Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ΒΛ4ΞΗ-5Ρ7 σαν δημοσκόπηση

ΒΛ4ΞΗ-5Ρ7 σαν δημοσκόπηση 20 Ιουλ 2013 22:17 #10

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Ως αιτιολογηση δεξου , οτι αν δεν τα δηλωσεις, δεν θα εχεις μελλοντικη καλυψη ''ποθεν εσχες'' με αποτελεσμα οποιαδηποτε αγορα σου να θεωρειται ''υποπτη''.

Ακομα και αν δεν τα χρησιμοποιησεις για αγορες , δεν θα μπορεις να επικαλεστεις οτι εχεις εισοδημα απο τοκους, αφου το κεφαλαιο σου
θα παραμενει αδηλωτο...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΒΛ4ΞΗ-5Ρ7 σαν δημοσκόπηση 21 Ιουλ 2013 00:49 #11

  • crt
  • Το Άβαταρ του/της crt
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 155
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-7)
Εάν κάτι τέτοιο γίνει νόμος, πρέπει να τα δηλώσεις, διαφορετικά είσαι παράνομος. Τελεία και παύλα.
Εννοείται ότι λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης, φοβάσαι ότι εύκολα θα μπορεί να στοχευθείς για έκτακτες εισφορές, κουρέματα, κλπ.

Η ένστασή μου στην υπόθεση που κάνεις είναι ότι αναφέρεις κεφάλαιο (μετρητά) 1-5 εκατομ.
Εάν κανείς έχει τόσα μετρητά, μπορεί να φτιάξει μία ή περισσότερες offshore εκτός Ελλάδος, να καταθέσει τα χρήματα σε τράπεζες εκτός Ελλάδος στο όνομα της offshore, αλλά να μην παίρνει μέρισμα (από τους τόκους που αποτελούν το κέρδος της εταιρείας) για μερικά χρόνια.
Στο περιουσιολόγιο θα αναγράψει ότι έχει Χ μετοχές της εταιρείας, αλλά 0 ως μέρισμα ή αμοιβές. Άρα και νόμιμος θα είναι και δεν θα κουρευτεί τόσο εύκολα. Το κόστος για 1-5 εκατ. για τέτοιες εταιρείες προφανώς είναι πολύ μικρό σε αυτήν την περίπτωση.

Φιλικά

ΥΓ. Μην με ρωτήσεις πώς, γιατί ούτε έχω ούτε ξέρω φθηνό και αξιόπιστο τρόπο για offshore. Στην Κύπρο ήταν 3.000 η δημιουργία και περίπου 2.000 τα διαχειριστικά κάθε χρόνο πριν την ζημιά που πάθανε από όσο μου είχε πει κάποιος. Όλα τα παραπάνω είναι εκτιμήσεις και δεν τα γράφω εκ προσωπικής πείρας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΒΛ4ΞΗ-5Ρ7 σαν δημοσκόπηση 21 Ιουλ 2013 03:21 #12

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
crt έγραψε:
Εάν κάτι τέτοιο γίνει νόμος, πρέπει να τα δηλώσεις, διαφορετικά είσαι παράνομος. Τελεία και παύλα.
Εννοείται ότι λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης, φοβάσαι ότι εύκολα θα μπορεί να στοχευθείς για έκτακτες εισφορές, κουρέματα, κλπ.

Η ένστασή μου στην υπόθεση που κάνεις είναι ότι αναφέρεις κεφάλαιο (μετρητά) 1-5 εκατομ.
Εάν κανείς έχει τόσα μετρητά, μπορεί να φτιάξει μία ή περισσότερες offshore εκτός Ελλάδος, να καταθέσει τα χρήματα σε τράπεζες εκτός Ελλάδος στο όνομα της offshore, αλλά να μην παίρνει μέρισμα (από τους τόκους που αποτελούν το κέρδος της εταιρείας) για μερικά χρόνια.
Στο περιουσιολόγιο θα αναγράψει ότι έχει Χ μετοχές της εταιρείας, αλλά 0 ως μέρισμα ή αμοιβές. Άρα και νόμιμος θα είναι και δεν θα κουρευτεί τόσο εύκολα.

Κατ' αρχήν εγώ τείνω προς το "ου δηλώσεις". Αλλά κι εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πάντα το σωστό.
Πράγματι, το 1-5 εκ. είναι μεγάλο ποσό για να υπάρχει σε μετρητό, αλλά τα 500k δεν είναι. Δέκα δεσμίδες πεντακοσάρικα είναι και χωράνε σε μια τσάντα ή σε μια μπανάνα μοτοσυκλέτας τύπου ζώνη.
Επίσης εκτός από μετρητά υπάρχουν κι άλλα πράματα που έχουν αξία, π.χ. λίρες, που τις έχουμε συζητήσει εκτενώς εδώ (από τεχνικής πλευράς). Τέτοια (λιρες, ράβδους, κλπ) τα δηλώνεις, ή όχι? Δεν είναι το ίδιο με τα μετρητά, γιατί αυτά κινδυνεύουν και από άλλα πράματα. Π.χ. να βγει κάποτε ένας νόμος που θα λέει "απαγορεύεται η κατοχή χρυσού" (όπως είχε βγει στις ΗΠΑ τον Απρίλιο του 1933 από τον Ρούσβελτ). Τότε θα σε φωνάξουν να τα δώσεις στην ΤτΕ στην επίσημη τιμή, βασιζόμενοι στη δήλωση σου.
Μιλάμε για διαχρονικές επενδύσεις, που πολλές φορές κληρονομούνται από γενιά σε γενιά.
Με τη "δήλωση" όπως τη ζητάνε αυτοί τώρα, μπορεί να δηλώσει κάποιος ("νομοταγής" ων, όπως το λέει και ο crt και μάλιστα με τελεία και παύλα), και μετά από 25 χρόνια το τότε καθεστώς να ανατρέξει σε αυτές τις δηλώσεις και να πάει στα παιδιά του "δηλωματία" λέγοντας: "Που είναι οι 800 λίρες που δήλωσε το 2014 ο μακαρίτης πατέρας σου?"
(800 λίρες δεν είναι και κανένα σπουδαίο ποσό. 180k είναι σήμερα).

Γενικώς εμπιστοσύνη δεν έχω καμία στη διοίκηση της χώρας.
Μαζεύονται οι 300, παίζουν λίγο θέατρο στην αρχή και μετά ψηφίζουν ότι νόμο τους βολεύει. Το ίδιο θα κάνουν και μετά την αλλαγή της κυβέρνησης.

Ακριβώς γι' αυτό το λόγο (πλήρης αναξιοπιστία) το επιχείρημα της maria (για αγορά στο μέλλον - κάλυψη πόθεν έσχες κλπ) δε με συγκινεί. Σε αυτό το περιβάλλον δεν μου δημιουργείται καμία διάθεση να επενδύσω σε τίποτα. Επομένως να τη χέσω την κάλυψη του πόθεν έσχες. Δεν αποτελεί δέλεαρ για δήλωση του τι έχω στην τσέπη μου το τυράκι του ότι "έτσι θα μπορώ να μετά αγοράσω ένα σπίτι". Δεν θα αγοράσω και λήγει το θέμα.
'Ισως υπάρχουν κι άλλα επιχειρήματα (που δεν τα έχω σκεφτεί). Αλλά όπως είπα και στην αρχή, τείνω προς το "ου δηλώσεις".

Με την offshore δεν το ξέρω το θέμα, αλλά και πάλι, αν κάποιος δηλώσει ότι έχει μετοχές μιας άγνωστης εταιρείας δε θα ψάξουν το ποσοστό του? τη δραστηριότητα της? τον beneficiary owner? Την αξία των μετοχών? Προφανώς δεν θα είναι εταιρεία στη Γερμανία, την Αγγλία ή το Λουξεμβούργο, σε κανα νησάκι θα είναι. Άρα ποιο το όφελος να βάλεις χρήματα σε off-shore και να δηλώσεις την off-shore?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΒΛ4ΞΗ-5Ρ7 σαν δημοσκόπηση 21 Ιουλ 2013 13:36 #13

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
crt έγραψε:
Εάν κάτι τέτοιο γίνει νόμος, πρέπει να τα δηλώσεις, διαφορετικά είσαι παράνομος. Τελεία και παύλα.
Εννοείται ότι λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης, φοβάσαι ότι εύκολα θα μπορεί να στοχευθείς για έκτακτες εισφορές, κουρέματα, κλπ.

Η ένστασή μου στην υπόθεση που κάνεις είναι ότι αναφέρεις κεφάλαιο (μετρητά) 1-5 εκατομ.
Εάν κανείς έχει τόσα μετρητά, μπορεί να φτιάξει μία ή περισσότερες offshore εκτός Ελλάδος, να καταθέσει τα χρήματα σε τράπεζες εκτός Ελλάδος στο όνομα της offshore, αλλά να μην παίρνει μέρισμα (από τους τόκους που αποτελούν το κέρδος της εταιρείας) για μερικά χρόνια.
Στο περιουσιολόγιο θα αναγράψει ότι έχει Χ μετοχές της εταιρείας, αλλά 0 ως μέρισμα ή αμοιβές. Άρα και νόμιμος θα είναι και δεν θα κουρευτεί τόσο εύκολα.

Κατ' αρχήν εγώ τείνω προς το "ου δηλώσεις". Αλλά κι εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πάντα το σωστό.
Πράγματι, το 1-5 εκ. είναι μεγάλο ποσό για να υπάρχει σε μετρητό, αλλά τα 500k δεν είναι. Δέκα δεσμίδες πεντακοσάρικα είναι και χωράνε σε μια τσάντα ή σε μια μπανάνα μοτοσυκλέτας τύπου ζώνη.
Επίσης εκτός από μετρητά υπάρχουν κι άλλα πράματα που έχουν αξία, π.χ. λίρες, που τις έχουμε συζητήσει εκτενώς εδώ (από τεχνικής πλευράς). Τέτοια (λιρες, ράβδους, κλπ) τα δηλώνεις, ή όχι? Δεν είναι το ίδιο με τα μετρητά, γιατί αυτά κινδυνεύουν και από άλλα πράματα. Π.χ. να βγει κάποτε ένας νόμος που θα λέει "απαγορεύεται η κατοχή χρυσού" (όπως είχε βγει στις ΗΠΑ τον Απρίλιο του 1933 από τον Ρούσβελτ). Τότε θα σε φωνάξουν να τα δώσεις στην ΤτΕ στην επίσημη τιμή, βασιζόμενοι στη δήλωση σου.
Μιλάμε για διαχρονικές επενδύσεις, που πολλές φορές κληρονομούνται από γενιά σε γενιά.
Με τη "δήλωση" όπως τη ζητάνε αυτοί τώρα, μπορεί να δηλώσει κάποιος ("νομοταγής" ων, όπως το λέει και ο crt και μάλιστα με τελεία και παύλα), και μετά από 25 χρόνια το τότε καθεστώς να ανατρέξει σε αυτές τις δηλώσεις και να πάει στα παιδιά του "δηλωματία" λέγοντας: "Που είναι οι 800 λίρες που δήλωσε το 2014 ο μακαρίτης πατέρας σου?"
(800 λίρες δεν είναι και κανένα σπουδαίο ποσό. 180k είναι σήμερα).

Γενικώς εμπιστοσύνη δεν έχω καμία στη διοίκηση της χώρας.
Μαζεύονται οι 300, παίζουν λίγο θέατρο στην αρχή και μετά ψηφίζουν ότι νόμο τους βολεύει. Το ίδιο θα κάνουν και μετά την αλλαγή της κυβέρνησης.

Ακριβώς γι' αυτό το λόγο (πλήρης αναξιοπιστία) το επιχείρημα της maria (για αγορά στο μέλλον - κάλυψη πόθεν έσχες κλπ) δε με συγκινεί. Σε αυτό το περιβάλλον δεν μου δημιουργείται καμία διάθεση να επενδύσω σε τίποτα. Επομένως να τη χέσω την κάλυψη του πόθεν έσχες. Δεν αποτελεί δέλεαρ για δήλωση του τι έχω στην τσέπη μου το τυράκι του ότι "έτσι θα μπορώ να μετά αγοράσω ένα σπίτι". Δεν θα αγοράσω και λήγει το θέμα.
'Ισως υπάρχουν κι άλλα επιχειρήματα (που δεν τα έχω σκεφτεί). Αλλά όπως είπα και στην αρχή, τείνω προς το "ου δηλώσεις".

Με την offshore δεν το ξέρω το θέμα, αλλά και πάλι, αν κάποιος δηλώσει ότι έχει μετοχές μιας άγνωστης εταιρείας δε θα ψάξουν το ποσοστό του? τη δραστηριότητα της? τον beneficiary owner? Την αξία των μετοχών? Προφανώς δεν θα είναι εταιρεία στη Γερμανία, την Αγγλία ή το Λουξεμβούργο, σε κανα νησάκι θα είναι. Άρα ποιο το όφελος να βάλεις χρήματα σε off-shore και να δηλώσεις την off-shore?

Σχετικα με την λειτουργια των off shore, οσοι ενδιαφερονται και τολμουν , δειτε το παρακατω αρθρο :

www.tovima.gr/finance/article/?aid=506137

Να θυμισω το τι δικαστικο λουκι τραβαει ο Ακης με την παρεουλα του...και το τι διασυρμο τραβηξε ο Βουλγαρακης...

Μια βολτα μεχρι το Κρανιδι Αργολιδας, ισως να αρκει...

www.tovima.gr/society/article/?aid=521891
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 21 Ιουλ 2013 13:54 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΒΛ4ΞΗ-5Ρ7 σαν δημοσκόπηση 21 Ιουλ 2013 15:39 #14

  • crt
  • Το Άβαταρ του/της crt
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 155
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-7)
Τα περί offshore που ανέφερα καμία σχέση δεν έχουν με Τσοχατζόπουλο και σία.
Αυτοί δεν τις δήλωναν.
Εγώ αναφέρομαι σε νομιμότατες ενέργεις (το να κάνει κανείς μία τέτοια εταιρεία οπουδήποτε είναι νόμιμο).
Το να φορολογείται η εταιρεία μόνον στην χώρα όπου είναι η έδρα της, επίσης νόμιμο. Το να μην παίρνει
αμοιβές πάσης φύσεως ή μερίσματα ο ιδιοκτήτης επίσης νομιμότατο.
Το να γίνει έκτακτη εισφορά σε κέρδη εταιρείας από δραστηριότητες εταιρείας του εξωτερικού δεν μπορεί να γίνει
επειδή κάποιος ιδιοκτήτης φορολογείται στην Ελλάδα (θα ήταν σαν να λέμε ότι έχουμε μετοχές της Apple και
βάζουν έκτακτη εισφορά στα κέρδη της εταιρείας). Άρα θα ήταν πιο δύσκολο να γίνει επιλεκτική έκτακτη
εισφορά/δήμευση σε τέτοιες εταιρείες και να εξαιρεθούν πολλές άλλες (αφού είμαστε στην Ε.Ε.).
Όλα αυτά στην προσπάθεια να είναι κανείς τυπικός και νόμιμος.

Αν θέλει να παρανομήσει, φυσικά δεν χρειάζεται τέτοιες σκέψεις.

Φιλικά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΒΛ4ΞΗ-5Ρ7 σαν δημοσκόπηση 22 Ιουλ 2013 04:21 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
George έγραψε:
Στο νέο φορολογικό εντάσσουν την καταστατική έδρα των offshore ως ημεδαπή όταν ο μέτοχος είναι Έλληνας ! ( με προϋποθέσεις βέβαια αλλά αυτές δεν λεν τίποτα για την περίπτωση μας. ) Που σημαίνει ότι την όποια offshore πχ .ltd την αντιμετωπίζουν φορολογικά ως ΕΠΕ, η οποία υποχρεούται και στην φορολόγηση των μη διανεμόμενων κερδών αλλά και υποχρεωτική διανομή μερισμάτων.

George, Αυτό μου φαίνεται χλωμό να εφαρμοστεί, γιατί η GR εφορία δεν μπορεί να έλεγξει τα πεπραγμένα μιας ξένης εταιρείας.
Είτε μέτοχος της General Motors USA είναι κάποιος, είτε της “Waybound Tribeking Obaho Pty. Ltd.” με έδρα τη Βερμούδα, ίδια αντιμετώπιση θα έχει από τη ΔΟΥ του. Τι θα κάνει δηλαδή η εφορία βάσει του νόμου τους, θα ζητήσει από τον κάτοχο των μετοχών της General Motors ή της BASF AG (D) στοιχεία για το πόσα ήταν τα μη διανεμόνενα κέρδη το προηγούμενο έτος? Δε γίνεται. Το ίδιο «δεν γίνεται» έχει εφαρμογή και για την “Waybound Tribeking Obaho Pty. Ltd.”

Προσέξτε τώρα, γιατί το αρθράκι απ’ το «ΒΗΜΑ» που μας έβαλε εδώ η φίλη μας:
maria έγραψε: έχει μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία:
Ανά ΔΟΥ στην Ελλάδα υπάρχουν καταχωρημένες οι ακόλουθοι αριθμοί off-shore εταιριών:

Α’ Αθηνών 10
Α’ Κέρκυρας 69
Α’ Πατρών 10
Αγίου Νικολάου 46
Αγίου Στεφάνου 10
Αίγινας 33
Ανδρου 51
Αργοστολίου 26
Β’ Κέρκυρας 27
Βόλου 36
Γλυφάδας 15
Δ’ Αθηνών 30
Θηβών 20
Θήρας 24
Ιθάκης 16
Καλαμάτας 31
Κρανιδίου 186
Λευκάδας 21
Λιβαδειάς 37
Μυκόνου 244
Πάρου 93
Ρόδου 58
ΦΑΕ Αθηνών 2.908
ΦΑΕ Θεσσαλονίκης 68
ΦΑΕ Πειραιά 1.195
Χαλκίδας 53
Χανίων 43
Χίου 16
Ψυχικού 16

Το σύνολο όλων αυτών είναι 5.392 εταιρείες.
Από τα νούμερα αμέσως αντιλαμβάνεται κανείς μερικά πράματα:
Π.χ. στον Πειραιά υπάρχουν πολλές (1.195) γιατί σε πολλές περιπτώσεις κάθε βαποράκι ανήκει σε μια off-shore.
Στη Μύκονο ο αριθμός είναι μεγάλος (244) γιατί προφανώς εκεί διάφορα σπίτια είναι γραμμένα σε off-shore.
Η Άνδρος έχει αρκετές για το μέγεθος της (51) αλλά η Άνδρος είναι νησί εφοπλιστών, και μπορεί κάποια καράβια (η και σπίτια τους) να είναι γραμμένα σε ξένες εταιρείες.
Το Κρανίδι είναι πράγματι αξιοπερίεργο πως έχει συγκεντρώσει τόσο κόσμο, αλλά αιτιολογείται με τα κάτωθι:
1) Τα τελευταία χρόνια έχει αναπτυχθεί στην περιοχή (Πόρτο Χέλι κλπ) μια «ανάπτυξη» από σπίτια «επωνύμων» που την βρίσκουν ελκυστική.
2) ‘Ισως η ΔΟΥ Κρανιδίου να ήταν για κάποια περίοδο «βολική» στις... συναλλαγές της.

Το θέμα μας όμως δεν είναι αυτό. Το θέμα μας είναι ότι ΚΑΘΕ ΜΙΑ από αυτές τις 5.392 εταιρείες είχε υποχρεωτικό λόγο να πάει να «γραφτεί» σε μια Ελληνική ΔΟΥ. Είτε ήθελε να αγοράσει ακίνητο, είτε πλοίο, εν πάσει περιπτώσει ήθελε να ασκήσει κάποια δραστηριότητα ή να κάνει κάποια πράξη που ήταν απαραίτητη η «θεώρηση από ΔΟΥ» για να γίνει.
Ξέρετε πόσες εταιρείες (με έδρα στο εξωτερικό: σαν του Άκη) και ιδιοκτήτες Έλληνες ΔΕΝ έχουν κάνει αυτή τη διαδικασία? Άπειρες. Αυτές, δεν είναι στη λίστα των 5.392 του Ρακιτζή. Αυτές, πως ελέγχονται? Η απάντηση είναι απλή: Δεν ελέγχονται. Και δεν νομίζω ότι μπορούν να ελεγθούν.

Και πάω τώρα σ’ αυτά που έγραψε ο φίλος εδώ:
crt έγραψε:
Τα περί offshore που ανέφερα καμία σχέση δεν έχουν με Τσοχατζόπουλο και σία.
Αυτοί δεν τις δήλωναν.
Εγώ αναφέρομαι σε νομιμότατες ενέργεις (το να κάνει κανείς μία τέτοια εταιρεία οπουδήποτε είναι νόμιμο).
Το να φορολογείται η εταιρεία μόνον στην χώρα όπου είναι η έδρα της, επίσης νόμιμο. Το να μην παίρνει αμοιβές πάσης φύσεως ή μερίσματα ο ιδιοκτήτης επίσης νομιμότατο.
Το να γίνει έκτακτη εισφορά σε κέρδη εταιρείας από δραστηριότητες εταιρείας του εξωτερικού δεν μπορεί να γίνει επειδή κάποιος ιδιοκτήτης φορολογείται στην Ελλάδα (θα ήταν σαν να λέμε ότι έχουμε μετοχές της Apple και βάζουν έκτακτη εισφορά στα κέρδη της εταιρείας). Άρα θα ήταν πιο δύσκολο να γίνει επιλεκτική έκτακτη εισφορά/δήμευση σε τέτοιες εταιρείες και να εξαιρεθούν πολλές άλλες (αφού είμαστε στην Ε.Ε.).

Η παρανομία του Τσοχατζόπουλου δεν είναι ότι είχε ιδρύσει ή ήταν μέτοχος σε κάποια ξένη εταιρεία. Η παρανομία του ήταν ότι αυτή η εταιρεία (που η σχέση του με αυτήν έχει αποδειχθεί) μάζευε λεφτά (επίσης αποδείχτηκε αυτό) από προμήθειες (που δεν γραφόντουσαν πουθενά) για πωλήσεις που γινόντουσαν προς την Ελληνική Δημοκρατία. Αυτό, σε συνδυασμό με την τότε ιδιότητα του (Υπουργός που αποφάσιζε για το από που θα αγοραστούν τα πράματα) τον καθιστά υπόλογο για δωροδοκία. Αλλιώς, γιατί του τα έδιναν τα λεφτά οι προμηθευτές, επειδή είναι ομορφάντρας?
Και επειδή το χρήμα δεν γραφόταν πουθενά, θεωρείται «βρώμικο», και επειδή απ’ αυτό το χρήμα αγοράστηκαν σπίτια, κουρτίνες της κ. Βίκυς, πληρώθηκαν γάμοι κλπ, κολλάει και η κατηγορία του «ξεπλύματος».

Αν πάω εγώ, ή εσύ, crt, ένα ταξίδι στον Παναμά, μπω στο κατάλληλο δημόσιο γραφείο, πω «Καλημέρα σας, θέλω να ιδρύσω μια εταιρεία» (και την ιδρύω: 10 λεπτά και ένα πεντακοσάρικο χρειάζονται) είναι κάτι παράνομο? Όχι προφανώς. Φεύγω με ένα φάκελλο που έχει όλα τα νομιμοποιητικά της έγγραφα, το ποιος τη δεσμεύει με την υπογραφή του, τα πάντα. Που είναι η παρανομία? Πουθενά. Και είναι όλα θεωρημένα και νόμιμα από το κράτος του Παναμά.
Στη συνέχεια αυτή η εταιρεία νοικιάζει στη Φλώριδα ένα μαγαζί, το φτιάνει εστιατόριο, προσλαμβάνει κόσμο, αρχίζει να δουλεύει και βγάζει κέρδη. Φορολογείται από τις ΗΠΑ το μαγαζί (αυτοί δε χαρίζονται, δε πα να ‘σαι ο πάπας της Ρώμης), στον Παναμά δεν φορολογείται (έτσι είναι ο νόμος του) αλλά εγώ εδώ σαν Έλληνας ιδιοκτήτης της εταιρείας, του εστιατορίου κλπ τι φόρο πρέπει να πληρώσω? Ποιος θα με ελέγξει τι κέρδη βγάζω στη Φλώριδα και την Παναμέζικη εταιρεία μου? Και πως θα με ελέγξει?

Θέλω να καταλήξω: Κάπου έχει τρύπες όλη αυτή η φιλολογία (και νομοθεσία ίσως) περί «φοροφυγάδων μέσω off-shore». Και μάλλον πλασσάρεται ως τροφή για τους πεινασμένους, που πρέπει να κατευναστεί η πείνα τους με κάποιο τρόπο. Αλλά δεν είναι τροφή. Είναι λόγια του αέρα, ή αέρας κοπανιστός.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 22 Ιουλ 2013 04:23 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Υπήκοος (Υπηκοος)

ΒΛ4ΞΗ-5Ρ7 σαν δημοσκόπηση 22 Ιουλ 2013 11:46 #16

  • crt
  • Το Άβαταρ του/της crt
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 155
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-7)
Αγαπητέ @sotos51 με κάλυψες απόλυτα, @George δεν το έχω υπ' όψιν μου και θα ήθελα να παραθέσεις (εάν σου είναι εύκολο φυσικά) την σχετική ψηφισμένη διάταξη. Περίεργο μου φαίνεται εάν η αλλοδαπή εταιρεία δεν δραστηριοποιείται στην Ελλάδα.

Το ζήτημα από εκεί και μετά είναι αξιόπιστο μέρος που να φτιάχνει τέτοιες εταιρείες με μικρό κόστος δημιουργίας, διαχείρισης και φορολόγησης.

Φιλικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΒΛ4ΞΗ-5Ρ7 σαν δημοσκόπηση 23 Ιουλ 2013 19:15 #17

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
soto51 έγραψε:
Η παρανομία του Τσοχατζόπουλου δεν είναι ότι είχε ιδρύσει ή ήταν μέτοχος σε κάποια ξένη εταιρεία. Η παρανομία του ήταν ότι αυτή η εταιρεία (που η σχέση του με αυτήν έχει αποδειχθεί) μάζευε λεφτά (επίσης αποδείχτηκε αυτό) από προμήθειες (που δεν γραφόντουσαν πουθενά) για πωλήσεις που γινόντουσαν προς την Ελληνική Δημοκρατία. Αυτό, σε συνδυασμό με την τότε ιδιότητα του (Υπουργός που αποφάσιζε για το από που θα αγοραστούν τα πράματα) τον καθιστά υπόλογο για δωροδοκία. Αλλιώς, γιατί του τα έδιναν τα λεφτά οι προμηθευτές, επειδή είναι ομορφάντρας?
Μαγος εισαι? Προφανως για μοντελο τον ηθελαν. :woohoo:
soto51 έγραψε:
Αν πάω εγώ, ή εσύ, crt, ένα ταξίδι στον Παναμά, μπω στο κατάλληλο δημόσιο γραφείο, πω «Καλημέρα σας, θέλω να ιδρύσω μια εταιρεία» (και την ιδρύω: 10 λεπτά και ένα πεντακοσάρικο χρειάζονται) είναι κάτι παράνομο? Όχι προφανώς. Φεύγω με ένα φάκελλο που έχει όλα τα νομιμοποιητικά της έγγραφα, το ποιος τη δεσμεύει με την υπογραφή του, τα πάντα. Που είναι η παρανομία? Πουθενά. Και είναι όλα θεωρημένα και νόμιμα από το κράτος του Παναμά.
Στη συνέχεια αυτή η εταιρεία νοικιάζει στη Φλώριδα ένα μαγαζί, το φτιάνει εστιατόριο, προσλαμβάνει κόσμο, αρχίζει να δουλεύει και βγάζει κέρδη. Φορολογείται από τις ΗΠΑ το μαγαζί (αυτοί δε χαρίζονται, δε πα να ‘σαι ο πάπας της Ρώμης), στον Παναμά δεν φορολογείται (έτσι είναι ο νόμος του) αλλά εγώ εδώ σαν Έλληνας ιδιοκτήτης της εταιρείας, του εστιατορίου κλπ τι φόρο πρέπει να πληρώσω? Ποιος θα με ελέγξει τι κέρδη βγάζω στη Φλώριδα και την Παναμέζικη εταιρεία μου? Και πως θα με ελέγξει?

Και να προσθεσω: ΓΙΑΤΙ να σε ελεγξει?Τι δουλεια εχει η GR ΔΟΥ? Στο πηγαδι της κατουρησες? Σε νομιμη εταιρια Παναμα με νομιμη (και φορολογημενη) δραστηριοτητα στη Φλωριδα τι δουλεια εχει να βαλει τη μυτη της η εδω εφορια? Το εστιατοριο σου στις ΗΠΑ χρησιμοποιει ελληνικη υποδομη και δημοσια υποστηριξη που (υποτειθεται) οτι ειναι ο λογος υπαρξης των φορων? Οχι. Ολη η φασαρια γινεται απλα γιατι (οπως σωστα γραφεις παρακατω) μερικοι διψανε για αιμα "πλουτοκρατων".
soto51 έγραψε:
Θέλω να καταλήξω: Κάπου έχει τρύπες όλη αυτή η φιλολογία (και νομοθεσία ίσως) περί «φοροφυγάδων μέσω off-shore». Και μάλλον πλασσάρεται ως τροφή για τους πεινασμένους, που πρέπει να κατευναστεί η πείνα τους με κάποιο τρόπο. Αλλά δεν είναι τροφή. Είναι λόγια του αέρα, ή αέρας κοπανιστός.

Ακριβως! Τεραστιες τρυπες. Βασικα ειναι απλα φτηνη (δηθεν)ιδεολογια δαιμονοποιησης οπιασδηποτε υγιους οικονομικης δραστηριοτητας. Ακριβως δηλαδη αυτο που μας εφερε στο χαλι που ειμαστε.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουλ 2013 19:18 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΒΛ4ΞΗ-5Ρ7 σαν δημοσκόπηση 23 Ιουλ 2013 21:47 #18

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
George έγραψε:
Ο λόγος είναι απλός. Το ότι εσύ είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος και πρέπει να φορολογείσαι για τα εισοδήματα που αποκτάς μέσο της εταιρείας αυτής στην αλλοδαπή. Υπο αυτή την έννοια έχει δικαίωμα να ερευνήσει την ακρίβεια των δηλωμένων εισοδημάτων σου.

Δεν φορολογείτε η αλλοδαπή εταιρεία φίλε Υπήκοος. Φορολογείτε το εισόδημα – μέρισμα που αποκτάς.

Όσο για τις τρύπες…. Μεγάλη προσοχή μην πέσει κανείς μέσα…. Μαύρο σκοτάδι !

Σωστα. Ο νομος αυτο λεει. Οτι φορολογηται η καθε πενταρα που αποκτας (και μεσω τεκμηριων κλπ, ακομα και αυτη που δεν αποκτας).
Ο νομος επισης λεει οτι αν παψεις να μενεις στην Ελλαδα, για πεντε χρονια παραμενεις φορολογικος κατοικος. Ασχετα δηλαδη που μενεις και βασει ποιας χωρας τις υποδομες και τους πορους κερδισεις δυο δεκαρες, η ΔΟΥ τις θελει τουλαχιστον για 5 χρονια. Πεντε χρονια ειναι αυτα δεν ειναι παιξε-γελασε. Για αρκετα υγιεις ανθρωπους αυτο ειναι περισσοτερο απο το ενα δεκατο της ενηλικης ζωης τους.
Επισης λεει οτι (πχ εγω) που ειχα ενα κεφαλαιακι νομιμα φορολογημενο στην Ελλαδα και αποφασισα να το παω στο εξωτερικο και να βγαζω καποιους τοκους οι οποιοι φορολογουνται εκει με 20% (EU tax) πρεπει να καταβαλλω και στη ΔΟΥ αλλα 10% εκτος του ηδη καταβληθεντος (προς την ΕΕ, ετσι?).

Αυτα και αλλα πολλα ειναι παλαβα πραματα. Και ναι μεν νομικα εχεις δικιο, αλλα δεν εγραψα την απαντηση προς τον Soto51 ως νομικη εννοια αλλα ως πραγματικη. Και γι' αυτο επιμενω:

Εχουμε ξεχασει την βασικη αιτια της επιβολης των φορων. Οι φοροι (εχουν επινοηθει και) καταβαλλονται ως αντισταθμισμα σε παροχες απο το κρατος προς τους Υπηκοους του για υπηρεσιες προς αυτους. Η ιδεα δηλαδη ειναι οτι δεν θα μπορουσες πχ κυριε μαγαζατορα να εχεις μαγαζι αν δεν ειχα αστυνομια, υδρευση, ηλεκτροδοτηση κλπ. Αρα σου προσφερω υποδομη για να εχεις μαγαζι αρα ειμαι συνεταιρος σου, αρα χώστα.

Αυτο δεν θα επρεπε να ισχυει οταν τα ηδη φορολογημενα (στην Ελλαδα) χρηματα μου πανε να αυγατισουν αλλου χρησιμοποιοντας υποδομες αλλων χωρων. Γιατι και αυτες οι χωρες απο καπου πρεπει να χρηματοδοτηθουν και να ανταποδοθουν οι παροχες τους. Και φυσικα δεν θα επρεπε να ισχυει ειδικα στην απροκαλυπτη αναιδεια της GR ΔΟΥ να ζητα απο τους καταθετες εξωτερικου να πληρωσουν φορο τοκων σε τοκους που εχουν ηδη φορολογηθει και μαλιστα με φορο της Ευρωπαικης Ενωσης.

Ανεξαρτητα λοιπον με την νομικη ερμηνεια του θεματος, η φορολογηση εισοδηματων εξωτερικου οπως εφαρμοζεται τωρα και αδικη ειναι και καταφωρα διπλη αφου σε ορισμενες περιπτωσεις αλληλοκαλυπτει ακομα και Ευρωπαικους φορους.
Την δε αδυναμια ενος Ελληνα Υπηκοου να απεμπλακει απο την GR ΔΟΥ για πεντε χρονια αφου αποφασισει να μετοικισει και να ριξει μαυρη πετρα πισω του δεν ξερω καν πως να τη χαρακτηρισω.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουλ 2013 21:52 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα