Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Κοστος ιδιωτικης ασφαλειας υγειας

Απ: Κοστος ιδιωτικης ασφαλειας υγειας 17 Οκτ 2012 03:18 #19

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
ενας θειος μου εκανε εγχειριση προσταση στην ευρωκλινικη, του εβαλαν κατι καμερες μεσα, συγχρονη μεθοδος. Δεν του στοιχισε τπτ, διοτι ειχε ιδιωτικη ασφαλεια
Εαν πληρωνε cash θα εδινε 20.000 ευρω...
Τι να πω δε ξερω, με τις μειωσεις που εχουν γινει σε μισθους, εαν δινουμε νταβατζιλικη κ σε ιδιωτικες ασφαλειες , καηκαμε

Ιδιωτικη ασφαλιση για να κανεις θα πρεπει να παιρνεις μισθο τουλαχιστον 2500 ευρω /μηνα

Εαν παιρνεις λιγοτερα ξεχασετο, υπομονη κ κανε την προσευχη σου καθε βραδυ. Καλου , κακού , αγόρασε κ κανενα στεφάνι, γιατι αν βρεθεις σε δημοσιο νοσοκομειο δεν γνωριζεις σε τι χερια θα πεσεις.

Την τελευταια δεκαετια εχουν προσληφθει χιλιαδες γιατροι , κομματοσκυλα, απο το ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΜΠΛΟΚ, με αδιαφανεις τροπους. Αν πεσεις στα χερια τους, αντιο ζωη
Τελευταία διόρθωση: 17 Οκτ 2012 03:19 από waverunner (gk8719).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοστος ιδιωτικης ασφαλειας υγειας 17 Οκτ 2012 07:45 #20

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
H εμπειρία μου απο τα νοσοκομεία δυστυχώς έδειξε ότι στα ιδιοτικα σε καθυστερούν όσο μπορούν για να πάρουν όσο περισοτερα χρηματα γίνεται.Στα δημόσια θέλουν το κρεβάτι και κάνουν τα πάντα να σε διώξουν μια ώρα αρχύτερα αλλα καλά.Αν τελικά κανείς η έχεις ασφάλεια πρόσεξε μήπως πρέπει πρώτα να δώστε ΕΣΥ τα χρήματα και να τα παρεις ,αν τα παρεις,μετα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοστος ιδιωτικης ασφαλειας υγειας 20 Οκτ 2012 13:57 #21

  • Ξένια
  • Το Άβαταρ του/της Ξένια
Μετά από πολύμηνη έρευνα (έχω μιλήσει σχεδόν με όλες τις ασφαλιστικές), απογοητεύτηκα ακόμη μια φορά από το ελληνικό σύστημα. Μερικοί μου ζητούσαν ως απαραίτητη προϋπόθεση να συνεισφέρω μέχρι 1000€) σε κάθε περιστατικό,σε άλλους το χαρτομάνι ήταν ατελείωτο, για να μη μιλήσω για το κόλπο με τις κλίνες (παρέχουν δίκλινο και ω του θαύματος το ιδιωτικό νοσοκομείο έχει μόνο μονόκλινο τις μέρες που θα είσαι μέσα και πληρώνεις τη διαφορά από την τσέπη σου),δεν καλύπτουν προυπάρχοντα περιστατικά,χρόνια νοσήματα,κλπ.Έτσι αποφάσισα να στραφώ στις ασφαλιστικές του εξωτερικού.Δεν το μετάνιωσα ποτέ,οι άνθρωποι είναι κύριοι,ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι.Καλύπτουν σε όλο τον κόσμο,οι προσφορές είναι ποιοτικές και ισχύουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοστος ιδιωτικης ασφαλειας υγειας 20 Οκτ 2012 14:21 #22

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
Ξένια έγραψε:
Μετά από πολύμηνη έρευνα (έχω μιλήσει σχεδόν με όλες τις ασφαλιστικές), απογοητεύτηκα ακόμη μια φορά από το ελληνικό σύστημα. Μερικοί μου ζητούσαν ως απαραίτητη προϋπόθεση να συνεισφέρω μέχρι 1000€) σε κάθε περιστατικό,σε άλλους το χαρτομάνι ήταν ατελείωτο, για να μη μιλήσω για το κόλπο με τις κλίνες (παρέχουν δίκλινο και ω του θαύματος το ιδιωτικό νοσοκομείο έχει μόνο μονόκλινο τις μέρες που θα είσαι μέσα και πληρώνεις τη διαφορά από την τσέπη σου),δεν καλύπτουν προυπάρχοντα περιστατικά,χρόνια νοσήματα,κλπ.Έτσι αποφάσισα να στραφώ στις ασφαλιστικές του εξωτερικού.Δεν το μετάνιωσα ποτέ,οι άνθρωποι είναι κύριοι,ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι.Καλύπτουν σε όλο τον κόσμο,οι προσφορές είναι ποιοτικές και ισχύουν.
Για πες μας παραπάνω.. ονόματα εταιριών κτλ.
με ενδιαφέρει μια παγκόσμια.. ταξιδευώ συχνά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοστος ιδιωτικης ασφαλειας υγειας 20 Οκτ 2012 14:25 #23

  • ΟΓΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΟΓΑ
Nomader έγραψε:
Ξένια έγραψε:
Μετά από πολύμηνη έρευνα (έχω μιλήσει σχεδόν με όλες τις ασφαλιστικές), απογοητεύτηκα ακόμη μια φορά από το ελληνικό σύστημα. Μερικοί μου ζητούσαν ως απαραίτητη προϋπόθεση να συνεισφέρω μέχρι 1000€) σε κάθε περιστατικό,σε άλλους το χαρτομάνι ήταν ατελείωτο, για να μη μιλήσω για το κόλπο με τις κλίνες (παρέχουν δίκλινο και ω του θαύματος το ιδιωτικό νοσοκομείο έχει μόνο μονόκλινο τις μέρες που θα είσαι μέσα και πληρώνεις τη διαφορά από την τσέπη σου),δεν καλύπτουν προυπάρχοντα περιστατικά,χρόνια νοσήματα,κλπ.Έτσι αποφάσισα να στραφώ στις ασφαλιστικές του εξωτερικού.Δεν το μετάνιωσα ποτέ,οι άνθρωποι είναι κύριοι,ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι.Καλύπτουν σε όλο τον κόσμο,οι προσφορές είναι ποιοτικές και ισχύουν.
Για πες μας παραπάνω.. ονόματα εταιριών κτλ.
με ενδιαφέρει μια παγκόσμια.. ταξιδευώ συχνά



ΟΓΑ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοστος ιδιωτικης ασφαλειας υγειας 20 Οκτ 2012 15:11 #24

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ξένια έγραψε:
Μετά από πολύμηνη έρευνα (έχω μιλήσει σχεδόν με όλες τις ασφαλιστικές), απογοητεύτηκα ....
Έτσι αποφάσισα να στραφώ στις ασφαλιστικές του εξωτερικού. Δεν το μετάνιωσα ποτέ, οι άνθρωποι είναι κύριοι, ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι. Καλύπτουν σε όλο τον κόσμο, οι προσφορές είναι ποιοτικές και ισχύουν.
Αυτά που έγραψα νωρίτερα για τη μελέτη της ασφαλιστικής σύμβασης ισχύουν ΚΑΙ στην περίπτωση της εταιρείας του εξωτερικού.

Τα "κατά" της ασφάλισης σε ξένη εταιρεία είναι τα εξής (πάντα έχοντας στο βάθος του μυαλού μας ότι μπορεί να φτάσουμε σε δικαστήριο για να πάρουμε αυτά που θεωρούμε ότι δικαιούμαστε και δε μας τα δίνουν. Αν ΔΕΝ χρειαστεί να φτάσουμε εκεί, τα "κατά" δεν ισχύουν):

1) Το δικαστήριο που θα ασχοληθεί θα πρέπει να είναι στην έδρα της εταιρείας, δηλαδή σε άλλη χώρα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

2) Η σύμβαση θα είναι σε ξένη γλώσσα (με τους αντίστοιχους νομικούς όρους επίσης) άρα ο έλεγχος της είναι δυσχερέστερος απ' ότι μιας ελληνικής σύμβασης.

3) Εφ' όσον δεν υπάρχει "αντιπροσωπεία" ή έστω θυγατρική της ξένης εταιρείας εδώ, όλη η διακίνηση εγγράφων, δικαιολογητικών, παραστατικών κλπ είναι δυσχερής (και χρονοβόρος και ακριβή - σκεφτείτε και τις μεταφράσεις).

Το "υπέρ" της ασφάλισης σε ξένη εταιρεία είναι ένα και σημαντικό, και απορρέει από το γεγονός ότι οι "θεσμοί" στις ξένες χώρες (και βέβαια πιο προηγμένες - δε μιλάμε για Βουλγαρίες, Αίγυπτο ή Ουκρανία) λειτουργούν αποτελεσματικά:

Είναι το γεγονός ότι η αξιοπιστία της Εταιρείας είναι εγγυημένη από το αντίστοιχο κράτος, και η εγγύηση είναι ισχυρή και σοβαρή. Δεν υπάρχουν δηλαδή Ψωμιάδηδες οι οποίοι επί χρόνια πολλά υπάρχουν (και μαζεύουν λεφτά απ' τον κοσμάκη) για να συντηρούν φούσκες με την ανοχή (για να μην πω με τη συνέργεια) του κράτους και των φορέων του.

Ζυγίζετε τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζετε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοστος ιδιωτικης ασφαλειας υγειας 22 Οκτ 2012 02:12 #25

  • Ξένια
  • Το Άβαταρ του/της Ξένια
Σεβαστό αυτό που παραθέτετε. Ωστόσο:
1)Τα ελληνικά δικαστήρια υπολειτουργούν,σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που η εκδίκαση μιας υπόθεσης μπορεί να ξεπεράσει την πενταετία.Επίσης,η εκάστοτε εταιρεία παρουσιάζεται τόσο ισχυρή και παρουσιάζει υπο-όρους του συμβολαίου που σε αφήνουν άλαλο.
2)Σε περίπτωση νοσηλείας,δεν μου ζητήθηκαν ούτε αναφέρθηκε ποτέ μεταφράσεις επί μεταφράσεων,κλπ κλπ.Λειτουργούν με αποδείξεις και τραπεζικούς λογαριασμούς.Αντίθετα,εδώ μου είχε ξεκαθαρίσει μια ασφαλιστική ότι αν συμβεί περιστατικό στο εξωτερικό,πρέπει να τρέχω σε προξενεία για μεταφράσεις ή να εξουσιοδοτήσω άλλον να το κάνει,να τους τα στείλω να τα ελέγξουν και όταν εγκρίνουν να πληρώσουν και στο μεταξύ εγώ θα πλήρωνα από την τσέπη μου.Δηλαδή η ελληνική θα ζητούσε τις τιμές της κλινικής για τσεκάρισμα (ενώ για τα ελληνικά θεραπευτήρια κανένας έλεγχος).
3)Πριν λίγες σε ιδιωτική κλινική κυρία με ασφάλεια σε ελληνική εταιρεία πλήρωσε 50ευρώ για μια εξέταση υποτίθεται με έκπτωση λόγω ασφαλιστικής. Η έκπτωση ήταν 13€.Με συγχωρείτε,αλλά το ΙΚΑ είναι πολύ πιο έντιμο!!!
4)Προτιμήστε αγγλικές ασφαλιστικές (είναι κορυφαίες παγκοσμίως) ή ελβετικές που διαθέτουν international insurance programs.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοστος ιδιωτικης ασφαλειας υγειας 22 Οκτ 2012 03:15 #26

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ξένια έγραψε:
Σεβαστό αυτό που παραθέτετε. Ωστόσο:
1)Τα ελληνικά δικαστήρια υπολειτουργούν,σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που η εκδίκαση μιας υπόθεσης μπορεί να ξεπεράσει την πενταετία.Επίσης,η εκάστοτε εταιρεία παρουσιάζεται τόσο ισχυρή και παρουσιάζει υπο-όρους του συμβολαίου που σε αφήνουν άλαλο.
2)Σε περίπτωση νοσηλείας,δεν μου ζητήθηκαν ούτε αναφέρθηκε ποτέ μεταφράσεις επί μεταφράσεων,κλπ κλπ.Λειτουργούν με αποδείξεις και τραπεζικούς λογαριασμούς.Αντίθετα,εδώ μου είχε ξεκαθαρίσει μια ασφαλιστική ότι αν συμβεί περιστατικό στο εξωτερικό,πρέπει να τρέχω σε προξενεία για μεταφράσεις ή να εξουσιοδοτήσω άλλον να το κάνει,να τους τα στείλω να τα ελέγξουν και όταν εγκρίνουν να πληρώσουν και στο μεταξύ εγώ θα πλήρωνα από την τσέπη μου.Δηλαδή η ελληνική θα ζητούσε τις τιμές της κλινικής για τσεκάρισμα (ενώ για τα ελληνικά θεραπευτήρια κανένας έλεγχος).
3)Πριν λίγες σε ιδιωτική κλινική κυρία με ασφάλεια σε ελληνική εταιρεία πλήρωσε 50ευρώ για μια εξέταση υποτίθεται με έκπτωση λόγω ασφαλιστικής. Η έκπτωση ήταν 13€.Με συγχωρείτε,αλλά το ΙΚΑ είναι πολύ πιο έντιμο!!!
4)Προτιμήστε αγγλικές ασφαλιστικές (είναι κορυφαίες παγκοσμίως) ή ελβετικές που διαθέτουν international insurance programs.

Το πρόβλημα των δικαστηρίων είναι γνωστό, και δυστυχώς έχει εφαρμογή σε όλες τις πτυχές της ζωής μας όχι μόνο στις διενέξεις με ασφαλιστικές. Επίσης δυστυχώς, η κακοπληρωτής ασφάλεια το ξέρει αυτό και το εκμεταλλεύεται. «Ας τον να πάει δικαστικώς» λέει, και ξέρει ότι σε εκβιάζει να δεχτείς μικρότερο ποσό από αυτό που πρέπει να σου δώσει, και που θα σου επιδικαστεί τελικώς αν πας στο δικαστήριο, αλλά σε 5-10 χρόνια.

Η έκφραση «όταν τα εγκρίνουν» είναι άστοχη, και δεν πρέπει να υπάρχει μέσα στη σύμβαση. Τι πα να πει «όταν τα εγκρίνουν»? Με βάση το ασφαλιστήριο πρέπει να έχουν ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ότι θα καταβάλλουν τα έξοδα νοσηλείας. Και να προσδιορίζεται στη σύμβαση και το πότε, με αριθμό ημερών. Το «αμέσως» που συνήθως τα ασφαλιστήρια γράφουν δεν σημαίνει τίποτα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοστος ιδιωτικης ασφαλειας υγειας 22 Οκτ 2012 17:10 #27

  • Ξένια
  • Το Άβαταρ του/της Ξένια
@nomader
Από αγγλικές η BUPA International (είναι πιο ακριβή),Interglobal,Aviva.Επίσης κοίτα την Vanbreda International που δίνει τη δυνατότητα και life cover,την Allianz France που είναι πολύ δυνατή σε παγκόσμια κατάταξη.Είχα μιλήσει με πολλές ακόμη αλλά δεν τις θυμάμαι τώρα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα