Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 26 Αυγ 2013 16:25 #37

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
takis1987 έγραψε:
Καλησπέρα.

Στην καταχώρηση για τις προθεσμιακές της HSBC βλέπω ότι προσφέρεται επιτόκιο 3.00% - 3.58%.

Είναι αλήθεια αυτό; Είναι ενημερωμένες;

Γιατί έχω κάτι λεφτά εκεί και μου είπαν ότι είναι χαμηλά, περίπου 2.00-2.50

Ξέρει κανείς;
Φίλε Τάκη, τα επιτόκια της HSBC που εμφανίζονταν στον πίνακα με τις προθεσμιακές μάλλον δεν ισχύουν, καθώς υπάρχουν στην σελίδα της τράπεζας, αλλά σε κρυφό κείμενο!
<!-- <h4>3μηνη και 6μηνη προθεσμιακή κατάθεση με:</h4>
<ul>
	<li><strong>3%* επιτόκιο</strong> για καταθέσεις σε Ευρώ</li>
    <li><strong>άμεση απόδοση</strong> όλων <strong>των τόκων</strong> στην έναρξη κατάθεσης</li>
</ul>


<h4>Ετήσια προθεσμιακή κατάθεση με:</h4>
<ul>
	<li><strong>3,10% επιτόκιο</strong> για τα πρώτα 3 τρίμηνα και <strong>5%</strong> το 4ο τρίμηνο</li>
    <li>τρίμηνη απόδοση τόκων</li>
</ul> -->
Για αυτό στον πίνακα φαινόνταν ενημερωμένα καθώς το σύστημα ενημέρωσης τα διαβάζει κανονικά...
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 26 Αυγ 2013 16:30 #38

  • Trader13
  • Το Άβαταρ του/της Trader13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1 (-6)
Βαγγέλης έγραψε:
batista έγραψε:
θα το επιχειρούσα μόνο σε πολύ εξαιρετική περίπτωση όπου το "σύστημα" δεν θα μου άφηνε κανένα περιθώριο

Έτσι που το αντιμετωπίζεις, μάλλον δεν θα προλάβεις, και θα την πατήσεις.

my 2 eurocents:

αμα είναι να το ξέρει και η τελευταία μαρίδα των 100.000€ οτι θα γίνει κούρεμα τους επομένους 3-6 μήνες τότε δεν πρόκειται να γίνει !

Αυτά γίνονται ξαφνικά, και σίγουρα όχι με τον τελευταίο περιπτερά να έχει προεξοφλησει οτι πάμε σε Δραχμή. Πλέον στην Έλλαδα όλοι οι καταθέτες το έχουν λάβει υπόψην τους.

και μια αναλυσούλα:

Απ τα 160δις (που έχουν μείνει απ τα 210δις το 2009) αν βγάλεις τα 2/3 που είναι τραπεζικες καταθέσεις (η μια τράπεζα στην άλλη) , τα 50-55 δις που μένουν είναι οι καταθέσεις επιχειρήσεων και νοικοκυριών.

Απο αυτά , αν βγάλεις οτι τα 30-40 δις είνια οι μισθοδοσίες(25-30) και κεφάλαιο κίνησης των εταιρειών ιδιωτικού τομέα , βλέπουμε οτι οι ελληνες αποταμιευτές δεν κατέχουν πάνω απο 10-15 άντε 20 δις καταθέσεις .

Ενα 100% κούρεμα να κάνουν σημαίνει οτι παγώνει ο ιδιωτικός τομέας για 3-6-9 μήνες, με ενα 70% αυτών να κυρήξουν πτώχευση (ίσως παραπάνω, στην Ελλάδα είμαστε δεν παράγουμε ούτε καρφίτσα, μεταποίηση και υπηρεσίες με λίγο αγροτιά έχουμε ). Συνεπως όλα τα επιχειρηματικά δάνεια γίνονται κόκκινα. Αρα θα χρειαστούν άλλα 110δις για τα επιχειρηματικά κόκκινα στα ήδη 70δις κόκκινα στεγαστικά. Αρα πάλι μέσα θα είναι 20 δις!! Σε μια οικονομία που θα είναι όλοι πτωχευμένοι μηδενικών καταθέσεων, 2,2-2,5εκ άνεργοι και 1εκ εργαζόμενοι , και με ένα ΑΕΠ λογικά 15%-20% χαμηλότερο την 1η χρονιά του σοκ, που θα βρεθούν αυτά τα 20 δις ?

Αρα πες να πάνε σε κάτι light κούρεμα 50% με καθαρά κέρδη 25δις για τον τραπεζικό τομέα (και 60δις ανταλαγές ζημιών). Μέχρι τα 65δις κόκκινα δάνεια ? Λείπουν άλλα 40 δίς.οεο!

Με απλά λόγια... ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΝ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ... Η ατάκα που κυκλοφορεί σε κάτι "ψαγμένους" στις τράπεζες είναι οτι : "ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ (που τα πήγαν στρώμα) ΕΣΩΣΑΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ"
Στην Κύπρο όμως, την κατάληλη στιγμή ολους (σχεδόν) τους έπιασαν στον ύπνο!
Και μάλιστα προσωπικά θεωρώ οτι το πάθημα της Ελλαδας (2010-2011-2012) έκαψε την κύπρο γιατί πλέον ήξεραν τι έπρεπε να είχαν κάνει και δεν πρόλαβαν (στην Ελλαδα). Ενας επιπλέον λόγος για το χτύπημα στην κύπρο είναι οτι έπρεπε να την προλάβουν πριν ξεκινήσει να βγάζει ομόλογα με ρήτρα υδρογονανθράκων το 2014.

Πλεον, το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να φορολογούν και τον αέρα που αναπνέουμε ώστε να μας κλέυουν σιγά-σιγά τις καταθέσεις απ το στρώμα/κήπο που τις βάλαμε !

και μια συμβουλή:
Αμα δείτε τις καταθέσεις να αυξάνονται και πάλι (με τα κόκκινα δάνεια στο θεό όπως σήμερα), τότε είναι σίγουρα ο καιρός να τις πάτε στρώμα!!
Τελευταία διόρθωση: 26 Αυγ 2013 17:40 από Trader13.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 26 Αυγ 2013 19:25 #39

  • alex.g
  • Το Άβαταρ του/της alex.g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 372
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2 (-1)
Χωρίς να θέλω να σε θίξω, μόνος σου το σκέφτηκες όλο αυτό Trader? Την ώρα λοιπόν που οι περισσότεροι πιστεύουν ότι σε εμάς έγινε αλλιώς το κούρεμα και δεν θα γίνει όπως στην Κύπρο, την ώρα που οι περισσότεροι πιστεύουν όπως εσύ ότι το μόνο που έμεινε να πάρουν από εμάς είναι ο αέρας που αναπνέουμε τότε είναι η κατάλληλη στιγμή να χτυπήσουν και να πάρουν ότι υπάρχει στις καταθέσεις. (Εγώ προσωπικά δεν έχω ακριβή στοιχεία όπως εσύ για το νούμερο, αλλά δεν θα διστάσουν όσα κ αν καταφέρουν να πάρουν..)
Τελευταία διόρθωση: 26 Αυγ 2013 19:28 από alex.g.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 26 Αυγ 2013 21:13 #40

  • Trader13
  • Το Άβαταρ του/της Trader13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1 (-6)
alex.g έγραψε:
Χωρίς να θέλω να σε θίξω, μόνος σου το σκέφτηκες όλο αυτό Trader? Την ώρα λοιπόν που οι περισσότεροι πιστεύουν ότι σε εμάς έγινε αλλιώς το κούρεμα και δεν θα γίνει όπως στην Κύπρο, την ώρα που οι περισσότεροι πιστεύουν όπως εσύ ότι το μόνο που έμεινε να πάρουν από εμάς είναι ο αέρας που αναπνέουμε τότε είναι η κατάλληλη στιγμή να χτυπήσουν και να πάρουν ότι υπάρχει στις καταθέσεις. (Εγώ προσωπικά δεν έχω ακριβή στοιχεία όπως εσύ για το νούμερο, αλλά δεν θα διστάσουν όσα κ αν καταφέρουν να πάρουν..)


Ποιο κούρεμα "έγινε σε εμας αλλιώς"? Η κουβέντα εδώ γίνεται για το κούρεμα καταθέσεων (που δεν έχει γίνει ακόμα) και που όλοι όσοι έχουν πάνω απο 200€ υπόλοιπα στις τράπεζες έχουν προεξοφλήσει ήδη.

Ποιος είναι Mainstream , το κούρεμα ή η εγγύηση καταθέσεων ? Αστεία το λες έτσι οτι πιστευει κανείς οτι δεν θα κουρευτεί με 70δις κόκκινα και το παράδειγμα της κύπρου πριν 5 μήνες ? Όποιος έχει πάνω απο 3 μήνες μισθούς περισευμα στην τράπεζα έχει χάσει τον ύπνο του. τι να λέμε.

Απλά να πω οτι όπως η άνοδος το 1998-1999 του χρηματιστηρίου είχε τις υπερβολές της, και κανείς δεν πήρε πρέφα το ΚΡΑΧ του 2000-2001 στις μετοχές , και την έφαγε στον πισινούλη του, έτσι και στην πτώση θα υπάρχουν αντίστοιχες υπερβολές με ανάλογες συνέπειες για αυτούς που ακολουθούν το ρευμα.

Αρα , το μόνο που μένει , είναι να περιμενουμε μέχρι τα χριστούγεννα να δούμε ποιος έχει δίκιο, σωστά ? (ή να το κάνουμε Μαρτιο?)
Τελευταία διόρθωση: 26 Αυγ 2013 21:24 από Trader13.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 26 Αυγ 2013 21:27 #41

  • crt
  • Το Άβαταρ του/της crt
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 155
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-7)
Σύμφωνα με αυτό:
www.xrimatistirio.gr/index.asp?id=24044

"...Οι καταθέσεις των νοικοκυριών διαμορφώθηκαν τον Ιούνιο του 2013 στα 136,59 δισ. ευρώ από 136,87 δισ. τον Μάιο του 2013.

Οι καταθέσεις προθεσμίας των νοικοκυριών διαμορφώθηκαν στα 86,389 δισ. ευρώ τον Ιούνιο του 2013 και οι καταθέσεις ταμιευτηρίου στα 43,53 δισ. ευρώ. "

Εάν είναι έτσι, οι καταθέσεις των φυσικών προσώπων είναι τουλάχιστον 87 δις, άρα υπάρχει αρκετό πεδίο δόξας για τους επίδοξους κουρείς.
Στην Κύπρο πιαστήκαμε (και εγώ) στον ύπνο όχι γιατί δεν είχαμε ακούσει τίποτε σχετικό, αλλά γιατί δεν το πιστεύαμε, επειδή θα ήταν κακό προηγούμενο για όλη την Ευρωζώνη. Μην ξεχνάμε μάλιστα ότι η αρχική απόφαση του Eurogroup (και όχι της Κύπρου) μίλαγε για κούρεμα από το *πρώτο* Ευρώ.
Τώρα που υπάρχει προηγούμενο, προφανώς πρέπει να αποφεύγεται οποιαδήποτε χώρα της Ευρωζώνης - ακόμα και η Γερμανία θα έλεγα.

Φιλικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 26 Αυγ 2013 23:11 #42

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Παιδιά, ο φίλος που άνοιξε το νήμα έθεσε ένα συγκεκριμένο ερώτημα. Τι να κάνει ένα Χ ποσό χρημάτων για να έχει ένα καλό επιτόκιο σε προθεσμιακή. Απλά τα πράγματα. Γιατί να γίνεται εδώ ανάλυση απόψεων κ αμπελοφιλοσοφιών κ να κουραζόμαστε? Υπάρχει άλλο νήμα νομίζω ενεργό για αυτά.

Σε κάθε περίπτωση η άποψη μου σχετικά με το ερώτημα του φίλου είναι:

Αυτή τη στιγμή οι προθεσμιακές είναι πεθαμένες στην Ελλάδα. Προσωρινά κ χωρίς εγγύηση επιτοκίου, θα προτιμούσα την Πειραιώς με 5% τώρα και 3,5% από 16/9 μέσω winbank direct. Δεν αξίζει για μικρή διαφορά σε τόσο μικρά νούμερα να δεσμεύσεις χρήματα.

Όμως, εναλλακτικές υπάρχουν σε εταιρικά ομόλογα με μεγαλύτερες αποδόσεις, όπως πχ του ΟΤΕ στο 98,2 νομίζω σήμερα κ κουπόνι 4,625 μέχρι το 2016. Εάν το κρατήσεις μέχρι τέλος, κ πιστεύεις ότι δεν θα χρεωκοπήσει μέχρι τότε ο ΟΤΕ θα πάρεις στο τέλος ένα yield περίπου στο 5,5 - 6. Επίσης έχει min στα 50k.

Άλλη εναλλακτική είναι κατάθεση εκτός ελλάδας.

Εάν θέλει κάποιος, κ έχει όρεξη να σχολιάσει γόνιμα με την άποψη του τις δύο εναλλακτικές που προτείνω θα με ενδιέφερε και εμένα να τις ακούσω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 27 Αυγ 2013 14:42 #43

  • Ιωάννης (mousatos)
  • Το Άβαταρ του/της Ιωάννης (mousatos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 338
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 7 (3)
Nick Pap έγραψε:
,αλλά αν δει κανείς τον πληθωρισμό που είναι πλέον αρνητικός, τότε ακόμα και αυτά τα μειωμένα (ονομαστικά) επιτόκια δίνουν καλύτερη αποπληθωρισμένη απόδοση.

Δε ξέρω από που ψωνίζεις όμως εγώ στο Super Market βλέπω αυξήσεις και μάλιστα βαρβάτες . Αν βάλεις και το ρεύμα μαζί με το χαράτσι , ο αρνητικός πληθωρισμός φαντάζει όνειρο απατηλό .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 27 Αυγ 2013 16:53 #44

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
πηγα σε 4 τραπεζες σημερα και παρατηρησα οτι τα επιτοκια που εχει το σαιτ δεν ισχυουν
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 27 Αυγ 2013 16:57 #45

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
tsarkalakos έγραψε:
πηγα σε 4 τραπεζες σημερα και παρατηρησα οτι τα επιτοκια που εχει το σαιτ δεν ισχυουν
Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις τις 4 τράπεζες αυτές, για να γίνει επιπλέον έλεγχος;
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα