Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Προθεσμιακή Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου

Προθεσμιακή Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου 16 Jan 2011 16:21 #1

Απλή ενημέρωση (το'χω περάσει και στο αντίστοιχο πεδίο των ανεπισήμων επιτοκίων).
Το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, ΜΟΝΟ το υποκατάστημα ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ δίνει επιτόκιο 5% για ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΗ, με minimum ποσό τις 5.000 (για καινούρια κεφάλαια).
Η προσφορά τους λήγει στο τέλος τού Φλεβάρη.

Έχουν στείλει και διαφημιστικό φυλλάδιο στους Χαλανδραίους (βλ. συνημμένο)

Καθόλου κακό κατ'εμέ, εγώ τους τ'ακούμπησα;) !
Attachments:
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ansel

Απ: Ανεπίσημες προθεσμιακές 16 Jan 2011 19:43 #2

  • αλεκος
  • αλεκος's Avatar
εχω λαβει και εγω επιστολη με 5% επιτοκιο τριμηνο λογω ανακαινησης υποκαταστηματος στην περιοχη που διαμενω
The administrator has disabled public write access.

Απ: Προθεσμιακή Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου 17 Jan 2011 16:17 #3

  • tev
  • tev's Avatar
XΙσχύει και για κατάστημα στη Θεσσαλονικη.

1. Πολύ καλή προσφορά, σίγουρα ταράζει τα νερά.

2. Αυτό σημαίνει οτι θα ακολουθήσουν κι άλλοι;

3. Για ποιο λογο μπορει να μην διαφημιζεται και να προσφέρεται σε ελάχιστα καταστήματα;

4. Ποια ειναι η δεύτερη ανάγνωση; Τι μπορεί να σημαίνει η άνοδος των επιτοκίων, τη στιγμή που οι τράπεζες έκαναν λογο για προσπάθεια περιορισμού τους; Απλώς, θέλουν να αυξήσουν τις καταθέσεις (τη στιγμή που κάθε μήνα παρατηρείται σημαντική πτώση) ή ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς για την ελληνική οικονομία;

5. Είμαστε σε κατάσταση που θα πρέπει να μας ενδιαφέρουν τα επιτόκια ή κυρίως η προστασία του κεφαλαίου;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Προθεσμιακή Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου 17 Jan 2011 16:35 #4

  • επιθετικός
  • επιθετικός's Avatar
Ωραία τα ερωτήματα πουθέτεις.Οι αναλυτές για τα επιτόκια προς το τέλος του έτους έχουν εκφράσει άποψη πως θα ανέβουν το τελευταίο τρίμηνο όχι όμως για τώρα.Κάτι άλλο είναι πως ίσως να άρχισαν να σκέφτονται πιο ανταγωνιστικά στο ΤΤ και να αρχίζουν να αντιλαμβάνονται πως μόνο έτσι μπορεί να επιβιώσουν στην αγορά.Μια πιο πονηρή και βρώμικη σκέψη είναι πως το κράτος θέλει να μαζέψει καταθέσεις από τα σεντούκια του κόσμου και μετά να πτωχεύσει ή απλά να διατηρήσουν καταθέσεις εντός χώρας αντί να βγαίνουν σε Κύπρο Βουλγαρία και αλλού.Αφού το κάνουν μερικά καταστήματα του ΤΤ αυτό με το επιτόκιο ,είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα ακολουθήσουν και άλλα,καθώς όπου μαθευτεί αυτό το επιτόκιο θα ορμήξει ο λαός ,οπότε θα θέλουν και άλλα υποκαταστήματα να δείξουν την απήχηση και τους τζίρους τους.Πάντως αφού ΤΤ και Τ-bank είναι κάτω από την ίδια στέγη και η δεύτερη ήδη κινείται σε επιτόκια γύρω από το 5%, αυτό σημαίνει πως αυτό τους επιτρέπεται από την ΤΤ άρα επικροτεί αυτή την επιθετική στρατηγική οπότε τώρα άρχισε να την υιοθετεί και η ίδια. Έθεσα διάφορες παραμέτρους στην συζήτηση απλά και μόνο για προβληματισμό,προσωπικές απόψεις εκφράζω.Πάντως αν και στην περιοχή μου δώσουν τέτοιο επιτόκιο ίσως να βάλω και γω κάποια χρήματα γιατί είναι δελεαστικό !
The administrator has disabled public write access.

Απ: Προθεσμιακή Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου 17 Jan 2011 22:29 #5

  • επιθετικός
  • επιθετικός's Avatar
Ίσως στην τελική να προορίζουν τΟ ΤΤ για πώληση οπότε κοιτάζουν να μαζέψουν γρήγορα κεφάλαια για να γίνει πιο ελκυστική η τράπεζα στους υποψήφιους αγοραστές.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Προθεσμιακή Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου 18 Jan 2011 00:20 #6

επιθετικός wrote:
Πάντως αν και στην περιοχή μου δώσουν τέτοιο επιτόκιο ίσως να βάλω και γω κάποια χρήματα γιατί είναι δελεαστικό !

Μα ούτε κι εγώ μένω στο Χαλάνδρι, πήρα το λεωφορείο και πήγα για κατάθεση!B)

Α, και 2 πραγματάκια που μ'έκαναν να γελάσω λίγο όση ώρα ήμουν εκεί :
1) Η σκέψη πως τα φράγκα που έβαλα προθεσμιακή τα ανέλαβα απ'την Τ-Bank (so much for "νέα κεφάλαια")!:laugh:
2) Η υπάλληλος στο ταμείο, όταν είδε την επιταγή, είπε: "ΤΙ-ΜΠΑΝΚ; Τί είν' τούτο;"
The administrator has disabled public write access.

Απ: Προθεσμιακή Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου 18 Jan 2011 02:14 #7

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Μάριος Αντωνίου wrote:
2) Η υπάλληλος στο ταμείο, όταν είδε την επιταγή, είπε: "ΤΙ-ΜΠΑΝΚ; Τί είν' τούτο;"
Απ' αυτό καταλαβαίνουμε πόσο αετοί είναι οι υπάλληλοι του ΤΤ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Προθεσμιακή Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου 18 Jan 2011 13:50 #8

  • επιθετικός
  • επιθετικός's Avatar
φίλε tev σε ποιο κατάστημα της θεσσαλονίκης ισχύει αυτό το επιτόκιο γιατί με ενδιαφέρει να πάω.Γνωστός μου πάντως που ρώτησε σε υποκατάστημα στην Καστοριά του ΄μίλησαν μόνο για άϋλους τίτλους του δημοσίου με 5% και πρέπει να είσαι πελάτης να έχεις σατ και κάτι τέτοια,οπότε σίγουρα είναι επιλεγμένα τα υποκαταστήματα που κάνουν την προσφορά και δεν αφορά όλους.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Προθεσμιακή Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου 18 Jan 2011 15:07 #9

  • tev
  • tev's Avatar
Ισχύει στο κατάστημα Χαριλάου και σε άλλα 2-3 που έχουν ανακαινιστεί πρόσφατα, για προσέλκυση πελατείας (όπως ανέφεραν). Επίσης, είπαν ότι δεν έχει καμια σχέση με ομόλογα δημοσίου κλπ., ειναι καθαρος προθεσμιακός...
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.058 seconds