Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 24 Mar 2016 04:16 #10

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ρε παιδιά, τι το ψειρίζετε?
Το ότι κάποιος έβαλε ένα γνωστό του και είδε κάτι σε ένα λογαριασμό σας κακοφάνηκε?
Τι λέμε τόσο καιρό τώρα, οι τράπεζες είναι πλέον ΔΙΑΤΡΗΤΕΣ από πλευράς εχεμύθιας, εμπιστευτικότητας, απορρήτου, κλπ.
Κατ' αρχάς επίσημα, με το νόμο και με τη βούλα όποιος από σδοε, υπ.οικ, και δεν ξέρω και ποιες άλλες δημόσιες υπηρεσίες θέλει να δει κάτι, το μαθαίνει.
Οι τράπεζες όπως ήταν επί ΑΙΩΝΕΣ, δεν υπάρχουν πια.

Η απάντηση σ' αυτό δεν είναι δικηγόροι, επιστολές, διαμαρτυρίες, και τέτοια χασομέρια.
Η απάντηση είναι μία:

"Άντε γειά!"
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 24 Mar 2016 12:28 #11

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Nozomi wrote:
7 απαντήσεις, το ζουμί είναι σ' αυτή του Gus.
Αν καταγράφεται ποιός βλέπει την καρτέλα σου, με έναν δικηγόρο μπορείς να τους υποχρεώσεις να το ψάξουν, κι κάποια μέρα που δεν είχες καμμιά επαφή με την Τράπεζα (εικάζω ότι δεν τους παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο) θα ταυτοποιηθεί ο υπάλληλος που το έκανε.

Αστειότητες... Όταν και αν ποτέ θα βγει το πόρισμα γι αυτό το αίτημα, ο αιτών θα έχει αποδημήσει εις κύριον....

Άσε που ποιος τους απαγορεύει να χρησιμοποιήσουν την οποιαδήποτε νομιμοφανή/νόμιμη δικαιολογία για την ... θέαση της καρτέλας σε άσχετο χρόνο, ειδικά από την στιγμή που τα στοιχεία, όπως λέει και ο Παναγιώτης μπορεί να δίνονται ακόμη και στην εξυπηρέτηση πελατών για προώθηση προιόντων;;;;

Γι αυτό ψάξε την ουσία της συγκεκριμένης υπόθεσης κάπου αλλού (αν υπάρχει κάπου). Είμαστε σε μια χώρα που ο καταλογισμός ευθύνης και μαζί η επιβολή της αντίστοιχης ποινής, σε όλα τα επίπεδα, αποτελούν τα πιο σύντομα ανέκδοτα. Γι αυτό άλλωστε διεκδικούμε επάξια το τίτλο του μεγαλύτερου μπουρδέλου στον πλανήτη.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 24 Mar 2016 13:00 #12

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Ειναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις οτι αυτος που ειδε τη καρτέλα σου έδωσε και τη πληροφορία. Επίσης ο κάθε υπάλληλος, μπορεί για πολλούς λόγους να δει μια καρτέλα πελάτη. Δεν απαγορεύεται. Στη σύμβαση που υπογράφει με τη τράπεζα απλά του απαγορεύει να δώσει τα στοιχεία προς τα έξω. Εχω δουλέψει σε αντίστοιχο τμήμα παλαιότερα και απλά έβλεπες νόμιμα ότι ήθελες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 24 Mar 2016 14:57 #13

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
batista wrote:
Nozomi wrote:
7 απαντήσεις, το ζουμί είναι σ' αυτή του Gus.
Αν καταγράφεται ποιός βλέπει την καρτέλα σου, με έναν δικηγόρο μπορείς να τους υποχρεώσεις να το ψάξουν, κι κάποια μέρα που δεν είχες καμμιά επαφή με την Τράπεζα (εικάζω ότι δεν τους παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο) θα ταυτοποιηθεί ο υπάλληλος που το έκανε.

Αστειότητες... Όταν και αν ποτέ θα βγει το πόρισμα γι αυτό το αίτημα, ο αιτών θα έχει αποδημήσει εις κύριον....

Άσε που ποιος τους απαγορεύει να χρησιμοποιήσουν την οποιαδήποτε νομιμοφανή/νόμιμη δικαιολογία για την ... θέαση της καρτέλας σε άσχετο χρόνο, ειδικά από την στιγμή που τα στοιχεία, όπως λέει και ο Παναγιώτης μπορεί να δίνονται ακόμη και στην εξυπηρέτηση πελατών για προώθηση προιόντων;;;;

Γι αυτό ψάξε την ουσία της συγκεκριμένης υπόθεσης κάπου αλλού (αν υπάρχει κάπου). Είμαστε σε μια χώρα που ο καταλογισμός ευθύνης και μαζί η επιβολή της αντίστοιχης ποινής, σε όλα τα επίπεδα, αποτελούν τα πιο σύντομα ανέκδοτα. Γι αυτό άλλωστε διεκδικούμε επάξια το τίτλο του μεγαλύτερου μπουρδέλου στον πλανήτη.

Δε συνηθίζω να γράφω αστειότητες και θεωρώ προσβολή το χαρακτηρισμό. Αυτά που λέω είναι γεγονότα. Ο υπάλληλος που έκανε τη λαδιά έμπλεξε χοντρά εσωτερικά στην Τράπεζα, άσχετα αν η υπόθεση δεν έφτασε σε ακροατήριο. Να ξέρετε ότι οι τράπεζες κάνουν κρα να βρουν πάτημα για να διώξουν υπάλληλο για τέτοιες υποθέσεις. Να κάνει ο φίλος τη διαδικασία και ας επιβεβαιώσει τα λεγόμενα του, θα δείτε δε θα αργήσουν τόσο. Εχω ISO 27001 στην επιχείρηση μου και ξέρω λίγα πράγματα παραπάνω.
The administrator has disabled public write access.

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 24 Mar 2016 17:04 #14

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
gus (gus326) wrote:
batista wrote:
Nozomi wrote:
7 απαντήσεις, το ζουμί είναι σ' αυτή του Gus.
Αν καταγράφεται ποιός βλέπει την καρτέλα σου, με έναν δικηγόρο μπορείς να τους υποχρεώσεις να το ψάξουν, κι κάποια μέρα που δεν είχες καμμιά επαφή με την Τράπεζα (εικάζω ότι δεν τους παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο) θα ταυτοποιηθεί ο υπάλληλος που το έκανε.

Αστειότητες... Όταν και αν ποτέ θα βγει το πόρισμα γι αυτό το αίτημα, ο αιτών θα έχει αποδημήσει εις κύριον....

Άσε που ποιος τους απαγορεύει να χρησιμοποιήσουν την οποιαδήποτε νομιμοφανή/νόμιμη δικαιολογία για την ... θέαση της καρτέλας σε άσχετο χρόνο, ειδικά από την στιγμή που τα στοιχεία, όπως λέει και ο Παναγιώτης μπορεί να δίνονται ακόμη και στην εξυπηρέτηση πελατών για προώθηση προιόντων;;;;

Γι αυτό ψάξε την ουσία της συγκεκριμένης υπόθεσης κάπου αλλού (αν υπάρχει κάπου). Είμαστε σε μια χώρα που ο καταλογισμός ευθύνης και μαζί η επιβολή της αντίστοιχης ποινής, σε όλα τα επίπεδα, αποτελούν τα πιο σύντομα ανέκδοτα. Γι αυτό άλλωστε διεκδικούμε επάξια το τίτλο του μεγαλύτερου μπουρδέλου στον πλανήτη.

Δε συνηθίζω να γράφω αστειότητες και θεωρώ προσβολή το χαρακτηρισμό. Αυτά που λέω είναι γεγονότα. Ο υπάλληλος που έκανε τη λαδιά έμπλεξε χοντρά εσωτερικά στην Τράπεζα, άσχετα αν η υπόθεση δεν έφτασε σε ακροατήριο. Να ξέρετε ότι οι τράπεζες κάνουν κρα να βρουν πάτημα για να διώξουν υπάλληλο για τέτοιες υποθέσεις. Να κάνει ο φίλος τη διαδικασία και ας επιβεβαιώσει τα λεγόμενα του, θα δείτε δε θα αργήσουν τόσο. Εχω ISO 27001 στην επιχείρηση μου και ξέρω λίγα πράγματα παραπάνω.


Σου ζητώ συγνώμη για τον χαρακτηρισμό, αφού θίχτηκες, αν και στο πρώτο διάβασμα αυτού που έγραψες, θέλω να είμαι ειλικρινής, γέλασα (εξού και το ... ατυχές "αστειότητες").
Από αυτά όμως που γράφτηκαν από χθες δεν έχεις συνειδητοποιήσει ότι ακόμα και ο εντοπισμός αυτού που έκανε την στραβή είναι πρακτικά αδύνατος (ασχέτως νομικής συνέχειας) με δεδομένο ότι δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συνδεθεί η ... γνώση της θέσης του πελάτη με την τέλεση του αδικήματος από συγκεκριμένο υπάλληλο (ποιόν απ' όλους αυτούς που γνωρίζουν);;;;

Όσο για τα ISO εφόσον λες ότι γνωρίζεις, θα έπρεπε να ξέρεις ότι αποτελούν (στην πράξη) την μεγαλύτερη QA μούφα της ανθρώπινης ιστορίας, απλά για να κονομάνε κάποιες εταιρίες του κλάδου. Κάτι παρόμοιο με της εταιρείες οικονομικής αξιολόγησης. Και εμείς σε μεγάλες εταιρίες δουλεύουμε και βλέπουμε στην πράξη πόσο ... δήθεν είναι από πλευράς ουσίας. Μην διεκδικείς λοιπόν και αποκλειστικότητα στην .... γνώση...
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Τρίτος είδε μέσω γνωστού του στην τράπεζα το υπόλοιπο λογαριασμού μου χωρίς άδεια 07 Apr 2016 15:09 #15

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.065 seconds