Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Χώρες πρότυπα

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 13:13 #10

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:

Πες κι άλλα για μένα.
Ότι είμαι και αδερφή π.χ. - στο είπε και κάποιος, νομίζω.

Έτσι θα ισχυροποιήσεις τα επιχειρήματα σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 13:46 #11

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
καταρχας για λογους εντυπωσιασμου σωτηρη βαζεις χωρες με 0,5% η 1% λιγοτερο για να μας πει τι?
οτι εχει διαφορα το 46% απο το 40?

να μου πεις για τις χωρες που ειναι στο 25% που υποστηριζεις εσυ...
εκει λοιπον θα βρεις χωρες που ειτε δεν εχουν δημοκρατια,ειτε ψωμολυσανε με μερικες εξαιρεσεις στα δαχτυλα του ενος χεριου οπως σιγκαπουρη που εχει το μεγεθος του χολαργου...
δεν ειναι τυχαιο σωτηρη οτι στο 25% που διαφημιζεις δεν ειναι καμια ευρωπαικη χωρα...ξερεις γιατι?γιατι οι ευρωπαικες χωρες ξοδευουν για δημοσια υγεια και παιδεια...
θελεις ιδιωτικο συστημα υγειας σωτηρη?δηλαδη οποιος εχει λεφτα να γινεται καλα και οποιος οχι να πεθαινει?
του πλουσιου τα παιδια να πηγαινουν σχολειο και του φτωχου να μενουν αγραμματα???


συγνωμη που θα σε στεναχωρησω σωτηρη αλλα αυτα τα εχουμε αφησει πισω στην πολιτισμενη ευρωπη...
ειναι δικαιωμα του καθενος να μπορει να στειλει το παιδι του σχολειο...
να ξερεις λοιπον οτι δεν θα γυρισουμε αιωνες πισω...
ειναι κεκτημενα μας αυτα και εχει χυθει αιμα γι αυτα...



κοντα λοιπον στο 25% ειναι :


South Korea 30.0 δεν εχει δωρεαν υγεια ειδικα στην επαρχια γι αυτο και υπαρχουν συχνα κοινωνικες αναταραχες(θα γινει της κορεας που λεμε)
Saudi Arabia 29.1 δεν γινονται εκλογες,απο τις χωρες με τον μεγαλυτερο αριθμο αναλφαβητισμου,ουτε λογος για δωρεαν υγεια
Qatar 27.0 μοναρχια...ουτε λογος για εκλογες...
United Arab Emirates 26.4 δεν εχουν δημοκρατια...γινονται καποιες εκλογες αλλα δικαιωμα ψηφου εχουν λιγοτερο απο 7.000 ατομα με πλυθησμο σχεδον 5.000.000....
Bahrain 25.7 ενα παραξενο συστημα που αλλοι διοριζονται και αλλοι ψηφιζονται...στις εκλογες απαγορευτηκε να ανε διεθνης παρατηρητες...περυσι η αραβικη ανοιξη πηγε και εκει και αρχησαν να γινονται καποιες μεταρυθμισεις στην υγεια και στην παιδεια..μεχρι τοτε γιοκ.
Argentina 24.7 ωραιο παραδειγμα....απο την μια δεν θελεις δραχμη αλλα φερνεις την αργεντινη σαν παραδειγμα...
Turkey 23.4 εχει 7% αναλφαβητους και ειναι 20η στον κοσμο,ο βασικος μισθος ειναι 266 ευρω και δεν εχει δωρεαν υγεια.15 ευρω με την εισοδο + εξετασεις και αλλα που τα πληρωνεις ο ασθενης και ας ειναι ασφαλισμενος...
China 20.8 δεν εχει δημοκρατια ,120 ευρω βασικος μισθος ,δεν υπαρχει ελευθερια λογου και γενικοτερα καταπατουνται τα ανθρωπινα δικαιωματα
Hong Kong 18.6 πισω απο τους ουρανοξυστες συνατας παραγκοπουλεις λες και εισαι στην βολιβια...το 1.19 εκ απο τα 7.1 εκ ζουνε μεσα στην απολυτη φτωχια.στον χονγκ αλλωστε ειναι γνωστα τα λεγομενα κλουβια...1,5 τετραγωνικου που ζουνε μεσα σε αυτα ανθρωποι...
Taiwan 18.5 η ταιβαν ειναι παραδειγμα???με σπρωξιμο απο ηπα για 20 χρονια...αμφιλεγομενη δημοκρατια
Singapore 17.0 αμφιλεγομενη δημοκρατια ,κατα τα αλλα δεν φαινεται να εχει αλλα προβληματα.



ωραια παραδειγματα σωτηρη...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 15:15 #12

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
soto51 έγραψε:
makper έγραψε:

Πες κι άλλα για μένα.
Ότι είμαι και αδερφή π.χ. - στο είπε και κάποιος, νομίζω.

Έτσι θα ισχυροποιήσεις τα επιχειρήματα σου.

...δεν θα πω άλλα για σένα εκτός απο τα προφανή. Το ότι έχεις κάνει το επαγγελματικό σου συμφέρον ιδεολογία. Αυτό είναι αρκετό.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 17:39 #13

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
XxSMIL3xX (ή όπως αλλιώς σε λένε):
να μη μακρυγορήσω πάλι και πιάσω τις χώρες που λες μία-μία, θα σου πω μόνο τα εξής:

"Δημοκρατία".
Πόσο % του ΑΕΠ στοιχίζει αυτή? Πες το (εγώ δεν το ξέρω), και να το συζητήσουμε αν πρέπει να το πληρώνουμε. Δεν είμαι αρνητικός πάντως. Απλώς, θεωρώ ότι δεν έχει κόστος. Τσάμπα είναι. Κάνω λάθος?

"Ψωμολυσάνε"
Αυτό δεν έχει να κάνει με τα ποσοστά που συζητάμε. Έχει να κάνει με το ίδιο το ΑΕΠ, σε απόλυτο νούμερο. Μικρό ΑΕΠ? Όντως ψωμολυσσάνε(με). Μεγάλο ΑΕΠ? Να φαν κι οι κότες.

"δημοσια υγεια"
Βεβαίως, είμαι υπέρ. Πες μου πόσο τοις εκατό του ΑΕΠ μας (από το 46.8%) ξοδεύεται σ’ αυτήν. Να το διατηρήσουμε.

"δημοσια παιδεια"
Βεβαίως, είμαι υπέρ. Πες μου πόσο % του ΑΕΠ μας (από το 46.8%) ξοδεύεται σ’ αυτήν. Να το διατηρήσουμε.

"Όποιος δεν λεφτα να πεθαινει?"
Πες μου, σήμερα, με το 46,8% του ΑΕΠ μας να πηγαίνει σε κρατικές δαπάνες, αν ΔΕΝ ισχύει αυτό. Γιατί εγώ λέω πως έτσι είναι τα πράματα. Όποιος δεν έχει λεφτά να πάει στο Υγεία, πεθαίνει στο ράντζο.

"του φτωχου τα παιδιά να μενουν αγραμματα?"
Πες μου αν σήμερα (με το 46,8% του ΑΕΠ μας να πηγαίνει σε κρατικές δαπάνες) του φτωχού τα παιδιά έχουν να πάνε σε Κολλέγια Ψυχικού, Μωραϊτη, Κωστέα-Γείτονα, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, κλπ. Αν είναι όντως έτσι, να το διατηρήσουμε το 46,8%.

"συγνωμη που θα σε στεναχωρησω σωτηρη"
Δε με στεναχωρείς. Το βλέπεις άλλωστε.
Αντίθετα, με χαροποιείς που μου δίνεις την ευκαιρία να σου απαντάω.

"στην πολιτισμενη ευρωπη"
Ναι, την είδαμε κι αυτήν, ποιος είναι ο πολιτισμός της.
Στο να μας επιβάλλει "ενεργειακούς επιθεωρητές" για να νοικιάσουμε ένα δυαράκι 51m2.

"δικαιωμα του καθενος να μπορει να στειλει το παιδι του σχολειο"
Και να λιποθυμάει απ’ την πείνα? Και να κάνει μάθημα με μπουφάν? Ναι, όντως, δικαίωμά του είναι. Ωραίες απαιτήσεις βάζεις.

"δεν θα γυρισουμε αιωνες πισω"
Αυτά αγαπητέ μου είναι εκφράσεις πολιτικάντικες.
Δεν λένε τίποτα.
Πες κάτι συγκεκριμένο.
Γιατί αν θες να την πάμε εκεί τη συζήτηση, και εγώ σου λέω ότι ο περιορισμός του δημόσιου τομέα είναι δεκαετίες μπροστά, και όχι αιώνες πίσω. Τα παραδείγματα στα έφερα (ΕΣΣΔ, Κούβα, κλπ), και σ’ αυτά δεν είδα απάντηση. Άσε λοιπόν τα Σαμαρέϊκα "η χώρα θα πάει μπροστά", και πες κάτι που έχει νόημα. Από αερολογίες έχουμε χορτάσει.

"κεκτημενα, και εχει χυθει αιμα γι αυτα"
Ναι, το ξέρω.
Και είδα "αυτά" που χρειάστηκαν 100 χρόνια για να κατακτηθούν, σε πόσα χρόνια ξεφτυλίστηκαν. Σε τρία.
Ξέρεις υπέρ ποίου βωμού ξεφτυλίστηκαν?
Υπέρ του βωμού "Να μην μειωθούν οι κρατικές δαπάνες".

Φτάνει μέχρι εδώ. Όπως σου είπα, δεν θα πιάσω τις χώρες που λες μία-μία. Να είσαι σίγουρος, ότι η καθεμιά απ’ αυτές κάτι καλό έχει να της αντιγράψουμε.
Και σίγουρα, ΟΛΕΣ, έχουν να μας δείξουν πως αυξάνεται το ΑΕΠ τους (μας). Στοιχείο, που όπως είπες, η μείωσή του μας κάνει να ψωμολυσσάμε.
-
-
-
makper,
ποιό είναι το επάγγελμά μου που εσύ το ξέρεις και βγάζεις και συμπεράσματα γ’ι αυτό?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 21 Απρ 2013 17:42 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 19:21 #14

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
σωτηση παλι κοπταριπτικη....

αλλαζεις την κουβεντα και την πας οπου να ναι...


ειπαμε οι χωρες με 25% που προτειενςι ειτε δεν εχουν δημοκρατια(ανεκτιμιτη αξια) ειτε δεν εχουν δωρεαν παιδεια και υγεια...(ανεκτιμιτη αξια)


δικαιωμα σου να ονειρευεσαι χουντες,βασιλιαδες και λαους 2 ταχυτητων...
δικαιωμα μου να το επιτρεψω ποτε να συμβει...


δημοκρατια----> οχι δεν ειναι τσαμπα...ειναι παρα πολυ ακριβη...γιατι οπου υπαρχει δημοκρατια ο λαος δεν συμβιβαζεται με 25%....
απαιτει κι αλλο, κι αλλο , κι αλλο...και το παιρνει...αντιθετα στις χουντες ο λαος δεν μιλαει και οι δικτατορες δαπανουν 25%...


δημοασια υγεια---->ανεκτιμιτη

δημοσια παιδεια--->ανεκτιμιτη


"Όποιος δεν λεφτα να πεθαινει?"
Πες μου, σήμερα, με το 46,8% του ΑΕΠ μας να πηγαίνει σε κρατικές δαπάνες, αν ΔΕΝ ισχύει αυτό. Γιατί εγώ λέω πως έτσι είναι τα πράματα. Όποιος δεν έχει λεφτά να πάει στο Υγεία, πεθαίνει στο ράντζο.

λαθος...μεχρι πριν 3 χρονια δεν πεθαινε...απο τοτε που αρχησαν οι περικοπες χειροτερεψε κατα πολυ...και ξερεις τι χειροτερεψε...το 46% που η τροικα το θελει στο 25%....οπως και συ...


"του φτωχου τα παιδιά να μενουν αγραμματα?"
Πες μου αν σήμερα (με το 46,8% του ΑΕΠ μας να πηγαίνει σε κρατικές δαπάνες) του φτωχού τα παιδιά έχουν να πάνε σε Κολλέγια Ψυχικού, Μωραϊτη, Κωστέα-Γείτονα, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, κλπ. Αν είναι όντως έτσι, να το διατηρήσουμε το 46,8%.

σε σχεση με τα παραδειγματα σου ειμαστε πολυ καλυτερα...



"συγνωμη που θα σε στεναχωρησω σωτηρη"
Δε με στεναχωρείς. Το βλέπεις άλλωστε.
Αντίθετα, με χαροποιείς που μου δίνεις την ευκαιρία να σου απαντάω.

νομιζεις οτι απαντας...


"στην πολιτισμενη ευρωπη"
Ναι, την είδαμε κι αυτήν, ποιος είναι ο πολιτισμός της.
Στο να μας επιβάλλει "ενεργειακούς επιθεωρητές" για να νοικιάσουμε ένα δυαράκι 51m2.


εχεις καποιο αλλο παραδειγμα πολιτισμου στον κοσμο μας εκτος του δυτικου????υγεια,νοσομεια,ρευμα,θεατρο...αν εχεις καποιο αλλο παραδειγμα να μας το πεις..



"δικαιωμα του καθενος να μπορει να στειλει το παιδι του σχολειο"
Και να λιποθυμάει απ’ την πείνα? Και να κάνει μάθημα με μπουφάν? Ναι, όντως, δικαίωμά του είναι. Ωραίες απαιτήσεις βάζεις.


αυτα ξεκινησαν οταν ηρθαν καποιοι με τις δικες σου ιδεες και θελησαν το 46% να γινει 25%...μην λεμε τα ιδια συνεχεια...



"δεν θα γυρισουμε αιωνες πισω"
Αυτά αγαπητέ μου είναι εκφράσεις πολιτικάντικες.
Δεν λένε τίποτα.
Πες κάτι συγκεκριμένο.
Γιατί αν θες να την πάμε εκεί τη συζήτηση, και εγώ σου λέω ότι ο περιορισμός του δημόσιου τομέα είναι δεκαετίες μπροστά, και όχι αιώνες πίσω. Τα παραδείγματα στα έφερα (ΕΣΣΔ, Κούβα, κλπ), και σ’ αυτά δεν είδα απάντηση. Άσε λοιπόν τα Σαμαρέϊκα "η χώρα θα πάει μπροστά", και πες κάτι που έχει νόημα. Από αερολογίες έχουμε χορτάσει.


οπως οι σκανδιναβικες χωρες ας πουμε????που το ποσοστο τους ειναι απο 40% μεχρι και 60%????????
εμπρος πισω ειναι οι θεωριες σου με παραδειγμα το καταρ....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 19:24 #15

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
εμπρος παιδια να γινουμε καταρ....φορεστε και καμια μπουρκα στην γυναικα σας...
εχεις το θρασσος να μας λες να γινουμε ταιβαν με 2 ευρω ημερομισθιο και τουρκια η ηνωμενα αραβικα εμιρατα....



εχουμε και 21 απριλιου σημερα....

μην τα πετας ετσι αποτομα...



χτυπα τωρα κι αλλο τον κωλο σου κατω να προσπαθησεις να μας πεισεις οτι η ταιβαν ειναι πιο αναπτυγμενη απο εμας ,οτι η σουηδια ειναι τσιρκο και οτι η δημοκρατια ειναι τσαμπα(χ0Χ0χ00Χ0χ0Χ00χ0 το ακουσαμε κι αυτο...)
Τελευταία διόρθωση: 21 Απρ 2013 19:30 από XxSMIL3xX.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 22:16 #16

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
XxSMIL3xX έγραψε:
Όπως οι σκανδιναβικες χωρες ας πουμε????
Τελικά δεν πρέπει να λέγεσαι "Σταθης", ή οποιοδήποτε άλλο όνομα Χριστιανού.
Μάλλον "XxSMIL3xX" πρέπει να σε έχουν βαφτίσει.
Κι από κει βγαίνει και ο βαθμός αντίληψης.
Όσο για το τελευταίο (το κόλλημα με τις σκανδιναϋκές χώρες εννοώ), μάλλον κάτι ήξερε ο ΓΑΠ που είπε ότι θα μας κάνει Δανία του Νότου.
Ήξερε πως είχε κοινό.
Σαν και σένα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 22:30 #17

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
XxSMIL3xX έγραψε:
και οτι η δημοκρατια ειναι τσαμπα
Και επειδή όπως προείπα είναι θέμα αντίληψης, να σε βοηθήσω να καταλάβεις αυτό που δεν μπορείς.
Βεβαίως δεν είναι εντελώς τσάμπα. Υπερβολή μου. Έχει κόστος.
Το τελευταίο παράδειγμα:
www.tovima.gr/finance/article/?aid=508757
Από τις 19/4 είναι, μη νομίζεις ότι χρειάστηκε να πάω πολύ πίσω για να το βρω.
Πράγματι λοιπόν, για να γίνει αυτό, έχει κόστος.
ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ κόστος όμως.
Εκφράσεις τύπου:
"Η δημοκρατία είναι ανεκτίμητη",
"Η παιδεία είναι ανεκτίμητη"
και τέτοια, στο ξαναείπα, έχω βαρεθεί να τις ακούω.
Και ξέρω και γιατί λέγονται. Λέγονται για να μην ψάχνει κανείς πόσο κοστίζει κάθε πράμα.
Και ο Παπαδόπουλος (μια που σ' αρέσει να το τριγυρνάς εκεί το θέμα) έλεγε: "Νυν υπερ πάντων ο αγών".
Όλες αυτές οι φανφάρες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ. Λέγονται για να έχουν τη χρήση του κουτόχορτου. Το οποίο τρώνε (όπως φαίνεται) αρκετοί, και ευφραίνονται.

Πες μου λοιπόν πόσο είναι το κόστος της δημοκρατίας (όπως η δημοκρατία που σου επεσήμανα όμως, όχι η δικιά μας που μας την προσφέρουν αφειδώς οι πολιτικοί μας), και το συζητάω ευχαρίστως.

Λόγια αέρα-πατέρα δεν μπορώ να συζητάω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 21 Απρ 2013 22:30 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 22 Απρ 2013 15:54 #18

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Ασε ρε Στάθη μην κουράζεσαι. Εδώ η συμμορία του € σχεδιάζει την επόμενη δήμευση των περιουσιών μας και μερικοί συνεχίζουν ακάθεκτοι το βιολί τους. Για όλα φταίνε οι Δ.Υ. Ότι πείτε παιδιά... Λέγετε τους αυτά που θέλουν να ακούσουν και ίσως μας αφήσουν ήσυχους.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα