Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 12 Οκτ 2016 01:39 #109

  • janus
  • Το Άβαταρ του/της janus
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
παιδιά εγώ μόλις άνοιξα λογαριασμό στην interactive brokers, δεν έχω όμως μεταφέρει ακόμα χαρτοφυλάκιο ή χρήματα. Θεωρείτε τη De Giro καλύτερη (ομολογώ δε την ήξερα πριν). Αντίστοιχα έχετε βρει κανένα σάιτ με αξιόλογες αναλύσεις μετοχών? Έχω εντοπίσει το motley fool αλλά μου φαίνεται κάπως πρόχειρο. Αντίστοιχα διαβάζω πολλές φορές άρθρα στο seeking Alpha. Εσείς? από που ενημερώνεστε για αναλυσεις μετοχών??
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 12 Οκτ 2016 13:59 #110

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
janus έγραψε:
παιδιά εγώ μόλις άνοιξα λογαριασμό στην interactive brokers, δεν έχω όμως μεταφέρει ακόμα χαρτοφυλάκιο ή χρήματα. Θεωρείτε τη De Giro καλύτερη (ομολογώ δε την ήξερα πριν). Αντίστοιχα έχετε βρει κανένα σάιτ με αξιόλογες αναλύσεις μετοχών? Έχω εντοπίσει το motley fool αλλά μου φαίνεται κάπως πρόχειρο. Αντίστοιχα διαβάζω πολλές φορές άρθρα στο seeking Alpha. Εσείς? από που ενημερώνεστε για αναλυσεις μετοχών??

Νομίζω ότι η ΙΒ είναι από τις πιο γνωστές και αξιόπιστες παγκοσμίως. Αλλά, αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορείς να κάνεις μεταφορά χαρτοφυλακίου. Για χρήματα, θα περιοριστείς στα 1000€ ανά τράπεζα ανά μήνα.

Η degiro είναι πιο συμφέρουσα οικονομικά για περιστασιακές αγοροπωλησίες. Η ΙΒ έχει ελάχιστο κόστος 10$/μήνα, οπότε αξίζει για κάποιον ενεργό trader.

Και γω την ίδια εικόνα έχω για MotleyFool. Στο SeekingAlpha, είναι ανάλογα τον αναλυτή. Θα βλέπεις συνέχεια αντικρουόμενες προβλέψεις και εκτιμήσεις. Αυτό λογικά θα ισχύει παντού. Αν περιμένεις να βρεις κάπου συμβουλές τις οποίες θα ακολουθείς και θα κερδίζεις, άστο καλύτερα. Θα ήμασταν όλοι πλούσιοι τότε ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Νοε 2016 00:30 #111

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Σκέφτομαι να επενδύσω σε Αμερικάνικες μετοχές μέσω του δείκτη S&P 500. Λέω να αγοράσω το παρακάτω (accumulating) ETF:

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (CSPX)

Έχει να προτείνει κανείς κάποιον φθηνό και αξιόπιστο broker; Δεν πρόκειται να κάνω συχνά συναλλαγές (buy&hold). Επίσης, ήθελα να ρωτήσω, στην περίπτωση που κάποιο ETF επανεπενδύει τα μερίσματα (όπως το παραπάνω), χρειάζεται να τα δηλώνουμε κάθε χρόνο στην Εφορία (και να πληρώνουμε τον αντίστοιχο φόρο) ή μόνο όταν πουλήσουμε τα μερίδιά μας;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Νοε 2016 02:49 #112

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
vortex έγραψε:
Σκέφτομαι να επενδύσω σε Αμερικάνικες μετοχές μέσω του δείκτη S&P 500. Λέω να αγοράσω το παρακάτω (accumulating) ETF:

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (CSPX)

Έχει να προτείνει κανείς κάποιον φθηνό και αξιόπιστο broker; Δεν πρόκειται να κάνω συχνά συναλλαγές (buy&hold). Επίσης, ήθελα να ρωτήσω, στην περίπτωση που κάποιο ETF επανεπενδύει τα μερίσματα (όπως το παραπάνω), χρειάζεται να τα δηλώνουμε κάθε χρόνο στην Εφορία (και να πληρώνουμε τον αντίστοιχο φόρο) ή μόνο όταν πουλήσουμε τα μερίδιά μας;

H Saxobank θα σε χρεώσει 0,1% σε αγορά ( με μίνιμουμ τα 20 $ αν το αγοράσεις στο London Stock Exchange η 12€ στο Euronext-Amsterdam).Επιπλέον θα πληρώνεις custody fee 6,25€ το μήνα.
Δεν θα δηλώσεις καθόλου μερίσματα, μόνο τυχόν υπεραξία για έκτακτη εισφορά στον κωδικό 659.
Η υπεραξία δεν φορολογείται,καθώς πρόκειται για αμοιβαίο κεφάλαιο με έδρα την Ιρλανδία,καθώς σύμφωνα με την ΠΟΛ 1032/2015 η φορολογία υπεραξίας αλλοδαπών ΟΣΕΚΑ με έδρα εντός Ε.Ε εξομοιώνεται με την φορολογική αντιμετώπιση των εγχώριων αμοιβαίων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Γιώργος (ANTI), Απόστολος (politis), vortex, Thanasis (atsi)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Νοε 2016 03:59 #113

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Την υπεραξία υποθέτω θα τη δηλώσω μια φορά μόνον όταν πουλήσω τα μερίδια (και όχι κάθε χρόνο), σωστά; Θα την υπολογίσω ως εξής: Υπεραξία = Τιμή πώλησης μεριδίων - Τιμή αγοράς (USD), χωρίς να υπολογίσω τις προμήθειες για αγορά και πώληση, μετατροπή από EUR->USD και USD->EUR, duty stamp?

Η Saxobank πρέπει να είναι πολύ αξιόπιστη, όμως έχει υψηλές χρεώσεις (custody fees, inactivity fees). Μάλλον θα πρέπει να βρω κάποιον πιο φθηνό broker. Γενικά, υπάρχει θέμα αξιοπιστίας με τους brokers; Τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος χρεοκοπήσει; Όταν κάποιος αγοράζει μερίδια ETF, υπάρχει κάπου κατατεθειμένος ο αντίστοιχος τίτλος ιδιοκτησίας (σε χαρτί ή ηλεκτρονική μορφή), κι αν ναι, τον κρατάει ο κάτοχος ή ο θεματοφύλακας; Και τι γίνεται στην περίπτωση που χρεοκοπήσει ο εκδότης; (απίθανο, αλλά ποτέ δε ξέρεις στην εποχή που ζούμε).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Νοε 2016 17:32 #114

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Νόμος 4172/13
Ως υπεραξία νοείται η διαφορά μεταξύ της τιμής κτήσης που κατέβαλε ο φορολογούμενος και της τιμής
πώλησης που εισέπραξε. Τυχόν δαπάνες που συνδέονται άμεσα με την αγορά ή την πώληση των τίτλων
συμπεριλαμβάνονται στην τιμή κτήσης και την τιμή πώλησης και δεν προστίθενται ή αφαιρούνται, αντίστοιχα

Τώρα αν η υπεραξία είναι σε ξένο νόμισμα πρέπει να γίνει μετατροπή σε € , κατ'αναλογία της είσπραξης τόκων σε ξένο νόμισμα.Η ισοτιμία πρέπει να είναι αυτή της ημέρας πίστωσης του ποσού.
Για διευκόλυνση εδώ είναι οι επίσημες ισοτιμίες μέχρι και 30/6/16
www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/ISO...ia.aspx?Filter_by=14
Για ισοτιμίες μετά την 1/7/16 πρέπει να πας στην ΕΚΤ
www.ecb.europa.eu/stats/exchange/eurofxref/html/index.en.html
Γενικά μιλώντας τα ποσά που αναγράφεις πρέπει να προκύπτουν από αντίστοιχες βεβαιώσεις κατανοητές στο μέσο εφοριακό υπάλληλο :cheer:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 09 Δεκ 2016 21:09 #115

Καλησπέρα σε όλους,
Ωραία κουβέντα κάνετε εδώ! : )
Θα ήθελα κι εγώ να κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί έχω λίγο μπερδευτεί με την όλη κατάσταση!
Θέλω να επενδύσω στο εξωτερικό μέσω ελληνικής χρηματιστηριακής εταιρείας και οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:
1) Απ’ ότι έχω καταλάβει λόγω capital control δεν επιτρέπεται η συναλλαγή σε χρηματιστήρια που συναλλάσσονται σε ευρώ. Άρα αν για παράδειγμα θέλω να αγοράσω ένα world index etf τότε μπορώ να το κάνω από το χρηματιστήριο του Λονδίνου μιας και χρησιμοποιείται η αγγλική λίρα. Σωστά; Επίσης πως ακριβώς απαγορεύεται η αγορά από χώρα που συναλλάσσεται σε ευρώ; Αν δηλαδή μπω στην εφαρμογή της χρηματιστηριακής για αν αγοράσω etf από XETRA τότε αυτόματα δεν θα μου το επιτρέψει;
2) Αν αγοράσω etf που «δεν δίνει μέρισμα» με βάση τον MSCI USA Index, τότε αν θέλω να πουλήσω πως θα φορολογηθώ; Απ’ ότι καταλαβαίνω θα φορολογηθώ αυτόματα από Αμερική και 15% από Ελλάδα εκτός και αν ο φόρος από Αμερική είναι μεγαλύτερος του 15%, οπότε ο φόρος από Ελλάδα γίνεται μηδενικός. Σωστά; Γενικότερα όταν πουλήσω etf αλλοδαπής, τότε για να υπολογίσω τον φόρο πρέπει να ενημερωθώ πρώτα πως φορολογείται η υπεραξία σε κάθε κράτος; Γιατί αν είναι έτσι τότε στην περίπτωση του World Index etf όταν πουλήσω στην ουσία δεν μπορώ να έχω ιδέα τι πόσο θα πάρω τελικά μετά από φόρους των χωρών του εξωτερικού.
3) Κάποια etf αναφέρουν έξοδα εισόδου και εξόδου 3%. Αυτά δεν με αφορούν μιας και αγοράζω από δευτερογενή αγορά, έτσι δεν είναι;
4) Έχει νόημα να μοιράσω το κεφάλαιό μου σε 2 ή περισσότερες εταιρείες (πχ ishares-Blackrock και Amundi) για λόγους ασφάλειας ή είμαι υπερβολικός;
Ευχαριστώ πολύ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 13 Δεκ 2016 18:05 #116

  • beigeflag
  • Το Άβαταρ του/της beigeflag
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 2
1) Απ’ ότι έχω καταλάβει λόγω capital control δεν επιτρέπεται η συναλλαγή σε χρηματιστήρια που συναλλάσσονται σε ευρώ. Άρα αν για παράδειγμα θέλω να αγοράσω ένα world index etf τότε μπορώ να το κάνω από το χρηματιστήριο του Λονδίνου μιας και χρησιμοποιείται η αγγλική λίρα. Σωστά; Επίσης πως ακριβώς απαγορεύεται η αγορά από χώρα που συναλλάσσεται σε ευρώ; Αν δηλαδή μπω στην εφαρμογή της χρηματιστηριακής για αν αγοράσω etf από XETRA τότε αυτόματα δεν θα μου το επιτρέψει;

Τυπικά δεν μπορείς να αγοράσεις τίτλους εξωτερικού με ευρώ απευθείας από λογ/σμο στην Ελλάδα. Στην πράξη η χρηματιστηριακή θα στείλει τα χρήματα σου σε τράπεζα που διατηρεί έξω, και θα αγοράσει για λογαριασμό σου όποιους τίτλους θέλεις, από όποια αγορά θες. Μόνος περιορισμός σου τα € 1000 / μήνα έμβασμα εξωτερικού.
2) Αν αγοράσω etf που «δεν δίνει μέρισμα» με βάση τον MSCI USA Index, τότε αν θέλω να πουλήσω πως θα φορολογηθώ; Απ’ ότι καταλαβαίνω θα φορολογηθώ αυτόματα από Αμερική και 15% από Ελλάδα εκτός και αν ο φόρος από Αμερική είναι μεγαλύτερος του 15%, οπότε ο φόρος από Ελλάδα γίνεται μηδενικός. Σωστά; Γενικότερα όταν πουλήσω etf αλλοδαπής, τότε για να υπολογίσω τον φόρο πρέπει να ενημερωθώ πρώτα πως φορολογείται η υπεραξία σε κάθε κράτος; Γιατί αν είναι έτσι τότε στην περίπτωση του World Index etf όταν πουλήσω στην ουσία δεν μπορώ να έχω ιδέα τι πόσο θα πάρω τελικά μετά από φόρους των χωρών του εξωτερικού.

Θα πληρώσεις μόνο φόρο 15% στην Ελλάδα, διότι η χρηματιστηριακή σου θα σου δώσει να υπογράψεις την δήλωση W3, που δηλώνεις ότι δεν είσαι μόνιμος κάτοικος ΗΠΑ και δεν φορολογείσαι εκεί. Φορολογείσαι μόνο στην Ελλάδα, και μόνο όταν πουλήσεις τους τίλους σου, επί του καθαρού κέρδους σου. Τα "accumulating" ETF που κεφαλαιοποιούν τα μερίσματα αυτομάτως είναι η καλύτερη λύση για Ευρωπαίους επενδυτές, ακριβώς για αυτόν τον λόγο.
3) Κάποια etf αναφέρουν έξοδα εισόδου και εξόδου 3%. Αυτά δεν με αφορούν μιας και αγοράζω από δευτερογενή αγορά, έτσι δεν είναι;

Μάλλον. Τα πιο πολλά ETF δεν έχουν προμήθεια αγοράς πάνω από 0,5%. Μήπως αυτά που λες είναι mutual funds;
4) Έχει νόημα να μοιράσω το κεφάλαιό μου σε 2 ή περισσότερες εταιρείες (πχ ishares-Blackrock και Amundi) για λόγους ασφάλειας ή είμαι υπερβολικός;
Αν νομίζεις ότι η Blackrock (Νο.1 fund παγκοσμίως, 5.3 ΤΡΙΣ $ κεφάλαια) θα χρεοκοπήσει... :whistle: B)
Καλύτερα δώσε βάση στο να επιλέξεις τα ETF που ταιριάζουν πιο καλά στις ανάγκες σου, με τις χαμηλότερες προμήθειες.
Ourwallet.gr - Το Δικό μας Πορτοφόλι!
Τελευταία διόρθωση: 13 Δεκ 2016 18:08 από beigeflag.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Thanasis (atsi)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 13 Δεκ 2016 18:51 #117

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! 2 πράγματα μόνο…. το 3% υπάρχει στα ETFs της Blackrock και είναι για έξοδα εισόδου και εξόδου, αλλά φαίνεται να είναι για πολύ μεγάλες αγορές. Το ανέφερα απλά γιατί σε ETFs άλλων εταιρειών αναφέρουν πάρα πολύ χαμηλές χρεώσεις. Όσο για το θέμα της φορολογίας, τώρα είδα το post του Nick Pap που έγραψε:
Η υπεραξία δεν φορολογείται, καθώς πρόκειται για αμοιβαίο κεφάλαιο με έδρα την Ιρλανδία, καθώς σύμφωνα με την ΠΟΛ 1032/2015 η φορολογία υπεραξίας αλλοδαπών ΟΣΕΚΑ με έδρα εντός Ε.Ε εξομοιώνεται με την φορολογική αντιμετώπιση των εγχώριων αμοιβαίων.
Ξανά ευχαριστώ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα