Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ 17 Μαϊ 2012 02:54 #10

  • NTT
  • Το Άβαταρ του/της NTT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Κάρμα: 0
ΣΤΗΝ MARFIN ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ! ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ1
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ 17 Μαϊ 2012 03:01 #11

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
NTT έγραψε:
ναι αλλα δεν ειναι λογικο αφου ρε φιλε υποτιθεται τα εχεις σε συναλλαγμα τα λεφτα σου , πως ειναι δυνατον να υποβαθμισουν το δολλαριο ? απλα θα γυρισουν ολα τα ευρω στις τραπεζες σε δραχμη υποτιμημενη !! τα δολλαρια πως ειναι δυνατον νατα πειραξουν ???? δεν ξερω αλλα δεν μου φαινεται λογικο ! ας μαs πει ο tsig
Ιστορικά έχει γίνει κι αυτό στην πτώχευση της Αργεντινής: επειδή πολλοί είχαν μετατρέψει τα χρήματα σε δολάρια, το 2001 δεν επέτρεπαν ανάληψη από τους λογαριασμούς αυτούς αν δεν τους μετέτρεπαν σε τοπικό νόμισμα, στα πλαίσια των μέτρων που έγιναν γνωστά με το όνομα Corralito.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ 17 Μαϊ 2012 03:05 #12

  • NTT
  • Το Άβαταρ του/της NTT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Κάρμα: 0
ΑΡΑ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ !! ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑΤΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ! ΣΩΣΤΑ ? ΤΟΤΕ ΑΣ ΤΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ ΑΝΤΙ ΝΑΤΑ ΠΑΜΕ ΕΞΩ !!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ 17 Μαϊ 2012 03:39 #13

  • coachxri
  • Το Άβαταρ του/της coachxri
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
και ποιος σου λεει οτι δεν θα κανουν το ιδιο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ 17 Μαϊ 2012 03:44 #14

  • NTT
  • Το Άβαταρ του/της NTT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Κάρμα: 0
ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ 19 Μαϊ 2012 17:26 #15

  • Giorgos (gdro)
  • Το Άβαταρ του/της Giorgos (gdro)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 25
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα στην παρέα,

Να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα για τους λογαριασμούς συναλλάγματος. Ότι και να γίνει με το ευρώ και τη δραχμή ΔΕΝ θα πειραχτούν οι λογαριασμοί συναλλάγματος.

Εγώ έχω λογαριασμό σε Λίρες Αγγλίας από το 1995. Όταν μπήκαμε στο ευρώ το 2001 και άλλαξαν αυτόματα όλοι οι λογαριασμοί από δραχμές σε ευρώ, δεν πειράχτηκε στο παραμικρό ο λογαριασμός μου σε λίρες αγγλίας.

Όσο για την ανάληψη, όταν θες να κάνεις ανάληψη στο γκισέ από λογαριασμό συναλλάγματος σε ρωτάνε αν θα τα πάρεις σε ευρώ ή αν θες επιταγή σε συνάλλαγμα. Σε όποιο νόμισμα και αν είμαστε, αν θέλεις να κάνεις ανάληψη από λογαριασμό συναλλάγματος θα σου μετατρέψουν το συνάλλαγμα σε ότι νόμισμα έχουμε με την ισοτιμία της ημέρας.

Κατά τη γνώμη μου, ο λογαριασμός σε USD της FBB αποτελεί μια πολύ καλή λύση, με πολύ καλό επιτόκιο. Μόνο που το ευρώ έχει πέσει πολύ αυτές τις μέρες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ 21 Μαϊ 2012 16:30 #16

  • Αλέξανδρος (BUBA)
  • Το Άβαταρ του/της Αλέξανδρος (BUBA)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 33
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0 (1)
Δηλαδή τελικά εάν τα κάνουμε δολάρια ξενιάζουμε από τον κίνδυνο της δραχμοποίησης ?
Ε τότε γιατί πάει και τα στέλνει στο εξωτερικό ρε παιδιά ο κόσμος ?

Η FB βλέπω δίνει 3,81% σε προθεσμιακό 12μηνο με bonus τόκους 2 μηνών στο τέλος του δωδεκάμηνου οπότε έρχετε στο 4,5% το χρόνο.
Η Kedr εάν τα δεσμεύσεις για 12 μήνες δίνει 6% για δολάρια όσο ακριβώς και για euro !

Ναι αλλά εάν τελικά σε δολάρια όντως ξενιάζεις από τον κίνδυνο της δραχμοποίησης και με την προυπόθεση ότι ξέρεις ότι στους επόμενους 12 μηνες δεν θα τα χρειαστείς τα λεφτά τότε που ειναι το πρόβλημα? Δεν θα χρειαστεί να σπάσεις τον προθεσμιακό, και άστα να υπάρχουν εκεί σε δολάρια τα οποία μάλιστα θα "αυγατίζουν" από μόνα τους εάν πάμε σε δραχμή λόγω των συνεχών υποτιμήσεων, όπως ακριβώς γινόταν την δεκαετια του 90.

Κόστος μετατροπής από euro σε $ μου είχαν πεί στην FB "5 τις 1000" δηλαδή με άλλα λόγια στα 1000 euro που μετατρέπεις σε $ θα σου κρατάν 5euro.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ 21 Μαϊ 2012 20:38 #17

  • O έχων γνώση...
  • Το Άβαταρ του/της O έχων γνώση...
Giorgos έγραψε:
Καλησπέρα στην παρέα,

Να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα για τους λογαριασμούς συναλλάγματος. Ότι και να γίνει με το ευρώ και τη δραχμή ΔΕΝ θα πειραχτούν οι λογαριασμοί συναλλάγματος.

Εγώ έχω λογαριασμό σε Λίρες Αγγλίας από το 1995. Όταν μπήκαμε στο ευρώ το 2001 και άλλαξαν αυτόματα όλοι οι λογαριασμοί από δραχμές σε ευρώ, δεν πειράχτηκε στο παραμικρό ο λογαριασμός μου σε λίρες αγγλίας.

Όσο για την ανάληψη, όταν θες να κάνεις ανάληψη στο γκισέ από λογαριασμό συναλλάγματος σε ρωτάνε αν θα τα πάρεις σε ευρώ ή αν θες επιταγή σε συνάλλαγμα. Σε όποιο νόμισμα και αν είμαστε, αν θέλεις να κάνεις ανάληψη από λογαριασμό συναλλάγματος θα σου μετατρέψουν το συνάλλαγμα σε ότι νόμισμα έχουμε με την ισοτιμία της ημέρας.

Κατά τη γνώμη μου, ο λογαριασμός σε USD της FBB αποτελεί μια πολύ καλή λύση, με πολύ καλό επιτόκιο. Μόνο που το ευρώ έχει πέσει πολύ αυτές τις μέρες.

Κύριοι Γιώργο, Αλέξανδρε, ΝΤΤ και λοιποί,

1. Κύριε Γιώργο, το παράδειγμα που χρησιμοποιείς για να συμπεράνεις, ότι οι λογαριασμοί συναλλάγματος εντός της ελληνικής επικράτειας θα είναι απόλυτα ασφαλείς, μπορεί να χαρακτηριστεί επιεικώς ατυχές. Στην τωρινή περίπτωση μιλάμε για χρεωκοπία.

2. Φαίνεται ότι όλοι σας έχετε σοβαρή έλλειψη γνώσεων, σχετικά με το μοντέρνο χρηματο-οικονομικό σύστημα. Διαβάστε παρακάτω, για να κατανοήσετε με ποιο τρόπο θα επιτευχθεί η εξώθηση της Ελλάδας από το ευρώ.

www.businessinsider.com/david-zervos-thi...y-of-the-euro-2012-5

Αν δεν μπορείτε να κατανοήσετε το παραπάνω άρθρο, τότε σας συμβουλεύω να κάνετε τις οικονομίες σας μασούρια από χρυσές λίρες καθώς και φαγητό μακράς διαρκείας ώστε να αποφύγετε τους μαυραγορίτες για όσο μεγαλύτερο διάστημα θα μπορείτε.

Αν κατανοείτε πλήρως το άρθρο τότε πείτε μου τι καλό θα σας κάνει να διατηρήσετε τις οικονομίες σας εντός ενός πλήρως αποκομμένου και κατεστραμένου τραπεζικού συστήματος ακόμη και αν τις διατηρειτε σε ξένο νόμισμα. Οι τράπεζες εκείνη τη στιγμή δεν θα είναι σε θέση να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους προς τον οποιονδήποτε... τι σας κάνει να πιστεύετε ότι εσεις θα είστε σε θέση να διατηρείτε κανονικότατα τον λογαρισμό σας σε συνάλλαγμα και απλά να τραβάτε όσο χρήματα χρειάζεστε κάθε φορά στο τοπικό νόμισμα με την ισοτιμία ημέρας?

Ελπίζω ότι το παραπάνω, πρέπει να σας έχει βοηθήσει να κατανοήσετε γιατί τόσος κόσμος σπεύδει εδώ και καιρό και μεταφέρει τις οικονομίες του σε άλλες επικράτειες.

3. Κάντε μου ομώς και εσείς μια χάρη. Θα ήθελα, στα πλαίσια μιας στατιστικής ανάλυσης που κάνω, να μου δώσετε ο καθένας μερικές ακίνδυνες και ανώνυμες πληροφορίες για εσάς. Θα ήθελα ο καθένας να δηλώσει ηλικία, φύλο, επίπεδο μόρφωσης, επάγγελμα (κατ'ελάχιστο ΔΥ ή ΙΥ) και οικογενιακή κατάσταση.

Κάνω εγώ την αρχή και λέω: 34 ετών, άνδρας, Μάστερ, ΙΥ (Υπολογιστές), άγαμος χωρίς παιδιά.

ΜΦΧ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΔΟΛΛΑΡΙΑ 22 Μαϊ 2012 07:31 #18

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
O έχων γνώση... έγραψε:
Κύριοι Γιώργο, Αλέξανδρε, ΝΤΤ και λοιποί,
......
3. Κάντε μου ομώς και εσείς μια χάρη.

Δεν ξέρω αν με έχεις καταχωρήσει στους "λοιπούς".

Ως προς το κείμενο που έγραψες, έχω να προσθέσω μόνο το γνωστό:

+1

Ως προς την παράκληση σου, να σου δηλώσω:

61, Α, μεταπτυχιακός, πρώην ΙΥ (νυν άνεργος), διαζευγμένος, 2 παιδιά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα