Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 22 Απρ 2015 14:42 #55

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Johan (larry) έγραψε:
κατατεθηκαν σε οχι συγκεκριμενο ονομα
Δεν υπάρχει αυτό, Λάρρυ.
Κάτι δεν έχεις καταλάβει
(για την "βασικη λειτουργια του Παρακαταθηκων", όπως το θέτεις - σωστός ο όρος).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 23 Απρ 2015 01:42 #56

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
soto51 έγραψε:
Johan (larry) έγραψε:
κατατεθηκαν σε οχι συγκεκριμενο ονομα
Δεν υπάρχει αυτό, Λάρρυ.
Κάτι δεν έχεις καταλάβει

Mαυρη ειν η νυχτα στα βουνα, φιλε Σωτο... :)
Στο Παρακαταθηκων μπορεις να αφησεις λεφτα σε ιδιοτητα, οχι απαραιτητα σε ονομα, πχ. ενοικια στο νομιμο ιδιοκτητη ενος σπιτιου.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 23 Απρ 2015 03:00 #57

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Johan (larry) έγραψε:
soto51 έγραψε:
Johan (larry) έγραψε:
κατατεθηκαν σε οχι συγκεκριμενο ονομα
Δεν υπάρχει αυτό, Λάρρυ.
Κάτι δεν έχεις καταλάβει

Mαυρη ειν η νυχτα στα βουνα, φιλε Σωτο... :)
Στο Παρακαταθηκων μπορεις να αφησεις λεφτα σε ιδιοτητα, οχι απαραιτητα σε ονομα, πχ. ενοικια στο νομιμο ιδιοκτητη ενος σπιτιου.

Να το δεχτώ. Δεν ακούγεται παράλογο.
Κι όταν πας να τους ρωτήσεις "ποιος τα πήρε?" γιατί πρέπει να σου απαντήσουν χωρίς να ρωτήσεις γραπτώς?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 23 Απρ 2015 05:18 #58

  • tzotz
  • Το Άβαταρ του/της tzotz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα...

είναι το πρώτο πόστ μου εδώ και θέλω να ρωτήσω και εγώ κατι για το ΤΠΔ...

Υπόκειται το ΤΠΔ σε capital control δηλαδή σε περιορισμό κίνησης κεφαλαίου;

Ο συγκεκριμένος νόμος προηγείται του νόμου για το κούρεμα, από ότι έχω διαβάσει για την Κύπρο.

Δηλαδή, από ότι έχω διαβάσει εδώ, δεν υπάρχει νόμος κουρέματος μέχρι στιγμής. Αλλά άν υπάρχει περίπτωση να μην σε αφήνουν να σηκώσεις τα λεφτά σου τότε έχει όλο τον χρόνο ο κάθε "κατσαπλιάς¨ να νομοθετήσει και να βάλει χέρι στα λεφτά.

Τέλος, θα ήθελα να σας ρωτήσω πως βλέπετε την HSBC (ελληνικό κατάστημα) αυτήν την στιγμή;
Αξίζει να σπάσω την κατάθεση σε πολλές μικρές, για λόγους διασποράς (μείωσης κινδύνου);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 23 Απρ 2015 15:30 #59

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
tzotz έγραψε:
Καλημέρα...

είναι το πρώτο πόστ μου εδώ και θέλω να ρωτήσω και εγώ κατι για το ΤΠΔ...

Υπόκειται το ΤΠΔ σε capital control δηλαδή σε περιορισμό κίνησης κεφαλαίου;

Ο συγκεκριμένος νόμος προηγείται του νόμου για το κούρεμα, από ότι έχω διαβάσει για την Κύπρο.

Δηλαδή, από ότι έχω διαβάσει εδώ, δεν υπάρχει νόμος κουρέματος μέχρι στιγμής. Αλλά άν υπάρχει περίπτωση να μην σε αφήνουν να σηκώσεις τα λεφτά σου τότε έχει όλο τον χρόνο ο κάθε "κατσαπλιάς¨ να νομοθετήσει και να βάλει χέρι στα λεφτά.

Τέλος, θα ήθελα να σας ρωτήσω πως βλέπετε την HSBC (ελληνικό κατάστημα) αυτήν την στιγμή;
Αξίζει να σπάσω την κατάθεση σε πολλές μικρές, για λόγους διασποράς (μείωσης κινδύνου);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Στην Κυπρο ολα τα ιδρυματα που ανηκαν στην Κεντρικη Τραπεζα της Κυπρου (ΤτΕ αντιστοιχα) εξαιρεθηκαν απο το κουρεμα. Το προβλημα ειναι οτι εδω εχουμε μια κυβερνηση οτι ναναι και δεν ειναι διολου απιθανο αντι να τα κουρεψει να κανεις τις παρακαταθηκες υποχρεωτικα δανεια υπερ του κρατους ή να τα αλλαξει με ομολογα. Ειδες τι εγινε με τους ΟΤΑ. H HSBC ειναι η μοναδικη πια στην Ελλαδα που δεν ανηκει στο ΤΕΚΕ επομενως θεωρω απιθανο το κουρεμα αλλα δεν ξερεις τι μπορει να κανει η κυβερνηση σε σχεση με τους περιορισμους αν και στην κυπρο οι Barclays ηταν η πρωτη που ζητησε εξαιρεση του περιορισμου κεφαλαιου. Το θεμα ειναι οτι η εδω HSBC εχει πολυ περιεργη διαχειριση και κακιστους υπαλληλους, επομενως δεν θα την εμπιστευομουν με τιποτα. Επειδη εχω εμπειρια με αρκετες τραπεζες εσωτερικου και εξωτερικου θα σου ελεγα οτι τα τερατα που εχω συναντησει στα καταστηματα της HSBC (εμπειρια απο Βουκουρεστιου, Χαλανδριου, Αγιας Παρασκευης) δεν συγκρινονται με τιποτα. Οπως και να εχει εσυ αποφασιζεις.
Τελευταία διόρθωση: 27 Απρ 2015 04:33 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": IoannisD (Dia!84)

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 23 Απρ 2015 16:43 #60

  • tzotz
  • Το Άβαταρ του/της tzotz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
σε ευχαρισtω starmaker.

Μαλλον η πιο συμφέρουσα περίπτωση είναι οι κυπριακές.

Κουρεύτηκαν ήδη μια φορά, να ξανακουρευτούν και αλλη;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 23 Απρ 2015 17:57 #61

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
tzotz έγραψε:
σε ευχαρισtω starmaker.

Μαλλον η πιο συμφέρουσα περίπτωση είναι οι κυπριακές.

Κουρεύτηκαν ήδη μια φορά, να ξανακουρευτούν και αλλη;


Στην Κυπρο κουρευτηκα τελικα γυρω στα 800 ευρω (με το πρωτο σχεδιο θα κουρευομουν καμία 25αρια χιλιαρικα) και αυτο γιατι στο παρα πεντε κατι με ετρωγε και τα πηρα ενα μηνα πριν. Πια εχω στην Κυπρου ενα ποσο γυρω στα 25χιλιαρικα. Παροτι δεν με συμφερει αυτο που λεω γιατι εχω χρηματα στο νησι, μην ξεχνας οτι η Κυπρος εξαγει κυριως τα προιοντα της στην Ελλαδα με διαφορα απο οποιοδηποτε κρατος (νομιζω γυρω στο 24-25%). Επομενως απο τα παθη της Ελλαδος θα επηρρεαστει κυριως η Κυπρος. Επισης ενας προεδρος που αρχικα δεχεται και κουρεμα κατω απο την εγγυηση καταθεσεων δεν ειναι αξιοπιστος. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να τα καυευθυνεις στην κυπρο ωσπου να βρεις εναν πιο ασφαλη προορισμο (Σκανδιναβικες, Κατω Χωρες, Δυτικη Ευρωπη). Το καλο ειναι οτι καποιες κυπριακες εχουν καλα επιτοκια ενω σε ξενες ειναι μηδενικο. Επισης μια καλη επιλογη ειναι και χρηματιστηριακες που καλυπτονται απο ταμεια εγγυησης ξενων χωρων (interactive brokers-συνδυαστικα ΗΠΑ και Αγγλια δηλαδη 250.000δολλαρια και 50χιλ λιρες ανα επενδυτη) ή επενδυτικες τραπεζες οπως η Σαξομπανκ (100χιλ/ατομο- Δανεζικο ταμειο εγγυησης). Αν διαλεξεις την πρωτη εχει και πλατφορμα αγορας ομολογων. Αγοραζεις ενα καλο ομολογο καποιας εταιρειας ή κρατους και εισαι ασφαλισμενος. Προσοχη το ομολογο να μην ειναι πολυ πανω απο 100 (αντε το πολυ 105 αν η εταιρεια ειναι Α και πανω). Τωρα μην μου πεις κατι να προτεινω οχι επειδη δεν ξερω αλλα δεν μπορω να εχω τυψεις οτι πηρα καποιον στο λαιμο μου.
Τελευταία διόρθωση: 27 Απρ 2015 04:34 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tzotz

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 23 Απρ 2015 19:07 #62

  • tzotz
  • Το Άβαταρ του/της tzotz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Μην φοβάσαι δεν με παίρνεις στο λαιμό σου...

Διαφόρου είδους χαρτιά λέω να τα αποφύγω. Πέρα του ότι έχουν προμήθειες είναι και κινητές "αξίες".

Σκεφτόμουν ένα κεφάλαιο που έχω στο ΤΠΔ να το διασπείρω, έτσι ώστε στην χείριστη περίπτωση, να περιορίσω τις απώλειες.

Μια λύση είναι η θυρίδα, αλλά για μέρος του ποσού.

Για αυτό ρωτούσα για το ΤΠΔ.

Πιστεύω ότι σε κανα εξάμηνο το πολύ θα έχει ξεκαθαρίσει εντελώς η κατάσταση, οπότε θα μπορούμε να κοιμόμαστε όλοι μας πιο ήσυχοι (λέμε τωρα).

Από την άλλη αν γίνει κάτι στο ΤΠΔ, τότε πέφτουν και οι συστημικές μαζί του. Κάτι τέτοιο δεν νομίζω να συμβεί μέχρι το πέρας της τετράμηνης παράτασης. Από εκεί και πέρα, ο θεός βοηθός.

Σε ευχαριστώ για την κατατόπιση και εύχομαι καλή συνέχεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 26 Απρ 2015 21:24 #63

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Starmaker,

Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες, Για το λόγο αυτό θα ήθελα να σε παρακαλέσω για πληρέστερη διευκρίνιση.

1.) Είναι αλήθεια ότι από την interactive brokers στην Αμερική μπορείς να κάνεις αγορές ομολόγων μέσω internet, χωρίς να μεσολαβεί υπάλληλος της χρηματιστηριακής; Αυτό εννοείς;
2.) Το έχεις απλά διαβάσει ή το ξέρεις από ιδία πείρα; Εννοώ είσαι εσύ ο ίδιος πελάτης και έχεις κάνει πράξη ομολόγου μέσω internet;
3.) Έχει on line πλήρη γκάμα όλων των διεθνών ομολόγων ή απλώς κάποια επιλεγμένα;
4.) Ο συνδεδεμένος με τη χρηματιστηριακή τραπεζικός λογαριασμός σου πρέπει να είναι σε τράπεζα της Αμερικής ή μπορεί να είναι σε οποιαδήποτε άλλη χώρα;

Σε ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα