Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 23 Δεκ 2016 21:03 #28

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
aceman έγραψε:
Αν βγει ένα κόμμα και πει ότι θα κρεμάσει τους κλέφτες στην πλατεία, τότε αυτό.

Αν μη τι άλλο όμως, και ασχέτως με την συμφωνία ή μη με την μεθοδολογία, τουλάχιστον πρέπει να μπορεί να σε πείσει ότι και το ίδιο δεν αποτελείται από κλέφτες, απατεώνες, φασίστες και παράσιτα. Αλλιώς ....

Παρεμπιπτόντως και άσχετα με το συγκεκριμένο σχόλιο, θα απαντήσω στο ερώτημα του νήματος, αν θέλω, όποτε θέλω και θα σχολιάζω, επίσης, ότι θέλω και σε όποιον αρέσει. Οι λοιποί, ας σταματήσουν επιτέλους να βάζουν συνέχεια ... αυτογκόλ.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 23 Δεκ 2016 21:10 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 23 Δεκ 2016 22:07 #29

  • aceman
  • Το Άβαταρ του/της aceman
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 167
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 5
batista έγραψε:
aceman έγραψε:
Αν βγει ένα κόμμα και πει ότι θα κρεμάσει τους κλέφτες στην πλατεία, τότε αυτό.

Αν μη τι άλλο όμως, και ασχέτως με την συμφωνία ή μη με την μεθοδολογία, τουλάχιστον πρέπει να μπορεί να σε πείσει ότι και το ίδιο δεν αποτελείται από κλέφτες, απατεώνες, φασίστες και παράσιτα. Αλλιώς ....

Παρεμπιπτόντως και άσχετα με το συγκεκριμένο σχόλιο, θα απαντήσω στο ερώτημα του νήματος, αν θέλω, όποτε θέλω και θα σχολιάζω, επίσης, ότι θέλω και σε όποιον αρέσει. Οι λοιποί, ας σταματήσουν επιτέλους να βάζουν συνέχεια ... αυτογκόλ.

Δε μπορώ να κάνω τον ντετέκτιβ. Ρε "ρουσλάνα" όλα! Εδώ και δεκαετίες δεν έχουμε κράτος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 23 Δεκ 2016 22:18 #30

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
batista έγραψε:
aceman έγραψε:
Αν βγει ένα κόμμα και πει ότι θα κρεμάσει τους κλέφτες στην πλατεία, τότε αυτό.

Αν μη τι άλλο όμως, και ασχέτως με την συμφωνία ή μη με την μεθοδολογία, τουλάχιστον πρέπει να μπορεί να σε πείσει ότι και το ίδιο δεν αποτελείται από κλέφτες, απατεώνες, φασίστες και παράσιτα. Αλλιώς ....

Παρεμπιπτόντως και άσχετα με το συγκεκριμένο σχόλιο, θα απαντήσω στο ερώτημα του νήματος, αν θέλω, όποτε θέλω και θα σχολιάζω, επίσης, ότι θέλω και σε όποιον αρέσει. Οι λοιποί, ας σταματήσουν επιτέλους να βάζουν συνέχεια ... αυτογκόλ.


Κατ' αρχήν, έχεις δικαίωμα ψήφου;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 23 Δεκ 2016 22:25 #31

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
aceman έγραψε:
batista έγραψε:
aceman έγραψε:
Αν βγει ένα κόμμα και πει ότι θα κρεμάσει τους κλέφτες στην πλατεία, τότε αυτό.

Αν μη τι άλλο όμως, και ασχέτως με την συμφωνία ή μη με την μεθοδολογία, τουλάχιστον πρέπει να μπορεί να σε πείσει ότι και το ίδιο δεν αποτελείται από κλέφτες, απατεώνες, φασίστες και παράσιτα. Αλλιώς ....

Παρεμπιπτόντως και άσχετα με το συγκεκριμένο σχόλιο, θα απαντήσω στο ερώτημα του νήματος, αν θέλω, όποτε θέλω και θα σχολιάζω, επίσης, ότι θέλω και σε όποιον αρέσει. Οι λοιποί, ας σταματήσουν επιτέλους να βάζουν συνέχεια ... αυτογκόλ.

Δε μπορώ να κάνω τον ντετέκτιβ. Ρε "ρουσλάνα" όλα! Εδώ και δεκαετίες δεν έχουμε κράτος.

Ποιός λοιπόν θα αποφασίσει ποιός θέλει κρέμασμα;
Και αν έρθει κάποιος και σου πει ότι θέλεις εσύ κρέμασμα πως άραγε θα έβλεπες στην ερώτηση "μα εγώ δεν έκανα τίποτα" την απάντηση " τι θα κάνω τώρα, τον ντετέκτιβ;;;";

Παρεμπιπτόντως, όσοι χρησιμοποιούν την ρητορική που τόσο πολύ λαχταράς, είναι περισσότερο λαμόγια ακόμα και από αυτούς που λένε ότι θέλουν να κρεμάσουν. Στην πρώτη ευκαιρία κοντά στο ... μέλι, θα βάλουν όχι μόνο χέρι αλλά θα βουτήξουν ολόκληροι μέσα. Και όχι μόνο αυτό. Θα σε σκίσουν αν μάθουν ότι τους αποκαλείς ... κλέφτες.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 23 Δεκ 2016 23:02 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 23 Δεκ 2016 23:04 #32

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
alex (The_Emperor) έγραψε:
gus (gus326) έγραψε:
Τζημερο και ΝΔ λόγω συμφέροντος.

το "λόγω συμφέροντος" υποθέτω ότι κολλάει μόνο στη...ΝΔ...ή κάνω λάθος...
Δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπο με τον οποίο τα συμφέροντά σου εξυπηρετούνται από τον Τζήμερο!
Από απλή απορία πάντως, αν θέλεις βέβαια να απαντήσεις, τι προσδοκάς ως "συμφέρον" από την επιλογή σου;

Ειναι προσωπικό πάντως σε κάτι του στυλ συγγενικό πρόσωπο σε μεγάλη θέση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Δεκ 2016 00:51 #33

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Μάριος Αντωνίου (epolala) έγραψε:
Έχω δίλημμα ανάμεσα σε Πλεύση Ελευθερίας και Χρυσή Αυγή.

Αν μου επιτρέπεις κριτική, πάνω-κάτω τα ίδια είναι.
Οι θεωρητικές διαφορές τους είναι πως η ΧΑ λέει πως θα διώξει μετανάστες.
Η ΠΕ τους θέλει όλους εδώ..

Μα γι'αυτό και ταλαντεύομαι.
Βλέπω ότι τα media κρύβουν ή / και πολεμούν και τους 2. Τη Ζωή προσπάθησαν να τη βγάλουν γκαγκά και προβληματική, τους Χρυσαυγίτες τους κλείσαν μαζικά φυλακή - πρωτάκουστο στη μεταπολίτευση! Αυτά είναι για μένα τέλεια δείγματα ότι τουλάχιστον αυτοί είναι εκτός "κόλπου".
Οι μετανάστες δε με πειράζουν, αρκεί βέβαια να οργανωθεί σοβαρά η παραμονή τους.
Πάντως πιστεύω ότι οι κυβερνώντες των τελευταίων 6 ετών πρέπει να δικαστούν (κι ελπίζω σε καταδίκη). Πλεύση Ελευθερίας και Χρυσή Αυγή το υπόσχονται... κι εγώ τους πιστεύω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Δεκ 2016 05:01 #34

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Δεκ 2016 15:39 #35

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
kathrine έγραψε:
Νομίζω πιο κοντά σε αυτά είναι η Ένωση Κεντρωων. Αν δεν είναι διαψευστε με...

Δεν είναι θέμα διάψευσης, αλλά ο συγκεκριμένος πολιτικός ρέπει πολλές φορές προς την υπερβολή μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσει. Π.χ. το να μιλάς για γενικό πλαφόν 1500 Ευρώ στις συντάξεις είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου. Και δεν εννοώ ότι το συνταξιοδοτικό δεν έχει πρόβλημα και δεν πρέπει να γίνουν παρεμβάσεις. Αυτό όμως δεν πρέπει να γίνει με τρόπο (στυλ Κατρούγκαλου) που θα οδηγεί στην εισφοροδιαφυγή και θα δημιουργεί αδικίες που θα τον καταστήσει τελικά αναποτελεσματικό. Αν π.χ. έχεις πληρώσει εισφορές (ως ΙΥ ή και ΔΥ με εξαίρεση φυσικά τα παράσιτα) και με βάση τα κριτήρια που θα ισχύουν για όλους, πρέπει να πάρεις σύνταξη τρεις χιλιάδες Ευρώ, να την πάρεις. Αν όχι θα πάρεις την σύνταξη που αντιστοιχεί, με βάση δίκαιους κανόνες που θα ισχύουν για όλους, στις εισφορές που κατέβαλες, συν όποια κοινωνική προσαύξηση είναι οικονομικά βιώσιμο να σου δώσει το ελληνικό κράτος (μιλώντας για ένα ελάχιστο επίπεδο διαβίωσης).

Όσο για το θέμα των απολύσεων, τα πράγματα είναι πολύ απλά κατά την άποψή μου και το θέμα δεν είναι αν κάποιος θέλει απολύσεις ή όχι. Το ελληνικό κράτος πρέπει να λειτουργήσει ως ένας ποιοτικός (ως προς τις υπηρεσίες που προσφέρει) μη κερδοσκοπικός (ή κάτι πολύ κοντά σε αυτό) οργανισμός με κόστος που θα αρκεί προκειμένου να προσφέρει τις προδιαγεγραμμένες υπηρεσίες του με την ποιότητα που όλοι οι πελάτες της (πολίτες) επιθυμούν. Ούτε ... γρόσι παραπάνω. Για να γίνει αυτό, προφανώς πρέπει να αλλάξουν άρδην τα κριτήρια με βάση τα οποία οργανώνεται, στελεχώνεται και αξιολογείται (άγνωστη λέξη). Αυτό προϋποθέτει επίσης επανεξέταση εκ του μηδενός όλων των δομών-Οργανισμών με σκοπό να μείνουν αυτά τα οποία εξυπηρετούν κάποιον συγκεκριμένο μετρήσιμο ή, σε κάθε περίπτωση, κοινωνικά αναγκαίο στόχο.
Αν στο προσωπικό αυτών που θα καταργηθούν υπάρχει προσωπικό που δεν έχει προσληφθεί από το παράθυρο και μπορεί να καλύψει επάξια κάποια θέση ενός χρήσιμου οργανισμού-δομής, θα πρέπει να παραμείνει. Οι λοιποί, αλεξιπτωτιστές, μονίμως ... απόντες, γκουρού της ... πασιέντζας και του ... μανικιούρ/πεντικιούρ, λυπόμαστε όλοι, αλλά θα πρέπει επιτέλους να καταλάβουν ότι δεν μπορούν πλέον να διαβιούν μέσα από τον παρασιτισμό. Θα πρέπει να βρουν κάτι άλλο να κάνουν (υπαρκτό αυτή τη φορά) προκειμένου να βγάζουν τα προς το ζην.

ΥΓ: Δεν υποτιμώ τις τεράστιες δυσκολίες στην προσπάθεια να υλοποιηθούν όλα τα προαναφερόμενα. Αλλιώς όμως δεν γίνεται. Κάποια στιγμή πρέπει να ... σπάσουν αυγά, αλλιώς η ... ομελέτα θα μείνει ... όνειρο απατηλό. Στο επίπεδο της (ξεκάθαρης) ρητορικής τουλάχιστον (γιατί όλοι κρίνονται στην πράξη) το κόμμα (εντός Βουλής) που συμφωνεί με τα προαναφερόμενα είναι το Ποτάμι.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Δεκ 2016 17:13 #36

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
Μάριος Αντωνίου (epolala) έγραψε:
Έχω δίλημμα ανάμεσα σε Πλεύση Ελευθερίας και Χρυσή Αυγή.

Πως φαινεται η ψηφος διαμαρτυριας... αντιευρωπαϊκη να'ναι, κι ότι να'ναι:)
Γιατι κατά τ' αλλα τα δυο αυτα κομματα ειναι διαμετρικα αντίθετα και μεταξυ τους μισουνται θανασιμα.


alex (The_Emperor) έγραψε:
Για να απαντήσω και ο ίδιος, επειδή δεν βρίσκω κανένα κόμμα άξιο να κυβερνήσει...κατά 99% θα έριχνα άκυρο ή δεν θα πήγαινα...Από τα κόμματα που είναι τώρα στη Βουλή αποκλείεται να ψήφιζα κάποιο...

Αν όμως - μία στο εκατομμύριο θα έπρεπε σώνει και καλά να ψηφίσω κάτι, θα μου περνούσε από το μυαλό να ψηφίσω κόμμα - συνδυασμό Βαρουφάκη - Ζωής και Σία για να υπάρχει στη Βουλή και άλλος που να ασκεί κριτική στη σημερινή Ευρώπη και όσους την υπηρετούν δουλικά.

To κκε δεν ασκει κριτικη στη σημερινη Ευρωπη? Από τοτε που δημιουργηθηκε αυτό κανει.

alex (The_Emperor) έγραψε:
gus (gus326) έγραψε:
Τζημερο και ΝΔ λόγω συμφέροντος.

το "λόγω συμφέροντος" υποθέτω ότι κολλάει μόνο στη...ΝΔ...ή κάνω λάθος...
Δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπο με τον οποίο τα συμφέροντά σου εξυπηρετούνται από τον Τζήμερο!
Από απλή απορία πάντως, αν θέλεις βέβαια να απαντήσεις, τι προσδοκάς ως "συμφέρον" από την επιλογή σου;

Mαλλον εννοει ότι και οι δυο είναι φανατικα υπερ Ευρωπης.
Βεβαια ο Τζημερος θελει να αλλαξoυν δραστικα οι δομες της ελληνικης κοινωνιας, το αναξιοκρατικο κοστοβορο και αχρηστο δημοσιο, ενώ η ΝΔ θελει να συνεχιστεί το ιδιο μοτιβο.
ΝΔ κανεις ψηφιζει σημερα κυριως λογω παλιότερων ρουσφετιων ή λογω προεκλογικων υποσχέσεων για διορισμο.


batista έγραψε:
Δεν είναι θέμα διάψευσης, αλλά ο συγκεκριμένος πολιτικός ρέπει πολλές φορές προς την υπερβολή μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσει. Π.χ. το να μιλάς για γενικό πλαφόν 1500 Ευρώ στις συντάξεις είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου.

Aκουσες τι ζητησαν οι δανειστες φιλε μου?... 1200€ πλαφον. Μικτα.
Και μην εχεις καμμια αμφιβολια ότι θα γινει.
Τελευταία διόρθωση: 24 Δεκ 2016 17:33 από king (kong).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα