Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 00:53 #37

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
ο λογος της δημιουργιας του περιουσιολογιου ποιος ειναι;
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 02:10 #38

ειμαι εναντιον στη δηλωση χρηματων σε ενα κρατος που βλεπει εχθρικα τον πολιτη και που θελει να του φαει με φτιαχτους νομους οσο πιο πολλα δεχεται το ζωο ο πολιτης. Ομως... φοβαμαι οτι μελλοντικα μας πανε σε ενα συστημα συναλλαγων εξολοκληρου ηλεκτρονικων αρχικα μεσω καρτων εν συνεχεια ισως και με τσιπαρισμα.... εκει φοβαμαι μηπως οι εχοντες μετρητο κρυμμενο απλα θα τους ειναι αχρηστο. Υπερβολες? ισως. ποια ειναι η γνωμη σας
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Re:ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 02:20 #39

batista wrote:

Φαντάζομαι ότι συμφωνείς, πέρα από το πολύ σωστό παράδειγμα που ανάφερες (για τα δημόσια πρόσωπα) και με την ανάγκη να υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία προκειμένου να μπορεί να εντοπιστεί ο οποιοσδήποτε ελεύθερος επαγγελματίας έχει εισόδημα π.χ. 50.000 € και δηλώνει στην εφορία 2.500 €, τσεπώνοντας ταυτόχρονα και τον ΦΠΑ, παίρνοντας και επίδομα αλληλεγγύης.

Αν συμφωνείς, τότε δεν θα κολλήσουμε στην λέξη "περιουσιολόγιο" καθώς και οι δύο (και όλα τα λοιπά "υποζύγια") ζητάμε το ίδιο πράγμα, το οποίο σίγουρα δεν έχει να κάνει ούτε με δήμευση νομίμων και φορολογημένων περιουσιών, ούτε με έκτακτα χαράτσια επί επίσης νομίμων και φορολογημένων περιουσιών, προκειμένου να καλυφθεί η ανικανότητα του φοροεισπρακτικού μηχανισμού.
Αν λοιπόν όλα τα παραπάνω μπορούν να πραγματοποιηθούν με ένα εργαλείο που θα ονομάζεται "συνταγή για νόστιμη φάβα", ας μην γίνει "περιουσιολόγιο" και ας γίνει αυτό, αλλά ας γίνει γιατί βαρεθήκαμε να πληρώνουμε τα βερεσέδια (με όλες τις μορφές) τόσο κάποιων πολιτικών, όσο και πολλών συμπολιτών μας, οι οποίοι αναγνωρίζουν και απαιτούν μόνο δικαιώματα (τα οποία αν τους τα θίξεις παίρνουν την καραμπίνα), αλλά όχι τις (πως να το κάνουμε;;;; ) κοινές υποχρεώσεις.

Οι αρχές, σε συνεργασθα νε τις τράπεζες, έχουν εικόνα για όλους μας..
Για τις καταθέσεις μας, εννοώ..

Και, καλά, οι Ελευθ επαγγ, είναι κάπως δυσκολο να ελεχθούν..
Με τους ιδιωτικούς;
Ποιά η δυσκολία;
Αφού, ακόμη κ στην φορολογική δήλωση, είναι προσυμπληρωμένα τα εισοδήματά μου, το αμάξι μου, το σπίτι μου...

Τι άλλο θέλουν να τους αποκαλύψω;
Αν έχω σπάνια πούρα;
Δεν καπνίζω..
Αν έχω ακριβούς πίνακες;
Μου ζωγραφίζει τζάμπα μια φίλη της γυναίκας μου..
Αν πάρουν αξία οι πίνακες αυτοί σε 50 χρόνια;;

Δεν ξέρω...
Μήπως θέλουν να τους πω αν έχω κρυμμένα μετρητά, λίρες, κοσμήματα κ ρολόγια;
Τι τα θέλουν;;;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Re:ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 02:24 #40

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:

Μήπως θέλουν να τους πω αν έχω κρυμμένα μετρητά, λίρες, κοσμήματα κ ρολόγια;
Τι τα θέλουν;;;

Nα τα φορολογησουν και αυτα (μην ξεχνσς την θεμελιωδη αντιθεση της εποχης : εχοντες εναντιον φεσωμενων
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 27 Aug 2015 02:24 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 02:37 #41

Anastasia (Antsa) wrote:
ειμαι εναντιον στη δηλωση χρηματων σε ενα κρατος που βλεπει εχθρικα τον πολιτη και που θελει να του φαει με φτιαχτους νομους οσο πιο πολλα δεχεται το ζωο ο πολιτης. Ομως... φοβαμαι οτι μελλοντικα μας πανε σε ενα συστημα συναλλαγων εξολοκληρου ηλεκτρονικων αρχικα μεσω καρτων εν συνεχεια ισως και με τσιπαρισμα.... εκει φοβαμαι μηπως οι εχοντες μετρητο κρυμμενο απλα θα τους ειναι αχρηστο. Υπερβολες? ισως. ποια ειναι η γνωμη σας

Συμφωνώ..
Το τσιπάκι είναι το επόμενο βήμα..
Δεν ειναι για γέλια..
Θα μας το φορέσουν κ ούτε θα το καταλάβουμε.. :ohmy:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 03:32 #42

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Αφου μπορουν ολα να τα δουν για ποιο λογο να τα δηλωσει καποιος ? μαλλον ερχεται φοροκαταιγιδα...η θα βρισκουν σε ολους ατασταλιες ωστε να οικονομησει το κρατος παλι...μιλαμε για λαμογια του κερατα
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 03:35 #43

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 03:49 #44

  • Turms
  • Turms's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 132
  • Thank you received: 21
  • Karma: 0 (1)
ενα πραγμα που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να δηλωσω τις καταθεσεις μου στην ελλαδα?
αφου οι τραπεζες φετος στειλανε τους τοκους καταθεσεων στην εφορια
Τι στο διαολο να δηλωσω? δεν μπορουν να το δουνε μονοι τους?

υστερα παλι θα δηλωσουμε τι ειχαμε ποτε? σημερα? οταν κανεις την δηλωσω? 31-12-2015? ποτε?

και αντε εγω δηλωνω οτι ειχα ενα πινακα αξιας 10.000 ευρω στις 30-06-2015
και? θα με φορολογησεις για αυτο? αν το εχω πουλησει? αν μου το κλεψανε?

αν τα λεφτα που ειχα στις 31-12-2015 στην τραπεζα τα εφαγα στο καζινο? στα κοκκινα φαναρια?
γιατι να με φορολογησεις?
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 27 Aug 2015 04:44 #45

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
σωστα εγω δε μπορω να καταλαβω με τιποτα το σκεπτικο τους ουτε ποιους θα θεωρει φοροφυγαδες δηλαδη αν καποιος εχει λεφτα στην θυριδα θα πρεπει να τα δηλωσει? εαν καποιος εχει εναν πινακα πρεπει να τον δηλωσει? εαν εχει 2 λιρες πρεπει να τις δηλωσει? και αν τις δηλωσει το κρατος τι θα καταλαβει?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.241 seconds