Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

TOPIC: Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα;

Βόμβα ΔΝΤ για εφάπαξ φόρο 10% στις καταθέσεις 13 Oct 2013 17:47 #28

  • takis600
  • takis600's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 321
  • Thank you received: 49
  • Karma: 3
Kratistos wrote:
takis600 wrote:
Πολλά γράφονται και πολλά ακούγονται εδώ και πολύ καιρό για τις καταθέσεις. Έχω μια προθεσμιακή από το 2002 η οποία μέχρι στιγμής μου έχει αποδώσει σε τόκους το 50% του αρχικού μου κεφαλαίου... όσο και να με κουρέψουν και πάλι κερδισμένος θα είμαι. :laugh:


θα αναγραφτει το ονομα σου στην στηλη με τους ευεργετες του κομματικου συστηματος της μεταπολιτευσης και εσυ θα ριγιζεις απο υπερηφανεια που τους προσφερες τα χρηματα σου και βγηκες κερδισμενος απο πανω.

Το έγραψα για να δείξω πόσα περισσότερα έβγαλε η τράπεζα. ;)
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 13 Oct 2013 23:57 #29

η πηγή του 10% επί των καταθέσεων...

www.imerisia.gr/article.asp?catid=26517&subid=2&pubid=113128545
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 14 Oct 2013 00:25 #30

ΔΗΜΗΤΡΗΣ wrote:
η πηγή του 10% επί των καταθέσεων...

www.imerisia.gr/article.asp?catid=26517&subid=2&pubid=113128545

Αναρωτιέμαι με όλα αυτά που έχουν δει το φως της δημοσιότητας τις τελευταίες βδομάδες, και μάλιστα είτε από επίσημα χείλη, είτε από "σοβαρά" έντυπα όπως το ανωτέρω (δεν είναι το "anarxikos.blogspot" που τα γράφει), αν έχει παρατηρηθεί πάλι σήκωμα καταθέσεων και φυγή προς στρώματα, ντιβάνια, καναπέδες, κομοδίνα, ντουλάπες, ζαρντινιέρες, συρτάρια, σύνθετα, μπαγιόκα, μαξιλάρια, γλάστρες, πατάρια, πηγάδια, αγρούς, κήπους, πολυθρόνες, κλπ οικοσκευή.

Ξέρει κανείς τίποτα μέσα από κάποια τράπεζα;
Last Edit: 14 Oct 2013 00:41 by Άγιον Πνεύμα.
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 14 Oct 2013 09:07 #31

Άγιον Πνεύμα wrote:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ wrote:
η πηγή του 10% επί των καταθέσεων...

www.imerisia.gr/article.asp?catid=26517&subid=2&pubid=113128545

Αναρωτιέμαι με όλα αυτά που έχουν δει το φως της δημοσιότητας τις τελευταίες βδομάδες, και μάλιστα είτε από επίσημα χείλη, είτε από "σοβαρά" έντυπα όπως το ανωτέρω (δεν είναι το "anarxikos.blogspot" που τα γράφει), αν έχει παρατηρηθεί πάλι σήκωμα καταθέσεων και φυγή προς στρώματα, ντιβάνια, καναπέδες, κομοδίνα, ντουλάπες, ζαρντινιέρες, συρτάρια, σύνθετα, μπαγιόκα, μαξιλάρια, γλάστρες, πατάρια, πηγάδια, αγρούς, κήπους, πολυθρόνες, κλπ οικοσκευή.

Ξέρει κανείς τίποτα μέσα από κάποια τράπεζα;
Οι έξυπνοι τα πήραν από τις τράπεζες όταν έγινε το κούρεμα στα ομόλογα του δημοσίου εκεί φάνηκε ότι η Ελλάδα έχασε την αξιοπιστία τις για παντα!Σημερα γεροντάκια που φοβούνται να έχουν χρήματα στο σπίτι έχουν τις οικονομίες τους στις τράπεζες γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 14 Oct 2013 10:37 #32

  • morfeas
  • morfeas's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 152
  • Thank you received: 19
  • Karma: -1 (2)
δεν εμπιστεύομαι ούτε ένα ευρώ σε όποιον μιλάει ελληνικά , γιαυτο εδώ και χρόνια τα έχω έξω και έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 15 Oct 2013 23:30 #33

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
morfeas wrote:
δεν εμπιστεύομαι ούτε ένα ευρώ σε όποιον μιλάει ελληνικά , γιαυτο εδώ και χρόνια τα έχω έξω και έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.
Και τα "έξω" όμως, μπορούν να μας τα κουρέψουν στο 10%. Και μάλιστα, θεωρώ πιο πιθανό αρχικά το ενδεχόμενο να πουν (κι εκδικητικά) ότι σε 1η φάση θα κουρευτούν οι δηλωμένες και νόμιμες αποταμιεύσεις των Ελλήνων που τα έστειλαν στο εξωτερικό... :angry:
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 16 Oct 2013 03:12 #34

Voukes wrote:
morfeas wrote:
δεν εμπιστεύομαι ούτε ένα ευρώ σε όποιον μιλάει ελληνικά , γιαυτο εδώ και χρόνια τα έχω έξω και έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.
Και τα "έξω" όμως, μπορούν να μας τα κουρέψουν στο 10%. Και μάλιστα, θεωρώ πιο πιθανό αρχικά το ενδεχόμενο να πουν (κι εκδικητικά) ότι σε 1η φάση θα κουρευτούν οι δηλωμένες και νόμιμες αποταμιεύσεις των Ελλήνων που τα έστειλαν στο εξωτερικό... :angry:

σαφεστατα και απο εκει πρεπει να ξεκινησει..... :angry:
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 16 Oct 2013 03:35 #35

  • alex.g
  • alex.g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 372
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2 (-1)
Αντί να πείτε όλοι με ένα στόμα μια φωνή ΟΧΙ μακριά από τις καταθέσεις διότι εμπίπτει στο δικαίωμα της ιδιοκτησίας, αρχίσατε ήδη να τσακώνεστε για το τίνος λεφτά να φάνε πρώτα... Αυτοί είμαστε..! Έτσι με τον τρόπο αυτόν τους δίνετε το έναυσμα να ξεκινήσουν, τώρα από ποιους πρώτα αυτοί θα διαλέξουν..

Το δικαίωμα στην ιδιοκτησία μας διασφαλίζει—ή τουλάχιστον αποσκοπεί να διασφαλίσει—την απόλαυση αγαθών για τον δικαιούχο δημιουργώντας φραγμό υπό τη μορφή πλαισίου κανόνων δικαίου που ρυθμίζουν υπό όρους τη συμμετοχή τρίτων στην απόλαυση του δικαιούχου επί του αντικειμένου της ιδιοκτησίας του. Κατά κανόνα, ο δικαιούχος της ιδιοκτησίας απολαμβάνει αυτή, ενώ οι μη δικαιούχοι τρίτοι δεν απολαμβάνουν παρά μόνον εφόσον το θελήσει ο δικαιούχος και υπό τους όρους που αυτός θα θέσει γι’ αυτό.
Last Edit: 16 Oct 2013 03:36 by alex.g.
The administrator has disabled public write access.

Πιθανό το κούρεμα καταθέσεων στην Ελλαδα; 16 Oct 2013 03:38 #36

  • Trader13
  • Trader13's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 131
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1 (-6)
Ωραία, πέρα απο τους ευσεβείς σας πόθους και τα ευχολόγια σας, πως θα γίνει αυτό το μαγικο* (=κατάσχεση σε τραπεζα εξωτερικου) ?


*ενας εθνικός νόμος που ψηφίζεται νύχτα από κάτι καφενόβιους αργόσχολους των 250.000€ τον χρόνο , ο οποίος θα είναι είναι αντίθετος με το ευρωπαικό δίκαιο αλλα το παραβλέπουμε, θα έχει εφαρμογή στην τράπεζα με έδρα το βερολίνο ή το λουξεμβούργο ? δεν νομιζω.

Και το λέω αυτό, διότι πέρα από τις συγχρονησμένες νομοθεσίες περι αποφυγής 2πλης φορολογησης και ξεπλυμα μαυρου χρήματους ή μέσω interpol δεν υπάρχει άλλη νομοθεσία που να περνά από το ενα κράτος στο άλλο, τουλάχιστον σε αυτο το σταδιο της ΕΕ.

Αντί να πείτε όλοι με ένα στόμα μια φωνή ΟΧΙ μακριά από τις καταθέσεις διότι εμπίπτει στο δικαίωμα της ιδιοκτησίας, αρχίσατε ήδη να τσακώνεστε για το τίνος λεφτά να φάνε πρώτα... Αυτοί είμαστε..! Έτσι με τον τρόπο αυτόν τους δίνετε το έναυσμα να ξεκινήσουν, τώρα από ποιους πρώτα αυτοί θα διαλέξουν..

Το δικαίωμα στην ιδιοκτησία μας διασφαλίζει—ή τουλάχιστον αποσκοπεί να διασφαλίσει—την απόλαυση αγαθών για τον δικαιούχο δημιουργώντας φραγμό υπό τη μορφή πλαισίου κανόνων δικαίου που ρυθμίζουν υπό όρους τη συμμετοχή τρίτων στην απόλαυση του δικαιούχου επί του αντικειμένου της ιδιοκτησίας του. Κατά κανόνα, ο δικαιούχος της ιδιοκτησίας απολαμβάνει αυτή, ενώ οι μη δικαιούχοι τρίτοι δεν απολαμβάνουν παρά μόνον εφόσον το θελήσει ο δικαιούχος και υπό τους όρους που αυτός θα θέσει γι’ αυτό.

Πολύ σωστά τα είπες. Οι Ελληνες μια σκατοφάρα κομπλεξικοί ειμασταν και είμαστε . Μια χρυσή αυγή να το παίζουμε σπαρτιάτες και να βρίζουμε τους κομουνιστές και τους εβραίους, για να νιώθουμε ωραία..
Last Edit: 16 Oct 2013 03:41 by Trader13.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.065 seconds