Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Σε αδιέξοδο η χώρα λόγω της μονιμότητας στο Δημόσιο

Σε αδιέξοδο η χώρα λόγω της μονιμότητας στο Δημόσιο 24 Οκτ 2012 19:41 #379

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
ηρωική έξοδο από το €……………Κατσετε να δείτε τι θα γίνει προσεχώς, εγώ το έχω σίγουρο αυτό.
Αντί για αμμεση απάντηση στο "πατριώτη" φίλο μου :P θα του γράψω κατί που ισως ακουγε οταν ηταν φαντάρος.
Την Πύλη οταν περναγα
επατησα μια πλάκα
την σήκωσα και εγραφε

ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ Μ.....Α
:P :P :P εξοδος της Ελλάδος απο το euro :P :P :P
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε αδιέξοδο η χώρα λόγω της μονιμότητας στο Δημόσιο 24 Οκτ 2012 20:49 #380

  • NikosP
  • Το Άβαταρ του/της NikosP
Καλά μέτρα εσύ τους βουλευτές που φεύγουν ένα- ένας από τον συνασπισμό και όταν φτάσουν στους 28 τότε θυμήσου το τραγουδάκι σου :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε αδιέξοδο η χώρα λόγω της μονιμότητας στο Δημόσιο 25 Οκτ 2012 00:30 #381

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Δηλαδή η Γερμανία η Αυστρία και οι αλλες βόρειες χώρες θα παραμείνουν σε ενα ισχυρό νόμισμα?
Να εξάγουν και να πουλήσουν που και τι?
Αφού οπως ολες οι πλούσιες χώρες εχουν προβλήματα....στους δείκτες γονιμότητας και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ
Θέλουν δεν θέλουν θα βγούν και θα μας πούνε (οπως σε ολον τον κέσμο) ....να η ευκαιρία.

Well come to Germany μόνο που θα ειναι πάρα πολλοί και τα ημερομίσθια χαμηλά.
Εχουν προβλήματα οι Γερμανοί με τους Ιρλανδούς που λόγω γλώσσας προτιμούν τις ΗΠΑ-Καναδά γιατί ειναι δύσκολα τα Γερμανικά για μετανάστες.
Το πρόβλημα σήμερα ειναι να εισαι σε υψηλής συναλλαγματικής αξίας νόμισμα.
Πάντως οχι οτι εχουν πρόβλημα να μας στείλουν στον αγύριστο για παραδειγματισμό γιατί τα Ομόλογα
τα "ξεφορτώθηκαν" και οι Γερμανοί και οι Ολλανδοι με την ΙΝTERAMERICAN (δεν ειναι της URICO) στην αρχή
της κρίσης.
Με προβληματίζει το ΦΡΟΥΡΙΟ ΤΗΣ INTERAMERICAN στην Συγγρού (ισως και για φασαρίες φοβούνται).

Σε τιμωράνε ταπαμε αυτά το χρήμα και το χρέος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ απο τους εκδότες αλλα επαναλαμβάνω
σε στέλνουν αδιάβαστο "ΑΜΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΚΟΚΚΙΝΟ ΦΥΛΛΟ"
Ποιός να τραβήξει κόκκινο φύλλο στην Ελλάδα?
Η Αργεντινή το εχω ξαναγράψει χρεοκόπησε οχι γιατί χρώσταγε και δεν ειχε να πληρώσει αλλά γιατί πήγαινε
να ΕΠΑΝΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ την Αμερικάνικων συμφερόντων Ισπανική πετρελαική εταιρεία REPSOL.
Να κάναμε αυτό που εκανε το Equator που απείλησε ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ο μέλλον Πρωθυπουργός τους διεθνείς πιστωτές ισως
en.mercopress.com/2012/08/27/ecuador-rec...uk-over-assange-case

Αλλα Ελλάδα ποιός θα το κάνει?
Ο "κύριος" Κουβέλης
Ο "κύριος" Βενιζέλος"
Ο Σαχλαμαράς
(δεν βάζω remarks και Boardcode γελάστε μόνοι σας)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε αδιέξοδο η χώρα λόγω της μονιμότητας στο Δημόσιο 25 Οκτ 2012 00:40 #382

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
θα πέσει χοντρή πλάκα με τα παραμύθια της εξόδου της Ελλάδος απο το euro και για να μην τρομοκρατώ
τον κόσμο γράφω ενα ανεκδοτάκι (θα τραβήξει η ιστορία και ετσι θα μας εχουν).
Ο τύπος λέει στον μπάρμαν...
-Βάλε μου ένα διπλό ουίσκι και γρήγορα!
-Φαίνεσαι αναστατωμένος, τι έγινε;;;
-Μόλις τελείωσε ένας ομηρικός καβγάς με την γυναίκα μου.!!
-Και που κατέληξε;;;
-Για να μου μιλήσει, γονάτισε και ήρθε στα τέσσερα προς το μέρος μου!!!
-Μπράβο ρε φίλε, είσαι φοβερός! Πολύ χαίρομαι που της επιβλήθηκες. Και τι σου είπε όταν πλησίασε;;;
-Εεεε...να...μου είπε "Βγες κάτω απ' το κρεβάτι ρε παλιοχέστη!!!! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε αδιέξοδο η χώρα λόγω της μονιμότητας στο Δημόσιο 25 Οκτ 2012 02:03 #383

  • anonymos123
  • Το Άβαταρ του/της anonymos123
Ανώνυμος έγραψε:
ηρωική έξοδο από το €……………Κατσετε να δείτε τι θα γίνει προσεχώς, εγώ το έχω σίγουρο αυτό.
Αντί για αμμεση απάντηση στο "πατριώτη" φίλο μου :P θα του γράψω κατί που ισως ακουγε οταν ηταν φαντάρος.
Την Πύλη οταν περναγα
επατησα μια πλάκα
την σήκωσα και εγραφε

ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ Μ.....Α
:P :P :P εξοδος της Ελλάδος απο το euro :P :P :P
ποτε υπολογιζεις να βγουμε απο το ευρω φιλαρακο?

εισαι μεγαλο κοροιδο, σε 2 χρονια χαρη σε κατι τυπους σαν κ εσενα, παιρνω 7% σε προθεσμιακες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε αδιέξοδο η χώρα λόγω της μονιμότητας στο Δημόσιο 25 Οκτ 2012 02:56 #384

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Γιατί φίλε μου με λές κορόιδο?
Σε καλή μεριά αλλά πως εισαι σίγουρος οτι μπορεί λέω μπορεί να μην κερδίζω λιγουλάκι
παραπάνω απο εσένα που εισαι "εξυπνος".

Ποτέ μην λές ποτέ.... :)
Πάς για καπουτσίνο και εσύ η για Σγαρδέλη video ante spase re......ka
Enjoy it because it fit you fine.
na tree sawat kali και nixta = καληνύχτα :silly: :) :silly:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε αδιέξοδο η χώρα λόγω της μονιμότητας στο Δημόσιο 25 Οκτ 2012 13:26 #385

  • john45 (jlian)
  • Το Άβαταρ του/της john45 (jlian)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 464
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 143
  • Κάρμα: -18 (21)
Είναι πολύ χαρακτηριστική η περίπτωση των περιφερόμενων παπαγάλων από σελίδα σε σελίδα, που βγαίνουν και διαλαλούν λίγο πριν το μεγάλο κανόνι. Αν θυμάστε το 99, όσοι φυσικά ήταν στα χρηματιστήρια τότε, τι γινόταν και τι παραμύθι έπεφτε για ΓΔ στις 9000 και άλλα τέτοια. Όλοι οι γνώστες τότε ξεφόρτωναν χαρτί στα κορόιδα που έτρεχαν να μπουν τελευταία στιγμή, και τα κέρδη τους γινόταν ακίνητα, τα οποία πέταξαν στον ουρανό στην συνέχεια. Μετά ήρθε η κατρακύλα και χάθηκαν περιουσίες, κυρίως από άπληστους και από αυτούς που πίστεψαν τους αναλητές (με "η") των φόρουμ και των καναλιών. Εξαιρετικά όμοια η συγκυρία και σήμερα. Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί φυσικά, αλλά η ομοβροντία τύπων που προτρέπουν να φέρουν πίσω τα λεφτά τους στην Ελλάδα, να τα κλείσουν σε προθεσμιακές, να αγοράσουν τα χαρτιά του ΧΑΑ, ασφαλιστικά προγράμματα και διάφορα άλλα, είναι παρόμοια. Σκεφτείτε το λίγο, ρωτήστε και κανέναν παλιό και τα ξαναλέμε λίαν συντόμως.
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε αδιέξοδο η χώρα λόγω της μονιμότητας στο Δημόσιο 25 Οκτ 2012 14:28 #386

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
john45
Ουτε με σφαίρες ουτε με σφαίρες τα χρήματα στην Ελλάδα. :angry:
Μπορεί να παίξει κανένα scenario για αντιστροφή του κλίματος και τερματισμού :P της κρίσης
για να πιάσει η απόχη αφελής.
Σήμερα η κρίση και μάλιστα απο την αρχή η κρίση με τις δηλώσεις Παπανδρέου -Παπακωνσταντίνου
εχει μετατραπεί ΣΕ ΚΡΙΣΗ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑΣ.

1. Ειδικότερα τα μπακάλικα που λέγονται Ελληνικές Τράπεζες απο εδώ και στο εξής μετα απο την Ιδρυση
του ΜΟΝΙΜΟΥ μηχανισμού European Stability Mechanism θα πηγαίνουν οι ιδιες να δανειοδοτούνται απο τον ΜΟΝΙΜΟ μηχανισμό παροχής ρευστότητας του European Stability Mechanism.

2. θα εγγυώνται οι ιδιες οι Εμπορικές Τράπεζες τις δανειοδοτήσεις που κάνουν και τα "ανοίγματα" που εχουν στην αγορά και στους επιχειρηματίες και αν δεν πάνε καλά οι επενδύσεις τους ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΘΑ ΧΡΕΟΚΟΠΟΥΝ και ΔΕΝ θα μπορούν να ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΧΡΕΗ στον Κρατικό Προυπολογισμό.
(θέλουν δεν θέλουν ουσιαστικά θα αναγκαστούν να ΣΥΓΧΩΝΕΥΤΟΥΝ και απο μπακάλικα να γίνουν
πραγματικά Τραπεζικά Ιδρύματα ειδάλλως θα σκάνε κανόνια και αρνητικές Εκθέσεις απο τους οικους αξιολόγησης
και οι "εναπομείναντες :P " καταθέτες θα αποσύρουν σιγά-σιγά τις καταθέσεις τους απο αυτές.
Με αυτόν τον τρόπο θα επιβιώσουν οι υγιείς Τραπεζικοί Ομιλοι.

Το εχω ξαναγράψει οι Εμπορικές Τράπεζες ειναι το πρόβλημα ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ.

Το International Monetary Fund ειναι πεντακάθαρο στις εκθέσεις του.
Μετράει τα loan securities (δανεικά) που εχουν συνάψει οι Εμπορικές Τράπεζες ΣΑΝ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΑΕΠ κάθε Κράτους. και λογικό ειναι αμα το Α.Ε.Π κα΄θε Κράτους μέλους μειώνετε να μειώνονται και οι δανειοδοτήσεις των Εμπορικών Τραπεζών.
Η "δικηγορίνα΄τα πάει μιά χαρά εν αντιθέσει με τις φωνές που ειχαν ακουστεί οταν ανέλαβε το I.M.F μετα απο τα "παιχνίδια" με τον χρυσό που ειχαν κάνει και "βρείκανε" τον Straush Kohen.
Χωρίς οικτο χαρακτηρίζονται οι εκθέσεις του I.M.F

Με τις "συνεντεύξεις" απο τα media ξεχάσαμε να ενημερωνόμαστε για τα "βασικά" οπως το βασικό ερώτημα.
Τι ειδους Εμπορικές Τράπεζες θέλουμε να εχουμε στο μέλλον?
Θέλουμε ενα Δημόσιο Τομέα ο οποίος θα αναπληρώνει το κενό που εχουν οι Εμπορικές Τράπεζες (με δανειοδοτήσεις αέρα -πατέρα)
και τελικά να ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΤΕ με τα "γνωστά" ανακεφαλαιοποιήσεις απο τα "περασμένα" δανεικά και γύριστα.
Η Εμπορικές Τράπεζες ειναι και ηταν το πρόβλημα της ΚΡΙΣΗΣ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑΣ αντί η λύση του.

Ουτε με σφαίρες ουτε με σφαίρες τα χρήματα στην Ελλάδα εκτός αν πάρει απόφαση ο Αρειος Πάγος και αποζημειωθούν οι ΟΜΟΛΟΓΙΟΥΧΟΙ που το επίσημο Κράτος χαβαλέ ΤΟΥΣ ΕΦΑΓΕ ΤΙΣ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.
Μιλάει κανείς για αυτούς τους νομοταγείς ανθρώπους και μην περιμένετε να μιλήσουν τα ρεμάλια που ονομάζονται ανεργοι (ζητώ συγνώμη ειλικρινά για τον χαρακτηρισμό αλλά μιλάω straight ...) γιατί αυτοί δεν κατεβαίνουν ουτε στις διαδηλώσεις και δεν εχει σημασία ποιός ειναι ο διοργανωτής των διαδηλώσεων γιατί μην ξεχνάμε "βγείκαν" στους δρόμους απο την Αμερική μέχρι το Ισραήλ μόνο τα "δικά μας" τα παιδιά και οι "νέοι ανεργοι" περιμένουν τον μπαμπά και την μαμμά να "χορηγήσουν" ουσιαστικά ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ.

......... :) ....... :) ............................................ :) :) ........................................................................................ :) ............. :) ........
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε αδιέξοδο η χώρα λόγω της μονιμότητας στο Δημόσιο 25 Οκτ 2012 15:15 #387

  • anonymos123
  • Το Άβαταρ του/της anonymos123
Ανώνυμος έγραψε:
Γιατί φίλε μου με λές κορόιδο?
Σε καλή μεριά αλλά πως εισαι σίγουρος οτι μπορεί λέω μπορεί να μην κερδίζω λιγουλάκι
παραπάνω απο εσένα που εισαι "εξυπνος".

Ποτέ μην λές ποτέ.... :)
Πάς για καπουτσίνο και εσύ η για Σγαρδέλη video ante spase re......ka
Enjoy it because it fit you fine.
na tree sawat kali και nixta = καληνύχτα :silly: :) :silly:

οπως εσυ λες ,οτι θα χρεωκοπησουν οι Τραπεζες ή θα γυρισουμε στην Δραχμη,

εγω λεω οτι θα ερθει το το ΤΕΛΟΣ του ΚΟΣΜΟΥ, και εχω και 3 σελιδες επιχειρηματα για αυτο
κουράζεις οταν γραφεις εγχρωμα, μαθε κ λιγο τροπους σε παρακαλω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα