Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2013

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2013 22 Ιουλ 2013 20:40 #73

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
Όποιος απο τους 2 έχει το μεγαλύτερο τελευταιο ψηφίο αυτου λογίζεται και η τελική ημερομηνία υποβολής.
Πχ έχει ο ανδράς 4 και η γυναίκα 9 θα ληφθεί υπόψη το 9.
Τελευταία διόρθωση: 22 Ιουλ 2013 20:42 από vlass.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": IRENE (K_)

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2013 22 Ιουλ 2013 23:38 #74

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ARIS έγραψε:
Υπομονή και τα εκκαθαριστικά θα ανέβουν στο site.
Αυτή έχει εξαντληθεί προ πολλού. Γενικώς.
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΑΘΑΡΙΣΗ ΕΚΑΝΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 187 ΕΥΡΩ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΟΚ . Εγω νομιζω οτι πλεον οποιος εχει και το παραμικρο ποσο που του αφαιρει φορο θα γινεται ελεγχος . Κατι τετοιο παιζει.
Πιθανόν να είναι όπως το λες.
Θέλει πολύ ψάξιμο.
Επειδή “Σας ενημερώνουμε ότι το αποτέλεσμα της δήλωσής σας, εμφανίζεται για περιορισμένο αριθμό εκκαθαρίσεων”, καλό είναι τα πειράματα να γίνονται σε κάποιο πρόγραμμα εκτός gsis, γιατί κάποια στιγμή σε κόβει το gsis και δεν σου δίνει άλλη εκτύπωση ποιο είναι το ποσό που βγαίνει (χρεωστικό-πιστωτικό).
Ένα τέτοιο καλό πρόγραμμα είναι του PC Magazine. Του Βήματος δεν είναι καλό.
Εγώ έκανα πειράματα για μια περίπτωση πάνω στο πρόγραμμα και παίζοντας με:
-Τον κωδικό 001
-Τον κωδικό 049
-Τον κωδικό 787
το αποτέλεσμα “έπαιξε” από 3.678 μέχρι 1,240 (χρεωστικά). Μεγάλη διαφορά, αξίζει το ψάξιμο και τον κόπο. Από κάποιο σημείο και μετά τα πειράματα γίνονται πολύ γρήγορα (εξοικείωση χρήστη).

Σημειώστε ότι το πρόγραμμα του PC στις 3 περιπτώσεις που το σύγκρινα με το gsis έβγαζε εκκαθαριστικό ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο, δηλαδή στο λεπτό (του ευρώ) ίδιο. Άρα είναι αξιόπιστο.

Βέβαια, υποβάλλοντας (σήμερα: είναι ΑΦΜ σε---1) την οριστική, όπως και στη μητέρα σου, ΔΕΝ έβγαλε εκκαθαριστικό. Έβγαλε μήνυμα: “Θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσης σας, μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε, μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr”. Και ούτε στο κεντρικό μενού δίνει δυνατότητα της προσωρινής PDF εκτύπωσης.

Προφανώς οι μειώσεις (2.438 ευρώ) ή η συμπλήρωση κωδικών σαν τον 001 ή τον 787 διαγείρουν κάποια flags στο πρόγραμμα και δεν βγάζει επίσημο εκκαθαριστικό (Το ανεπίσημο το ξέρω, είναι 1.240). Αναρωτιέμαι όμως τι είδους “έλεγχο” θα κάνουν, και ποιος θα τον κάνει, και πότε.

Ξέρω περίπτωση που αντέδρασε ακόμα χειρότερα, δηλαδή έβγαλε αμέσως μήνυμα “Φέρτε τα δικαιολογητικά σας στη ΔΟΥ για έλεγχο”, αντί για το “Θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσης σας, μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε”.

Επόμενο απαράδεκτο (χαρακτηριστικό της δημοκρατίας της μπανάνας) είναι αυτό που δήλωσε σήμερα (17:30) ο Θεο-Χάρης:
Θα μείνει μεν το σύστημα ανοικτό για όλα τα ΑΦΜ έως 30 Αυγ, αλλά το κατά πόσο θα θεωρούνται εμπρόθεσμοι όσοι δεν σεβαστούν τις ημερομηνίες θα συζητηθεί τότε με την τρόϊκα.”
vlass έγραψε:
Όποιος απο τους 2 έχει το μεγαλύτερο τελευταιο ψηφίο αυτου λογίζεται και η τελική ημερομηνία υποβολής.
Πχ έχει ο ανδρας 4 και η γυναίκα 9 θα ληφθεί υπόψη το 9.
Ορθόν.
Και αυτό είναι επίσημο, και οριστικό, και λογικό, δεν είναι “Ναι μεν, αλλά θα δούμε τι θα μας πει η τρόϊκα”.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2013 23 Ιουλ 2013 14:04 #75

  • IRENE (K_)
  • Το Άβαταρ του/της IRENE (K_)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 207
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
soto51 έγραψε:
Επόμενο απαράδεκτο (χαρακτηριστικό της δημοκρατίας της μπανάνας) είναι αυτό που δήλωσε σήμερα (17:30) ο Θεο-Χάρης:
Θα μείνει μεν το σύστημα ανοικτό για όλα τα ΑΦΜ έως 30 Αυγ, αλλά το κατά πόσο θα θεωρούνται εμπρόθεσμοι όσοι δεν σεβαστούν τις ημερομηνίες θα συζητηθεί τότε με την τρόϊκα.”

Εξαιρετικά γελοία απάντηση.Έλεος!!!!!
Την καλησπέρα μου Σότο!!!
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2013 23 Ιουλ 2013 16:03 #76

  • crt
  • Το Άβαταρ του/της crt
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 155
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-7)
Εγώ υπέβαλα την 2η εβδομάδα που άνοιξε το TAXIS την δήλωση, αλλά αμέσως μου έβγαλε να καταθέσω τα πάντα στην τοπική ΔΟΥ.
Πήγα και την υπέβαλα. Ξαναπέρασα και για διορθωτική (αφού είναι εμπρόθεσμη).
Εννοείται ότι ακόμα δεν εμφανίζεται εκκαθαριστικό. Θα πάρει πολύ καιρό για να γίνει εκκαθάριση σε όλες και θα έρθουν απότομα τα νούμερα
σε ορισμένους...

Φιλικά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2013 24 Ιουλ 2013 01:20 #77

  • Skroutz
  • Το Άβαταρ του/της Skroutz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 40
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
Η φορολογική δήλωση γίνεται με το ΑΦΜ του συζύγου, άρα πάντα γίνεται με βάση την καταληκτική ημερομήνια του ΑΦΜ του άντρα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2013 29 Ιουλ 2013 01:24 #78

  • dimopoulos (dimo)
  • Το Άβαταρ του/της dimopoulos (dimo)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Με το εκκαθαριστικό ξέρει κάποιος τι παίζει;

Εκανα δύο δηλώσεις.

Στην πρώτη μου έβγαλε ένα κόκκινο μήνυμα όταν την υπέβαλα (στο προτελευταίο βήμα απ' όσο θυμάμαι) που έλεγε ότι να περιμένω ειδοποίηση για να στείλω στην εφορία τις αποδείξεις δαπανών και άλλα δικαιολογητικά. Οταν την έριξα (στο τελευταίο βήμα) μου έβγαλε το τελικό χρεωστικό ποσό, 500 ευρώ. Εμφανίζει κανονικά το εκκαθαριστικό αλλά δεν γράφει ημερομηνίες και ποσά αριστερά, εκεί που φαίνονται κανονικά οι ημερομηνίες και οι δόσεις.
Μπαίνοντας από www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/login.done μου εμφανίζει:

Αποτέλεσμα εκκαθάρισης : Χρεωστικό
Εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού : 05/08/2013
Ημερομηνία πρώτης καταβολής: 30/08/2013

Αυτό είναι και τελείωσα; Περιμένω το τυπωμένο εκκαθαριστικό και δεν θα στείλω κάτι στην εφορία;
Θυμάμαι πέρσι ότι μπαίναμε σε κάποιο site του Υπουργείου και βλέπαμε τα ποσά των δόσεων και τις ημερομηνίες. Που στο καλό ήταν αυτό;

Στη δεύτερη δήλωση (δημοσίου υπαλλήλου και περιμένω χρεωστικό 1200 ευρώ) μου γράφει "Θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσή σας, μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε, μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr." Κακό αυτό; Είχα και τόκους και ένα μέρισμα μέσα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2013 29 Ιουλ 2013 04:57 #79

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
dimopoulos έγραψε:
Στην πρώτη μου έβγαλε ένα κόκκινο

Στη δεύτερη δήλωση μου γράφει "Θα ενημερωθείτε

Από ότι έχω μάθει (και δει εν μέρει) έχουν εμφανισθεί ΤΡΙΑ αποτελέσματα μέχρι στιγμής:

1) Βγάζει κανονικά εκκαθαριστικό.
2) Βγάζει "Θα ενημερωθείτε αφού ελεγθεί η δήλωση σας".
3) Βγάζει "Θα κληθείτε να προσκομίστετε δικαιολογητικά".

Προφανώς το πρόγραμμα έχει μέσα διάφορα "if > then" και βγάζει το ανάλογο output.

Δεν έχω μάθει για τέταρτη περίπτωση.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2013 29 Ιουλ 2013 10:49 #80

  • ps
  • Το Άβαταρ του/της ps
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 47
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0
Καλημερα
Εμενα σημερα εμφανιστηκε το εκαθαριστικο - η δηλωση εγινε 15/7.
Το παραξενο ειναι πως στην αριστερη πλευρα του εκαθαριστικου, εκει που εχει ποσα και ημερομηνιες πληρωμης δε μου εμφανιζει τιποτα .....
Εχει καποιος κατι αναλογο ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 2013 29 Ιουλ 2013 11:55 #81

  • Giorgos (gdro)
  • Το Άβαταρ του/της Giorgos (gdro)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 25
  • Κάρμα: 0
ps έγραψε:
Καλημερα
Εμενα σημερα εμφανιστηκε το εκαθαριστικο - η δηλωση εγινε 15/7.
Το παραξενο ειναι πως στην αριστερη πλευρα του εκαθαριστικου, εκει που εχει ποσα και ημερομηνιες πληρωμης δε μου εμφανιζει τιποτα .....
Εχει καποιος κατι αναλογο ?

καλημέρα,

και εμένα ακριβώς το ίδιο. Αν πας στην εφαρμογή της εκκαθάρισης θα δεις ότι λέει εκτιμώμενη παραλαβή 5/8 και πρώτη δόση 31/8.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα