Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμούς κατάθεσης χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας tsig.gr/foreign-bank-deposits/online

TOPIC: Online τράπεζες

Re:Online τράπεζες 26 Mar 2016 18:20 #55

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Ανδρέας (ani12345678) wrote:
t8 wrote:
Anisixos (Ανησυχοζζζ) wrote:
Καλησπέρα ,
αν και διαβάζω αρκετά χρόνια το site , γνωμες , αποψεις κλπ , τώρα ακόμη ήρθε η στιγμή να γράψω κάποιες απορίες .
Πολύ καλό το post για τις online τράπεζες αλλα μήπως θα μπορούσε να γίνει λίγο πιό ρεαλιστικό επισημαίνοντας σε ποιές τελικά τράπεζες υπάρχει η δυνατότητα ανοίγματος νέου λογαριασμού απο κάτοικο Ελλάδας ;
Ποιά απο αυτές μπορεί να σου δώσει καρτα και να δεχθεί και έμβασμα απο τρίτους ;
Απ΄ ότι διάβασα μέχρι στιγμής αρκετοί προσπάθησαν να ανοίξουν νέο λογαριασμό σε περίοδο cc αλλά δεν τα κατάφεραν .
Ευχαριστώ !

Νομίζω ότι μόνο η number26 κάνει όλα αυτά που ζητάς.
Ναι αλλά θέλει διαβατήριο που για εμένα αποτελεί μεγάλο μειονέκτημα καθώς πχ εγώ δεν έχω...

Στις μέρες μας καλό είναι να έχεις διαβατήριο.
90-100 ευρώ θα στοιχίσει και 3-4 μέρες για να το βγάλεις...
The administrator has disabled public write access.

Re:Re:Online τράπεζες 26 Mar 2016 18:44 #56

geo821 wrote:
Ανδρέας (ani12345678) wrote:
t8 wrote:
Anisixos (Ανησυχοζζζ) wrote:
Καλησπέρα ,
αν και διαβάζω αρκετά χρόνια το site , γνωμες , αποψεις κλπ , τώρα ακόμη ήρθε η στιγμή να γράψω κάποιες απορίες .
Πολύ καλό το post για τις online τράπεζες αλλα μήπως θα μπορούσε να γίνει λίγο πιό ρεαλιστικό επισημαίνοντας σε ποιές τελικά τράπεζες υπάρχει η δυνατότητα ανοίγματος νέου λογαριασμού απο κάτοικο Ελλάδας ;
Ποιά απο αυτές μπορεί να σου δώσει καρτα και να δεχθεί και έμβασμα απο τρίτους ;
Απ΄ ότι διάβασα μέχρι στιγμής αρκετοί προσπάθησαν να ανοίξουν νέο λογαριασμό σε περίοδο cc αλλά δεν τα κατάφεραν .
Ευχαριστώ !

Νομίζω ότι μόνο η number26 κάνει όλα αυτά που ζητάς.
Ναι αλλά θέλει διαβατήριο που για εμένα αποτελεί μεγάλο μειονέκτημα καθώς πχ εγώ δεν έχω...

Στις μέρες μας καλό είναι να έχεις διαβατήριο.
90-100 ευρώ θα στοιχίσει και 3-4 μέρες για να το βγάλεις...

Να δώσω 100 ευρώ έτσι χωρίς λόγο μου φαίνεται κάπως..μπορείς να μου δικαιολογήσεις γιατί είναι καλό να υπάρχει ειδικά στις μέρες μας; Που θα μπορούσε να βοηθήσει; προσφέρει περισσότερη εξασφάλιση από την ταυτότητα;
The administrator has disabled public write access.

Re:Re:Online τράπεζες 26 Mar 2016 18:47 #57

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Ανδρέας (ani12345678) wrote:
geo821 wrote:
Ανδρέας (ani12345678) wrote:
t8 wrote:
Anisixos (Ανησυχοζζζ) wrote:
Καλησπέρα ,
αν και διαβάζω αρκετά χρόνια το site , γνωμες , αποψεις κλπ , τώρα ακόμη ήρθε η στιγμή να γράψω κάποιες απορίες .
Πολύ καλό το post για τις online τράπεζες αλλα μήπως θα μπορούσε να γίνει λίγο πιό ρεαλιστικό επισημαίνοντας σε ποιές τελικά τράπεζες υπάρχει η δυνατότητα ανοίγματος νέου λογαριασμού απο κάτοικο Ελλάδας ;
Ποιά απο αυτές μπορεί να σου δώσει καρτα και να δεχθεί και έμβασμα απο τρίτους ;
Απ΄ ότι διάβασα μέχρι στιγμής αρκετοί προσπάθησαν να ανοίξουν νέο λογαριασμό σε περίοδο cc αλλά δεν τα κατάφεραν .
Ευχαριστώ !

Νομίζω ότι μόνο η number26 κάνει όλα αυτά που ζητάς.
Ναι αλλά θέλει διαβατήριο που για εμένα αποτελεί μεγάλο μειονέκτημα καθώς πχ εγώ δεν έχω...

Στις μέρες μας καλό είναι να έχεις διαβατήριο.
90-100 ευρώ θα στοιχίσει και 3-4 μέρες για να το βγάλεις...

Να δώσω 100 ευρώ έτσι χωρίς λόγο μου φαίνεται κάπως..μπορείς να μου δικαιολογήσεις γιατί είναι καλό να υπάρχει ειδικά στις μέρες μας; Που θα μπορούσε να βοηθήσει; προσφέρει περισσότερη εξασφάλιση από την ταυτότητα;

Το γενικότερο γεωπολιτικό περιβάλλον δείχνει αβέβαιο και η θέση της Ελλάδας μέσα σε αυτό ακόμα πιο αβέβαιη. Επομένως δεν θα με εντυπωσιάσει αν κάποια στιγμή στο εγγύς μέλλον η ελληνική ταυτότητα δεν έχει καμία απολύτως ισχύ εκτός συνόρων και η έκδοση διαβατηρίου στην Ελλάδα καταστεί δυσκολότερη..

ΥΓ: Η Number26 ζητάει διαβατήριο αντί ταυτότητας διότι κάνει τον έλεγχο online και ζητάει να δεί στην κάμερα τις λωρίδες γνησιότητας εγγράφου, οι οποίες φυσικά δεν υπάρχουν στις ταυτότητες. Καταλαβαίνεις πως να τα έχουμε όλα (έναν πλήρη λογαριασμό, που τον ανοίγεις από το σπίτι, χωρίς έξοδα και χωρίς ικανοποιητικά έγγραφα για due diligence) είναι λίγο δύσκολο.
Last Edit: 26 Mar 2016 18:50 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 26 Mar 2016 21:06 #58

Καλησπέρα κ πάλι ,
Είμαι σε αναμονή έκδοσης διαβατηρίου αλλά είδα οτι και η N26 κάνει ένα ξεκίνημα σε χρεώσεις γ αυτό και έθεσα το ερώτημα , μήπως υπάρχει κάποια άλλη τράπεζα , εκτός Γερμανίας , που να είναι τόσο εύκολο το άνοιγμα λογαριασμού και επιβεβαιωμένα χωρίς έξοδα . Όσο για το κόστος έκδοσης διαβατηρίου , νομίζω οτι είναι αμελητέο και εκτός αυτού καλό ειναι να υπάρχει στις μέρες μας διαβατήριο σε ισχύ , ποτέ δέν ξέρεις τι μας ξημερώνει !
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 27 Mar 2016 17:50 #59

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Anisixos (Ανησυχοζζζ) wrote:
Καλησπέρα κ πάλι ,
Είμαι σε αναμονή έκδοσης διαβατηρίου αλλά είδα οτι και η N26 κάνει ένα ξεκίνημα σε χρεώσεις γ αυτό και έθεσα το ερώτημα , μήπως υπάρχει κάποια άλλη τράπεζα , εκτός Γερμανίας , που να είναι τόσο εύκολο το άνοιγμα λογαριασμού και επιβεβαιωμένα χωρίς έξοδα . Όσο για το κόστος έκδοσης διαβατηρίου , νομίζω οτι είναι αμελητέο και εκτός αυτού καλό ειναι να υπάρχει στις μέρες μας διαβατήριο σε ισχύ , ποτέ δέν ξέρεις τι μας ξημερώνει !

Οι χρεώσεις που έχει αυτή τη στιγμή η N26 είναι σε εξειδικευμένες υπηρεσίες που νομίζω (δεν είμαι βέβαιος) δεν χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα. Αλλά σε κάθε περίπτωση να ξέρεις πως η N26 βγάζει κέρδος από το % που κρατάει σε κάθε συναλλαγή η τράπεζα από τον έμπορο και φυσικά από την χρήση χρημάτων που δεν πληρώνει επιτόκιο (αν και στις μέρες μας με αρνητικά επιτόκια στο ευρώ δεν το λες και κέρδος αυτό..). Επομένως αν κάποια στιγμή αυτό σταματήσει (ήδη υπάρχουν πιέσεις διεθνώς προς αυτή την κατεύθυνση), αναγκαστικά θα ξεκινήσουν οι χρεώσεις στους κατόχους καρτών/λογαριασμών...αφού καμιά επιχείρηση και ειδικά τράπεζα δεν λειτουργεί χωρίς κέρδος.

ΥΓ: Για μένα το πιο αρνητικό της N26 είναι η μη υποστήριξη πληρωμών από/προς νομίσματα/χώρες εκτός SEPA, τουλάχιστον χωρίς την ανάγκη ενδιάμεσου (που αυξάνει το κόστος).

Update: Βλέπω πως η μοναδική χρέωση που έχει η N26 για ελληνικές υπηρεσίες είναι η σχετική με Debit transfer recalls, 15 euro. Όχι κάτι που το χρειάζεσαι συχνά (προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ) και άλλες τράπεζες νομίζω χρεώνουν αρκετά περισσότερα από 15 ευρώ.
Last Edit: 27 Mar 2016 18:06 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 27 Mar 2016 18:16 #60

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Τους ρώτησα αν μπορεί κανεις να ακυρώσει ενα έμβασμα που μόλις έστειλε κάπου, και στη N26 μου απάντησαν όχι.
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 27 Mar 2016 19:38 #61

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
ermakos wrote:
Τους ρώτησα αν μπορεί κανεις να ακυρώσει ενα έμβασμα που μόλις έστειλε κάπου, και στη N26 μου απάντησαν όχι.

Φαντάζομαι δεν κατάλαβαν την ερώτηση καθώς μου φαίνεται αδιανόητο να μην υπάρχει recall process.

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που ακολουθείται και ρυθμίζεται από το κανονιστικό πλαίσιο που διέπει τη SEPA.
The administrator has disabled public write access.

Re:Online τράπεζες 28 Mar 2016 04:44 #62

  • kouponi
  • kouponi's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 12
  • Karma: 0
Εκανα την διαδικασια και ανοιξα λογαριασμο στην advanzia. Δεν εχω βρει ομως το ebanking. Εχει κάνεις εκει λογαριασμο να με βοηθησει τι κανω λαθος; ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Online τράπεζες 28 Mar 2016 16:13 #63

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
questioner wrote:
Θα ήταν ενδιαφέρον να υπάρχουν συγκεντρωμένες οι online τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμό εξ' αποστάσεως και αν κάποιος μπορεί να δώσεις ορισμένες πληροφορίες γι' αυτές (π.χ. αν δίνουν και τι επιτόκια, αν εκδίδουν κάρτες, τι είδους λογαριασμούς υποστηρίζουν, αν παρέχουν εγγύσηση καταθέσεων, τι χρεώσεις έχουν, πόσο αξιόπιστες θεωρούνται / τι μερίδιο της αγοράς μοιράζονται κλπ.).

Αυτές που έχω εντοπίσει μέχρι τώρα είναι:
  1. Keytrade Bank (https://www.keytradebank.be, https://www.keytradebank.lu/, https://www.strateo.ch/)
  2. Advanzia Bank (https://www.advanzia.com)
  3. Banque Internationale à Luxembourg (https://www.bil.com/en/)
  4. NUMBER26 (https://number26.eu/gr/)
  5. Nemea Bank (https://www.nemeabank.com/)
  6. CIM banque (https://www.cimbanque.com/)

Όποιος μπορεί ας προσθέσει κι άλλες στη λίστα κι ας δώσει περισσότερες πληροφορίες!

Για να κάνουμε και μια σύνοψη τελικά:
Η Keytrade δεν φαίνεται να ανοίγει σε Έλληνες (τουλάχιστον δεν άνοιγε μέχρι πριν 2-3 μήνες).
Η Advanzia είναι μονο για εμβάσματα από/προς λογαριασμό στο ιδιο όνομα δικαιούχου - αρα όχι κατάλληλη για συναλλαγές με 3ους.
Η BIL δεν ανοίγει σε Έλληνες. Εκτός ίσως αν μιλάμε για πολύ υψηλά ποσά και επενδυτικά κεφάλαια.
Η Ν26 μια χαρά αλλά είναι μόνο για συναλλαγές εντός SEPA.
H Nemea δεν ανοίγει νέους λογαριασμούς εδώ και κανα 6μηνο...
Η CIM είναι πανάκριβη...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.075 seconds