Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: ετοιμαστείτε για κλειστά ατμ

ετοιμαστείτε για κλειστά ατμ 08 Φεβ 2015 16:23 #73

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
El_Malak έγραψε:
Για παράνομα λεφτά, είτε εντός Ελλάδας, είτε εκτός, σε οποιοδήποτε μέτρο πάρει το κράτος ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ είναι δύσκολο να διαφωνήσει κανείς.

Εκτός από αυτούς που έχουν τα παράνομα και είναι πάρα πολλοί και όλων των διαμετρημάτων. Από τον μεγιστάνα επιχειρηματία της λαμογιάς μέχρι τον απλό ΕΕ ή εισοδηματία που επι δεκαετίες δήλωνε 5.000 ενώ έβγαζε 50.000 (εις υγείαν των κορόιδων). Εκφράζω την ευχή μου (όχι την πρόβλεψή μου για το αν πράγματι έχει πιθανότητες να γίνει), το άρθρο να βγει αληθινό, αρκεί βέβαια να μην καούν και τα χλωρά μαζί με τα ξερά.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ετοιμαστείτε για κλειστά ατμ 08 Φεβ 2015 16:32 #74

  • Loukas
  • Το Άβαταρ του/της Loukas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 262
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4 (-13)
Panagiotis (panosvr) έγραψε:
Loukas έγραψε:
Panagiotis (panosvr) έγραψε:
Loukas έγραψε:
Εγω κι εσυ αυτα που πραγματικα χρωσταμε ειναι αυτα για τα οποια βαλαμε την υπογραφουλα μας.
Εγω δε θυμαμαι να υπεγραψα εστω για καποιο ποσοστο απο αυτα τα 320 δις.

Όταν ο κάθε Έλληνας πήγαινε σε βουλευτικά γραφεία για να βολέψει το παιδί του στο δημόσιο το κράτος δανειζόταν

Όταν ο κάθε κλάδος του δημοσίου έκανε απεργίες και πορίες με τη στήριξη της αριστεράς για αυξήσεις και τις έπερνε το κράτος δανειζόταν

Όταν τα δύο τότε μεγάλα κόμματα κάναν πλεονασμό παροχολογίας για να κερδίσουν τις εκάστοτε εκλογές και έπερναν το 90% των ψήφων (οι περισσότεροι απ αυτούς τώρα ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ-ANEΛ) το κράτος δανειζόταν

Όταν κανείς δεν έκοβε απόδειξη και η φοροδιαφυγή ήταν και είναι ακόμα εθνικό σπορ και έπεφταν τα έσοδα του κράτους έξω, τροφοδοτόντας ελλείματα και χρέος, το κράτος δανειζόταν

Εσύ ως άτομο δεν έχεις καμία ευθύνη για όλα αυτά?

Εχω μια γκομενα που μου κλαιγεται για λουσα και φρου φρου. Εγω δεν εχω μία να της αγορασω. Καθε μερα το ιδιο τροπαριο αυτη. Τι να κανω, παω και παιρνω ενα δανειο (ας υποθεσουμε οτι μου δινει η τραπεζα, π.χ. το δηλωνω στεγαστικο...) και πλεον εχω λεφτα και της αγοραζω αυτα που ζηταει.
Ο λογαριασμος της τραπεζας θα πεσει στη γκομενα ή σε μενα? Εγω μετα θα τα ζητησω απο τη γκομενα (που κι αυτη αφραγκη θα ειναι)?

ατυχές το παράδειγμα. Η γκόμενα θα σε παρατήσει, ο Ελληνικός λαός δεν έχει να πάει πουθενά

Ατυχης η απαντηση σου. Θυμιζω οτι η ερωτηση ειναι ποιος χρωσταει τελικα. Ισως δεν καταλαβες το παραδειγμα. Το ειπα για απλοποιηση της καταστασης.
Αρα εσυ τα εχεις βαλει με το λαο (τη γκομενα στο παραδειγμα)?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ετοιμαστείτε για κλειστά ατμ 08 Φεβ 2015 16:46 #75

  • Panagiotis (panosvr)
  • Το Άβαταρ του/της Panagiotis (panosvr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 27
  • Κάρμα: 0 (2)
Loukas έγραψε:

Ατυχης η απαντηση σου. Θυμιζω οτι η ερωτηση ειναι ποιος χρωσταει τελικα. Ισως δεν καταλαβες το παραδειγμα. Το ειπα για απλοποιηση της καταστασης.
Αρα εσυ τα εχεις βαλει με το λαο (τη γκομενα στο παραδειγμα)?

Ε τότε να χαριστούν όλα τα χρέη όλων των κρατών, γιατί σύμφωνα με τη λογική σου κανένας λαος δε ρωτήθηκε ή υπέγραψε για τα χρέη των χωρών τους. Ότι να ναι δηλαδή. Λογική "δε πληρώνω" συριζαίου μπαταχτσή
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ετοιμαστείτε για κλειστά ατμ 08 Φεβ 2015 18:04 #76

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Panagiotis (panosvr) έγραψε:
Loukas έγραψε:

Ατυχης η απαντηση σου. Θυμιζω οτι η ερωτηση ειναι ποιος χρωσταει τελικα. Ισως δεν καταλαβες το παραδειγμα. Το ειπα για απλοποιηση της καταστασης.
Αρα εσυ τα εχεις βαλει με το λαο (τη γκομενα στο παραδειγμα)?

Ε τότε να χαριστούν όλα τα χρέη όλων των κρατών, γιατί σύμφωνα με τη λογική σου κανένας λαος δε ρωτήθηκε ή υπέγραψε για τα χρέη των χωρών τους. Ότι να ναι δηλαδή. Λογική "δε πληρώνω" συριζαίου μπαταχτσή


Είσαι παράλογος... Σεισάχθεια παντού, τώρααααα..................... Ακόμα και στο τευτέρι του μπακάλη της γειτονιάς...γιατί κανείς από αυτούς που χλαπάκιασαν (βερεσέ) τη φέτα του μπακάλη δεν ερωτήθηκε αν η όρεξή του τράβαγε πράγματι φέτα ή π.χ. τσένταρ... Και ο άλλος ο αισχρός (ο μπακάλης) ζητάει τα λεφτά του (ή τη φέτα του) πίσω. Last year....να του πείτε....τώρα ζήτημα είναι αν θα την προλάβει στην .... Ψυτάλλεια....
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ετοιμαστείτε για κλειστά ατμ 08 Φεβ 2015 19:10 #77

  • Loukas
  • Το Άβαταρ του/της Loukas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 262
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4 (-13)
Panagiotis (panosvr) έγραψε:
Loukas έγραψε:

Ατυχης η απαντηση σου. Θυμιζω οτι η ερωτηση ειναι ποιος χρωσταει τελικα. Ισως δεν καταλαβες το παραδειγμα. Το ειπα για απλοποιηση της καταστασης.
Αρα εσυ τα εχεις βαλει με το λαο (τη γκομενα στο παραδειγμα)?

Ε τότε να χαριστούν όλα τα χρέη όλων των κρατών, γιατί σύμφωνα με τη λογική σου κανένας λαος δε ρωτήθηκε ή υπέγραψε για τα χρέη των χωρών τους. Ότι να ναι δηλαδή. Λογική "δε πληρώνω" συριζαίου μπαταχτσή

Μια τελευταια προσπαθεια να εξηγησω την λογικη μου...
Δε λεω οτι δε χρωσταει κανενας. Οταν καποιος εκλεγεται απο το λαο (Δημοκρατια που λεμε), τοτε αυτος θα πρεπει να εχει τα δικαιωματα οπως το να βαλει μια υπογραφη για να παρει ενα δανειο για το "καλο του λαου" (ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ), αλλά ταυτοχρονα και την υποχρεωση-ευθυνη οτι αν κατι δεν παει καλα με αυτη του την κινηση, να υποστει τις συνεπειες (π.χ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ/ΠΟΙΝΙΚΕΣ, ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ) κατι το οποιο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ. Εννοειται οτι θα ειναι το πιο δυσκολο "επαγγελμα" ο πολιτικος τοτε, κι οχι το λαμογιο που ειναι τωρα. Επίσης, άλλο πηρα δανειο για ενα αεροδρομιο στην Αθηνα το οποιο τελικα για καποιους λογους δεν απεδωσε τα προβλεποντα κερδη, κι άλλο πηρα δανειο και το εδωσα για διορισμους, επιδοτησεις χωρις αντικρυσμα, κτλ.
Βλεπετε οτι για τη Siemens που ρωτηθηκε ο Σοιμπλε, εκανε την παπια...
Ας κοιταξουν (οι Ευρωπαιοι δανειστες) να βρουνε αυτους που πραγματικα χρωστουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

ετοιμαστείτε για κλειστά ατμ 08 Φεβ 2015 19:47 #78

  • Panagiotis (panosvr)
  • Το Άβαταρ του/της Panagiotis (panosvr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 27
  • Κάρμα: 0 (2)
Loukas έγραψε:
Panagiotis (panosvr) έγραψε:
Loukas έγραψε:

Ατυχης η απαντηση σου. Θυμιζω οτι η ερωτηση ειναι ποιος χρωσταει τελικα. Ισως δεν καταλαβες το παραδειγμα. Το ειπα για απλοποιηση της καταστασης.
Αρα εσυ τα εχεις βαλει με το λαο (τη γκομενα στο παραδειγμα)?

Ε τότε να χαριστούν όλα τα χρέη όλων των κρατών, γιατί σύμφωνα με τη λογική σου κανένας λαος δε ρωτήθηκε ή υπέγραψε για τα χρέη των χωρών τους. Ότι να ναι δηλαδή. Λογική "δε πληρώνω" συριζαίου μπαταχτσή

Μια τελευταια προσπαθεια να εξηγησω την λογικη μου...
Δε λεω οτι δε χρωσταει κανενας. Οταν καποιος εκλεγεται απο το λαο (Δημοκρατια που λεμε), τοτε αυτος θα πρεπει να εχει τα δικαιωματα οπως το να βαλει μια υπογραφη για να παρει ενα δανειο για το "καλο του λαου" (ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ), αλλά ταυτοχρονα και την υποχρεωση-ευθυνη οτι αν κατι δεν παει καλα με αυτη του την κινηση, να υποστει τις συνεπειες (π.χ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ/ΠΟΙΝΙΚΕΣ, ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ) κατι το οποιο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ. Εννοειται οτι θα ειναι το πιο δυσκολο "επαγγελμα" ο πολιτικος τοτε, κι οχι το λαμογιο που ειναι τωρα. Επίσης, άλλο πηρα δανειο για ενα αεροδρομιο στην Αθηνα το οποιο τελικα για καποιους λογους δεν απεδωσε τα προβλεποντα κερδη, κι άλλο πηρα δανειο και το εδωσα για διορισμους, επιδοτησεις χωρις αντικρυσμα, κτλ.
Βλεπετε οτι για τη Siemens που ρωτηθηκε ο Σοιμπλε, εκανε την παπια...
Ας κοιταξουν (οι Ευρωπαιοι δανειστες) να βρουνε αυτους που πραγματικα χρωστουν.

εντάξη τότε, τα λεφτά που ζητάει ο Τσίπρας απο την ΕΕ, για να διορίσει όλους τους απολυμένους, φεύγοντας να του τα ζητήσουμε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kostas (euro)

ετοιμαστείτε για κλειστά ατμ 09 Φεβ 2015 01:30 #79

  • Billythekid (biotech13)
  • Το Άβαταρ του/της Billythekid (biotech13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 6
Έρχεται τραγικά δύσκολο 10ημερο και σε ουσία και σε ψυχολογία...
Καλά κουράγια σε όλους.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ετοιμαστείτε για κλειστά ατμ 09 Φεβ 2015 14:34 #80

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Γερό στομάχι να έχετε όλοι και όχι πανικό προτατεύστε τις οικογένειές σας και τους κόπους μιας ζωής και την ψυχική και σωματική σας υγεία πάνω από όλα . ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟ .
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2015 14:34 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

ετοιμαστείτε για κλειστά ατμ 09 Φεβ 2015 14:48 #81

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Γερό στομάχι
και την ψυχική και σωματική σας υγεία
Πολύ Πορδοσάλτε ακούς και σε έχει επηρεάσει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα