Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Ο πατριωτισμός των Ελλήνων

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 16 Jul 2015 06:49 #37

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
Άγιον Πνεύμα wrote:
DragonHD wrote:
τα συγκεκριμενα οπλα χορηγουνται στους πολιτες καποιων περιοχων,για συγκεκριμενους λογους και σκοπο.
Σοβαρά?
Μπορείς να μας πεις το νόμο βάσει του οποίου υφίσταται αυτή η διαδικασία?
Ή έστω να μας μοστράρεις εδώ (με κρυμμένα τα προσωπικά σου προφανώς) την ΑΔΕΙΑ οπλοκατοχής που σου έχει δοθεί "σαν πολίτης"?
Αυτή θα γράφει και τους λόγους, και τους νόμους, και το σκοπό.
Κι όμως, στο Ελλαδιστάν έχω ξανακούσει τέτοιες ιστορίες. Να κατέχουν νόμιμα G3 ορισμένοι και να έχουν κρυφές οδηγίες απο τον στρατό.
Η μόνη χώρα στην Ευρώπη παίζει να μαστε
Last Edit: 16 Jul 2015 06:51 by Optimus (optimus).
The administrator has disabled public write access.

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 16 Jul 2015 07:20 #38

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Optimus (optimus) wrote:
κατέχουν νόμιμα G3 ορισμένοι και να έχουν κρυφές οδηγίες απο τον στρατό.
Η μόνη χώρα στην Ευρώπη παίζει να μαστε
Δε νομίζω πως υφίσταται πια κάτι τέτοιο.
Παλιά υπήρχαν τα ΤΕΑ (Τάγματα Εθνικής Ασφαλείας) που είχαν κάποια "παραπάνω" δικαιώματα από τους υπόλοιπους πολίτες και οπλισμό στο σπίτι, αλλά ο θεσμός ΤΕΑ έχει καταργηθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
Δε νομίζω να έχει αντικατασταθεί με κάτι άλλο ανάλογο.
"Εθνοφύλακας" δεν νομίζω ότι υπάρχει. Συνοριοφύλακας, ναι, αλλά αυτοί είναι στη δικαιοδοσία της Ελ.ΑΣ.

Η μόνη χώρα στην Ευρώπη που μερικοί έχουν στρτιωτικό οπλισμό στο σπίτι είναι η Ελβετία, που ο στρατός της είναι στη βάση εφέδρων που μαζεύονται (οπλισμένοι) αν παρουσιαστεί ανάγκη (δεν έχει παρουσιαστεί ποτέ). Πάνε 1-2 βδομάδες το χρόνο για εκπαίδευση, και ο πυρήνας των μονίμων της είναι πολύ μικρός.

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 16 Jul 2015 11:17 #39

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Xρεωμένος καταθέτης! (ant) wrote:
ρε παιδια μην τρελαθουμε εντελως! Εθνοφυλακας εναι ο ανθρωπος στην παραμεθόριο. Θα ειναι στην πρωτη γραμμη του πυρος την ωρα εναρξης του πολεμου. Αυτοι θα πολεμησουν για την οικογενεια τους και την πατριδα στα νησια. Ειναι αξιεπαινος για αυτο.
Καλα δεν υπηρετησατε στο στρατο; Δε λες που υπαρχουν και αυτοι... Αλλιως θα πεσουν τα νησια αμαχητί! Και ξερετε οτι αιχμαλώτους τους άμαχους, δεν πιανουν οι γειτονες και φιλοι μας

Σοβαρά τώρα ; Επειδή θα ρίξουν 2-3 τουφεκιές -αν θυμούνται πως το κάνουν, αν έχουν συντηρήσει το όπλο, αν, αν, αν- θα κρατήσουν το νησί από την εισβολή ;
Ούτε ο Rambo να ήτανε.

soto51 wrote:
Δε νομίζω πως υφίσταται πια κάτι τέτοιο.
Παλιά υπήρχαν τα ΤΕΑ (Τάγματα Εθνικής Ασφαλείας) που είχαν κάποια "παραπάνω" δικαιώματα από τους υπόλοιπους πολίτες και οπλισμό στο σπίτι, αλλά ο θεσμός ΤΕΑ έχει καταργηθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
Δε νομίζω να έχει αντικατασταθεί με κάτι άλλο ανάλογο.
"Εθνοφύλακας" δεν νομίζω ότι υπάρχει. Συνοριοφύλακας, ναι, αλλά αυτοί είναι στη δικαιοδοσία της Ελ.ΑΣ.

Υπάρχουν ακόμη. Έχω φίλο μου σε ακριτικό νησί που είναι. Με το όπλο του κτλ.
Last Edit: 16 Jul 2015 11:20 by Filoxrimatos.
The administrator has disabled public write access.

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 16 Jul 2015 12:30 #40

Νομίζω οτι έχουμε ξεφύγει λίγο απο το θέμα.
Καλό θα ήταν ο Tsig αν το χώριζε κ το τιτλοποιούσε "Ο πατριωτισμός των Ελλήνων"...
Κ να μεταφερθούν εκεί τα σχετικά μηνύματα.

Η άποψή μου είναι πως κανείς δεν αγοράζει ΟΕΔ επειδή κατέχεται απο πατριωτικό αίσθημα..
Μάλλον, απο κερδοσκοπικό αίσθημα,.... ;) αφού έδινε τόκο 5%...

Αλλιώς, ας κανει μια δωρεά σε σχολείο, νοσοκομείο, γηροκομείο, ορφανοτροφείο, στη Φλόγα, στην Πυροσβεστική κλπ...

Εγώ, δεν το έχω κάνει, το ομολογώ..
Λεφτά στο εξωτερικό, θα ήθελα να έχω, αλλα δεν τα κατάφερα να βγαλω..
Δεν έχω όμως πρόβλημα με αυτούς που έχουν..

Όσο για τον πατριωτισμό, πιστεύω πως αρκεί να είμαστε συνεπείς με τα φορολογικά μας, να μην καταστρέφουμε δημόσια περιουσία, να μην καίμε τα δάση, να μην χτίζουμε παράνομα, να μην βρωμίζουμε γον τόπο μας κλπ, κλπ....

Όσο για τα όπλα, ειλικρινά μου φαίνεται περίεργο αν ο στρατός μοιραζει όπλα εδώ κ εκεί..
Όταν υπηρετούσα σε πλοίο, κάτσαμε 2 μέρες όλο το πλήρωμα εντός, επειδή ο ηλίθιος ο υπόλογος ΤΠΒ, ανακοίνωσε πως είχε χάσει 3 σφαίρες απο την αποθήκη..
Επι 2 μέρες ψάχναμε να τις βρούμε...
Οπότε...πως θα δώσουν έτσι εύκολα ένα G3;

Όσο για κρεμάλες κ σκοτωμούς που λένε κάποιοι φίλοι στο forum, θα σας πω μια σύντομη ιστορία.
Ο συνονόματος παππούς μου, γεννήθηκε το 1900 κ στάλθηκε στη Σμύρνη, με το στράτευμα που προχωρούσε προς την Άγκυρα..

Στην πορεία, οι Έλληνες έδιναν μαχες, έκαιγαν χωριά, σκότωναν αμάχους, βίαζαν, έκαιγαν ζωντανά τα γυναικόπαιδα κ άλλα τέτοια..
Τα ίδια κ στην οπισθοχώρηση..

Κ οι Τούρκοι, τα ίδια έκαναν, οι δικοί μας εκαναν αντίποινα κλπ...

Είχαν γίνει άγρια θηρία κ η ανθρώπινη ζωή είχε την αξία μυρμηγκιού...

Μια μέρα, δέχτηκαν επίθεση απο καμιά εκατοστή Τσέτες καβαλάρηδες.
Ακολούθησε μάχη κ σκοτώθηκαν αρκετοί, εκατέρωθεν.

Ο παππούς μου έφαγε ξυστά μια σφαίρα στο χέρι, αλλα ο διπλανός, του, που ήταν κ πατριώτης του, την είχε φάει στο λαιμό κ ήταν νεκρός..

Ο παππούς, άρχισε να κλαίει, τα νεύρα του έσπασαν κ άρχισε να τρέχει χωρίς να ξέρει προς τα που..

Μπροστά του είδε έναν ανήλικο τσέτη που μολις τον είχαν πιασει αιχμάλωτο κ τον ανέκριναν..

Ο παππούς, χωρίς να το σκεφθεί στιγμή, έπιασε το όπλο απο την κάννη, το έκανε ρόπαλο κ άρχισε να χτυπά τον αιχμάλωτο στο κεφάλι, μέχρι που έγινε κομματάκια...
Ακόμη κ τότε, τον χτυπούσε στο σώμα, μέχρι που τον συγκράτησαν οι υπολοιποι..

Τον παππού δεν τον γνώρισα, αφού πεθανε λίγο πριν γεννηθώ.
Αυτά, τα αφηγήθηκε στον πατέρα μου..

Το περιστατικό αυτό, το θυμόταν πολύ συχνά κ δακρυζε κ ακόμα κ στα τελευταία του, όταν ήταν στο κρεββάτι με βαρύ εγκεφαλικό, ψέλλιζε να τον συγχωρήσει ο Θεός για αυτό που είχε κάνει τότε...

Μακριά απο όπλα, απο σκοτωμούς, απο τσαμπουκάδες κ απο πολιτικούς..(δικό μου αυτό..)
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 16 Jul 2015 13:07 #41

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:

Όσο για τα όπλα, ειλικρινά μου φαίνεται περίεργο αν ο στρατός μοιραζει όπλα εδώ κ εκεί..
Όταν υπηρετούσα σε πλοίο, κάτσαμε 2 μέρες όλο το πλήρωμα εντός, επειδή ο ηλίθιος ο υπόλογος ΤΠΒ, ανακοίνωσε πως είχε χάσει 3 σφαίρες απο την αποθήκη..
Επι 2 μέρες ψάχναμε να τις βρούμε...
Οπότε...πως θα δώσουν έτσι εύκολα ένα G3;

Μιλάς για μία πτυχή του ελληνικού κράτους (τον ελληνικό στρατό) που ακολουθεί κι αυτή τις υπόλοιπες παθογένειες του. Είναι δηλαδή μπουρδέλο.

Υπηρέτησα κάποιους μήνες σε ένα φυλάκιο στην κορυφή ενός βουνού. Ήμασταν 5 άτομα κι είχαμε 200 σφαίρες. Μετρημένες, όταν άλλαζε ο αρχιφύλακας γινόταν παράδοση-παραλαβή και τις μετρούσαν μία-μία. Το Πάσχα ο αρχιφύλακας ήπιε κάτι παραπάνω, άνοιξε το σεντούκι, όπλισε το G3 κι άρχισε να ρίχνει. Ακολούθησαν κι άλλοι.
Όταν ήταν να παραδώσει στον επόμενο -παρουσία του λοχαγού- βρέθηκαν 160κάτι σφαίρες. Την άλλη μέρα ο λοχαγός έφερε 40 σφαίρες, συμπλήρωσε το κενό κι όλα καλά.
The administrator has disabled public write access.

Ο πατριωτισμός των Ελλήνων 16 Jul 2015 13:19 #42

Αντί οι τσάμπα μάγκες να κοιτάνε πως να κατευθύνουν την αδυναμία και την οργή τους σε συνέλληνες , ας ενταντικοποιήσουν τους ελέγχους σε εταιρείες ευρωπαϊκών συμφερόντων στην Ελλάδα.Αλλά εκεί κο..κο..κο...κότες λειράτες.

Μια ζωή τρομοκρατία (ψυχολογικό και λεκτικό bullying) απέναντi σε Έλληνες. Στους ξένους επικύψεις.

Στην ευρώπη υπάρχει ελευθερία κίνησης κεφαλαίων.Τελεία - παράγραφος.

Δώστε κίνητρα να αποπληρώσουμε δάνεια , κόκκινα και μη , με ευνοϊκούς όρους αντί να πουλάτε τα δάνεια στο 40% σε ξένα fund.

Οι τράπεζες είναι ιδιωτικές εταιρείες...δεν τίθεται κανένα θέμα πατριωτισμού.

Πατριωτισμός είναι να μη χρωστάς, να κόβεις αποδείξεις, να πληρώνεις φόρους, να μην καταστρέφεις δημόσια περιουσία, να μην έχεις ανασφάλιστους εργαζόμενους, να μην κλέβεις το δημόσιο, να προτιμάς έλληνες από μετανάστες για εργασία..και άλλα πολλά.

Αυτό είναι πατριωτισμός..αλλιώς τσάμπα μάγκες και πατριωτισμός του κ%λου δεν με αγγίζουν.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ:

ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΑΓΑΘΩΝ,ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ.

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

χτυπάτε τον πισινό σας κάτω τσάμπα μάγκες που θέλετε δραχμή και κουρέματα των καταθέσεων αλλονών για να σας χαριστούν τα διακοποδάνεια και τα γαμοδάνεια.

Αν είστε πατριώτες πληρώστε τα χρέη σας πρώτα!
Last Edit: 16 Jul 2015 13:20 by ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ (bersekeros).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.065 seconds