Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ?

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Ιαν 2012 02:56 #28

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Συνάδελφοι εγώ διαφωνώ. Δεν θα βγει πρώτη η Ελλάδα από το €. Θα μείνει για να τους τη σπάει και την ηρωική έξοδο θα την κάνει η Γερμανία με κανα δυο παρτάκηδες φραγκοφονιάδες ακόμα του βορά και να πάνε στα τσακίδια. Μετά μια μικρή αλλαγή στη συνθήκη του Μάαστριχ (γιατί είναι γελοίο να μιλάμε για 3%) και όλα θα στρώσουν προοδευτικά. Ούτε πόλεμος θα γίνει ούτε ζόμπι στους δρόμους θα έχουμε (μου έχει κολλήσει από την ταινία του Ρομέρο). Εγώ πάντως παρακαλάω τον Κύριο , που λέει κι ένας άλλος συνάδελφος, να πάνε στα τσακίδια.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Ιαν 2012 03:18 #29

  • Johnny (johnnyx3)
  • Το Άβαταρ του/της Johnny (johnnyx3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0
Εγώ νομίζω πως θα βγούμε, αν και τελικά το θέμα δεν είναι αυτό, αλλά το αν θα καταστραφούμε τελικά, μέσα ή έξω από το ευρώ. Και δεν έχει σχέση με το τι χρωστάμε και τι συμφέρει την Ευρώπη. Έχει σχέση με τους απατεώνες που μας κυβερνάνε και θα μας κυβερνάνε
Δεν είναι ρε παιδιά οικονομικό το θέμα, αλλά πολιτικό...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Ιαν 2012 03:35 #30

  • Θωμάς
  • Το Άβαταρ του/της Θωμάς
gx έγραψε:
μαλλον στον φιλο θωμα αρεσει να ειναι δουλος-ζητιανος στον καθε γερμανοευροπαιοτροικανο.δειτε τι εκανε το δντ σε οποιες αλλες χωρες πηγε π.χ γουατεμαλα και μετα τα ξαναλεμε.καθε χρονο θα εχουμε μεγαλυτερη φτωχια ανεργεια πεινα και οι μισθοι σιγα σιγα θα μειωνονται.αν δεν τους διωξουμε ολους αυτους ασπρη μερα δεν βλεπουμε.να πουμε δεν χρωσταμε τιποτα και δεν περνετε τιποτα.ετσι κι αλλιως μας δανειζαν για να μας πουλανε τα υποβρυχια τους που γερνουν κιολας . κοβουν μισθους και συνταξεις και ο κ. αβραμοπουλος διαπραγματευεται αγορα οπλων απο τους γερμανους υψους 80ΔΙς ΕΥΡΩ .το μονο που μας σωζει ειναι η επιστροφη στην δραχμη και αναπτυξη της δικης μας παραγωγης.

Επιστροφή στην δραχμή με ανάπτυξη της δικής μας παραγωγής.Μάλιστα...

Ανάπτυξη παραγωγής με τεχνογνωσία που δεν έχουμε και θα δανειζόμαστε και θα πληρώνουμε στους ευρωπαίους που δεν συμπαθείς.
Διάθεση προιόντων σε δραχμές τα οποία όταν θα φτάνουν στο εξωτερικό δεν θα προτιμούνται καθώς θα είναι το ίδιο ακριβά με ίσως χειρότερη ποιότητα όταν θα εφαρμόζονται οι τελωνειακοί δασμοί.
Το δεν χρωστάμε τίποτα και δεν θα πάρετε τίποτα δεν είναι επιχείρημα είναι λαμογιά όπως και άλλα που μας έφτασαν σε αυτό το σημείο.
Δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο οι μειώσεις μισθών και οι συμφωνίες κάτω από το τραπέζι όπως και σε σένα φίλε gx.Αλλά προτιμώ να παίρνω έστω 500€ που ξέρω τι αγοραστική αξία έχουν παρά 500 δραχμές που σήμερα κάνουν 10€,αύριο 2€ και παραμεθαύριο 2 cent.


Γιατί μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν,ούτε σε 1 χρόνο θα γίνουμε πλούσιοι ξανά με την δραχμή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Ιαν 2012 05:19 #31

  • gx
  • Το Άβαταρ του/της gx
δεν ειπα οτι θα ειναι παραδεισος με την δραχμη αλα οτι σε λιγα χρονια θα ορθοποδησουμε εμεις σαν λαος ενω τωρα η μονη ανακαμψη αν ερθει ισως σε 30-40 χρονια θα αφορα μονο τις τραπεζες και κανα δυο πολυεθνικες και το 5% του πληθυσμου.το δεν χρωσταμε τιποτα που ειπα ειναι αληθεια γιατι μας αναγκαζαν να δανειζομαστε για να αγοραζουμε οτι στρατιοτικο εξοπλισμο ειχαν για πεταμα. οντως οι δανειστες μας εχουν παρει πισω τα λεφτα τους στο διπλο και ζητανε κι αλλα λογω των τοκογλυφικων τοκων που μας εχουν επιβαλει.η ελλαδα κοντεβει να γινει το νεο μπαγκλαντες και εσυ λες οτι θες το 500ρικο.αν αυριο γινει 300ρικο η 200ρικο η χαθει εντελως τι θα λες? νομιζεις οτι ολοι οι αστεγοι ειναι τεμπεληδες κ τους αρεσει να κοιμουνται στον δρομο?ποσοι ηταν επιχειρηματιες με μερσεντες και επεσαν εξω ξερεις?για τα ελληνικα προιοντα που ειπες πρεπει να σου πω οτι ειναι αναρπαστα σε ολο τον κοσμο και πολουνται στα πιο ακριβα ντελικατεσεν του εξωτερικου και καποιοι ελληνες επιχειρηματιες που θυσαυριζουν και ας τους εκανε δυσκολη την ζωη το ελληνικο κρατος.η ελλαδα μπορει να εχει παραγωγη ωστε να μην πειναει κανεις και να κανει τεραστιες εξαγωγες.εχουμε ηλιο ολο τον χρονο κ αντι να εχουμε ανανεωσημες πηγες ενεργειας κ να πουλαμε και εξω στους φιλους σου τους ευροπαιους αγοραζουμε εναμιση ευρο το λιτρο το πετρελαιο και εχει φωτοβολταικα ο αυστριακος που βλεπει ηλιο 2 φορες το χρονο.λοιπον το συστημα που λες οτι προτιμας ειναι οι τραπεζες και οι πολυεθνικες που στην ουσια κυβερνουν τον πλανητη και εχει καποιους λιγους ζαπλουτους απο μιζες siemens οπλων δρομων φαρμακων κλπ λιγους εφοπλιστες λιγους καναλαρχες με τα κωπροσκυλα τους μεγαλοδημοσιογραφους και ολο το λαο να παρακαλαει για 500ευρο με 30# ανεργεια και 100 χιλιαδες αστεγους.να τα χεσω τα 500 και τα 5000 ρε αν διπλα μου πεθαινει ο αλλος στο δρομο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Ιαν 2012 05:58 #32

  • gx
  • Το Άβαταρ του/της gx
law1TK έγραψε:
gx έγραψε:
το μονο που μας σωζει ειναι η επιστροφη στην δραχμη και αναπτυξη της δικης μας παραγωγης.

ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΑΙΔΙΑ! ΜΗΝ ΣΠΡΩΧΝΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΩΤΟΔΟΥΛΕΨΕΙ...
gx, στην Ιαπωνια εισαι? Edw Ellada! "Κοπροσκυλα", οπως ειπε και ο αντιπροσωπος του λαου, Παγκαλος...

o ελληνας φιλε μου ειναι πολυ εργατικος και φιλοτιμος. τα τελευταια χρονια τον χαλασαν τα 2 μεγαλα κομματα δινοντας του θεσεις δημοσιου (δηλαδη ενα ξεροκοματο για να τρωνε οι μεγαλοι τα δισεκατομμυρια) δεν ηξεραν την κατασταση αυτοι που τους διοριζαν? ο γιωργακης οταν φωναζε λεφτα υπαρχουν δεν ηξερε πως δεν υπηρχαν? δεν ηξεραν πως ειχαν χασει τα λεφτα των ταμειων που τα τζογαραν στις πυραμιδες που εστηνε ο μειντοφ?για τις μιζες των δις για οπλα φαρμακα δρομουσ κλπ?οποτε πιστευω οτι φταιει το πολιτικο συστημα πρωτα και λιγοτερο αυτοι που τους ψηφιζαν τοσα χρονια ειτε γιατι ηθελαν να βαλουν το παιδι τους στο δημοσιο ειτε γιατι τους πιστευαν,αλα φταινε και αυτοι.γι αυτο ειμαστε σημερα εδω που ειμαστε.και καλα να μας λενε τεμπεληδες οι κ*λογερμανοι που μας κατεστρεψαν με τον πολεμο και δεν μας δινουν τις αποζημιωσεις (οι οποιοι δουλευουν λιγοτερο και παιρνουν 3πλασιο μισθο) αλα να ακουω και ελληνες να λενε τα ιδια?ελεος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Ιαν 2012 15:32 #33

  • investor
  • Το Άβαταρ του/της investor
@gx
είσαι προκλητικά άστοχος σε όσα λες,παραπληφορείς δίχως να έχεις ιδέα απο οικονομίες,αμφιβάλλω τί ρόλο παίζεις...
Δε θα σου πω πολλά.
Κάτσε και διάβασε την περίπτωση της Αργεντινής που χρεοκόπησε με μια παραγωγική δύναμη πολλαπλάσια της δικιάς μας και χωρίς να αλλάζει νόμισμα.
10 χρόνια και όχι απλά ακόμα να συνέλθει αλλά είναι η 5η πιο πιθανή χώρα να ξαναχρεοκοπήσει!!!
www.businessinsider.com/countries-most-l...011-5#5-argentina-17
Όταν βαρέσουμε κανόνι,όχι κρέας δε θα έχεις να τρώς,όχι καύσιμα,ούτε χαρτί να σκουπίζεις τον ιδρώτα που θα σε έχει λούσει θα έχεις...
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιαν 2012 15:51 από Ο Τσιγκούνης (T$ig). Αιτία: Παρακαλώ να μην χρησιμοποιούμε επιθετικούς χαρακτηρισμούς, λίγη ευγένια δεν βλάπτει την συζήτηση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Ιαν 2012 17:50 #34

  • Θωμάς
  • Το Άβαταρ του/της Θωμάς
Δηλαδή το πρόβλημα που δεν παράγουμε,που φοροδιαφεύγουμε,που λαδώνουμε και που μιζώνουμε,που τεμπελιάζουμε,που φερόμαστε τους δημοσίους υπαλλήλους σαν ιερές αγελάδες,που δεν εξορίσουμε πετρέλαιο και δεν εκμεταλλευόμαστε τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και που δημιουργούμε σκάνδαλα τύπου siemens και Βατοπαίδι είναι το Ευρώ.

Αν γυρίσουμε στην δραχμή σαν από θαύμα θα αλλάξει η κουλτούρα μας και ο τρόπος σκέψης μας αφού θα μας έχει έρθει το αυγό στον κ.λο. Όλα τα παραπάνω θα ανήκουν στο παρελθόν.Ξαφνικά οι Ευρωπαίοι θα υποκλιθούν στην μεγαλοπρέπειά μας και θα μας συγχαίρουν για την επαναστατικότητά μας,τι και αν θα τους έχουμε φάει μερικά δις ευρώ όλα θα χαριστούν.

Τα ελληνικά προιόντα θα καθιερωθούν ως τα ποιοτικότερα στον κόσμο και θα πωλούνται πανάκριβα,ενώ η Ελλάδα θα γίνει μέλος του ΟΠΕΚ.Κάπου εκεί χρονικά έρχονται και οι ΕΛ από τον γαλαξία για να ιδρύσουν κυβέρνηση στο μέγαρο Μαξίμου.

Βέβαια όλα αυτά θα γίνουν αφού περάσουν κάνα-δυο δύσκολα χρόνια,μην φανταστείτε κάτι τραγικό απλώς θα είναι λίιιιγο στριμόκωλα. :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Ιαν 2012 19:01 #35

  • gx
  • Το Άβαταρ του/της gx
investor και θωμα εγω μαλλον ξερω τι εξυπηρετειται γιατι μου ακουγεστε σαν κατι παπαγαλακια ενος οικονομικου σαπιοκαναλου που υπαρχει στην ελληνικη τβ που θελουν να τρομοκρατησουν τον κοσμο.λοιπον εγω ειπα οτι η ελλαδα μπορει να γινει μια πολυ παραγωγηκη χωρα ειδικα στον τομεα της ενεργειας.για ολα αυτα δεν φταιει το ευρω μονο αλα και οι πουλημενες κυβερνησεις που κανουν οτι τους λενε οι εξω αρα πρεπει να αλλαξει ολο το πραγμα.

ΥΓ φιλε investor εγω ουτε τωρα ιδρωνω ουτε θα ιδρωσω αντιθετα με σενα γιατι μενω los angeles εχω αποταμιευσεις σε 3 διαφορετικες χωρες και δεν ιδρωνω για λιγο κερδος απο ενα ψωροομολογο η μια αποδοση 7% της τραπεζας .ερχομαι ελλαδα 1-2 φορες τον χρονο μονο για να επισκευτω γονεις και πριν 2 μηνες που ειχα ερθει στεναχωρεθηκα μ αυτα που ειδα δεν θυμομουν ετσι τους ελληνες τοσο φτωχους και μεσα στην καταθλιψη. τεραστια διαφορα πολυ αποτομα. μονο εδω στην ελλαδα ειναι ετσι για πηγαινετε ελβετια αγγλια αμερικη να δειτε. σε εσας τους 2 μπορει να αρεσει γιατι μπορει να εχετε 2 ευρω παραπανω και να χερεστε με τον αλλο διπλα που πειναει να νιωθετε ανωτεροι αλα προσεξτε δεν εισαστε πολυ μακρια απ το να γινετε mexico και οταν γινει αυτο δεν αλλαζει ουτε σε 10 γενιες.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΥΡΩ ΔΝΤ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟς ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗς ΠΑΤΡΙΔΑς ΜΟΥ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Ιαν 2012 19:34 #36

  • investor
  • Το Άβαταρ του/της investor
gx έγραψε:
ΥΓ φιλε investor εγω ουτε τωρα ιδρωνω ουτε θα ιδρωσω αντιθετα με σενα γιατι μενω los angeles εχω αποταμιευσεις σε 3 διαφορετικες χωρες και δεν ιδρωνω για λιγο κερδος απο ενα ψωροομολογο η μια αποδοση 7% της τραπεζας .ερχομαι ελλαδα 1-2 φορες τον χρονο μονο για να επισκευτω γονεις και πριν 2 μηνες που ειχα ερθει στεναχωρεθηκα μ αυτα που ειδα δεν θυμομουν ετσι τους ελληνες τοσο φτωχους και μεσα στην καταθλιψη. τεραστια διαφορα πολυ αποτομα. μονο εδω στην ελλαδα ειναι ετσι για πηγαινετε ελβετια αγγλια αμερικη να δειτε. σε εσας τους 2 μπορει να αρεσει γιατι μπορει να εχετε 2 ευρω παραπανω και να χερεστε με τον αλλο διπλα που πειναει να νιωθετε ανωτεροι αλα προσεξτε δεν εισαστε πολυ μακρια απ το να γινετε mexico και οταν γινει αυτο δεν αλλαζει ουτε σε 10 γενιες.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΕΥΡΩ ΔΝΤ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟς ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗς ΠΑΤΡΙΔΑς ΜΟΥ

AΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΑΣ ΔΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ!!!!!!
Ετοιμαστείτε Έλληνες με την έξοδο απο το Ευρώ να έρθει ο ελληνοαμερικάνος o george που έχει τα λεφτά σε 3 χώρες και να σας αγοράσει σπίτια,μαγαζιά ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!

Αυτά να πας να τα πεις στους 45εκ Αμερικάνους που είναι στα συσσίτια!!!!Εδώ είναι Ελλάδα και είμαστε περήφανος λαός!!!ΑΚΟΥΣ????
Άντε κάνε μας τη χάρη,γιατί η υπομονή έχει και τα όριά της...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα