Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: ΟΣΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΧΟΝΤΑΙ

ΟΣΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΧΟΝΤΑΙ 10 Φεβ 2015 02:04 #37

  • Turms
  • Το Άβαταρ του/της Turms
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 0 (1)
ρε παιδια..εννοειται οτι λενε μονο στα ακινητα φορος κλπ
τι θα βγουνε να πουνε? δηλωστε καταθεσεις για να υπολογισουμε συνολικα τις καταθεσεις, μηπως και γινει κανα μπαμ, δεν εχει ρευστα το κρατος και χρειαστουμε να σας παρουμε ενα ποσοστο, οποτε αν δηλωσετε θα ξερουμε αν χρειαζομαστε 5% ή 10% απο τον καθενα????

και σε τελικη αναλυση γιατι να δηλωσεις καταθεσεις?
για να μπορουνε λενε αν αγορασεις ενα ακριβο αμαξι, να δουμε τις καταθεσεις και να καταλαβουμε αν εχεις μαυρα κλπ κλπ αν εχεις φοροδιαφυγει μπλα μπλα...καλα μας επεισαν...

δηλαδη αν εγω δεν εχω δηλωσει καταθεσεις, και αγορασω ενα αμαξι 200.000 ευρω και εχω εισδοηματα για 10 χρονια καπου 12.000 και το δηλωσω δεν μπορουν μετα να με φωναξουν για ελεγχο?
πρεπει να εχω δηλωσει απο πριν τις καταθεσες?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΟΣΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΧΟΝΤΑΙ 10 Φεβ 2015 02:41 #38

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Φίλε Turms,ποτέ δεν ξέρεις τι θα σκεφθούν οι διαπρεπείς οικονομολόγοι που διαχειρίζονται τις τύχες μας κ δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους,παρα μόνο στη θεωρία έχουν μάθει παπαγαλία κάποια πράγματα.Κ εγώ δεν ξέρω αν πρέπει να τα σηκώσω όλα απ'την τράπεζα κ ν'αφήσω μέσα κάνα πεντοχίλιαρο.Δεν θέλω να τους χαρίσω 16 χρόνια αποταμιευσεων βαρέα κ ανθυγιεινα σε εντατική μονάδα ιδιωτικής κλινικής.Ποιά η γνώμη σου;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΟΣΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΧΟΝΤΑΙ 10 Φεβ 2015 04:16 #39

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ (kampos),

Το έχεις πιάσει το νόημα. Είσαι σε σωστό δρόμο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΟΣΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΧΟΝΤΑΙ 10 Φεβ 2015 12:14 #40

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Soto 51,δεν είχα καμιά σχέση με το δημόσιο,δεν πήρα ούτε ευρώ απο δημόσιο χρήμα,δεν έχω γραφτεί σε κανένα κόμμα κ στη δουλεια μου δεν μπήκα με πολιτικό μέσο.Ακόμη κ στο στρατό υπηρέτησα 21 μήνες σε πλοίο.Δουλεύω 16 χρόνια συνέχεια κ φορολογούμαι ως κ το τελευταίο ευρώ.Με τις εισφορές τις δικές μου κ του εργοδότη μου παίρνει μια καλή σύνταξη ένας παππούς αυτή τη στιγμή.Δεν έχω πάρει ποτέ μου δάνειο έχω πληρώσει κανονικά φόρο εισοδήματος κ ΕΝΦΙΑ κ γενικα δεν χρωστάω τίποτε κ σε κανεναν.Το ευχαριστώ των προηγούμενων κυβερνήσεων κ της τωρινής είναι το εξής:Συνεχώς μου ανεβάζει τους φόρους κ τώρα θα μου πάει το φόρο εισοδήματος στο 30%.Με έχει αποκλείσει απο την πρόσβαση στο ΙΚΑ μέσω της τεραστιας αναμονής κ δίνει προτεραιότητα στους ανέργους κ στους χαμηλοσυνταξιούχους που,μεταξύ μας,έχουν ελάχιστα ένσημα,άρα δεν θα πρέπει να απαιτούν κ πολλά.Όταν το αναφερεις όμως σε λένε παλιανθρωπο,οτι είσαι άκαρδος κλπ.Την εποχή όμως που δούλευαν όλοι αυτοί σαν οικοδόμοι,εργατες,τεχνιτες κλπ,τι έκαναν;Σε τσεκούρωναν κανονικά με αυτα που ζητούσαν,δεν κόλλαγαν τα ένσημά τους κ φυσικά δεν δήλωναν τα εσοδα τους στην εφορία.Τα κερδη τους τα έκαναν σπίτια κ οικόπεδα,τα'τρωγαν ή σταματούσαν να δουλεύουν.Κ στα 55 τους πηραν,φυσικά μικρή σύνταξη κ τώρα βγαίνουν στα κανάλια κ λένε πως πεινάνε..Πως το βλέπεις;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

ΟΣΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΧΟΝΤΑΙ 10 Φεβ 2015 16:21 #41

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Soto 51,
Πως το βλέπεις;

Μα στο είπα. Το έχεις πιάσει το νόημα.
Και με τα λίγα που έχεις γράψει, συμφωνώ.

Η ουσία είναι πως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο συσσωρευμένος πλούτος αυτών που τον παράγουν απομυζάται. Και η απομύζηση γίνεται με διόφορους τρόπους και δικαιολογίες, οι οποίες όμως λόγω του "δημοκρατικού" συστήματος που εφαρμόζεται βρίσκουν απήχηση, και η κατάσταση διατηρείται και επιδεινώνεται. Ο πλούτος που λέω μπορεί να είναι πάσης μορφής (για να μετρηθεί), να είναι κατάθεση, αποθεματικό ταμείου σύνταξης, ακίνητο, όλα μετράνε στα διαθέσιμα του καθ' ενός.

Προσωπικά (λόγω εμπειριών, γνώσης, κριτικής ικανότητας κλπ) ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ πως κάτι θα αλλάξει προς το καλύτερο (in my lifetime). Και έτσι έχω καταλήξει να είμαι αυτός που είμαι, και να σκέφτομαι και δρω ανάλογα.
Αυτούς δε που λένε "αν όλοι σκεφτόντουσαν σαν και σένα θα καταντούσαμε ζούγκλα", τους ακούω βερεσέ. Τώρα είμαστε ζούγκλα, και οι αποδείξεις εμφανίζονονται κάθε μέρα, κάθε ώρα. Δεν μπορούν να το αντιληφθούν όλοι αυτό όμως. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, όπως ξέρεις.

Μην τα βάζεις με αυτούς που "σε τσεκούρωναν κανονικά με αυτα που ζητούσαν, δεν κόλλαγαν τα ένσημά τους κ φυσικά δεν δήλωναν τα εσοδα τους στην εφορία". Τελικά αποδεικνύεται πως καλά έκαναν. Οι άλλοι, που δεν έκαναν αυτό αλλά το άλλο, το "σωστό", απλώς τους τα πήραν και δεν τους άφησαν τίποτα. Όσο περισσότερα πίστεψαν, τόσο πιο κορόϊδα πιάστηκαν. (Με αποκορύφωση βέβαια τους κουρεμένους ομολογιούχους).

Επομένως πως να το βλέπω δηλαδή?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΟΣΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΧΟΝΤΑΙ 10 Φεβ 2015 17:56 #42

  • Turms
  • Το Άβαταρ του/της Turms
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 0 (1)
ειναι τραγικο, αλλα παντου στον κοσμο, αν εισαι ο σωστος και ο τιμιος στο τελος εισαι ο Μ......ΑΣ

σε καποιες χωρες, συμπερλ. της Ελλαδας, ακομα περισσοτερο...ισως τερματιζει το κοντερ εκει...
Τελευταία διόρθωση: 10 Φεβ 2015 17:57 από Turms.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΟΣΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΧΟΝΤΑΙ 10 Φεβ 2015 18:23 #43

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Turms έγραψε:
ειναι τραγικο, αλλα παντου στον κοσμο, αν εισαι ο σωστος και ο τιμιος στο τελος εισαι ο Μ......ΑΣ

σε καποιες χωρες, συμπερλ. της Ελλαδας, ακομα περισσοτερο...ισως τερματιζει το κοντερ εκει...
Θα σου πω ένα παραδειγμα..Πριν απο 2 χρόνια έψαχνα σπίτι ν'αγοράσω.Τελικά βρήκα ένα σε καλή τιμή,στην περιοχή κ τα τετραγωνικά που ήθελα,είχα πουλήσει κ ένα κτήμα κ το πήρα μετρητοίς.Εν τω μεταξύ,οι ιδιοκτήτες των σπιτιών που έψαχνα πριν αγοράσω,ήταν κατα 90% στο ίδιο στυλ:Δηλ,πουλούσαν το σπίτι όσο ήταν κ το δάνειό τους,πχ 180-200 χιλ.Οι άνθρωποι είχαν πάρει τα σπίτια εξ ολοκλήρου με δάνειο,για 30-40 χρόνια κ ζορίζονταν πολύ.Αν τους συμπονούσα τότε κ τώρα;Όχι βέβαια.Όλοι με κοροϊδευαν όταν έμενα σε γκαρσονιέρα κ έδινα μικρό ενοίκιο.Δεν τσιγγουνευόμουν,μάζευα λεφτά για ν'αγορασω κάτι.Εκείνοι μοστράριζαν καινούρια αμάξια κ διαμερισματάρες σε ακριβές περιοχές.Όλα με δάνεια φυσικά.Εγώ δεν τους ακολούθησα.Τώρα που τρώνε το αγγούρι έχουν λουφάξει.Έ...αυτούς θέλει να προστατευσει ο ΣΥΡΙΖΑ κ να τους χαρίσει τα δάνειά τους κ να τα μετακυλίσει σ'εμάς..Δεν φαντάζεσαι πόσο λακαμάς νοιώθω....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΟΣΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΧΟΝΤΑΙ 10 Φεβ 2015 18:39 #44

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Turms έγραψε:
ειναι τραγικο, αλλα παντου στον κοσμο, αν εισαι ο σωστος και ο τιμιος στο τελος εισαι ο Μ......ΑΣ

σε καποιες χωρες, συμπερλ. της Ελλαδας, ακομα περισσοτερο...ισως τερματιζει το κοντερ εκει...
Θα σου πω ένα παραδειγμα..Πριν απο 2 χρόνια έψαχνα σπίτι ν'αγοράσω.Τελικά βρήκα ένα σε καλή τιμή,στην περιοχή κ τα τετραγωνικά που ήθελα,είχα πουλήσει κ ένα κτήμα κ το πήρα μετρητοίς.Εν τω μεταξύ,οι ιδιοκτήτες των σπιτιών που έψαχνα πριν αγοράσω,ήταν κατα 90% στο ίδιο στυλ:Δηλ,πουλούσαν το σπίτι όσο ήταν κ το δάνειό τους,πχ 180-200 χιλ.Οι άνθρωποι είχαν πάρει τα σπίτια εξ ολοκλήρου με δάνειο,για 30-40 χρόνια κ ζορίζονταν πολύ.Αν τους συμπονούσα τότε κ τώρα;Όχι βέβαια.Όλοι με κοροϊδευαν όταν έμενα σε γκαρσονιέρα κ έδινα μικρό ενοίκιο.Δεν τσιγγουνευόμουν,μάζευα λεφτά για ν'αγορασω κάτι.Εκείνοι μοστράριζαν καινούρια αμάξια κ διαμερισματάρες σε ακριβές περιοχές.Όλα με δάνεια φυσικά.Εγώ δεν τους ακολούθησα.Τώρα που τρώνε το αγγούρι έχουν λουφάξει.Έ...αυτούς θέλει να προστατευσει ο ΣΥΡΙΖΑ κ να τους χαρίσει τα δάνειά τους κ να τα μετακυλίσει σ'εμάς..Δεν φαντάζεσαι πόσο λακαμάς νοιώθω....

Σωστός ο παίχτης cash is the king!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΟΣΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΧΟΝΤΑΙ 10 Φεβ 2015 18:49 #45

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Observer έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Turms έγραψε:
ειναι τραγικο, αλλα παντου στον κοσμο, αν εισαι ο σωστος και ο τιμιος στο τελος εισαι ο Μ......ΑΣ

σε καποιες χωρες, συμπερλ. της Ελλαδας, ακομα περισσοτερο...ισως τερματιζει το κοντερ εκει...
Θα σου πω ένα παραδειγμα..Πριν απο 2 χρόνια έψαχνα σπίτι ν'αγοράσω.Τελικά βρήκα ένα σε καλή τιμή,στην περιοχή κ τα τετραγωνικά που ήθελα,είχα πουλήσει κ ένα κτήμα κ το πήρα μετρητοίς.Εν τω μεταξύ,οι ιδιοκτήτες των σπιτιών που έψαχνα πριν αγοράσω,ήταν κατα 90% στο ίδιο στυλ:Δηλ,πουλούσαν το σπίτι όσο ήταν κ το δάνειό τους,πχ 180-200 χιλ.Οι άνθρωποι είχαν πάρει τα σπίτια εξ ολοκλήρου με δάνειο,για 30-40 χρόνια κ ζορίζονταν πολύ.Αν τους συμπονούσα τότε κ τώρα;Όχι βέβαια.Όλοι με κοροϊδευαν όταν έμενα σε γκαρσονιέρα κ έδινα μικρό ενοίκιο.Δεν τσιγγουνευόμουν,μάζευα λεφτά για ν'αγορασω κάτι.Εκείνοι μοστράριζαν καινούρια αμάξια κ διαμερισματάρες σε ακριβές περιοχές.Όλα με δάνεια φυσικά.Εγώ δεν τους ακολούθησα.Τώρα που τρώνε το αγγούρι έχουν λουφάξει.Έ...αυτούς θέλει να προστατευσει ο ΣΥΡΙΖΑ κ να τους χαρίσει τα δάνειά τους κ να τα μετακυλίσει σ'εμάς..Δεν φαντάζεσαι πόσο λακαμάς νοιώθω....

Σωστός ο παίχτης cash is the king!
Τι σωστός ρε observer?Άν ήμουν κανας πειναλέος,αστεγος,μπατίρης,χρεωμένος θα έλεγαν στα καναλια που με κατάντησε η κενωνία.Ενώ δεν θα έψαχναν πως περνούσα πριν με τα δάνεια που έπαιρνα απο τις τράπεζεςΤώρα όμως..σου λένε εσύ τά'χεις,βόηθησε τους φτωχούς.Έχω ένα ρητό στη ζωή μου..Άπλωνε ως εκεί που φτάνει το χέρι σου..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα