Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμούς κατάθεσης χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας tsig.gr/foreign-bank-deposits/online

TOPIC: Online τράπεζες

Online τράπεζες 28 Mar 2016 17:14 #64

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
George (geo821) wrote:
ermakos wrote:
Τους ρώτησα αν μπορεί κανεις να ακυρώσει ενα έμβασμα που μόλις έστειλε κάπου, και στη N26 μου απάντησαν όχι.

Φαντάζομαι δεν κατάλαβαν την ερώτηση καθώς μου φαίνεται αδιανόητο να μην υπάρχει recall process.

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που ακολουθείται και ρυθμίζεται από το κανονιστικό πλαίσιο που διέπει τη SEPA.

Το support τους ειναι αρκετά πίσω. Θα έπρεπε να απαντάνε άμεσα στα mail. Εκτός αν ήταν καλύτερο να έστελνα ερώτημα στη μαμά τράπεζα που συνεργάζεται η number 26.
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 28 Mar 2016 17:21 #65

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
ermakos wrote:
George (geo821) wrote:
ermakos wrote:
Τους ρώτησα αν μπορεί κανεις να ακυρώσει ενα έμβασμα που μόλις έστειλε κάπου, και στη N26 μου απάντησαν όχι.

Φαντάζομαι δεν κατάλαβαν την ερώτηση καθώς μου φαίνεται αδιανόητο να μην υπάρχει recall process.

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που ακολουθείται και ρυθμίζεται από το κανονιστικό πλαίσιο που διέπει τη SEPA.

Το support τους ειναι αρκετά πίσω. Θα έπρεπε να απαντάνε άμεσα στα mail. Εκτός αν ήταν καλύτερο να έστελνα ερώτημα στη μαμά τράπεζα που συνεργάζεται η number 26.

Δεν νομίζω πως θα πάρεις απάντηση από την Wirecard για θέματα που αφορούν λογαριασμούς Ν26. Η Wirecard απλά έχει το license και διατηρεί τους λογαριασμούς στο όνομά της. Απ' ότι ξέρω το κάνει και με άλλους service providers και όχι μόνο με τη N26.
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 28 Mar 2016 17:43 #66

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Παίδες, εσείς οι πιο ψαγμένοι με τις online, σουηδική online υπάρχει ;

Μου ανακοίνωσε ότι έχει εκεί γνωστός μου (που γνωρίζει σουηδικά όμως κι περιστασιακά εργάζεται εκεί) και μου έκανε εντύπωση.

Πάντως για άνοιγμα σε "κλασσική" σουηδική είναι απίστευτη η γραφειοκρατία, υπάρχει απαγόρευση κατάθεσης μετρητών (πάνω από κάποιο ποσό) σε γκισέ κτλ.
Υπάρχει ακόμα κι όριο διασυνοριακής μεταφοράς μετρητών ανάμεσα στην Σκανδιναβία, εξαιρετικά χαμηλό (1,500€).

Νταξ, οι Σουηδοί είναι ήδη non-cash society, ελπίζω να μην ξυπνήσουν καμμιά μέρα σε εφιάλτη...
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 28 Mar 2016 18:43 #67

  • Regal
  • Regal's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 5
  • Karma: 1
Η Ν26 έχει fees γενικά; Αξίζει;
Last Edit: 28 Mar 2016 18:44 by Regal.
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 28 Mar 2016 18:51 #68

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Regal wrote:
Η Ν26 έχει fees γενικά; Αξίζει;

Για την ώρα είναι σχεδόν free. Έχει κάποια fees σε λειτουργίες που δεν χρησιμοποιείς συχνά (όπως π.χ. debit recall).

Κατά τη γνώμη μου το μονο αρνητικό είναι πως δεν δουλεύει με πληρωμές εκτός sepa. Εκτός κι αν βάλεις κάποιον μεσάζοντα - (π.χ. transferwise) το οποίο όμως δεν είναι τόσο δόκιμο αν δέχεσαι πληρωμές από τρίτους εκτός SEPA.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Online τράπεζες 29 Mar 2016 03:27 #69

  • Regal
  • Regal's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 5
  • Karma: 1
Σχετικά με την Number26, για να ανοίξεις λογαριασμό σου ζητάει σε κάποιο στάδιο να επαληθεύσεις την ταυτότητά σου (διαβατήριο ή ταυτότητα) στο πλησιέστερο ταχυδρομείο, προσκομίζωντας έναν κωδικό που σου έχουν αποστείλει στο email.

Σε παραπέμπουν εκεί για να βρεις το πλησιέστερο ταχυδρομείο. standorte.deutschepost.de/Standortsuche?...ialen_verkaufspunkte

Πώς μπορεί να γίνει αυτό από Ελλάδα;
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 29 Mar 2016 05:38 #70

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό από Ελλάδα, μόνο online επιβεβαίωση μπορείς να κάνεις.
Last Edit: 29 Mar 2016 05:52 by vortex.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Regal

Online τράπεζες 29 Mar 2016 12:01 #71

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Regal wrote:
Σχετικά με την Number26, για να ανοίξεις λογαριασμό σου ζητάει σε κάποιο στάδιο να επαληθεύσεις την ταυτότητά σου (διαβατήριο ή ταυτότητα) στο πλησιέστερο ταχυδρομείο, προσκομίζωντας έναν κωδικό που σου έχουν αποστείλει στο email.

Σε παραπέμπουν εκεί για να βρεις το πλησιέστερο ταχυδρομείο. standorte.deutschepost.de/Standortsuche?...ialen_verkaufspunkte

Πώς μπορεί να γίνει αυτό από Ελλάδα;

Κάνεις απλά μια βιντεοκλήση. Σου ζητάνε να κρατάς το διαβατήριο και χρησιμοποιόντας τις κάμερες του κινητού σου, παίρνουν κάποιες φωτογραφίες εσένα και το διαβατήριο και αυτό ειναι όλο!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Regal

Online τράπεζες 09 Apr 2016 16:45 #72

Καλημέρα,

Να προσθέσω και εγώ την μικρή μου εμπειρία: Έκανα χθες online αίτηση στην BIL και στο 10λεπτο μου έστειλαν αρνητική απάντηση (!)
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds