Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 10 Δεκ 2011 16:47 #46

  • partblah1990
  • Το Άβαταρ του/της partblah1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 38
  • Κάρμα: 0 (-1)
κάτι οικονομίες 4.500 ευρώ έχω που με συμφέρει να το πάω? ..για πείτε μου εσείς που γνωρίζετε γιατί εγώ δεν ξέρω και πολλά από αυτά...
Απλώνω τα πόδια μου όσο φτάνει το πάπλωμα.
Τελευταία διόρθωση: 10 Δεκ 2011 16:49 από partblah1990.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 10 Δεκ 2011 18:46 #47

  • zemperis
  • Το Άβαταρ του/της zemperis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 182
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 27
  • Κάρμα: 0 (-2)
Στο ταμειο Παρακαταθηκων,κοιταξε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 10 Δεκ 2011 20:19 #48

  • Μικροκαταθέτης
  • Το Άβαταρ του/της Μικροκαταθέτης
partblah1990 έγραψε:
κάτι οικονομίες 4.500 ευρώ έχω που με συμφέρει να το πάω? ..για πείτε μου εσείς που γνωρίζετε γιατί εγώ δεν ξέρω και πολλά από αυτά...
Να τα πας στην Πειραιώς που σου δίνει για προθεσμιακή από 3000 € και πάνω, επιτόκιο ως 4,6% μικτά.
www.winbankdirect.gr/Views/Account/account2.aspx
Για τις 4500 € θα πάρεις για 6 μήνες προθεσμιακής 4,5% δηλαδή καθαρά 91,125 € αν αφαιρέσεις το 10% των τόκων που είναι φόρος.
Για 12 μήνες προθεσμιακής θα σου δώσει 4,6% δηλαδή 186,30 €.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 31 Δεκ 2011 21:42 #49

  • partblah1990
  • Το Άβαταρ του/της partblah1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 38
  • Κάρμα: 0 (-1)
τους τόκουςσυμφέρει να τους παίρνω στη λήξη της προθεσμικαής ή στην έναρξη? Τι είναι αυτό το κόστος προεξόφλησης ?
Απλώνω τα πόδια μου όσο φτάνει το πάπλωμα.
Τελευταία διόρθωση: 31 Δεκ 2011 21:42 από partblah1990.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 01 Ιαν 2012 04:34 #50

  • Μικροκαταθέτης
  • Το Άβαταρ του/της Μικροκαταθέτης
partblah1990 έγραψε:
τους τόκουςσυμφέρει να τους παίρνω στη λήξη της προθεσμικαής ή στην έναρξη? Τι είναι αυτό το κόστος προεξόφλησης ?
Εξαρτάται από τις οικονομικές σου ανάγκες. Συνήθως όταν σου τα δίνουν προκαταβολικά μειώνουν το επιτόκιο της προθεσμιακής.
Μπορείς να συγκρίνεις για το ίδιο ποσό και την ίδια χρονική περίοδο, τα λεφτά που θα πάρεις με προκαταβολή τόκων ή με απόδοση στο τέλος της προθεσμιακής. Για να δεις τι συμφέρει δες με τι επιτόκιο πρέπει να τοκίζονται οι προκαταβαλλόμενοι τόκοι σου για να φτάσουν το ποσό των τόκων που θα σου έδιναν στη λήξη της προθεσμιακής. Βάζοντας τους τόκους που θα πάρεις από την έναρξη της προθεσμιακής σε έναν ανοιχτό τραπεζικό λογαριασμό μπορεί να καλύψεις τη διαφορά (τη χασούρα) και παράλληλα να έχεις ρευστότητα.

Κόστος προεξόφλησης είναι το ποσό που θα χάσεις από τους τόκους αν χαλάσεις την προθεσμιακή νωρίτερα. Εξαρτάται από το πόσος χρόνος απομένει ως τη λήξη της προθεσμιακής και φυσικά από το κεφάλαιο που έχεις κλείσει. Το ποσό που θα σου παρακρατήσουν σε αυτή την περίπτωση δε μπορεί να είναι μεγαλύτερο από τυς τόκους που ήδη έχεις συγκεντρώσει στον καιρό που διατήρησες την προθεσμιακή. Δηλαδή δεν μπορούν να πάρουν λεφτά ως ποινή από το κεφάλαιό σου! ΠΡΟΣΟΧΗ: Έγω ακούσει, ας το επαλήθεύσουν κι άλλα μέλη του φόρουμ, ότι σε κάποιες περιπτώσεις τράπεζες πουλάνε προϊόντα που δεν είναι αμιγώς προθεσμιακά και εκεί μπορεί να συμβεί και απώλεια τμήματος από το κεφάλαιο, αν υπαναχωρήσεις από την προθεσμιακή. Για αυτό διαβάζουμε καλά τα ψιλά γράμματα, για να μη μας πούνε "Συγνώμη αλλά έχεις υπογράψει!"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 01 Ιαν 2012 14:20 #51

  • partblah1990
  • Το Άβαταρ του/της partblah1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 38
  • Κάρμα: 0 (-1)
Ευχαριστώ για την απαντησή ...σε περίπτωση επίσης που καταθέτω κάθε μήνα ένα χ ποσό αυτό θα πέρνει τόκους?Κάθε πότε η τράπεζα κάνει τον ανατοκισμό?
Απλώνω τα πόδια μου όσο φτάνει το πάπλωμα.
Τελευταία διόρθωση: 01 Ιαν 2012 14:21 από partblah1990.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 01 Ιαν 2012 19:50 #52

  • Μικροκαταθέτης
  • Το Άβαταρ του/της Μικροκαταθέτης
partblah1990 έγραψε:
Ευχαριστώ για την απαντησή ...σε περίπτωση επίσης που καταθέτω κάθε μήνα ένα χ ποσό αυτό θα πέρνει τόκους?Κάθε πότε η τράπεζα κάνει τον ανατοκισμό?
Συνήθως δε μπορείς να κάνεις κατάθεση σε κλειστή προθεσμιακή κατάθεση. Υπάρχει μια εξαίρεση μόνο στην KEDR BANK που δίνει αυτή τη δυνατότητα με λίγο μικρότερο επιτόκιο από την κλασική προθεσμιακή στην οποία δεν επιτρέπονται καταθέσεις.

Σε χρήματα που βρίσκονται σε ανοιχό τραπεζικό λογαριασμό μπορείς να κάνεις κατάθεση όποτε θέλεις και τα χρήματα που βάζεις μέσα τοκίζονται από τη μέρα που τα καταθέτεις. Ο τόκος όμως δίνεται συνολικά μια φορά το εξάμηνο. Συνήθως 30 Ιουνίου και 31 Δεκεμβρίου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα