Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ

Απ: Re: Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 27 Feb 2012 01:55 #109

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Anonymous εχεις απολυτο δικοιο. Και επειδη οι πουλημενοι πολιτικοι μας δεν προκειται να κανουν τιποτα απο μονοι τους, θα πρεπει να κανουμε κατι απο μονοι μας, για να τους αναγκασουμε να κανουν. Γιατι εμεις πλεον εχουμε φτασει στο σημειο να μην μας συμφερει πλεον να πληρω νουμε το δανειο, εκει που εχει φτασει το κεφαλαιο, κι απο την στιγμη που πεφτουν πλεον οι τιμες στα ακινητα, για πιο λογο να συνεχιζουμε να πληρωνουμε; Αυτο το σπιτι που το χρωσταω τωρα 205000 ευρω, αν θελω να το πουλησω, ουτε 150000 δεν πιανει.
The topic has been locked.

Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 27 Feb 2012 03:03 #110

Καλησπέρα σας. Είμαι κι εγώ δανειολήπτης σε ελβετικο φραγκο και μόλις ανακάλυψα το συγκεκριμένο φόρουμ. Θα ήθελα παρα πολυ να παρευρεθω στη συνάντηση που θα κανετε γι αυτο σας παρακαλώ πολυ να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες για μέρος και ώρα καθώς δεν το είδα πουθενά γραμμένο. Θα ήθελα επίσης πληροφορίες για το δικηγόρο που έχει αναλάβει τις συγκεκριμένες υποθέσεις.

Ευχαριστώ πολυ.
The topic has been locked.

Απ: Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 27 Feb 2012 03:14 #111

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Δημητρη, την Τριτη θα ανακοινωθει το μερος που θα βρεθουμε.Κατα πασα πιθανοτητα στον Πειραια.Μπες παλι την Τριτη να σου πουμε, οκ; Οσο πιο πολλοι, τοσο καλυτερα.


Δημητρα
The topic has been locked.

Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 27 Feb 2012 12:01 #112

Πολύς ντόρος στις εφημερίδες για κόψιμο του δανείου μέσα στο 2012.

Ενα παράδειγμα κουρέματος όπως αναφέρεται σε εφημερίδες :
π.χ κεφάλ. 150.000 τόκος 4% εξόφληση σε 25 χρόνια = 791 € μην. δόση
'' 150.000 - 30% = 105.000
105.000 τόκος 4% εξόφληση σε 25 χρόνια = 554 € μην. δόση
Μήπως και αυτό αποτελεί μια προεκλογική απάτη εν όψει εκλογών........ γιατί δεν το κάνουν τώρα.
Φυσικά μιλάμε για κούρεμα και όχι για επιμήκυνση (στην οποία μειώνεται η δόση και κερδίζουν οι Τράπεζες τους τόκους)
Οταν ήρθε εκτιμητής από την τράπεζα και βρήκε ότι η τιμή αγοράς του σπιτιού ήταν καλή π.χ (200000) με αξιολόγησε αν είμαι ικανός να το αποπληρώσω και μου ενέκρινε το δάνειο, ενώ σήμερα το σπίτι έχει πέσει κάτω απο τις 140000.
Λογικό είναι κράτος και τράπεζες να επωμιστούν και αυτοί ένα βάρος του χρέους μου αφού εμένα μου έχουν μειώσει το μισθό και δυσκολεύομαι πολύ στην αποπληρωμή του .
The topic has been locked.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 27 Feb 2012 12:12 #113

  • jane
  • jane's Avatar
Καλημέρα και καλή Σαρακοστή!
Εγώ θέλω να επισημάνω το εξής απλό.Μιλούν για κούρεμα 30%.Σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να υπάρχει ειδικό κούρεμα για τα δικά μας δάνεια?αφου 30% είναι μόνο αυτά που χάνουμε απο την ισοτιμία!
Πάντως αυτά τα νέα με έκαναν πιο αισιόδοξη και με μια καλή οργάνωση απο τη μεριά μας...σα να βλέπω...φως!
The topic has been locked.

Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 27 Feb 2012 14:33 #114

Kαλή Σαρακοστή σε όλους σας.
Όπως προείπα jane πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί.
Άλλο το κούρεμα και άλλο το καταχρηστικό δάνειο όπως χαρακτηρίστηκε απο άλλες χώρες το δάνειο σε ξένο νόμισμα.
Και γιατί δεν το κάνουν τώρα ......... μήπως είναι προεκλογική παραπληροφόρηση απο τους αλήτες.
The topic has been locked.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 27 Feb 2012 14:48 #115

  • jane
  • jane's Avatar
Σίγουρα για τα δάνεια σε συνάλλαγμα πρέπει να γίνει πάνω απο 30% κούρεμα ή κουρεμα και παλιά ισοτιμία για να έχει κάποιο όφελος για εμάς. οτι θα το χρησιμοποιήσουν για ψηφοθηρία είναι το μόνο σίγουρο!το τελευταίο χαρτί των πολιτικάντιδων για επανεκλεγουν!γι αυτό έσπευσαν η Ντόρα και η Κατσέλη να λένε οτι το πρότειναν αυτές. πάντως αν είναι να ελαφρύνουν τα βάρυ τα δικά μας θα είναι το πρώτο και μόνο κοινωνικό μέτρο που θα έχουν πάρει αν.....δεν μας ζητάνε να εκποιήσουμε όλη την ακίνητη περιουσία μας!είδομεν...πάντως ανοίγει ένα παράθυρο...
The topic has been locked.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 27 Feb 2012 18:15 #116

Καλή Σαρακοστή σε όλους
Θα συμφωνήσω απόλυτα οτι το κούρεμα πρέπει να είναι πάνω απο 30% για εμάς. Αφού ξεκίνησε επιτέλους αυτή η συζήτηση για εμάς που είμαστε τόσο αδικοιμένοι πιστεύω πως κάτι καλό θα προκύψει. Ιδωμεν
The topic has been locked.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 27 Feb 2012 20:12 #117

Γειά σας φίλοι ομοιοπαθείς! Απο Θεσσαλονίκη κι εμείς με δάνειο από το 2006 όταν ήταν η ισοτιμία 1,60.
Το πιο τρομακτικό είναι η πιθανότητα επιστροφής στη δραχμή και η επιπτώσεις στις συναλλαγματικές ισοτιμίες.
Τη δόση ας πούμε οτι την παλεύουμε προς το παρόν. Αλλά που θα φτάσει?
Είμαστε μαζί σας σε οτι αποφασίσετε για την αγωγή.
Εχουμε και δύο ακόμα φιλικά ζευγάρια που ενδιαφέρονται. ενημερώστε για το αποτέλεσμα της συνάντησης και για το θέμα της αγωγής!
The topic has been locked.
Time to create page: 0.061 seconds