Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Τόκοι Καταθέσεων

Τόκοι Καταθέσεων 04 Απρ 2013 09:57 #10

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Δε ξέρω σε ποιά τράπεζα πήγες, στην ΕΤΕ πχ αν πάς εχουνε 2 βεβαιώσεις, η μία αφορά προθεσμιακή και η άλλη αφορά ταμιευτήριο (το χειρότερο, ειναι 2 διαφορετικοί υπάλληλοι). Οπότε πρέπει να τους πείς εχω και προθεσμιακή. Μήπως έψαχνε τόκους δανείου? (γιατί μπρεδεύονται τα σαίνια και σε αυτό, όχι μόνο στην ΕΤΕ, οι περισσότεροι βλέπεις εχουν δάνεια, οπότε οταν ακούνε τόκους ψάχνουν στα δανεια!). Τώρα εννοείται οτι στη δήλωση στην εφορία δε μπορείς να τα υπολογίσεις όλα μόνος σου και να βγούνε σωστά. Υπάρχουν στρογγυλοποιήσεις, φόροι κλπ. Μια βόλτα απο τις τράπεζες αρκεί για να πάρει κανεις τα στοιχεία και τελος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τόκοι Καταθέσεων 04 Απρ 2013 11:39 #11

  • makper (makper1)
  • Το Άβαταρ του/της makper (makper1)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (1)
Οχι δεν ήταν μεγάλη τράπεζα, αλλά δεν με έβρισκαν καθόλου. Ούτε λόγος για δάνεια. Μιλάω για προθεσμιακά και ταμιευτήριο. Θα επανέλθω στην τράπεζα και πιθανόν με απειλές προκειμένου να κάνουν τη δουλειά τους σωστά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τόκοι Καταθέσεων 16 Απρ 2013 14:13 #12

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Οι καταθέτες στην Ελλάδα ακούν για μείωση των επιτοκίων στις προθεσμιακές καταθέσεις, εδώ και περίπου έξι μήνες... και μείωση δεν βλέπουν. Οι μεγαλύτεροι πιστωτικοί όμιλοι έχουν προχωρήσει σε διορθωτικές κινήσεις, χωρίς ωστόσο να παρατηρούνται σημαντικές διαφοροποιήσεις σε σύγκριση με το πρόσφατο παρελθόν.

«Κι όμως, τα επιτόκια των καταθέσεων υποχωρούν και η μείωσή τους θα γίνει πολύ πιο ουσιαστική και αισθητή μέχρι το τέλος του 2013», τονίζει υψηλόβαθμο τραπεζικό στέλεχος με αρμοδιότητες στο συγκεκριμένο κομμάτι. «Πρόκειται για μία τάση που έχει ξεκινήσει από την αρχή του έτους και αν δεν υπάρξουν γεγονότα που προκαλέσουν απρόβλεπτες συνέπειες, τότε το όφελος για το τραπεζικό σύστημα εκτιμάται ότι θα φτάσει τα 2 δισ. ευρώ φέτος», εξηγεί ο ίδιος.

Είναι γεγονός ότι η Τρόικα από πέρσι το καλοκαίρι -αφού ηρέμησαν κάπως τα πράγματα μετά τις εκλογές- χαρακτήριζε τα επιτόκια των προθεσμιακών «εξωφρενικά», όμως τότε τα δεδομένα ήταν τελείως διαφορετικά.Η ανακεφαλαιοποίηση ήταν προγραμματισμένο να ολοκληρωθεί έως το τέλος του 2012, ενώ υπήρχαν και οι πρώτες ενδείξεις επιστροφής καταθέσεων, τουλάχιστον από... τα σεντούκια.

Κατά γενική ομολογία, τα επιτόκια έχουν διατηρηθεί για μεγάλο χρονικό διάστημα στα υπερβολικά υψηλά επίπεδα που τα οδήγησε η έλλειψη ρευστότητας και η “αιμορραγία” κεφαλαίων. Με αποτέλεσμα οι τράπεζες να πληρώνουν πολύ ακριβά για την βασική πηγή χρηματοδότησης των λειτουργιών τους.

Σύμφωνα με στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος, η χώρα μας κατέχει την πρώτη θέση στην Ευρωζώνη, στις αποδόσεις προθεσμιακών έως ενός έτους, με το μέσο επιτόκιο να διαμορφώνεται στο 4,49% τον Φεβρουάριο, από 4,59% τον Ιανουάριο.

Η μείωση, στα επίσημα στοιχεία, είναι μικρή σε σχέση με τα επιτόκια που προσφέρουν σήμερα οι μεγαλύτερες τράπεζες της χώρας. Η εξήγηση είναι η εξής: η κεντρική τράπεζα υπολογίζει τον μέσο όρο των προθεσμιακών καταθέσεων, δίνοντας στην ουσία μία φωτογραφία των επιτοκίων στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Για παράδειγμα, στα στοιχεία Φεβρουαρίου, συνυπολογίζονται τα επιτόκια για χρήματα που “έκλεισαν” στις αρχές του περασμένου έτους, όταν βρίσκονταν στα υψηλότερα επίπεδα, ανεβάζοντας το μέσο όρο.

“Η αποκλιμάκωση των επιτοκίων από την αρχή του έτους είναι σαφής και αναμένεται να οδηγήσει σε πτώση έως και 200 μονάδες βάσης έως το τέλος του 2013”, τονίζει χαρακτηριστικά διευθυντικό στέλεχος μεγάλης τράπεζας.

Μία πτώση της τάξης των 200μ.β. εκτιμάται πως θα οδηγήσει το μέσο σταθμισμένο επιτόκιο του συνόλου των καταθέσεων σε επίπεδο κάτω του 2%, όταν σήμερα βρίσκεται στο 2,76%. Αυτό σημαίνει ότι οι τράπεζες θα έχουν όφελος έως και 2 δισ. ευρώ, ανάλογα βέβαια με την αύξηση ή μείωση των εγχώριων καταθέσεων, οι οποίες διαμορφώνονται στην παρούσα φάση στα 165 δισ. ευρώ.

Μάλιστα, όπως σημειώνει το ίδιο στέλεχος, στο πρώτο τρίμηνο του έτους, το... άγρυπνο βλέμμα των επιτρόπων εστίαζε συστηματικά στο κόστος καταθέσεων, κάτι που αναμένεται να συνεχιστεί τους επόμενους μήνες. Και αυτό γιατί το θέμα της μείωσης των επιτοκίων βρίσκεται σε περίοπτη θέση στην ατζέντα των ελεγκτικών οίκων. “Πρόκειται για τεχνοκράτες με μεγάλη εμπειρία οι οποίοι βασίζουν τους ελέγχους τους σε συγκεκριμένα στοιχεία”, λένε τραπεζίτες που έρχονται σε καθημερινή επαφή μαζί τους.

Σε ό,τι αφορά τις επιπτώσεις για τις προθεσμιακές άνω των 100 χιλ. ευρώ, μετά τις δυσοίωνες εξελίξεις στην Κύπρο, αυτές δεν αναμένεται να είναι δραματικές. Αφενός γιατί τα επιτόκια βρίσκονται ήδη πολύ ψηλά και αφετέρου γιατί δεν αποκλείεται μία συντονισμένη προσπάθεια από πλευράς τραπεζών να χαμηλώσουν το κόστος του χρήματος.

Τα “ελληνικά” επιτόκια, σύμφωνα με τις επιταγές της Τρόικας, θα πρέπει να... σημάνουν ισπανική υποχώρηση, υποχωρώντας σε επίπεδα ανάλογα με χώρες που αντιμετωπίζουν εκροές κεφαλαίων. Αυτές είναι η Ισπανία, η Ιταλία και η Πορτογαλία. Το μέσο επιτόκιο προσυμφωνημένων καταθέσεων έως ενός έτους στις χώρες αυτές κυμαίνεται κοντά στο 2,5% (2,56% στην Ιταλία, 2,47 στην Πορτογαλία και 2,43% στην Ισπανία).
Τελευταία διόρθωση: 16 Απρ 2013 14:14 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τόκοι Καταθέσεων 16 Απρ 2013 16:12 #13

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα αλλα γινεται καυγας μαλλον για διαφορετικο θεμα. Απο του χρονου, οι τοκοι των καταθεσεων περα απο το 15% που παιρνει η τραπεζα θα θεωρείται εισόδημα, θα δηλωνονται κανονικα Ε1 ΚΑΙ.....
δεν ξερω αν θα φορολογουνται κανονικα ως εισοδημα Ή....στην καλυτερη των περιπτωσεων θα συνυπολογιζονται για το 1-2 ή 3% του φορου κοινωνικης αλληλεγγυης αθροιστικα στο υπολοιπο καθαρο εισοδημα.
Στα πλαισια αυτα φανταζομαι οι τραπεζες θα υποχρεωθουν να εκδωσουν βεβαιωση.
Τωρα ο φιλος soto51 πιθανως αναφερεται στο Ε1, στα πεδια λοιπα ενημερωτικα στοιχεια όπου οποιος θελει δηλωνει όποιος δε θελει....
Οι κωδικοι αυτοι ειπαν θα ειναι ειδικοι.
Ισως να μην καταλαβα καλά αλλα μου φανηκε μπερδεμα χωρις λόγο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τόκοι Καταθέσεων 16 Απρ 2013 16:22 #14

  • Nikolas
  • Το Άβαταρ του/της Nikolas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Κάρμα: 0
σοφοκλης έγραψε:
Δεν ξερω αν καταλαβα καλα αλλα γινεται καυγας μαλλον για διαφορετικο θεμα. Απο του χρονου, οι τοκοι των καταθεσεων περα απο το 15% που παιρνει η τραπεζα θα θεωρείται εισόδημα, θα δηλωνονται κανονικα Ε1 ΚΑΙ.....
δεν ξερω αν θα φορολογουνται κανονικα ως εισοδημα Ή....στην καλυτερη των περιπτωσεων θα συνυπολογιζονται για το 1-2 ή 3% του φορου κοινωνικης αλληλεγγυης αθροιστικα στο υπολοιπο καθαρο εισοδημα.
Στα πλαισια αυτα φανταζομαι οι τραπεζες θα υποχρεωθουν να εκδωσουν βεβαιωση.
Τωρα ο φιλος soto51 πιθανως αναφερεται στο Ε1, στα πεδια λοιπα ενημερωτικα στοιχεια όπου οποιος θελει δηλωνει όποιος δε θελει....
Οι κωδικοι αυτοι ειπαν θα ειναι ειδικοι.
Ισως να μην καταλαβα καλά αλλα μου φανηκε μπερδεμα χωρις λόγο.


Ειλικρινά δεν ξέρω αν και πως θα φορολογηθούν..

Πάντως, δεδομένου ότι το συνολικό ποσό από τους τόκους το συμπληρώνεις στο κουτάκι που λέει "εισόδημα που δεν φορολογείται ή φορολογείται με ειδικό τρόπο" (εννοεί τον φόρο τόκων, που ήταν 10% το 2012), με κάνει να πιστεύω ότι δε θα το προσθέσουν απλά στο υπόλοιπο συνολικό εισόδημα..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τόκοι Καταθέσεων 17 Απρ 2013 02:12 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
σοφοκλης έγραψε:
Τωρα ο φιλος soto51 πιθανως αναφερεται στο Ε1, στα πεδια λοιπα ενημερωτικα στοιχεια όπου οποιος θελει δηλωνει όποιος δε θελει....
Φίλε κάθησα και τα ξαναδιάβασα, γιατί είχα ξεχάσει τι είχε γραφτεί, έχουν περάσει και κάποιες μέρες, βλέπεις.

Το πνεύμα μου ήταν "γενικό", δεν ήταν ειδικό για τα κουτάκια του Ε1.
Δεν μιλάω για να δηλώσει κάποιος κάτι ψευδώς. Αν το κάνει, παίρνει και την ευθύνη των συνεπειών (στην περίπτωση που τον τσακώνουν).
Μιλάω για την υποχρέωση του πολίτη να κάνει κάποια "δήλωση" ενώπιον των αρχών. Το λέει ο νόμος, άρα είσαι υποχρεωμένος να την κάνεις. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δήλωση κι αν είναι αυτή, επομένως και η δήλωση των τόκων.
Παράδειγμα:
Ο νόμος λέει: "Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να καταθέτει στη ΔΟΥ το ενοικιαστήριο συμβόλαιο που συνάπτει με τον ενοικιαστή του εντός μηνός από τη σύναψη. Η ΔΟΥ "θεωρεί" το συμβόλαιο και του δίνει θεωρημένο αντίγραφο".
Άλλος νόμος (μάλλον το σύνταγμα) λέει:
"Οι δημόσιες υπηρεσίες είναι υποχρεωμένες να παραλαμβάνουν έγγραφα αιτήματα των πολιτών, και να απαντάνε μέσα σε εύλογο διάστημα."
ΤΡΙΤΟΣ νόμος λέει:
"Κατοικίες άνω των 50m2 όταν ενοικιάζονται πρέπει να έχουν περάσει από έλεγχο ενεργειακού επιθεωρητή ο οποιός εκδίδει σχετικό πιστοποιητικό. Χωρίς αυτό δεν θεωρείται το συμβόλαιο ενοικίασης".
Μου συνέβη λοιπόν (νοίκιασα σπίτι) να πάω στην εφορία χωρίς πιστοποιητικό ενεργειακού νταβατζή, και να μου πούνε στην εφορία "δεν το παίρνουμε" (τα έχω ξαναγράψει).
Είπα: Θα το πάρετε και θα πείτε και ένα τραγούδι".
Έ, το πήραν τελικά.
Βεβαίως, ΔΕΝ μου έδωσαν πίσω "θεωρημένο αντίγραφο" (αλλά αυτό δε μ' ενδιαφέρει: Δεν είναι αλλοδαπός ο ενοικιαστής μου).
Μετά από 3-4 μήνες ρώτησα τη (γνωστή, που με συμπαθεί) κυρία στη ΔΟΥ:
"Τι θα γίνει? Θα μου απαντήσετε ποτέ σε κείνο το έγγραφο που σας είχα κάνει?"
Απάντηση:
'Όχι. Αλλά τι σας νοιάζει? Εσείς μας την έχετε δηλώσει την ενοικίαση".
Θέλω να πω:
Υπάρχουν ΤΡΕΙΣ νόμοι που σχετίζονται με το θέμα. Δεν μπορεί η διοίκηση να λαμβάνει υπ' όψη της τους δυο, και να αγνοεί τον τρίτο.
Στην (προφανή) επιθυμία της διοίκησης να κάνει του κεφαλιού της, δεν πρέπει να υποκύπτουμε.
Μας υποχρεώνουν να δηλώνουμε τόκους. Καλώς. Θα τους δηλώσουμε. Από κει και πέρα, ας τους αμφισβητήσουν. Αλλά αυτοί θα τρέχουν, όχι εγώ.
Αυτά λοιπόν που είχα γράψει πριν 10-15 μέρες, Σοφοκλή, αυτή την έννοια είχαν, δεν είχαν την έννοια ότι θα κρύψω τόκους.

Btw, τα "έντυπα" για τις δηλώσεις έχουν βγει? Το Taxis άνοιξε? Ξέρει κανείς? Εγώ δεν το έχω ψάξει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τόκοι Καταθέσεων 17 Απρ 2013 02:48 #16

  • Graf
  • Το Άβαταρ του/της Graf
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 64
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0 (-3)
Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να δηλώνουμε ως εισόδημα και πιθανά κέρδη από αμοιβαία κεφάλαια που εξαργυρώθηκαν ή κουπόνια από ομόλογα; Κι αν ναι, χρειάζονται και γι'αυτά βεβαιώσεις από τις τράπεζες;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τόκοι Καταθέσεων 18 Απρ 2013 02:12 #17

soto51 έγραψε:
Btw, τα "έντυπα" για τις δηλώσεις έχουν βγει? Το Taxis άνοιξε? Ξέρει κανείς? Εγώ δεν το έχω ψάξει.

Στον πίνακα 6 :

* στους κωδικούς 659-660 πρέπει να δηλωθούν υποχρεωτικά οι τόκοι καταθέσεων εσωτερικού και εξωτερικού, κέρδη από πωλήσεις μετοχών, τόκους ομολόγων καθώς και μερίσματα που εισέπραξε το περασμένο έτος ο υπόχρεος. Η συμπλήρωση του κωδικού αυτού εφέτος είναι υποχρεωτική ενώ ως πέρυσι ήταν προαιρετική. Τα εισοδήματα αυτά, θα προστεθούν στα λοιπά εισοδήματά του προκειμένου να υπολογιστεί η ειδική εισφορά αλληλεγγύης.
Ref: e forologia
εθνος

Αν ευσταθουν τα δημοσιευματα κάπως έτσι θα είναι η φορολόγηση των τόκων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τόκοι Καταθέσεων 18 Απρ 2013 02:22 #18

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
σοφοκλης έγραψε:
Αν ευσταθουν τα δημοσιευματα κάπως έτσι θα είναι η φορολόγηση των τόκων.
Ναι, αλλά επίσημα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι.

Ούτε μπορεί να κάνει κάποιος δήλωση (για το 12), Απρίλιο μήνα (φτάσαμε και πάει να τελειώσει).
Σωστά τα λέω?

Αν ναι, βγάζω και συμπέρασμα:

Μπουρδελοκράτος.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα