Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 20 Φεβ 2013 18:54 #10

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Αμα ο λογαριασμός είναι μόνο στο όνομα ενός προσώπου που κληρονομείς, τότε λογικό είναι να μην έχεις πρόσβαση μέχρι να δώσει το ΟΚ η νομική υπηρεσία της τράπεζας. Εδώ μας λές ότι ήσουν συνδικαιούχος σε κοινό λογαριασμό και στον πάγωσαν μέχρι να τους δώσεις τα χαρτιά που ζητήσανε; Αν δηλαδή τα συγκεκριμένα χρήματα ήταν μόνο δικά σου, με ποιο δικαίωμα έγινε αυτό; Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ο λογαριασμός ήταν συνταξιοδοτικός του προσώπου (υπερήλικας; ) , οπότε ίσως να έχει μια λογική εξήγηση. Δώσε μας το όνομα του ιδρύματος btw να το έχουμε υπόψη μας. Σε π.μ αν δεν θέλεις δημόσια.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 20 Φεβ 2013 19:31 #11

  • Bασίλης (vasilis1976)
  • Το Άβαταρ του/της Bασίλης (vasilis1976)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 163
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 51
  • Κάρμα: 1 (10)
Η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να καλύψει όλες τις περιπτώσεις ώστε να μην έχει νομικά προβλήματα.
Αν σ'ένα λογαριασμό υπάρχουν (π.χ.) τρεις συνδικαιούχοι και ξαφνικά εμφανιστεί μόνο ο ένας να κάνει ανάληψη όλου του ποσού,
η τράπεζα θα πρέπει να δεί έγγραφα (εξουσιοδότηση) απο τους άλλους. Ωστε να μην εμφανιστούν αυτοί στο μέλλον και
ισχυριστούν άγνοια για την ανάληψη.
Αν πάλι ο συνδικαιούχος απεβιώσει, θα πρέπει η τράπεζα να ελέγχξει αν υπάρχει διαθήκη. Μπορεί κάποιος να έχει συνδικαιούχο κάποιον στον λογαριασμό του, αλλά στην διαθήκη να μοιράζει τα λεφτά σε 10 συγγενείς του.
Δεν σημαίνει ότι ο συνδικαιούχος "αποφασίζει" τι θα κάνει ερήμην των άλλων.
Σίγουρα είναι ταλαιπωρία για τον συνδικαιούχο αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι η τράπεζα έχει ευθύνη για τις ενέργειες της.

Υ.Γ. Όχι. Δεν δουλεύω σε τράπεζα.

Και για να επανέλθω στο θέμα, εγώ θα έλεγα να βεβαιωθείς (ερώτηση σε λογιστή/εφορία) ότι ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ γι'αυτά τα λεφτά, ώστε να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στο μέλλον χωρίς να σε γδάρει η εφορία και προς το παρόν να τα τοποθετήσεις σε κάποια προθεσμιακή στην ελλάδα αλλά όχι για μεγάλο διάστημα (καλύτερα εξάμηνες προθεσμιακές παρά για τρία χρόνια πχ) και χωρίς ποινές προεξόφλησης (να μπορείς να τα σπάσεις ανώδυνα). Προς το παρόν τα πράγματα είναι ήρεμα και μπορείς να περιμένεις να δεις τι θα γίνει με αυτούς που έβγαλαν τα (νόμιμα) λεφτά τους στο εξωτερικό και το προσεχές διάστημα θα μπουν στο στόχαστρο των αρπακτικών (και εγώ μέσα σ'αυτούς).
Τελευταία διόρθωση: 20 Φεβ 2013 19:33 από Bασίλης (vasilis1976).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 20 Φεβ 2013 19:38 #12

  • Nomader
  • Το Άβαταρ του/της Nomader
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 376
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 0 (-1)
Bασίλης έγραψε:
Η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να καλύψει όλες τις περιπτώσεις ώστε να μην έχει νομικά προβλήματα.
Αν σ'ένα λογαριασμό υπάρχουν (π.χ.) τρεις συνδικαιούχοι και ξαφνικά εμφανιστεί μόνο ο ένας να κάνει ανάληψη όλου του ποσού,
η τράπεζα θα πρέπει να δεί έγγραφα (εξουσιοδότηση) απο τους άλλους. Ωστε να μην εμφανιστούν αυτοί στο μέλλον και
ισχυριστούν άγνοια για την ανάληψη.
Αν πάλι ο συνδικαιούχος απεβιώσει, θα πρέπει η τράπεζα να ελέγχξει αν υπάρχει διαθήκη. Μπορεί κάποιος να έχει συνδικαιούχο κάποιον στον λογαριασμό του, αλλά στην διαθήκη να μοιράζει τα λεφτά σε 10 συγγενείς του.
Δεν σημαίνει ότι ο συνδικαιούχος "αποφασίζει" τι θα κάνει ερήμην των άλλων.
Σίγουρα είναι ταλαιπωρία για τον συνδικαιούχο αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι η τράπεζα έχει ευθύνη για τις ενέργειες της.

Υ.Γ. Όχι. Δεν δουλεύω σε τράπεζα.

Και για να επανέλθω στο θέμα, εγώ θα έλεγα να βεβαιωθείς (ερώτηση σε λογιστή/εφορία) ότι ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ γι'αυτά τα λεφτά, ώστε να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις στο μέλλον χωρίς να σε γδάρει η εφορία και προς το παρόν να τα τοποθετήσεις σε κάποια προθεσμιακή στην ελλάδα αλλά όχι για μεγάλο διάστημα (καλύτερα εξάμηνες προθεσμιακές παρά για τρία χρόνια πχ) και χωρίς ποινές προεξόφλησης (να μπορείς να τα σπάσεις ανώδυνα). Προς το παρόν τα πράγματα είναι ήρεμα και μπορείς να περιμένεις να δεις τι θα γίνει με αυτούς που έβγαλαν τα (νόμιμα) λεφτά τους στο εξωτερικό και το προσεχές διάστημα θα μπουν στο στόχαστρο των αρπακτικών (και εγώ μέσα σ'αυτούς).

Αυτά που λές δεν ισχύουν..
Σε κοινό λογαριασμό κάνει ανάληψη ο καθένας όποτε θέλει.. (οταν είναι όλοι ζωντανοι) για τη περίπτωση πεθαμένου δε γνωρίζω αλλά με ξαφνιάζει να ζητάν χαρτιά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 20 Φεβ 2013 23:09 #13

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Έτσι που τα λέει ο Βασίλης, φαίνεται να ισχύει το ότι σε κοινούς όταν πεθάνει ένας μπολοκάρεται ο λογαριασμός μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα κληρονομικά.
Προφανώς δεν ισχύει έτσι.

Η δικιά μου εμπειρία είναι η εξής (μιλάω για ποσά ~5.000):

Α δικαιούχος πατέρας μου, Β δικαιούχος εγώ (υπάρχει και τέτοια κατάταξη).
Πεθαίνει ο πατέρας μου.
Τα αφήνω ως έχουν μέχρι να ξεκαθαρίσει το συνταξιοδοτικό του (έμπαινε η σύνταξη του σ' αυτό το λογαριασμό). Έκανε το ταμείο του την ανάληψη που νόμιζε, έμειναν π.χ. ~3.000.
Τα πήρα (me internet banking) και τα πήγα δίπλα, σε δικό μου λογαριασμό. Άφησα 2-3 ευρώ μέσα.
Πήγα στην ΕΤΕ και είπα (με ληξιαρχική πράξη θανάτου στο χέρι): "Ο πατέρας μου πέθανε, παρακαλώ κλείστε το λογαριασμό γιατί δε μου χρειάζεται. Τα 2-3 ευρώ που έχει μέσα, χάρισμα σας".
Μου είπαν (αφού έκαναν ερώτημα στη νομική υπηρεσία):
"Δεν μπορούμε να τον κλείσουμε με δική σας εντολή. ΓΙα να γίνει αυτό, φέρτε μας: Α)... Β).... Γ).... Δ).... - Ν)...." (όλα αυτά που λέει ο ΒΑΣΟΣ - δεν τα θυμάμαι πια).
Είπα: "Καλά κρασιά" και έφυγα.
Ξαναμπήκα στο internet και τα 2-3 ευρώ τα έκανα 0,20. Μεταφορά στον άλλο, δικό μου λογαριασμό της ΕΤΕ.
Και σταμάτησα να ασχολούμαι.

Σημειωτέον ότι στο internet banking έμπαινα με τα username και paswd του πατέρα μου (και πριν, και μετά το θάνατο του).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Φεβ 2013 00:04 #14

  • crt
  • Το Άβαταρ του/της crt
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 155
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 0 (-7)
Παρόμοια περίπτωση. Οικογενειακός λογαριασμός στην ALPHA Bank.
Ζήτησα να τον κλείσω (ήμουν και πρώτο όνομα), αλλά χωρίς να έχω υπογραφές και από τους 3 συνδικαιούχους δεν γινόταν (όλοι εν ζωή τότε).
Λύση: Πήρα όλα τα χρήματα από τον λογαριασμό '1' και τα πήγα στον λογαριασμό '2' όπου υπάρχει ένας συνδικαιούχος λιγότερος.
Ο '1' υφίσταται ακόμα, αλλά με 0,01 Ευρώ (η μεταφορά έγινε με e-banking). Ας πάρουν το 1 λεπτό όποτε θέλουν.
Ο @soto51 είναι πιο... γαλαντόμος αφού άφησε 2-3 Ευρώ :-)
Τελευταία διόρθωση: 21 Φεβ 2013 00:05 από crt.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Φεβ 2013 00:33 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
crt έγραψε:
άφησε 2-3 Ευρώ :-)
Όχι ρε, δε διαβάζεις?
0,20 άφησα!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Φεβ 2013 01:52 #16

  • ΒΑΣΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΒΑΣΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Κάρμα: 0
Παιδιά όπως σας είπα, εγώ ο βλάκας πήγα στο Ταμείο και είπα οτι ''απεβίωσε ο πατέρας μου'' και θέλω όλο το ποσό του βιβλιαρίου, ξαφνικά ηλεκτρικό ρεύμα διαπέρασε τον ταμία, μ΄έστειλε στον διευθυντή και .......ξεκίνησε η ταλαιπωρία. Εγώ με το που βγήκα έξω πήγα κατευθείαν σε ίδιο κατάστημα άλλης περιοχής μήπως και διορθώσω την βλακεία, αλλά ήταν αργά, ο λογαριασμός ήδη ήταν μπλοκαρισμένος. Να ξεκαθαρίσω οτι ο λογαριασμός ήταν συνταξιοδοτικός και πάντα τον χειριζόμουν εγώ, αν δηλαδή δεν έλεγα αυθόρμητα το ''απεβίωσε ο πατέρας μου'' θα τα έπαιρνα όλα έτσι και αλλιώς.

@Βασίλης: Φίλε σ'ευχαριστώ, είσαι ο μόνος που ασχολήθηκε και απάντησε στην αρχική μου ερώτηση, αφού η συζήτηση πήρε άλλον δρόμο. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί να περιμένω να δω τι θα γίνει με αυτούς που βγάλανε έξω τα νόμιμα χρήματά τους, απαγορεύεται κάτι τέτοιο και ανησυχείς και εσύ; έκλεψες και ανησυχείς; ξέπλυνες και ανησυχείς; μην τα ισοπεδώνουμε όλα!!



Επίσης να σας ρωτήσω πάλι, υπάρχει διαφορά ως προς την ασφάλεια, σε προθεσμιακή κατάθεση πάντα, γνωστής τράπεζας π.χ Πειραιώς, από προθεσμιακή συνεταιριστικής τράπεζας π.χ Δωδεκανήσου,Ηπείρου, η ακόμη και του Ταχ.Ταμιευτηρίου(που δίνουν και μεγαλύτερο επιτόκιο);
Τελευταία διόρθωση: 21 Φεβ 2013 04:22 από ΒΑΣΟΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Φεβ 2013 12:00 #17

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Οταν πέθανε ο πατέρας μου είχε χρήματα σε λογαριασμό μαζί με εμενα και τον αδελφό μου. Πήγα απλά μια ημέρα, ανοιξα ενα λογαριασμό στα 2 ονόματα και τα μετέφερα απλά απο το ταμειο. Κανείς δε ρώτησε για το 3ο συνδικαιούχο. Στη συνέχεια μια άλλη ημέρα πήγα και έκλεισα το λογαριασμό! (ολοι οι συνδικαιούχοι εχουν πλήρη πρόσβαση στους λογαριασμους!). Είναι δεν ειναι λογαριασμός σύνταξης, όλοι οι συνδικαιούχοι μπορούν να κάνουν ανάληψη.
Τελευταία διόρθωση: 21 Φεβ 2013 14:00 από ermakos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Φεβ 2013 12:12 #18

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Α, καλά το φαντάστηκα. Ηταν συνταξιοδοτικός ο λογαριασμός, γι αυτό έκαναν έτσι...
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα