγχανουν ακριβοπληρωμενοι επαγγελματιες..
ας κραταμε και καμια πισινη λοιπον γιατι παιζονται κεφαλαια ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 14 Ιαν 2012 17:46 #52

  • ανησυχος
  • Το Άβαταρ του/της ανησυχος
απο ανωνυμους ξερολες χορτασαμε... B)

ο καθε ενας κανει κ μια προβλεψη...investor του κωλου(με το συμπαθειο)!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 19 Ιαν 2012 21:45 #53

  • investor
  • Το Άβαταρ του/της investor
Έχω ένα νέο για όσους βάλανε τα λεφτά τους στην Goldman Sachs!!!!!!!

Μόλις χτες τα λεφτά τους με μηδενικό επιτόκιο,επενδύθηκαν σε μετοχές της Alpha!!!!!! :lol: :laugh:

Με τον καιρό,αυτά που έλεγα για άνοδο του Ε τους επόμενους 2-3 μήνες θα επαληθεευτούν.
Και αυτοί που με άκουσαν και έκαναν απλά μία προθεσμιακή σε ελληνική τράπεζα,θα κερδίσουν.Ω ναι ξέρω είμαι παπαγαλάκι και οι μάγκες τα βγάζουν έξω τα λεφτά.

Είμαι πολύ χαρούμενος απο τη μία,που έστω και έτσι βοήθησα κάποιο κόσμο να σώσει τα λεφτά του απο ανούσιες ενέργειες που μόνο ζημία θα έφερναν και απο την άλλη σκέφτομαι ότι δεν είναι τυχαίο πώς οι περισσότεροι που όπως προείπα δεν έχουν ιδέα και απλά κινούνται βάσει φημών,χάνουν και θα συνεχίσουν να χάνουν επ άπειρον.

Μια συμβουλή και για σήμερα(όποιος βέβαια θέλει την ακούει πάντα):
Όποιος έχει περίσσευμα,ας ρίξει λεφτά(πολλά όμως) σε τραπεζικές μετοχές για βραχυπρόθεσμη επένδυση!

ΥΓ.Επειδή αυτό που κάνω,δε θα μπορώ να το συνεχίσω,είναι απο τα τελευταία μου μηνύματα εδώ.Χαίρομαι που έστω και λίγοι αρχίζουν και ξυπνάνε!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 22 Ιαν 2012 14:27 #54

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
investor έγραψε:
Έχω ένα νέο για όσους βάλανε τα λεφτά τους στην Goldman Sachs!!!!!!!

Μόλις χτες τα λεφτά τους με μηδενικό επιτόκιο,επενδύθηκαν σε μετοχές της Alpha!!!!!! :lol: :laugh:

Με τον καιρό,αυτά που έλεγα για άνοδο του Ε τους επόμενους 2-3 μήνες θα επαληθεευτούν.
Και αυτοί που με άκουσαν και έκαναν απλά μία προθεσμιακή σε ελληνική τράπεζα,θα κερδίσουν.Ω ναι ξέρω είμαι παπαγαλάκι και οι μάγκες τα βγάζουν έξω τα λεφτά.

Είμαι πολύ χαρούμενος απο τη μία,που έστω και έτσι βοήθησα κάποιο κόσμο να σώσει τα λεφτά του απο ανούσιες ενέργειες που μόνο ζημία θα έφερναν και απο την άλλη σκέφτομαι ότι δεν είναι τυχαίο πώς οι περισσότεροι που όπως προείπα δεν έχουν ιδέα και απλά κινούνται βάσει φημών,χάνουν και θα συνεχίσουν να χάνουν επ άπειρον.

Μια συμβουλή και για σήμερα(όποιος βέβαια θέλει την ακούει πάντα):
Όποιος έχει περίσσευμα,ας ρίξει λεφτά(πολλά όμως) σε τραπεζικές μετοχές για βραχυπρόθεσμη επένδυση!

ΥΓ.Επειδή αυτό που κάνω,δε θα μπορώ να το συνεχίσω,είναι απο τα τελευταία μου μηνύματα εδώ.Χαίρομαι που έστω και λίγοι αρχίζουν και ξυπνάνε!!!


Ευτυχως!!! Ελπιζω να χασουμε τις περιφημες προβλεψεις σου γρηγορα ωστε να αγορασουμε κανα καζαμια και να βοηθησουμε την τοπικη αναπτυξη..

Τωρα για την Goldman Suchs!!! Mε εχεις κανει και γελαω, να εισαι καλα, το χρειαζομουν..

Δεν θα απευθυνθω σε σενα, αλλωστε εσυ γνωριζεις..

Για τους υπολοιπους ομως που ενδιαφερονται και ψαχνουν πως να διασφαλισουν τα χρηματα τους, πρεπει να πω το εξης για να μην εχουν διαστρευλομενη εικονα..

Η Goldman Suchs ΔΕΝ εχει καμμια αναγκη να επενδυσει τα χρηματα των Αμερικανων στην Alpha Bank..

Μπορειτε να δειτε εδω που ειναι επενδυμενα τα χρηματα σας για παραδειγμα στο α/κ GS Euro Liquid Reserve Funds:

portfolios.morningstar.com/fund/summary?...on=IRL&culture=en-us

Ολα τα χρηματα ειναι επενδυμενα σε AAA, AA kai A αξιολογησης εταιριες και μετρητα.

Η Alpha Bank εχει δεν εχει αξιολογηση CC.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα