Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ?

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 18 Σεπ 2018 12:39 #73

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Είδα πως υπάρχει μια εταιρία στην Ελλάδα, που εγκαθιστά αυτόνομα φωτοβολταϊκά-μπαταρίες-καλώδια-κτλ, μαζί με Φ.Π.Α., με πλήρη ανεξαρτησία από τη ΔΕΗ, κανένα ρολόι, στα 2.400 ευρώ!

www.mp-energy.gr/%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B...%B9%CE%BA%CE%B1.html
Πολλές υπάρχουν. Αυτές οι λύσεις ειναι για κανένα εξοχικο για την ωρα. Τα φωτοβολταϊκα ομως πέφτουν συνέχεια. Λογικά στο μελλον, αν έχεις χωρο να βαλεις αρκετά, (αρα ξεχναμε μεγαλες πόλεις, πολυκατοικίες κλπ) μπορει οντως να συμφέρουν μακροχρόνια.
Το μεγαλο πρόβλημα είναι οι μπαταρίες. Τοσο για τα σπίτια όσο και για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.
Αν δε βρεθει τεχνολογια για τις μπαταρίες ωστε, να φτηνηνουν και να αντεχουν ποιο πολλα χρονια, δύσκολα θα υπάρξει απεξάρτοποιηση απο δεη σε νορμάλ κλιμακα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 17 Μαρ 2022 06:29 #74

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Πόσο κοστίζει και τι κερδίζεις από την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών στις στέγες των σπιτιών
www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia...s-steges-ton-spition
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 24 Μαρ 2022 15:24 #75

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Πόσο κοστίζει και τι κερδίζεις από την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών στις στέγες των σπιτιών
www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia...s-steges-ton-spition
Πολύ καλή σκέψη αυτή η επιδότηση.
Αυτό που δεν μπορεί να γνωρίζει κάποιος είναι οι πιθανές βλάβες των Φ/Β κ η πτώση της απόδοσής τους μετά από κάποια χρόνια.
Αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία ας την παραθέσει εδώ
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει .......για τον πωλητή! 25 Μαρ 2022 19:31 #76

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει .......για τον πωλητή!

Εγώ δεν έχω βάλει και ούτε πρόκειται να κάνω το σπίτι μου γκαραγκιόζη και να το παίζω «επιχειρηματίας» της κακιάς ώρας της γειτονιάς.
Απλά όπου ακούς πολλά «κοκόρια» να μιλάνε για ανεμόμυλους και φωτοβολταϊκά η πείρα και το background όσων τα στηρίζουν είναι:
1.Χρωστανε χρήματα από άλλα δάνεια και πάνε μέσω «επιδοτήσεων» να μειώσουν τις οφειλές τους σε Τράπεζες και το χειρότερο πάνε να μπλέξουν και άλλους να αισθάνονται «σίγουροι».

2.Οσοι λένε πχ «έβγαλα» €5.000 τον χρόνο ………ξεχνάνε ότι στο ρημάδι ακίνητο που διαμένουν πληρώνουν και ρεύμα ………..επομένως από τα ετήσια «έσοδα» φωτοβολταϊκών πρέπει να αφαιρεθεί η δαπάνη ηλεκτρικής ενέργειας του ακινήτου που διαμένουν ώστε να βγει το «καθαρό» ποσόν που δεν είναι και «καθαρό» γιατί ο όποιος πάροχος που έχουν υπογράψει όταν «βάζει» τα χρήματα στην Τράπεζα σε Λογαριασμό σου αυτό εκλαμβάνετε Εισόδημα και είτε φορολογείσαι σαν Φυσικό Πρόσωπο και αμα τα Έσοδα από τα φωτοβολταϊκά είναι πάνω από ένα ποσόν τότε σε «σκίζει» η Εφορία και σε φορολογεί σαν Επιχείρηση……..

3.Η επιδότηση αναφέρεται ότι θα είναι €5.000 το οποίον σημαίνει ότι άλλα τόσα χρήματα θα πρέπει να καταβάλεις «εσύ» και το οποίον συνεπάγεται €10.000 -€12.000 κόστος και όχι να πας να δανειστείς να σου βάλουν και επιτόκιο…..για να γίνει η απόσβεση κεφαλαίου.

4.Στις μονάδες φωτοβολταϊκών θα βάζουν και ρολόι οι πάροχοι και θα καταγράφουν ανάλογα τον μήνα το δίμηνο την απόδοση προκειμένου να κοστολογήσουν την απόδοση …….γιατι η κοστολόγηση απόδοση δεν θα γινεται υποθετικά οτι το ακινητο εχει 24 ωρες το 24ωρο ηλιο......

5.Αν παλιότερα με ένα πάροχο την ΔΕΗ υπήρχε ένα ρίσκο πχ 10 να πάρεις τα χρήματά σου και κοστολογήσεων τότε καταλαβαίνεις τι γίνεται «σήμερα» με το κάθε λαμόγιο «πάροχο» που όλοι είναι ξεβράκωτοι με δάνεια πάνε να «στήσουν» μαγαζί …….και αυτά αφορούν και τους «μικρούς» και τους «μεγάλους» παρόχους Μυτιλιναίος -Βαρδινογιάννης κλπ.
Απλά τους μεγάλους παρόχους το Κράτος τους χρησιμοποιεί διότι παίρνει τα cash χρήματά τους ο κάθε «Μητσοτάκης» η «Τζιπρας» και τα κάνει Επιδόματα προεκλογικά και οι ίδιοι παίρνουν «σκοτωμένα» Ομόλογα του Κράτους και τα ρευστοποιούν στην τεταρτογενή αγορά Ομολόγων + να δανείζονται και άλλα χρήματα από τις Τράπεζες λόγω «φερεγγυότητάς» τους ……+ τις επιδοτήσεις «κατά προτεραιότητα» στα μεγάλα Έργα υποδομών του Κράτους…….!

6.Αν έχεις €10.000 -€15.000 αντί για «πράσινες» μακακίες τοποθέτησέ τα στον χρυσό -λίρες όπως «μας τα έλεγε» ο «συγχωρεμένος» Soto51 και σε 20-25 χρόνια θα έχουν πολλή περισσότερο πολλαπλασιαστεί.

Τέλος όποιος κυνηγάει τα πολλά χάνει και τα λίγα ……………….η αλλιώς «Το φυλάξαι τ' αγαθά χαλεπώτερον εστί του κτησάσθαι».
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 25 Μαρ 2022 19:33 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει .......για τον πωλητή! 27 Μαρ 2022 14:46 #77

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
PRS33 (PARIS33) έγραψε:
Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει .......για τον πωλητή!

Εγώ δεν έχω βάλει και ούτε πρόκειται να κάνω το σπίτι μου γκαραγκιόζη και να το παίζω «επιχειρηματίας» της κακιάς ώρας της γειτονιάς.
Απλά όπου ακούς πολλά «κοκόρια» να μιλάνε για ανεμόμυλους και φωτοβολταϊκά η πείρα και το background όσων τα στηρίζουν είναι:
1.Χρωστανε χρήματα από άλλα δάνεια και πάνε μέσω «επιδοτήσεων» να μειώσουν τις οφειλές τους σε Τράπεζες και το χειρότερο πάνε να μπλέξουν και άλλους να αισθάνονται «σίγουροι».

2.Οσοι λένε πχ «έβγαλα» €5.000 τον χρόνο ………ξεχνάνε ότι στο ρημάδι ακίνητο που διαμένουν πληρώνουν και ρεύμα ………..επομένως από τα ετήσια «έσοδα» φωτοβολταϊκών πρέπει να αφαιρεθεί η δαπάνη ηλεκτρικής ενέργειας του ακινήτου που διαμένουν ώστε να βγει το «καθαρό» ποσόν που δεν είναι και «καθαρό» γιατί ο όποιος πάροχος που έχουν υπογράψει όταν «βάζει» τα χρήματα στην Τράπεζα σε Λογαριασμό σου αυτό εκλαμβάνετε Εισόδημα και είτε φορολογείσαι σαν Φυσικό Πρόσωπο και αμα τα Έσοδα από τα φωτοβολταϊκά είναι πάνω από ένα ποσόν τότε σε «σκίζει» η Εφορία και σε φορολογεί σαν Επιχείρηση……..

3.Η επιδότηση αναφέρεται ότι θα είναι €5.000 το οποίον σημαίνει ότι άλλα τόσα χρήματα θα πρέπει να καταβάλεις «εσύ» και το οποίον συνεπάγεται €10.000 -€12.000 κόστος και όχι να πας να δανειστείς να σου βάλουν και επιτόκιο…..για να γίνει η απόσβεση κεφαλαίου.

4.Στις μονάδες φωτοβολταϊκών θα βάζουν και ρολόι οι πάροχοι και θα καταγράφουν ανάλογα τον μήνα το δίμηνο την απόδοση προκειμένου να κοστολογήσουν την απόδοση …….γιατι η κοστολόγηση απόδοση δεν θα γινεται υποθετικά οτι το ακινητο εχει 24 ωρες το 24ωρο ηλιο......

5.Αν παλιότερα με ένα πάροχο την ΔΕΗ υπήρχε ένα ρίσκο πχ 10 να πάρεις τα χρήματά σου και κοστολογήσεων τότε καταλαβαίνεις τι γίνεται «σήμερα» με το κάθε λαμόγιο «πάροχο» που όλοι είναι ξεβράκωτοι με δάνεια πάνε να «στήσουν» μαγαζί …….και αυτά αφορούν και τους «μικρούς» και τους «μεγάλους» παρόχους Μυτιλιναίος -Βαρδινογιάννης κλπ.
Απλά τους μεγάλους παρόχους το Κράτος τους χρησιμοποιεί διότι παίρνει τα cash χρήματά τους ο κάθε «Μητσοτάκης» η «Τζιπρας» και τα κάνει Επιδόματα προεκλογικά και οι ίδιοι παίρνουν «σκοτωμένα» Ομόλογα του Κράτους και τα ρευστοποιούν στην τεταρτογενή αγορά Ομολόγων + να δανείζονται και άλλα χρήματα από τις Τράπεζες λόγω «φερεγγυότητάς» τους ……+ τις επιδοτήσεις «κατά προτεραιότητα» στα μεγάλα Έργα υποδομών του Κράτους…….!

6.Αν έχεις €10.000 -€15.000 αντί για «πράσινες» μακακίες τοποθέτησέ τα στον χρυσό -λίρες όπως «μας τα έλεγε» ο «συγχωρεμένος» Soto51 και σε 20-25 χρόνια θα έχουν πολλή περισσότερο πολλαπλασιαστεί.

Τέλος όποιος κυνηγάει τα πολλά χάνει και τα λίγα ……………….η αλλιώς «Το φυλάξαι τ' αγαθά χαλεπώτερον εστί του κτησάσθαι».

Συμφωνω απολυτα.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 27 Μαρ 2022 14:47 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει .......για τον πωλητή! 27 Μαρ 2022 22:24 #78

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Και .........εγώ συμφωνώ ......αλλά να υπάρχει και η κοινή λογική ρε παιδια. Στην "απέναντι" πλευρά υπάρχει ο μπακαλόγυφτος Τραπεζομπακάλης που ενω εχουν χρήματα οι Τράπεζες και μαλιστα "κάθονται" σε € τρις το θεμα ειναι δεν γίνονται παραγωγικές επενδύσεις και οχι "επενδύσεις" του κλ τα 9μερα αλλά "Κατερίνας" της "θείας" του Μητσοτάκη για ανεμόμυλους πρωτην αδεια.....
Ο μπακαλόγυφτος Τραπεζίτης εχει θεμα γιατί βλέπουν οι καταθέσεις αυξήθηκαν (λογικό ειναι λόγω κοροϊδοιού μονο τα "επιδοματα" Vounchers "δουλεύουν" προεκλογικά ενω επιπροσθέτως βλέπουν οτι "δεν εχει ο αλλος υποχρεώσεις" να ξεπληρώνει νταβατζηλίκια δάνεια κλπ και πουλάνε αερα για μεταξωτές κορδέλες.
Πάνω απο ολα (μιλάω προσωπικά) σε καθε επένδυση κοιτάω οχι ποσα θα κερδίσω αλλά πρωτα να μην χασω.......
Απο εδω και πέρα τι να πεις για συντήρηση φωτοβολταϊκά ......δεν καταλαβαίνετε;
Αντε να εχουν ενα inverter η ανορθωτή που συνδέονται κατευθείαν στο δίκτυο και οσοι "καθρέφτες" ειναι made in Germany ,made in U.S.A και Holland θα ειναι "καλοί" και οσο καθρέφτες ειναι made in PRC ,made in Russian Federation εκτός του "δυτικού blog" θα ειναι "κακοί".
O μπακαλογυφτο - Τραπεζίτης μπορεί να δινει "επιδότηση" αλλά θα σου λεει και τα "καταστήματα" επιχειρήσεις που δανείζει για την αγορά + θα βαζει και "καποια" ασφάλεια να πληρώνει για τα φωτοβολταϊκά να σε εχει "σφικτό" και να κοιμασαι οτι τελικά θα κερδίσεις.........
Με απλά λόγια οταν βλέπεις τον αντιπαλό σου που ειναι ο μπακαλόφυφτος "τραπεζίτης" να σου επεφημεί μία "επένδυση" και να εισαι στο "ψαξιμο"............τοτε "ψάξε" που εχεις κανει λάθος....."στημένη" στην εχει......
Εγω οταν αποφάσισα να επενδύσω στο τσαντήρι μου για να εχω σπιτι δεν μου το ειπε κανενας ειδικός αλλά ουτε και απο μόνος μου που "εβγαζα τα ματια μου" να διαβάζω τα Ενημερωτικά Δελτία των πρός εισαγωγή στο Χ.Α επιχειρήσεων.
Μακάκας ημουνα και μου εβαλε κυριολεκτικά τα γυαλιά μια καθαρίστρια που τύγχανε να ειναι και μανα μου και την ευγνωμωνώ απο τότε γιατί οταν μετα αναφερομαι περίοδο ετους 2000 επι Σημίτη ειδα "σκασανε" οι "προσφορές" Στεγαστικών δανείων την Kawasaki Eliminator 400cc 16valves την εκανα Laborchini να τρέχω για προσφορές υλικών και μαστόρων.
(ημουνα .....σοβαρός επενδυτής :P α.....μονο πατσαβουρόχαρτα ΕΡΓΑΣ του Batman (Μπατατούδη) και το ΓΕΝΕΡ-άκι του Βρυώνη επένδυα και μου βγηκε αλλά τα χρηματά μου τα "τράβηξα" απο κολοφαρδία ηθελα να πληρώσω εργολάβους στην οικοδομή που ειχα ..........ναναι καλά η "καθαρίστρια" η γυναίκα που μου ειχε πεί να κτισω σπιτι να εχω.....που δεν ειχα.........)
Πάρτα χερια σου μακακα ειπα στον εαυτό μου γιατί οι "τυποι" θα σκισουνε κοσμο και κοσμάκη και κοίταξα τα χρήματα που ειχα δανειστεί απο θεμα εργασίας να τα πολλαπλασιάσω με αριστα οικοδομικά υλικά και εσωτερικών επενδύσεων.

Επί το απλούστερον ......τα μαθηματικά του μπακάλη και της καθαρίστριας μου εμαθαν μαθηματικά γιατι και ξαδελφός μου γιατρός που ερχόταν και εβλεπε το "χρήμα" που εριχνα χωρις να θελω να τον υποβαθμίσω αλλα παρασύρθηκε και μου ειχε πεί επι λέξει" : "Nα το ειχα "εγω" αυτο το ακινητο θα το πούλαγα και θα το "εριχνα" στο Χ.Α".
(αυτός ηταν λωποδύτης alla Neonakis .....λαδωνανε με "χρήμα" τους Διευθυντές Τραπεζών και "τσίμπαγαν" χιλιάδες κομμάτια Εισηγμένων στην Εγγραφή και κέρδιζαν ..........αλλά εγω δεν ημουνα Neonakis και γιατρός που σκοτωνονταν με τους ιδιοκτήτες Χρηματιστηριακών για την πρωτη ημερα εισαγωγής στο Χ.Α μιας μετοχής ποιος "θα ξεφορτώσει" πρωτος (ημουνα παρών σε πολλές διαμάχες τους τωρα μιλάμε Δωρική Τράπεζα 250 δρχ εγγραφή και πρωτη ημερα 5.000 δρχ και 6.000 δρχ δεύτερη ημέρα).
Εβαλε "μυαλό" μετα ο γιατρός ξαδελφος ........γιατι το "εξυπνο πουλί απο την μυτη πιάνετε" πηγε και αγοραζε "σκοτωμένα" ξενοδοχεία Αιγινα και σε αλλα μέρη και εφαγε στην μαπα τρελλούς ΕΝ.Φ.Ι.Α (ηταν κλειστα και τα αγορασε) μετα πλήρωσε την απληστεία του τρελλά €10.000 απο "μπαίνω -βγαίνω" και δεν με ειχε ακούσει βαλε ολα τα ακινητα σε offshore θα σε "σκίσουνε"....α.....πάνω απο ολα "νομιμος" με ¨πατέντα μλκ".......
Τα πολλυλογώ αλλά αξιζει τον κόπο γιατί αμα πάμε παλιότερα το 1990 πάλι η καθαρίστρια που τυχαίνει να ειναι και μανα μου η οποια απο........κομμώτρια τις ειπε βαλε τα χρηματά σου στα Εντοκα Γραμμάτια και Ομόλογα που τοτε ο "παππούς" Μητσοτάκης εδινε τρελλά λεφτα 28% και 32% επιτόκια......
Τωρα το Μαξίμου να μου πούν αγορά με €500 δεν αγοράζω τιποτα !
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 27 Μαρ 2022 22:32 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει .......για τον πωλητή! 28 Μαρ 2022 16:02 #79

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), PRS33 (PARIS33)

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει .......για τον πωλητή! 28 Μαρ 2022 23:24 #80

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Με απλά λόγια ειναι μια μεσαίου πρός χαμηλού ρισκου επένδυση με χαμηλό κέρδος λόγω π.ρ.ο.σ.θ.ε.τ.η.ς Φορολογίας στα φυσικά πρόσωπα.
Για τα υπόλοιπα που αναφέρετε : Μικρά "καραβια" μικρές φουρτούνες και μεγάλα καραβια μεγάλες φουρτούνες!
Το οποιον σημαίνει αμα ημουνα Καταριανός και Σαουδάραβας -Αρμένιος και ειχα χιλιάδες στρέματα φωτοβολταϊκά στις Αραβικές Πολιτείες θα "τσιμπαγα" τα μηναία εσοδα απο εκεί και θα τα εκανα με νεες επιδοτήσεις ανεμόμυλους windturbo στο Yunanistan.
Για την τιμή kwh αυτο που καταλαβαίνει ο καθένας ειναι οτι ο "πωλητής" εχει "σφιξει" να πουλήσει και οχι ο αγοραστής πάροχος.
100% επρεπε να ηταν ανευ φορολογίας για 10 χρόνια το εισόδημα απο φωτοβολταϊκά + απαλασσομένου Φ.Π.Α στην αγορά .......λόγω κλιματικής απα-αλλαγής.
Αυτο που πιστεύω θα "πάιξει" τα επόμενα χρόνια ειναι η αποθηκευση μπαταρίες ηλεκτρικής ενέργειας μέχρι και στον πυθμένα θαλασσών και οχι η παραγωγή.
Τα I.X θα βγάλουν προβλήματα γιατί λογικό ειναι οι μπαταρίες θα μειώνεται η απόδοσή τους μετα την 2-ετία + κόστος αγοράς + ασφάλειες κλπ. οσο και αν τα επικροτήσουν στην αρχή + που προσωπικά πιστεύω τα προβλήματα θα ειναι οι ακροδέκτες των μπαταριών λόγω αυξομειώσεων κινησης οχήματος.
Αμα ειναι να κυκλοφορούμε με 10 πυροσβεστήρες στα Ι.Χ τότε "βραστα Χαράλαμπε" δεν θα κοτάμε "μην ερθει κανενας πάνω μου" αλλά "μην πάρω φωτιά".
(sorry που αναστατώνω αλλά εχω δει ανθρωπο να παιρνει φωτια με μηχανή που τρακαρε με ΙΧ απο πισω στην εθνική 06:00 το πρωί και Χειμώνα και δεν τον προλαβαμε μολονότι πηγαμε με πυροσβεστήρα .....).
Σε δευτερόλεπτα ειναι τοσο ισχυρό το θερμικό φορτίο που στην αρχή χανει ο ανθρωπος τις αισθήσεις του μετα απο το "μπάμ" τρακάρισμα και γινεται λαμπάδα ουτε να πλησιάσεις δεν μπορείς.
Οπότε "κράτα πισινή" γιατί βλέπετε κανενα μλκ απο αυτούς που τα διαφημίζουν να κυκλοφορεί με ηλεκτρικό;
Οχι βενζινοκίνητα και πετρέλαιο εχουν!
Κορόιδα ειναι αμα ηταν τοσο καλά θα τα κυκλοφορούσαν μόνοι τους η von der Leyen και τα αλλά τα "μούτρα" με τα "συνοδευτικά" τους.
Και στα κινητα τηλέφωνα βγηκε νεα οδηγία να αντικαθίστανται οι μπαταρίες..........
Στο σπίτι μου αν βγεί "στραβή" αυτο που ξερω να πω ειναι πεφτει η ασφάλεια μην καούν οι αλλες συσκευές αλλά οταν εισαι εν κινήσει και βγεί "στραβή" στα ηλεκτρικά θα σου πω "εγω" που πάνε τα "υδραυλικά" τιμόνια,φρένα κλπ.
Δεν παίζουνε με αυτα τα πραγματα γιατί η ζωη που μας χαρισε ο θεούλης ειναι μια δεν.......εχουμε "ρεζέρβα"......
Σημερα διάβαζα τα νεα απο "κάτω" Thailand και ποιόν κοροϊδοιό και παραμυθια τουμπανο ...............τροχαία "φουντώσανε" τις "ποπης" γινεται 2 νεκρούς την ωρα.
Πηγή:
Open the statistics of road accidents that take the lives of Thai people an average of 2 per hour.
news.thaipbs.or.th/content/313982

Ti μηχανικά -ηλεκτρικά και πρασινα και κόκκινα .........ρε καταλαβαίνουν αυτοί αμα εισαι εν κινήσει και εχoυν "σφίξει" 2 μπουκάλια ....και φταίνε μετα οι κολώνες και τα ποταμια;
Eιδε ο τρελός τον μεθυσμένο και φοβήθηκε λεει ο λαός και μου εχει ¨σκάσει" με την μηχανή απο πισω αλλος με μηχανή "πίτα" και "λιώμα" απο το μεθύσι στην Σαντορίνη και γελαγε ουτε που καταλαβε τιποτα .....+ εχω οδηγήσει ξημερώματα Αθηνα -Θεσσαλονίκη με "γαλα" το παρμπρίζ του αυτοκινήτου απο την ομίχλη,..........ουτε 3 μέτρα δεν εβλεπες και ξεκοραζόμουν στα τουνελ που εμπαινα στα Τεμπη και στην Πλάκα .........
Κολόφαρδος μια φορα βγήκα στο Χρηματιστήριο ............................!!!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 28 Αυγ 2022 15:47 #81

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
Με τις παλιοτερες τιμες πριν χρονια η ουσια ηταν οτι δεν αξιζει να παραγεις γιατι το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο να αγοραζεις την kwh.
Με τις σημερινες τιμες kwh, μηπως εχει αλλαξει το το ισοζυγιο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα