Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 23 Mar 2016 21:47 #1

  • lalaland
  • lalaland's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
Καλησπέρα,

πρόσφατα βρέθηκα σε μια προσωπική αντιδικία με εναν ιδιώτη, ο οποίος απαιτεί κάποια χρήματα.

Μου είπε (και μάλιστα αυτα που μου ανέφερε ηταν υπαρκτα στοιχεία) οτι μέσω φίλου του σε ιδιωτική τράπεζα που τηρώ λογαριασμό ταμιευτηρίου, είδε τις καταθέσεις μου.

Συγκεκριμένα μου ανέφερε ποσά και ημερομηνίες + μεταφορές που μόνο ΕΓΩ μπορώ να γνωρίζω.

Επιτρέπεται αυτο απο την τράπεζα;

Πως κατάφερε και το έκανε;

Πως μπορώ να κινηθώ νομικά και με τι στοιχεία εναντίων του και της τράπεζας;

Ευχαριστώ πολύ
Last Edit: 23 Mar 2016 21:47 by lalaland.
The administrator has disabled public write access.

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 23 Mar 2016 22:12 #2

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
lalaland wrote:
Καλησπέρα,

πρόσφατα βρέθηκα σε μια προσωπική αντιδικία με εναν ιδιώτη, ο οποίος απαιτεί κάποια χρήματα.

Μου είπε (και μάλιστα αυτα που μου ανέφερε ηταν υπαρκτα στοιχεία) οτι μέσω φίλου του σε ιδιωτική τράπεζα που τηρώ λογαριασμό ταμιευτηρίου, είδε τις καταθέσεις μου.

Συγκεκριμένα μου ανέφερε ποσά και ημερομηνίες + μεταφορές που μόνο ΕΓΩ μπορώ να γνωρίζω.

Επιτρέπεται αυτο απο την τράπεζα;

Πως κατάφερε και το έκανε;

Πως μπορώ να κινηθώ νομικά και με τι στοιχεία εναντίων του και της τράπεζας;

Ευχαριστώ πολύ

Φυσικά και δεν επιτρέπεται, καθώς αποτελούν προσωπικά δεδομένα!

Παρ' όλα αυτά είναι πανεύκολο να συμβεί αν κάποιος διατηρεί πολύ καλή σχέση με έναν υπάλληλο της τράπεζας..

Οποιοσδήποτε και αν απληκτρολογήσει το ονοματεπώνυμο σου, έχει πλήρης πρόσβαση στα στοιχεία σου και τις συναλλαγές σου.

Μπορείς καταρχήν να ενημερώσεις τα κεντρικά γράφεια της τράπεζας και να τους πεις πως προτίθεσαι να πάρεις τα μέτρα σου κλπ.

Όμως δεν είμαι βεβαιος πως μπορείς αυτό να το σαπορτάρεις με στοιχεία. Γι αυτό προτού κάνεις οτιδήποτε ίσως να έπρεπε να μιλήσεις με κάποιον δικηγόρο (ειδικά αν ζημιώθηκες από αυτό το γεγονός) ή ίσως να πάρεις μια γνώμη από τον διαμεσολαβητή τραπεζικών συναλλαγών - δεν ξέρω αν ασχολείται και με τέτοιες υποθέσεις.
Last Edit: 23 Mar 2016 22:14 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 23 Mar 2016 22:37 #3

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13147
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Τρέλανε τους, πες πως εκεί δεν καταγράφονται τα 5.000.000 ευρώ που έστειλες σε Ελβετική Τράπεζα πριν από 2 χρόνια.
Άμα λάχει φέρνεις πίσω ένα μέρος, για να υπερασπιστείς τον εαυτό σου...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 23 Mar 2016 23:15 #4

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Βάλε ένα δικηγόρο να στείλει ένα εξώδικο στα κεντρικα της τράπεζας ώστε να ψάξουν ποιος ειδε το διάστημα που εσύ γνωρίζεις την καρτέλα σου. Ειναι στοιχεία που τα κρατα με ευλάβεια η τράπεζα. Αν το κυνηγήσεις την έβαψα ο υπάλληλος.
The administrator has disabled public write access.

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 23 Mar 2016 23:54 #5

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Εφόσον δεν μπορείς, υποθέτω, να αποδείξεις ότι υπήρξε η συγκεκριμένη συνομιλία με το συγκεκριμένο περιεχόμενο, όλα τα υπόλοιπα είναι κενό γράμμα. Απλά εφόσον αποδείχθηκε (πέραν πάσης αμφιβολίας για εσένα προσωπικά) ότι η προστασία προσωπικών δεδομένων στην συγκεκριμένη τράπεζα είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο, πάρε τα χρήματά σου και πήγαινε κάπου αλλού. Προφανώς κανένας δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα πάθεις το ίδιο κάπου αλλού αλλά τουλάχιστον θα έχεις φύγει από εκεί που ξέρεις ότι σίγουρα είναι καραγκιόζηδες.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 24 Mar 2016 01:00 #6

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
lalaland wrote:
Καλησπέρα,

πρόσφατα βρέθηκα σε μια προσωπική αντιδικία με εναν ιδιώτη, ο οποίος απαιτεί κάποια χρήματα.

Μου είπε (και μάλιστα αυτα που μου ανέφερε ηταν υπαρκτα στοιχεία) οτι μέσω φίλου του σε ιδιωτική τράπεζα που τηρώ λογαριασμό ταμιευτηρίου, είδε τις καταθέσεις μου.

Συγκεκριμένα μου ανέφερε ποσά και ημερομηνίες + μεταφορές που μόνο ΕΓΩ μπορώ να γνωρίζω.

Επιτρέπεται αυτο απο την τράπεζα;

Πως κατάφερε και το έκανε;

Πως μπορώ να κινηθώ νομικά και με τι στοιχεία εναντίων του και της τράπεζας;

Ευχαριστώ πολύ

Ολοι οι υπάλληλοι της τράπεζας, ακόμα και του call center μπορούν να δουν λογαριασμούς και κινήσεις των πελατών. Απο εκεί και πέρα έχουν υπογράψει σύμβαση με τη τράπεζα που τους απαγορεύει να κοινοποιούν αυτά τα στοιχεία σε τρίτους.
Αυτά όμως που σου ανέφερε ο ιδιώτης προφορικά για το λογαριασμό σου, δε μπορείς να τα αποδείξεις, εκτός αν έχεις ηχογραφήσει τη συνομιλία (και πάλι θέλει άδεια). Απο εκεί και πέρα πιστεύω οτι μια επιστολή προς τη τράπεζα αρκεί για αρχή.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 24 Mar 2016 02:34 #7

ermakos wrote:

Ολοι οι υπάλληλοι της τράπεζας, ακόμα και του call center μπορούν να δουν λογαριασμούς και κινήσεις των πελατών. Απο εκεί και πέρα έχουν υπογράψει σύμβαση με τη τράπεζα που τους απαγορεύει να κοινοποιούν αυτά τα στοιχεία σε τρίτους.
Αυτά όμως που σου ανέφερε ο ιδιώτης προφορικά για το λογαριασμό σου, δε μπορείς να τα αποδείξεις, εκτός αν έχεις ηχογραφήσει τη συνομιλία (και πάλι θέλει άδεια). Απο εκεί και πέρα πιστεύω οτι μια επιστολή προς τη τράπεζα αρκεί για αρχή.

Πολύ σωστά..
Πριν κάτι μέρες μου τηλεφώνησαν απο τράπεζα οπου έχω λογαριασμό.
Μου λένε, "ο κύριος Πάνος"?
Αφού ρώτησα ποιοι είναι, μου απάντησαν απο που τηλεφωνούν κ πως ΒΛΕΠΟΥΝ πως έχω ένα ποσόν μέσα-δεν μου είπαν πόσα-κ μου πρότειναν να κανω ένα συνταξιοδοτικό στην τράπεζά τους.
Τους λέω, ρε παιδιά, είναι σωστό να ξέρετε πόσα έχω στον λογαριασμό μου;
Εξυπηρέτηση πελατών δεν είστε;

Μου λένε, "μην ανησυχείτε, τα στοιχεία σας τα ξέρουμε μόνο εμείς"... :laugh:
Τώωωωρα...τους πίστεψα!!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 24 Mar 2016 02:40 #8

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Επίσης πολύ δυσκολα θα βγαλεις άκρη. Μπορουν να σου πουν χιλιες δυο δικαιολογίες όπως για παράδειγμα πως τα ξέρει επειδή μπορεί να έσπασε τον κωδικό σου στο e-banking ή να "εκλεψε" το statement που σου έφερε ο ταχυδρόμος ή...να σου παρακολουθεί το τηλέφωνο. Ή δεν ξέρω κι εγώ τι... Τρέχα γύρευε...

Ο μόνος τρόπος θα ήταν δια της δικαστικής οδού, αν έμπαιναν πραγματογνώμονες και έλεγχαν το ηλεκτρονικό σύστημα της τράπεζας οπότε και θα φαινόταν ποιοι και πότε είδαν την καρτέλα σου.
Last Edit: 24 Mar 2016 02:41 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 24 Mar 2016 04:16 #9

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
7 απαντήσεις, το ζουμί είναι σ' αυτή του Gus.
Αν καταγράφεται ποιός βλέπει την καρτέλα σου, με έναν δικηγόρο μπορείς να τους υποχρεώσεις να το ψάξουν, κι κάποια μέρα που δεν είχες καμμιά επαφή με την Τράπεζα (εικάζω ότι δεν τους παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο) θα ταυτοποιηθεί ο υπάλληλος που το έκανε.

Ε, μετά, απλά την π@τσισε.

Το θεμα είναι πολύ σοβαρό κι πολλοί υπάλληλοι το αντιμετωπίζουν με ελαφρότητα σε γνήσιο ελληνικό στυλ "έλα μωρέ, και τι έγινε, ποιός θα το κυνηγήσει", αλλά όταν συνειδητοποιήσουν που έμπλεξαν, θα βάλουν τα... κλάμματα !

Πλέον τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά στις τράπεζες, για λιγότερο σοβαρό λόγο έχουν μπει χειροπέδες σε υπάλληλο μεγάλης συστημικής Τράπεζας μέσα στο κατάστημα και ανάμεσα στους συναδέλφους της.
Last Edit: 24 Mar 2016 04:17 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.065 seconds