Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ?

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 11 Σεπ 2014 17:27 #37

  • eleftheria (αγγέλα)
  • Το Άβαταρ του/της eleftheria (αγγέλα)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 68
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0 (1)
όντως με αυτή την λογική συμφέρει. Απλά αφού ούτως η άλλως ο καθέ πελάτης δικαιούται 3 δεν θα βόλευε νά έχουμε έναν λογαριασμό απλά με τριπλάσιο μηνιαίο όριο; γιατί αρχίζει και περιπλέκεται πολύ η διαδικασία
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 11 Σεπ 2014 21:44 #38

  • Vasos S (Titanicos)
  • Το Άβαταρ του/της Vasos S (Titanicos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Φαντάζομαι ότι πολλοί λίγοι έχουν αυτήν την ενημέρωση ( το γράφει στους όρους του λογαριασμού στο Internet) δεν το πολυδιαφημίζουν , εμένα δεν μου το είπε ο Υπάλληλος, το βρήκα μόνος μου 11 μήνες μετά.....


Τι περιορισμούς έχει
Σας αποτρέπει να «πειράζετε» την αποταμίευσή σας

Δεν σας εξυπηρετεί σε άλλες τραπεζικές συναλλαγές, όπως πληρωμές, εμβάσματα ή δάνεια
Δεν συνδέεται με χρεωστική ή πιστωτική κάρτα. Για να κάνετε ανάληψη μετρητών, θα εξυπηρετηθείτε από τα ταμεία της Τράπεζας Πειραιώς
Δεν σας επιτρέπει να καταθέτετε χρήματα, πέρα όσων μεταφέρονται από τον τροφοδότη λογαριασμό σας μέσω της πάγιας εντολής. Για να αυξήσετε την αποταμίευσή σας, μπορείτε να αυξήσετε το ποσό της τακτικής καταβολής στην πάγια εντολή
Ο τροφοδότης λογαριασμός σας πρέπει να είναι λογαριασμός της Τράπεζας Πειραιώς
Το μέγιστο επιτρεπτό πλήθος λογαριασμών «Μπορώ» ανά πελάτη ανέρχεται σε 3
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 11 Σεπ 2014 23:35 #39

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Vasos S έγραψε:
Καλησπέρα
Ο κάθε Πελάτης της Πειραιώς δικαιούτε 3 λογαριασμούς μπορώ.
Εγώ και ο γυιός μου έχουμε 6 λογαριασμούς και αποταμιεύουμε 36.000 ευρώ τον χρόνο
Δεν μιλάμε για τρίχες . Αρχίσαμε με 3000 τον μήνα 6 Χ 500 = 3.000
Σκευτομαι να ανοίξει και η σύζηγος άλλους 3

Και 3 λογαριασμους να μπορεις ανοιξεις το τελικο ποσο των τοκων που θα σου αποδιδει ο καθε ενας λογαριαμος ΤΡΙΧΕΣ Χ 3 θα παραμενει !

Με μεγιστη καταβολη 500 ευρω/μηνα σε τρεις ξεχωριστους λογαριασμους θα εχεις συνολικα :

110,5 ευρω/ετος Χ 3 = 331.5 ευρω σε συνολικο κεφαλαιο 18000 ευρω.

Αρα, ποσοστο αποδοσης 1.84 %

Μου θυμιζετε τον πονηρο Χιωτη καπετανιο που οταν πληρωνε το αμορφωτο πληρωμα του, τους ελεγε : Ηντα θελεις ? Τα πολλα (τα κερματα) 'η τα λιγα (ενα μεγαλης αξιας χαρτονομισμα) ? Και αυτοι απαντουσαν τα πολλα...και πληρωνονταν με κερματα !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 11 Σεπ 2014 23:36 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 13 Σεπ 2014 01:48 #40

  • ΗΛΕΚΤΡΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΗΛΕΚΤΡΑ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
che έγραψε:
Καλημέρα σας,

Ο λογαριασμός "μπορώ" εχει επιτόκιο 4% αρα αν τοποθετήσουμε 500€ καθε μηνα στο τελος του ετους θα εχουμε 6000€ οποτε οι τόκοι θα είναι 110.5€ και όχι 204€ οπως αναφέρθηκε παραπάνω. Ο τόκος θα υπολογισθεί με βάση το ημερήσιουπόλοιπο.

τον πρώτο μήνα θα έχουμε 1,4€ , τον δευτερο 2,8€, τον τρίτο 4,3€ ..... η σούμα του έτους μας κάνει 110,5€.

<Επειδή ο λογαριασμός εξακολουθεί να μ' ενδιαφέρει μήπως γνωρίζεται το 2ο έτος πως υπολογίζεται δηλαδή ξεκινά από τις 6.500 τον πρώτο μήνα*3,40(καθαρό επιτ) ... ή κάπως διαφορετικά; Διαβάζοντας παλαιότερα ποστ είδα ότι υπήρχαν μέλη που τον είχαν περισσότερο από 2 έτη οπότε μήπως κάποιος είδε στην πράξη τι ισχύει την 2η χρονιά;
Ευχαριστώ
Τελευταία διόρθωση: 13 Σεπ 2014 03:35 από ΗΛΕΚΤΡΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 15 Σεπ 2014 17:13 #41

  • paul
  • Το Άβαταρ του/της paul
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 46
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: -1
Καλησπέρα,
σήμερα ρώτησα σε ενα κατάστημα για τον "Μπορώ" σχετικά με το εαν το επιτόκιο είναι σταθερό για 1 έτος και μου απάντησαν οτι το επιτόκιο μπορεί να μεταβληθεί απο το 4% μεσα σε ένα έτος.

Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο απο άλλο κατάστημα ?
Απο την στιγμή που κάποιος ανοίγει εναν τέτοιο λογαριασμό δεν θα πρέπει να είναι σταθερο ? (μιας και ο λόγος)
Σύμφωνα με τα δεδομένα των επιτοκίων φαντάζομαι οτι μέσα σε 6 το πολύ μήνες θα έχει πάρει τον κατήφορο και αυτό, πιστεύετε εσεις κάτι τέτοιο ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 15 Σεπ 2014 18:57 #42

  • che
  • Το Άβαταρ του/της che
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: -2
paul έγραψε:
Καλησπέρα,
σήμερα ρώτησα σε ενα κατάστημα για τον "Μπορώ" σχετικά με το εαν το επιτόκιο είναι σταθερό για 1 έτος και μου απάντησαν οτι το επιτόκιο μπορεί να μεταβληθεί απο το 4% μεσα σε ένα έτος.

Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο απο άλλο κατάστημα ?
Απο την στιγμή που κάποιος ανοίγει εναν τέτοιο λογαριασμό δεν θα πρέπει να είναι σταθερο ? (μιας και ο λόγος)
Σύμφωνα με τα δεδομένα των επιτοκίων φαντάζομαι οτι μέσα σε 6 το πολύ μήνες θα έχει πάρει τον κατήφορο και αυτό, πιστεύετε εσεις κάτι τέτοιο ?

Φυσικά μπορεί να αλλάξει όποτε η τράπεζα νομίζει, δεν κλείνεις προθεσμιακή στον “Mπορώ”.
Είσαι όμως εγκλωβισμένος να συνεχίσεις με την πάγια εντολή μέχρι να ολοκληρώσεις 12μηνο για να μην γίνει τελικά 1% το επιτόκιο αλλά να επωφεληθείς από το 2-3% που θα το έχει ρίξει τότε.
Προσωπική μου άποψη δεν αξίζει κάποιος να ασχοληθεί με αυτόν τον λογαριασμό .

Πρόσεξε πως κερδίζεις το επιτόκιο κάθε μήνα με το 4% όποτε αν σε λίγους μήνες το ρίξει στο 2% υπολόγισε τον τόκο σε όλους τους υπόλοιπους μήνες /2 , άρα ο χρόνος στον οποίο θα επωφεληθείς το 4% θα είναι μικρός και το κεφάλαιο που θα έχεις στον λογαριασμό (λόγω του περιορισμού στα 500/μήνα) θα είναι επίσης μικρό .

Υπολογισμός 12μηνου με 4%
500 1,4
1000 2,8
1500 4,3
2000 5,7
2500 7,1
3000 8,5
3500 9,9
4000 11,3
4500 12,8
5000 14,2
5500 15,6
6000 17,0
Τελευταία διόρθωση: 15 Σεπ 2014 18:58 από che.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 16 Σεπ 2014 00:46 #43

  • Reactor
  • Το Άβαταρ του/της Reactor
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -13
Vasos S έγραψε:
Φαντάζομαι ότι πολλοί λίγοι έχουν αυτήν την ενημέρωση ( το γράφει στους όρους του λογαριασμού στο Internet) δεν το πολυδιαφημίζουν , εμένα δεν μου το είπε ο Υπάλληλος, το βρήκα μόνος μου 11 μήνες μετά.....

Το μέγιστο επιτρεπτό πλήθος λογαριασμών «Μπορώ» ανά πελάτη ανέρχεται σε 3
Νομίζω ότι αυτός ο όρος δεν υπήρχε παλιά και εφαρμόστηκε πριν λίγους μήνες. Είχα ψάξει πολύ για αυτόν τον λογαριασμό στο site τους και είχα ρωτήσει την υπάλληλο 100 φορες και είχα πάρει και τηλέφωνο και μου έλεγαν ότι δεν υπήρχε όριο στον αριθμό των λογαριασμών. Μάλλον κατάλαβαν ότι υπήρχε παραθυράκι στο σύστημα και το συμπλήρωσαν.

Επίσης Μαρία έχει ξαναειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος ότι τα λεφτά μπορείς να τα αξιοποιείς κάπως όσο κάθονται (winbank direct μηνιαία προθεσμιακή το πιο εύκολο). Ένα 3% τουλάχιστον (πριν φόρους) το παίρνεις. Είναι λίγο βαβούρα βεβαια όλα αυτά και αν δεν θες να ασχοληθείς τόσο και έχεις κάποιο αξιοπρεπές κεφάλαιο ίσος θα ήτανε καλύτερα αλλού. Παρόλα αυτά τον συστήνω τον "Μπορώ".
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 16 Σεπ 2014 01:34 #44

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Reactor έγραψε:
Vasos S έγραψε:
Φαντάζομαι ότι πολλοί λίγοι έχουν αυτήν την ενημέρωση ( το γράφει στους όρους του λογαριασμού στο Internet) δεν το πολυδιαφημίζουν , εμένα δεν μου το είπε ο Υπάλληλος, το βρήκα μόνος μου 11 μήνες μετά.....

Το μέγιστο επιτρεπτό πλήθος λογαριασμών «Μπορώ» ανά πελάτη ανέρχεται σε 3
Νομίζω ότι αυτός ο όρος δεν υπήρχε παλιά και εφαρμόστηκε πριν λίγους μήνες. Είχα ψάξει πολύ για αυτόν τον λογαριασμό στο site τους και είχα ρωτήσει την υπάλληλο 100 φορες και είχα πάρει και τηλέφωνο και μου έλεγαν ότι δεν υπήρχε όριο στον αριθμό των λογαριασμών. Μάλλον κατάλαβαν ότι υπήρχε παραθυράκι στο σύστημα και το συμπλήρωσαν.

Επίσης Μαρία έχει ξαναειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος ότι τα λεφτά μπορείς να τα αξιοποιείς κάπως όσο κάθονται (winbank direct μηνιαία προθεσμιακή το πιο εύκολο). Ένα 3% τουλάχιστον (πριν φόρους) το παίρνεις. Είναι λίγο βαβούρα βεβαια όλα αυτά και αν δεν θες να ασχοληθείς τόσο και έχεις κάποιο αξιοπρεπές κεφάλαιο ίσος θα ήτανε καλύτερα αλλού. Παρόλα αυτά τον συστήνω τον "Μπορώ".

Oπως εξηγησε ο che και οπως ξαναυπολογισα το ποσοστο αποδοσης του λογαριαμου ειναι προ φορων 1.84 %...

Συγκεκριμενα ειναι 110.5 ευρω/ετος .Δηλαδη προ φορων εχεις αποδοση 110.5/6000 = 1.84 % . Μετα την φορολογηση σου μενουν καθαροι τοκοι 110.5 - 15% Χ 110.5 = 93.93 ευρω και η καθαρη αποδοση σου ειναι 93.93/6000 = 1.57 % !

Κατα την ταπεινη μου γνωμη πολυ κουβεντα για ενα τιποτα και μια κακογουστη αντιγραφη προιοντος της πρωην Millenium Bank...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 15 Οκτ 2014 14:58 #45

  • ThuNderGr
  • Το Άβαταρ του/της ThuNderGr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
Επειδή διάβασα όλο το Thread και ακόμα δεν κατάλαβα.. μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο παρακάτω:

Αφού έχει τελειώσει το πρώτο έτος και ο λογαριασμός έχει υπόλοιπο 6000 + τους τόκους, για τον πρώτο μήνα του νέου έτους θα πάρω

6000+τόκοι (από το προηγούμενο έτος) + 500 (κατάθεση μήνα) * 4% ?

ή

500 * 4% ?


Ευχαριστώ.
Τελευταία διόρθωση: 15 Οκτ 2014 14:59 από ThuNderGr.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα