Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας;

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 01 Οκτ 2013 17:35 #244

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
Soto, επειδή για άλλη μια φορά υπεκφεύγεις του πολύ συγκεκριμένου σχολίου μου πλατιάζοντας στον υπέρτατο βαθμό (κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη) ας κάνουμε τη χάρη στους εαυτούς μας και σε αυτούς που έχουν την ατυχία και την υπομονή να διαβάζουν αυτά που γράφουμε και ας συμφωνήσουμε για μια ακόμη φορά ότι διαφωνούμε.

No problem my friend.
Αλλά δεν γίνεται συζήτηση έτσι.
Άρα δεν προχωράει και τίποτα, έτσι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 01 Οκτ 2013 17:39 #245

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Εγω θα ήθελα να ήξερα το κόστος (μόνο για τις ΗΠΑ) της σχεδιαζόμενης επίθεσης στην Συρία και το κόστος της σχεδιαζόμενης επίθεσης στο Ιραν. Βάζω στοίχημα ότι θα είναι οι μισθοί πολλών ετών, αυτών των ανθρώπων. Ετσι για να μην τα κάνουμε ίσωμα όλα τελικά στο βωμό του να μην πληρώνω φόρους με όποιο τρόπο γίνεται, παρά μόνο για να ξεπληρώνουμε τα δανεικά.

Ψάξε να μάθεις ό,τι σε ενδιαφέρει.
Εγώ είμαι αντίθετος σε τέτοιες επεμβάσεις (όπως και σε αυτές του Ιράκ και του Αφγανιστάν), για ιδεολογικούς όμως λόγους, όχι για οικονομικούς.

Από κει και πέρα, αν με το "μη επέμβαση" δεν δαπανώνται χρήματα που θα εδαπανώντο με το "επέμβαση", αυτό δεν σημαίνει ότι αυτά τα χρήματα που δεν δαπανήθηκαν στη Συρία ή το Ιράν θα πρέπει να πάνε για να μισθοδοτούνται κοπρίτες.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 01 Οκτ 2013 17:41 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 01 Οκτ 2013 20:10 #246

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
soto51 έγραψε:

Από κει και πέρα, αν με το "μη επέμβαση" δεν δαπανώνται χρήματα που θα εδαπανώντο με το "επέμβαση", αυτό δεν σημαίνει ότι αυτά τα χρήματα που δεν δαπανήθηκαν στη Συρία ή το Ιράν θα πρέπει να πάνε για να μισθοδοτούνται κοπρίτες.

Μόνο και μόνο επειδή χρησιμοποιείς συλλήβδην το επιχείρημα "κοπρίτες" για οτιδήποτε έχει σχέση με το δημόσιο, ακόμα και το αμερικανικό, από εκεί φαίνεται ότι είσαι ένας στυγνός προβοκάτορας. Κοπρίτες έχει ρε φιλαράκο και η Αμερική; Μέχρι και εκεί έφτασαν; Δεν τους απέλυσε ο Ρέιγκαν τότε που ξεπάτωσε όλον το δημόσιο τομέα; Αυτές οι 800.000 ομοσπονδιακοί υπάλληλοι, όλοι είναι άχρηστοι και κάθονται, έτσι; Αρε παλιοκουφάλα....

Ο δημόσιος υπάλληλος χαλάει σίγουρα τα σχέδια σε σένα και στα φιλαράκια σου, τους εργολάβους. Ευελπιστείτε πως και πως να διαλυθεί το δημόσιο για να πέσετε να φάτε τα φιλέτα του και να τα επαναπουλήσετε χρυσάφι πίσω στον φτωχοποιημένο Ελληνα. Να στο πω απλά μήπως και το καταλάβεις: Δεν θα τα παρατήσουμε. Θα μας έχεις απέναντι σου, μέχρι να βγάλει η ήλιος κέρατα ή μέχρι να φύγει η ΝΔ, το τελευταίο παράσιτο στην χώρα. Να στο πω πιο απλά; Εσύ, ατομικά, δεν θα τα κονομήσεις από την κρίση. Το έπιασες τώρα;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 01 Οκτ 2013 20:12 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 01 Οκτ 2013 20:11 #247

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
Soto, επειδή για άλλη μια φορά υπεκφεύγεις του πολύ συγκεκριμένου σχολίου μου πλατιάζοντας στον υπέρτατο βαθμό (κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη) ας κάνουμε τη χάρη στους εαυτούς μας και σε αυτούς που έχουν την ατυχία και την υπομονή να διαβάζουν αυτά που γράφουμε και ας συμφωνήσουμε για μια ακόμη φορά ότι διαφωνούμε.

No problem my friend.
Αλλά δεν γίνεται συζήτηση έτσι.
Άρα δεν προχωράει και τίποτα, έτσι.


Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Τη συζήτησή μας θα μπορούσε να την περιγράψει κάποιος ως το απόλυτο αδιέξοδο. Dead end που θα έλεγαν και στο χωριό μου (αν είχα). Καλή καρδιά πάντως.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 01 Οκτ 2013 20:11 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 01 Οκτ 2013 20:49 #248

  • geo (gsf650)
  • Το Άβαταρ του/της geo (gsf650)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
συντεχνιες κοπριτων κατεστρεψαν την χωρα και μιλανε απο πανω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 01 Οκτ 2013 22:16 #249

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
Τους πολιτικους εννοεις κοπριτες ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 02 Οκτ 2013 01:27 #250

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Μόνο και μόνο επειδή χρησιμοποιείς συλλήβδην το επιχείρημα "κοπρίτες" για οτιδήποτε έχει σχέση με το δημόσιο, ακόμα και το αμερικανικό, από εκεί φαίνεται ότι είσαι ένας στυγνός προβοκάτορας. Κοπρίτες έχει ρε φιλαράκο και η Αμερική; Μέχρι και εκεί έφτασαν; Δεν τους απέλυσε ο Ρέιγκαν τότε που ξεπάτωσε όλον το δημόσιο τομέα; Αυτές οι 800.000 ομοσπονδιακοί υπάλληλοι, όλοι είναι άχρηστοι και κάθονται, έτσι; Αρε παλιοκουφάλα....

Ο δημόσιος υπάλληλος χαλάει σίγουρα τα σχέδια σε σένα και στα φιλαράκια σου, τους εργολάβους. Ευελπιστείτε πως και πως να διαλυθεί το δημόσιο για να πέσετε να φάτε τα φιλέτα του και να τα επαναπουλήσετε χρυσάφι πίσω στον φτωχοποιημένο Ελληνα. Να στο πω απλά μήπως και το καταλάβεις: Δεν θα τα παρατήσουμε. Θα μας έχεις απέναντι σου, μέχρι να βγάλει η ήλιος κέρατα ή μέχρι να φύγει η ΝΔ, το τελευταίο παράσιτο στην χώρα. Να στο πω πιο απλά; Εσύ, ατομικά, δεν θα τα κονομήσεις από την κρίση. Το έπιασες τώρα;

Κατ' αρχήν τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλουδάκι σου, ο Ρήγκαν δεν ξεπάτωσε το αμερικάνικο δημόσιο, ο Ρήγκαν έμεινε στην ιστορία με την απόφαση του να απολύσει (εν μια νυκτί, κυριολεκτικώς) ΟΛΟΥΣ τους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας των ΗΠΑ (περίπου 12.000 άτομα) που απεργούσαν ζητώντας κάποια πράματα.

Κατά δεύτερον βεβαίως και ακόμα και στις ΗΠΑ υπάρχουν κοπρίτες.
Καμμία σχέση με το εδώ χάλι, βεβαίως.
Και να σου πω και κάτι που πιστεύω, θεωρώ πως ισχύει και θα σ' αρέσει, στενοκέφαλε:
Το μέσο επίπεδο δημόσιου υπαλλήλου στην Ελλάδα είναι καλύτερο από το αντίστοιχο αμερικάνικο.
Το πρόβλημα μας εδώ δεν είναι η ποιότητα των ανθρώπων. Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί οι (ικανοί και αποδκτοί στην πλειοψηφία τους) άνθρωποι απασχολούνται σε αντιπαραγωγικά πράματα (ή δεν απασχολούνται καθόλου και απλά πληρώνονται). Δεν παράγουν τίποτα με άλλα λόγια, ή παράγουν σε λάθος τομείς.

Τρίτον, ανεκπαίδευτε, η λέξη "κοπρίτης" δεν είναι "επιχείρημα" όπως την χαρακτήρισες. Ούτε καν επίρρημα δεν είναι. Είναι είτε ουσιαστικό (ο κοπρίτης δάγκωσε το παιδάκι), είτε επίθετο (αυτός ο σκύλος είναι κοπρίτης, ο κοπρίτης σκύλος).
Αλλά όπως δεν ξέρεις τι σημαίνει "επιχείρημα" (και νομίζεις ότι αποκαλώντας εμένα προβοκάτορα και "παλιοκουφάλα" - και μάλιστα "στυγνό προβοκάτορα") έχεις υποβάλλει "επιχείρημα" στην εδώ συζήτηση, το ίδιο δεν ξέρεις και τη γραμματική και το συντακτικό που καθορίζει τη χρήση των λέξεων στη γλώσσα μας.
Γι' αυτό και μένεις από επιχειρήματα άλλωστε.

Τέταρτον: Η αφέλεια σου φτάνει μέχρι του σημείου να νομίζεις πως μόλις φύγει η ΝΔ (που θα φύγει, βεβαίως), τα προβλήματα λύθηκαν. ΙΔΙΩΣ μόλις έρθει η επόμενη κατάσταση (ο τσίριζα δηλαδή) θα λυθούν διά μαγείας.

Πέμπτον, Makper και οι υπόλοιποι θολωμένοι, χωνέψτε το καλά:
Αν από τη σοδειά που βγάζει η χώρα δε σταματήσει το 50% να πηγαίνει για να συντηρεί το δημόσιο, δεν πρόκειται να δεις κανείς άσπρη μέρα.

Έκτον, αν το 50% της σοδειάς που πηγαίνει στο δημόσιο δεν μειωθεί ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ, τότε θα συνεχίσει να συρικνώνεται και η ίδια η σοδειά.

Και έβδομο και τελευταίο (μια που το έχεις πάρει προσωπικά με μένα) μάθε ότι δεν περιμένω να κονομήσω από καμία κρίση (αλλά και από καμία ανάπτυξη όμως). Εγώ έχω ξεμπλέξει με αυτά τα θέματα του "πως θα τα κονομήσω".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 02 Οκτ 2013 01:28 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 02 Οκτ 2013 03:45 #251

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Παρατήρησα πριν 2-3 μέρες ότι το κάρμα μου που αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στο 40, άρχισε να πέφτει με γρήγορο ρυθμό, και μάλιστα σε στιγμές που ούτε είχα γράψει κάτι, ούτε είχα αντιδικήσει με κάποιον, και είχα και ώρες πολλές να μπω στο site εδώ.

Αυτές τις 2-3 μέρες έκανα διάφορες παρατηρήσεις (και έρευνες – είμαι καλός χάκερ) και βρήκα ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ τρία από τα usernames που μπαίνουν και κάνουν συστηματικά αυτή τη δουλειά (και τίποτα άλλο).
Ήδη το κάρμα μου ο τύπος (γιατί ένας είναι) το έχει πάει κάτω από το 0.
Προφανώς το άτομο που έχει βάλει σκοπό του να κατεβάσει το δικό μου κάρμα, δεν ξέρω σε πιο σημείο. Θα δείξει.

Τα τρία αυτά usernames είναι:
tsig.gr/lang-el/forum/user/1024-zzz
tsig.gr/lang-el/forum/user/649-MB
και
tsig.gr/lang-el/forum/user/1407-μικρός


Αν δεν το ξέρει κάποιος, αυτός που μπαίνει σε διάφορα sites με διάφορα ονόματα και κάνει διάφορες μαλακίες (για δικούς του λόγους), στη γλώσσα του διαδικτύου λέγεται “troll”.

Τα γράφω εδώ αυτά δημόσια γιατί γι’ αυτό που λέω έχω και τις αποδείξεις.
Πέρα απ’ αυτά που γράφω, υπάρχουν κι άλλα που ξέρω. Ο λόγος που δεν τα γράφω κι αυτά είναι ότι δεν έχω τα στοιχεία που χρειάζονται, στη μορφή που χρειάζεται για να αποδείξω αυτά που θα πω. Θα τα αποκτήσω κι αυτά όμως, είναι θέμα χρόνου.

Για την ώρα λέω στον απίστευτο troll τύπο που κάθεται και κάνει αυτή τη δουλειά με τα usernames “μικρός”, “zzz” και “MB” ότι τσάμπα την κάνει. Τσάμπα βάζει ξυπνητήρια (για να μη χάνει τα εξάωρα που δίνει το site για “ψήφο” σε κάρμα), τσάμπα αγχώνεται, και τσάμπα ασχολείται.
Το γιατί είναι τσάμπα θα το καταλάβεις μόνος σου, κόπανε. Απλώς θ’ αργήσεις.

Εγώ από την πλευρά μου, σε αυτά τα τρία usernames θα αρχίσω επίσης να κατεβάζω συστηματικά το κάρμα, έτσι, για πλάκα, όποτε μπαίνω.
Όπως ίσως έχετε καταλάβει, δεν μπαίνω για να αποδείξω κάτι σε σχέση με το ποιος είμαι ή τι είμαι. Μπαίνω γιατί νομίζω πως κάτι έχω να πω, και μ’ αρέσει να το λέω. Αλλά το “κλικ” στο κάρμα δεν είναι πολύς έξτρα κόπος, οπότε την πλάκα με το κάρμα θα την συνεχίσω.

Αυτό το ποστ θα το βάλω σε δυο μέρη:
1) στο νήμα “Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας;” (εδώ δηλαδή) – που το έχω ξεκινήσει εγώ και το παρακολουθώ συστηματικά, και
2) στο νήμα Forum > Λοιπά θέματα > Σχετικά με την ιστοσελίδα > Προτάσεις βελτίωσης του Forum (νήμα που ασχολείται με τα διαδικαστικά), έτσι, για να μείνει στο αρχείο.

Καλή συνέχεια σε όλους. Και στον troll κόπανο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 02 Οκτ 2013 11:07 #252

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Αυτό με το κάρμα μου έκανε εντύπωση και μένα. Πως από το 50+ πας στο μείον σε λίγες ημέρες. Έχει παρατηρηθεί και σε άλλους χρήστες στο παρελθόν. Ο soto έδωσε μια απάντηση παραπάνω (πως το βρήκε δεν κατάλαβα), αλλά μου φαίνεται υπερβολικό (αλλά όχι αδύνατο) κάποιος να χάνει χρόνο και ενέργεια ασχολούμενος συστηματικά με το κάρμα των άλλων.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα