Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Αποσύρονται τα 500ευρα;;;

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Φεβ 2016 01:46 #37

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Έκανα σχετικά πρόσφατα πληρωμές 2-3 φορές με κάποια 500ρικα, σε διαφορετικές τράπεζες.
Κανείς δε σημείωσε τίποτα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Φεβ 2016 03:23 #38

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
kathrine έγραψε:
Εγώ πιστεύω ότι η όλη κίνηση έχει σχέση και με την αύξηση της αξίας του ευρώ. Υπενθυμίζω ότι μόλις είχε πρωτοκυκλοφορήσει η αξία του ήταν σημαντικά χαμηλότερη από αυτή του δολαρίου...

Τι σχέση έχει η ισοτιμία με το δολάριο; Δε νομίζω ότι αυξήθηκε η αξία του Ευρώ, όλα τα νομίσματα χάνουν την αξία τους με την πάροδο του χρόνου, λόγω πληθωρισμού.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Φεβ 2016 04:21 #39

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Όταν το μεγαλύτερο χαρτονόμισμα στο δολάριο είναι το εκατοστάρικο ή στη στερλίνα το πενηντάρικο, οι μεγάλες αποτιμήσεις(π.χ.200, 500,1000) προσιδιάζουν περισσότερο σε πληθωριστικά νομίσματα...
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Φεβ 2016 05:08 #40

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
kathrine έγραψε:
Όταν το μεγαλύτερο χαρτονόμισμα στο δολάριο είναι το εκατοστάρικο ή στη στερλίνα το πενηντάρικο, οι μεγάλες αποτιμήσεις(π.χ.200, 500,1000) προσιδιάζουν περισσότερο σε πληθωριστικά νομίσματα...
Δεν έχεις δίκιο.
Οι ΗΠΑ έχουν συγκεκριμένους λόγους που δεν εκδίδουν πια χαρτονομίσματα μεγαλύτερα του $100.
Παλιά (και όχι τόσο παλιά δηλαδή), έχουν υπάρξει τερατώδη χαρτονομίσματα, τα οποία σου βάζω εδώ να τα ξέρεις











(σημείωσε δε ότι αυτά είναι ακόμα legal tender, δηλαδή "περνάνε" αν κάποιος κατέχει και εμφανίσει τέτοιο)

και δεν εκδίδουν πια νέα γιατί έχουν μια ψύχωση με τους εκληματίες (της μαφίας), τα ναρκωτικά και την τρομοκρατία (τελευταίο αυτό), ενώ από τη δεκαετία του 1930 σκεφτόντουσαν τα ίδια λόγω της ποτοαπαγόρευσης και των χρημάτων που διακινούντο (μαύρα) λόγω αυτής.

Όπως σε όλα τους, οι αμερικάνοι είναι υπερβολικοί, και ενίοτε αποτελεσματικοί.
Είπαν: "Θα πάμε στο φεγγάρι σε 10 χρόνια", και πήγαν σε 10 χρόνια.
Είπαν: "Θα νικήσουμε τη μαφία", και ακόμα το πολεμάνε.

Κατά τη γνώμη μου είναι θέμα χρόνου να βγάλουν κι αυτοί 500ρικο (πάλι, καινούριο. Παλιά, είχαν).

Θέλω να καταλήξω ότι το ευρωπαϊκό 500ρικο (και το Ελβετικο χιλιάρικο) ΔΕΝ είναι "¨πληθωριστικό χρήμα". Πληθωριστικά ήταν (και είναι) αυτά:







ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tsarkalakos

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Φεβ 2016 11:25 #41

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
soto51 έγραψε:
kathrine έγραψε:
Όταν το μεγαλύτερο χαρτονόμισμα στο δολάριο είναι το εκατοστάρικο ή στη στερλίνα το πενηντάρικο, οι μεγάλες αποτιμήσεις(π.χ.200, 500,1000) προσιδιάζουν περισσότερο σε πληθωριστικά νομίσματα...
Δεν έχεις δίκιο.
Οι ΗΠΑ έχουν συγκεκριμένους λόγους που δεν εκδίδουν πια χαρτονομίσματα μεγαλύτερα του $100.
Παλιά (και όχι τόσο παλιά δηλαδή), έχουν υπάρξει τερατώδη χαρτονομίσματα, τα οποία σου βάζω εδώ να τα ξέρεις











(σημείωσε δε ότι αυτά είναι ακόμα legal tender, δηλαδή "περνάνε" αν κάποιος κατέχει και εμφανίσει τέτοιο)

και δεν εκδίδουν πια νέα γιατί έχουν μια ψύχωση με τους εκληματίες (της μαφίας), τα ναρκωτικά και την τρομοκρατία (τελευταίο αυτό), ενώ από τη δεκαετία του 1930 σκεφτόντουσαν τα ίδια λόγω της ποτοαπαγόρευσης και των χρημάτων που διακινούντο (μαύρα) λόγω αυτής.

Όπως σε όλα τους, οι αμερικάνοι είναι υπερβολικοί, και ενίοτε αποτελεσματικοί.
Είπαν: "Θα πάμε στο φεγγάρι σε 10 χρόνια", και πήγαν σε 10 χρόνια.
Είπαν: "Θα νικήσουμε τη μαφία", και ακόμα το πολεμάνε.

Κατά τη γνώμη μου είναι θέμα χρόνου να βγάλουν κι αυτοί 500ρικο (πάλι, καινούριο. Παλιά, είχαν).

Θέλω να καταλήξω ότι το ευρωπαϊκό 500ρικο (και το Ελβετικο χιλιάρικο) ΔΕΝ είναι "¨πληθωριστικό χρήμα". Πληθωριστικά ήταν (και είναι) αυτά:








Εχω μπει στο τρυπακι να χτυπησω μερικά 1000$ στο ebay, τα έχω βρει περίπου 1030€.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Φεβ 2016 14:49 #42

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Έχουμε μιλήσει σε άλλο θέμα για τις μεγάλες αποτιμήσεις του δολάριου που είχαν εκδοθεί σε περίοδο τραπεζικής κρίσεως για να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένες συναλλαγές λόγω της αβεβαιότητας που υπήρχε και έκανε αγώνα μετά η Fed να τα μαζέψει και να τα καταστρέψει... Αλλά γιατί πάτε τόσο μακριά και δεν πάτε στη γειτονική Κύπρο που για να διατηρήσει σταθερό το νόμισμά της, την κυπριακή λίρα, το μεγαλύτερο χαρτονόμισμα που εξέδιδε ήταν αυτό των 20 λιρών(αξίας περίπου 40 ευρώ)....;


image_2016-02-09.jpeg
Οι καιροί ου μενετοί...
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2016 14:51 από kathrine.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Φεβ 2016 18:18 #43

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
kathrine έγραψε:
Έχουμε μιλήσει σε άλλο θέμα για τις μεγάλες αποτιμήσεις του δολάριου που είχαν εκδοθεί σε περίοδο τραπεζικής κρίσεως για να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένες συναλλαγές λόγω της αβεβαιότητας που υπήρχε και έκανε αγώνα μετά η Fed να τα μαζέψει και να τα καταστρέψει... Αλλά γιατί πάτε τόσο μακριά και δεν πάτε στη γειτονική Κύπρο που για να διατηρήσει σταθερό το νόμισμά της, την κυπριακή λίρα, το μεγαλύτερο χαρτονόμισμα που εξέδιδε ήταν αυτό των 20 λιρών(αξίας περίπου 40 ευρώ)....;

Η σταθερότητα του νομίσματος (δηλαδή ο μη ξεφτιλισμός του μέσω της υποτίμησης) επιτυγχάνεται μόνο με την ΜΗ ΕΚΤΥΠΩΣΗ πληθωριστικού χαρτονομίσματος.
Το αν τα εκτυπούμενα είναι large denominations ή small denominations δεν παίζει κανένα ρόλο, υπό την προϋπόθεση πάντα ότι τηρούνται οι κανόνες αντικρύσματος.

Τρανό παράδειγμα αυτού που σου λέω είναι το ελβετικό νόμισμα. Δες εδώ π.χ. τα ελβετικά χιλιάρικα από το 1938 μέχρι σήμερα:

1938:


1956


1976


1984


1995


Έχει πάθει τίποτα η σταθερότητα του, επειδή επί 80 χρόνια έχουν και κυκλοφορούν χιλιάρικο? Και δε νομίζω να συγκρίνεις τη σταθερότητα του φράγκου με της κυπριακής λίρας (όσο υπήρχε αυτή).

Θέλω να καταλήξω στο ότι η φράση σου:
"για να διατηρήσει σταθερό το νόμισμά της, την κυπριακή λίρα, το μεγαλύτερο χαρτονόμισμα που εξέδιδε ήταν αυτό των 20 λιρών"

δεν είναι σωστή.
Δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν έβγαζαν μεγαλύτερο, και το ότι δεν βγάζεις μεγάλα δεν εξασφαλίζει την σταθερότητα.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι αν το ξεφτιλίσεις, ΕΙΣΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να βγάλεις μεγάλα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex, Kakabouras

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Φεβ 2016 18:24 #44

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
gus (gus326) έγραψε:
Εχω μπει στο τρυπακι να χτυπησω μερικά 1000$ στο ebay, τα έχω βρει περίπου 1030€.

Εγώ σου βρήκα του εκατομμυρίου:

www.ebay.com/itm/1000-New-One-Million-Do...6yuEO7X-uUSeGHCWNIUw
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 09 Φεβ 2016 18:30 #45

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
soto51 έγραψε:
Δες εδώ π.χ. τα ελβετικά χιλιάρικα από το 1938 μέχρι σήμερα

Σου βρήκα κι άλλα.

Η ιστορία τους πάει πολύ πιο πριν από το 1938:





ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2016 18:33 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα