Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 25 Feb 2012 12:54 #100

Καλημέρα σε όλους. Έχω κι εγώ ένα στεγαστικό σε ελβετικό απο EUROBANK απο το 2005 κι έχω τα ίδια προβλήματα. Πριν απο 2 μήνες έκανα αίτηση για μείωση της δόσης στο μισό για ένα χρόνο η οποία έγινε βέβαια δεκτή απο την τράπεζα, αλλά θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι την "διευκόλυνση" αυτή την χρεώνει στο άληκτο κεφάλαιο η τράπεζα, στη δική μου περίπτωση γύρω στα 8.000 Ευρώ! Άρα η μόνη συμφέρουσα λύση υποθέτω αργά ή γρηγορα είναι η αγωγή εναντίον της τράπεζας γιατί όπως είπε κι ο φίλος "την Ισλανδία την κυβερνούν πατριώτες κι όχι προδότες"!!! Δεν περιμένω συνεπώς κάτι απο την δική μας κυβέρνηση, η μόνη μου ελπίδα είναι ένα νέο κλείδωμα της ισοτιμίας απο την Ελβετική Κ.Τ. όπως το 1,20 που έκανε πριν απο μερικούς μήνες.
Ευχαριστώ
The topic has been locked.

Re: Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 25 Feb 2012 15:57 #101

Σπύρο καλημέρα.
Τη επομένη Κυριακή θα κάνουμε κάποια συνάντηση στον Πειραιά
Αν μένεις Αθήνα καλό θα είναι να έρθεις
Παντελής
The topic has been locked.

Απ: Re: Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 25 Feb 2012 18:06 #102

Δυστυχώς δε θα μπορέσω να έρθω στη συνάντηση διότι μένω μόνιμα στην Κέρκυρα. Θα περιμένω πάντως τα νέα και τις συμβουλές σας.
Ευχαριστώ
The topic has been locked.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 25 Feb 2012 21:00 #103

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Η περίπτωσή σου είναι ταυτόσημη με τη δική μου. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη από τους ειδικούς η πρόταση τους για Ελβετικό με έφερνα σε αυτή την κατάσταση. Σχετικά με την προστασία, αναρωτιέμαι εάν έχει νόημα να βάλω προστασία όταν η ισοτιμία από 1,6 έφτασε στο 1,18 επιπλέον υπάρχει απόφαση από το ελβετικό κράτος για σταθεροποίηση της ισοτιμίας για προστασία των δανειοληπτών. Γιατί να τους πληρώσω για προστασία επί της προστασίας; Δεν έκαναν αυτό που όφειλαν να κάνουν απέναντι στους πελάτες τους, να τους προστατεύσουν ειδοποιώντας τους για τις μεταβολές της ισοτιμίας, δεν λειτούργησαν ούτε ως Ιδιωτικά ΚΤΕΟ. Αυτό που πρέπει να ζητήσουμε είναι τακτική ενημέρωση. Η άποψή μου είναι να παρακολουθούμε την ισοτιμία των νομισμάτων ώστε όταν θα φθάσει στο 1,3 να το μετατρέψουμε σε Ευρώ (μισή χασούρα). Δεν γνωρίζω τους όρους της ενεργοποίησης των 6 μηνών εάν ισχύει τότε μειώνει τη χασούρα σε περίπτωση αύξησης της ισοτιμίας στο μέλλον.
The topic has been locked.

Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 25 Feb 2012 22:14 #104

Πιστεύω πως δεν είναι συμφέρουσα τώρα η προστασία, όταν η Ελβετία συζητά για σταθεροποίηση της ισοτιμίας και κατά την ταπεινή μου γνώμη, να παρακολουθούμε την ισοτιμία των νομισμάτων για να φθάσει στο 1,3 να το μετατρέψουμε σε Ευρώ όπως είπες όχι μόνο θα έχει χασούρα , αν συμπεριλάβεις και τη μέχρι σήμερα χασούρα.
Αποψή μου οσοι περισσότερο μαζευτούμε και απευθυνθούμε πέρα απο ένα καλό δικηγόρο , ακόμη και σε
Τραπεζικός Μεσολαβητής (Τ.Μ.)
Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ.
Ενωση Δανειοληπτών και Καταναλωτών
Συνήγορος καταναλωτή
Δεν μπορώ να κατανοήσω πως κάποιος απο τους παραπάνω φορείς δεν θα αντιληφθεί το όλο θέμα , όταν υπάρχουν και χειροπιαστές αποφάσεις ξένων χορών που τα δάνεια σε ξένο νόμισμα π.χ Ισλανδία να θεώρησε καταχρηστικά.
The topic has been locked.

Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 26 Feb 2012 00:20 #105

  • jane
  • jane's Avatar
ΑΝΤ_ΠΑΝΤ
Εχεις απολυτο δίκιο.ΜΟΝΟ εάν μαζευτούμε μια γερή ομάδα θα ακουστεί η φωνή μας. Εγώ έχω στη Millenium Bank αλλά πολλά άτομα μαζί μπορούμε με έναν καλό δικηγόρο να καταθέσουμε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ αγωγές. Ετσι ίσως και να δούμε αποτέλεσμα!
The topic has been locked.

Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 26 Feb 2012 12:26 #106

Τραπεζίτες και πολιτικοί μυαλό δεν θα βάλουν.
Το κράτος με το κατεπείγον φέρει τροπολογία για ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών , το ίδιο το κράτος δέχθηκε κούρεμα απο τους δανειστές και για τους δανειολήπτες δεν γίνεται κουβέντα.
Μάλιστα στη βραδυνή διάβασα πως ηλίθιος υψηλόβαθμος τραπεζικός αναφέρει πως υπάρχουν προγράμματα ρύθμισης περιόδου χάριτος και μείωσης μηνιαίας δόσης στο μισό , δεν αναφέρει όμως πως οι τόκοι κεφαλαιοποιούνται και η εξόφληση του δανείου στοιχίζει περισσότερο.
Πώς είναι δυνατόν οι αυτοί που μας κυβερνούν να μιλάνε για κοινωνική πολιτική , όταν τα παίρνουν από τις τράπεζες και οι ηλίθιοι τραπεζικοί να νομίζουν πως θα πάρουν χρήματα που δεν υπάρχουν.
Θα κατασχέσουν τα σπίτια μας . Σίγουρα αυτό θα μας κοστίσει , από την άλλη οι τράπεζες τα ακίνητα κάποια απο αυτά θα πουλήσουν σε έξω επενδυτές και τα περισσότερα απο αυτά θα τα βάλουν εκεί που ξέρουν.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ουτε τους μέν , ούτε τους δε΄.
Οταν στη Ισλανδία , Αμερική (49 απο τις 50 πολιτείες) και άλλες χώρες έχουν διαγράψει 30% του κεφαλαίου και δόσεων προκειμένου να ανασάνουν τα νοικοκυριά , εδώ έχουν σκοπό να μας κατακρεουργήσουν.
The topic has been locked.

Απ: Re: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 26 Feb 2012 20:52 #107

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Γιατι πολυ απλα Αντ., εδω οι πολιτικοι μας ειναι ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ.
The topic has been locked.

Re: Απ: ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΟ 26 Feb 2012 21:38 #108

  • Anonymous
  • Anonymous's Avatar
Γεια σου Σπύρο, μαζί με μας αγωνιούν περίπου 65000 δανειολήπτες εγκλωβισμένοι της ισοτιμίας EUR – CHF. Μετ την διαπίστωση ότι μετά από 40 δόσεις το άληκτο κεφάλαιο ήταν κατά 10000 Euro παραπάνω από το κεφάλαιο που δανείσθηκα συζήτησα το θέμα με τραπεζικό υπάλληλο της Eurobank και με έκπληξη διαπίστωσα σύμφωνα με τις εξηγήσεις του υπαλλήλου ότι εν γνώση μου επέλεξα το ελβετικό φράγκο καθώς είχε χαμηλό επιτόκιο και καλή ισοτιμία (1.65). Ωστόσο κανείς δεν με ενημέρωσε ότι με αυτό το πρόγραμμα θα είμαι εκτεθειμένος στις συναλλαγματικές ισοτιμίες. Τότε δεν είχα καταλάβει την έννοια της «προστασίας» (5%) είχα την εντύπωση ότι έχει σχέση με τον τόκο και όχι με την ισοτιμία. h οποία βέβαια καλύπτει τη δόση και όχι το κεφάλαιο. Νομίζω ότι κανείς από μας δεν θα ήθελε να παίζει το νοικοκυριό του στο χρηματιστήριο και μάλιστα με αυτόν το τρόπο. Οι περισσότεροι από μας είχαμε την εντύπωση ότι η ισοτιμία ήταν αυτή που έγινε με την δανειοληψία. Το κράτος πρέπει να μας προστατέψει όπως έκανε η κυβέρνηση της Ουγγαρία και της Μ. Βρετανίας. Η κυβέρνηση της Ουγγαρίας ψήφισε το Σεπτ. του 2011 νόμο όπου τα στεγαστικά δάνεια πληρώνονται σε σταθερή ισοτιμία (η διαφορά από τις τράπεζες που χορήγησαν τα δάνεια) και με ανάλογο σκεπτικό κινήθηκε και η κυβέρνηση της Μ. Βρετανίας. Κάτι ανάλογο πιστεύω ότι θα πρέπει να κάνει και η Ελληνική Κυβέρνηση. Σε αυτή την κατεύθυνση θα πρέπει να συντάξουμε και να υποβάλουμε υπόμνημα στο Υπουργείο Δικαιοσύνης, Οικονομικών, Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας και Μεταφορών και Επικοινωνιών. Πριν προβούμε σε αγωγές.
The topic has been locked.
Time to create page: 0.060 seconds