Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 04:58 #46

  • Ria
  • Ria's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 7
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Χθες γύρισα από εκδρομή στην Ελβετία όπου πήγα για 7 μέρες με γκρουπ, μαζί και η σύζυγος του Δραχμαζάνη με τις 2 κόρες. Διαβάζοντας το παρακάτω αναρωτιέμαι αν ήταν μόνο για να γνωρίσει καλά τη χώρα!

kourdistoportocali.com/post/45508/lafazanis
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Sadeness1990

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 11:02 #47

  • jim7
  • jim7's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 63
  • Thank you received: 11
  • Karma: 2
Το περιουσιολογιο θα γινει για να φορολογηθουν για ακομα μια φορα οι εχοντες εστω και εαν τα χρηματα ειναι νομιμα,φορολογημενα και τα εχουν βγαλει με τον ιδρωτα τους.
The administrator has disabled public write access.

Re:ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 12:33 #48

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
batista wrote:

Φαντάζομαι ότι συμφωνείς, πέρα από το πολύ σωστό παράδειγμα που ανάφερες (για τα δημόσια πρόσωπα) και με την ανάγκη να υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία προκειμένου να μπορεί να εντοπιστεί ο οποιοσδήποτε ελεύθερος επαγγελματίας έχει εισόδημα π.χ. 50.000 € και δηλώνει στην εφορία 2.500 €, τσεπώνοντας ταυτόχρονα και τον ΦΠΑ, παίρνοντας και επίδομα αλληλεγγύης.

Αν συμφωνείς, τότε δεν θα κολλήσουμε στην λέξη "περιουσιολόγιο" καθώς και οι δύο (και όλα τα λοιπά "υποζύγια") ζητάμε το ίδιο πράγμα, το οποίο σίγουρα δεν έχει να κάνει ούτε με δήμευση νομίμων και φορολογημένων περιουσιών, ούτε με έκτακτα χαράτσια επί επίσης νομίμων και φορολογημένων περιουσιών, προκειμένου να καλυφθεί η ανικανότητα του φοροεισπρακτικού μηχανισμού.
Αν λοιπόν όλα τα παραπάνω μπορούν να πραγματοποιηθούν με ένα εργαλείο που θα ονομάζεται "συνταγή για νόστιμη φάβα", ας μην γίνει "περιουσιολόγιο" και ας γίνει αυτό, αλλά ας γίνει γιατί βαρεθήκαμε να πληρώνουμε τα βερεσέδια (με όλες τις μορφές) τόσο κάποιων πολιτικών, όσο και πολλών συμπολιτών μας, οι οποίοι αναγνωρίζουν και απαιτούν μόνο δικαιώματα (τα οποία αν τους τα θίξεις παίρνουν την καραμπίνα), αλλά όχι τις (πως να το κάνουμε;;;; ) κοινές υποχρεώσεις.

Οι αρχές, σε συνεργασθα νε τις τράπεζες, έχουν εικόνα για όλους μας..
Για τις καταθέσεις μας, εννοώ..

Και, καλά, οι Ελευθ επαγγ, είναι κάπως δυσκολο να ελεχθούν..
Με τους ιδιωτικούς;
Ποιά η δυσκολία;
Αφού, ακόμη κ στην φορολογική δήλωση, είναι προσυμπληρωμένα τα εισοδήματά μου, το αμάξι μου, το σπίτι μου...

Τι άλλο θέλουν να τους αποκαλύψω;
Αν έχω σπάνια πούρα;
Δεν καπνίζω..
Αν έχω ακριβούς πίνακες;
Μου ζωγραφίζει τζάμπα μια φίλη της γυναίκας μου..
Αν πάρουν αξία οι πίνακες αυτοί σε 50 χρόνια;;

Δεν ξέρω...
Μήπως θέλουν να τους πω αν έχω κρυμμένα μετρητά, λίρες, κοσμήματα κ ρολόγια;
Τι τα θέλουν;;;

Επειδή για τον τρόπο, μπορούμε να ανταλλάσσουμε απόψεις επι ένα χρόνο, χωρίς να καταλήγουμε σε συμπέρασμα, όπως θα είδες, στο προηγούμενο post μου έθεσα τον στόχο. Άρα ο επόμενος νομοθέτης ας βρει τον τρόπο να τον υλοποιήσει και γι αυτό θα τον κρίνουμε όπως και όλους τους προηγούμενους. Όλα τα υπόλοιπα, που μπορεί να θέσουμε όλοι μας, θα αποτελούν περιπτωσιολογία που δεν καταλήγει πουθενά ή μάλλον καταλήγει σε πλήρη αδράνεια-σάπισμα όπως συμβαίνει με όλα τα σοβαρά θέματα στην Ελλάδα, γεγονός που εξηγεί πολύ εύκολα γιατί φτάσαμε εδώ που φτάσαμε ... in the first place.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 14:01 #49

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
jim7 wrote:
Το περιουσιολογιο θα γινει για να φορολογηθουν για ακομα μια φορα οι εχοντες εστω και εαν τα χρηματα ειναι νομιμα,φορολογημενα και τα εχουν βγαλει με τον ιδρωτα τους.

Ορθοτατο.Συμπληρωνω ομως και τα παρακατω :

...για να πληρωνονται οι υπερογκοι σε σχεση με την παραγωγικοτητα τους μισθοι & συνταξεις των ΔΥ, και για να παρεχονται κατω του μετριου κοινωνικες παροχες στους ηδη χρεωκοπημενους (απο καρτες,διακοποδανεια,στεγαστικα κ.ο.κ)

Βαθμηδον κατεβασμα των νοικοκυριων με εισοδημα >30k στο επιπεδο κοντα στα 12k (>50% υποβαθμιση).

Αυτο ειναι το ''κοινωνικο'' σκεπτικο τους : Να υποβαθμιστει ''αριστερα'' η ζωη ολων κατα > 50% !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 27 Aug 2015 14:52 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 15:01 #50

  • fidelio
  • fidelio's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 56
  • Thank you received: 8
  • Karma: 1
Turms wrote:

αν τα λεφτα που ειχα στις 31-12-2015 στην τραπεζα τα εφαγα στο καζινο? στα κοκκινα φαναρια?
γιατι να με φορολογησεις?

Φανταζομαι η λογικη ειναι αν τα λεφτα που εφαγες στο καζινο ειναι φορολογημενα η οχι.
Αν ειναι "καθαρα" φατα οπου θελεις.
Αν ειναι απο μιζες,φακελακια,λαθρεμπορια κοινως καταμαυρα εδω υπαρχει σοβαρο θεμα.
Ολη η ιστορια ειναι παντως αυτη:να πληρωσουν οι "μαυροι" και οχι τα μονιμα κοροιδα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 15:46 #51

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Πως θεωρουνται τα λεφτα καποιου φορολογημενα? εαν τα εχει κανει προθεσμιακη καταθεση και στο taxis προκυπτει φορος λογο της προθεσμιακης δεν ειναι φορολογημενα τα χρηματα? επισης το περιουσιολογιο θα μας βαζει να δηλωσουμε για την οικονομικη κατασταση μας για 31-12 η για την ημερα της υποβολης του?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 16:05 #52

  • fidelio
  • fidelio's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 56
  • Thank you received: 8
  • Karma: 1
tsarkalakos wrote:
Πως θεωρουνται τα λεφτα καποιου φορολογημενα?

οταν λεω φορολογημενα εννοω δηλωμενα στις φορολογικες δηλωσεις των τελευταιων 10 και πλεων ετων.
δε μπορει να μου δηλωνεις καθε χρονο 4000 και να εχεις προθεσμιακες,ομολογα κλπ.αξιας 500Κ..
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 16:13 #53

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Και αμα ηταν των γονιων του τα λεφτα οι οποιοι δεν ζουν πια για παραδειγμα πως μπορει να το αποδειξει αυτο?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 16:24 #54

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
fidelio wrote:
δε μπορει να μου δηλωνεις καθε χρονο 4000 και να εχεις προθεσμιακες,ομολογα κλπ.αξιας 500Κ..


Γιατίίίί;;;;;; Όταν κάποιοι θεωρούν την φοροδιαφυγή...."επανάσταση" (ο καθένας με τα δικά του "μέτρα και σταθμά"), όλα αυτά που αναφέρεις αναβαπτίζονται στην κολυμβήθρα του Σιλωάμ (ή στην περίπτωσή μας στην κολυμβήθρα του υπαρκτού Ελληναρισμού) και βγαίνουν "νομιμοποιημένα", "καθαρά" και "αμόλυντα". Να θυμίσω βέβαια ότι και οι Απριλιανοί, το αισχρό πραξικόπημα που έκαναν, ... "επανάσταση" το ονόμασαν...
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.384 seconds