Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Krugerrands

Απ: Krugerrands 02 Apr 2012 00:33 #10

  • Κάλχας
  • Κάλχας's Avatar
Εγώ το έχω ψάξει αρκετά το θέμα.
Ρώτα συγκεκριμένα πράματα.

Φίλε Soto51

Όντως φαίνεται ότι το έχεις ψάξει καλά το πράγμα και είσαι κατατοπιστικότατος στην ανάλυσή σου.
Έχω κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις για περαιτέρω συζήτηση:

1. Έχεις να προτείνεις κάποιο site για αγορά (που να έχει και λίρες Αγγλίας)?
2. Τι πρέπει να προσέχουμε?
3. Τι ισχύει με το τελωνείο?
4. Πώς τα πουλάμε όταν έρθει η ώρα?
5. Κάποια καλή επιλογή για φύλαξη?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Krugerrands 07 Apr 2012 05:24 #11

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Παιδιά, συγγνώμη, δεν είδα τα ποστ σας 5 μέρες τώρα, και σ’ αυτό οφείλεται το ότι δεν απάντησα.
Θα το κάνω τώρα, συνοπτικά, αλλά θα σας πω ό,τι ξέρω:
Renato wrote:
@ soto 51
Ψάχνω 1-2 αξιόπιστα sites για να πάρω μερικές λίρες (γύρω στις 50). Δεν προτίθεμαι να πληρώσω το υπέρογκο καπέλο της ΤτΕ σε καμμία περίπτωση!!!
Εκτός από το αναφερθέν coininvestdirect, έχω βρει και τα παρακάτω:
suissegold.ch/home.php
www.guernseymint.com/
Επειδή φαίνεται ότι το έχεις ψάξει αρκετά, θα εκτιμούσα αν πρότεινες μερικά, κατά προτίμηση

Αυτός ο swissegold π.χ. είναι ανύπαρκτος. Έχω πάει (στη Λουκέρνη) να βρω τα γραφεία του, και δεν υπάρχουν. Η διεύθυνση που δίνει είναι ένα μεγάλο ξενοδοχείο (πήγα) όπου έχει κλεισμένα κάποια δωμάτια και τα χρησιμοποιεί ως γραφεία. Αέρας.
Εγώ παράγγειλα από τον δεύτερο.
Shipping με registered mail (σου δίνει tracking number) και στο φέρνει ο ταχυδρόμος στο σπίτι. Εμένα με παίδεψε λίγο το ταχυδρομείο, αλλά μάλλον έφταιγε το Κέντρο Διαλογής Αθηνών (είναι στο Καπανδρίτι) που έκανε λάθος, το έστειλε σε άλλο ταχυδρομείο (όχι της περιοχής μου), πήγαν να το στείλουν πίσω, τέλος πάντων δεν έχουν σημασία αυτά, τελικά ήρθε.
Πρόσεξε τώρα: ΔΕΝ θα πάρεις μεγάλη ποσότητα με μιας. Από κανέναν. Αυτός ο Guernsey έχει όριο (για πληρωμή με πιστωτική κάρτα) 4.000, καλό είναι η παραγγελία σου να μην είναι πολύ πάνω από τρία χιλιάρικα. Βλέπω π.χ. ότι σήμερα την έχει £ 267, δηλ. € 324, άρα παραγγέλνεις π.χ. 10 τεμάχια.
Θα περιμένεις να έρθουν, θα τις παραλάβεις, θα τις ελέγξεις, και μετά θα προχωρήσεις σε δεύτερη παραγγελία.
Δε χρειάζεται να έχεις αγωνία για 50 τεμάχια, έχε για 10 κάθε φορά.
Ανώνυμος wrote:
απο ebay στις δημοπρασιες ειδικα βρισκεις καλα κομματια.προσεχε μονο να ναι απο καλους πωλητες...

Όχι, διαφωνώ ριζικά. Το ebay ΔΕΝ είναι καλό μέρος για να αγοράζεις χρυσό. (Ούτε ρολόγια, επί τη ευκαιρία).
Κάλχας wrote:
Φίλε Soto51
Όντως φαίνεται ότι το έχεις ψάξει καλά το πράγμα και είσαι κατατοπιστικότατος στην ανάλυσή σου.
Έχω κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις για περαιτέρω συζήτηση:
1. Έχεις να προτείνεις κάποιο site για αγορά (που να έχει και λίρες Αγγλίας)?
2. Τι πρέπει να προσέχουμε?
3. Τι ισχύει με το τελωνείο?
4. Πώς τα πουλάμε όταν έρθει η ώρα?
5. Κάποια καλή επιλογή για φύλαξη?

1) Ήδη εδώ σε αυτό το νήμα θα βρεις 4-5 sites που κάνουν αυτή τη δουλειά. Εγώ είπα από ποιόν έχω αγοράσει. Επίσης έχω αγοράσει σε ταξίδια μου έξω, με μετρητά επί τόπου. Το προσόν της δεύτερης μεθόδου είναι ότι πληρώνεις, και παίρνεις το πράμα στα χέρια σου εκείνη τη στιγμή. Και στην Ελβετία θα βρεις, και στην Αγγλία.

2) Τα πάντα. Τι ερώτηση είναι αυτή? Θα διαβάσεις ΟΛΟΥΣ τους όρους που παραθέτει ο πωλητής στο site του, κι αν κάποιον δεν τον καταλαβαίνεις, δε θα προχωρήσεις μέχρι να τον καταλάβεις. Γενικώς, πρέπει να ξέρεις τι γίνεται και τι πας να κάνεις.

3) Από χώρες ΕΕ δεν υπάρχει τελωνείο. Νομίζω ότι και η Ελβετία δεν έχει τελωνείο (είναι «χώρα προτίμησης» για την ΕΕ και έχει υπογράψει συνθήκες ώστε τα εμπορεύματα να τυχαίνουν ίδιας διαχείρισης με τα κοινοτικά) αλλά καλύτερα να μη μπλέξεις με Swiss origin μικρόδεμα, γιατί είναι «σκανδαλώδης» χώρα και μπορεί κανένας περίεργος ταχυδρομικός να στο κρατήσει στην άκρη για να δει το απόγευμα τι μπορεί να έχει μέσα. Από Αγγλία και Γερμανία δεν υπάρχουν τέτοια θέματα.

4) Χμμμ... Αυτό είναι μια ερώτηση. Εγώ έκανα μια έρευνα (έτσι για να μάθω τι γίνεται) στους διάφορους που «αγοράζω χρυσό» και που έχει γεμίσει ο τόπος τελευταία. Οι περισσότεροι είναι απατεώνες: Πήρα τηλέφωνο: «Παρακαλώ πόσο αγοράζετε μια χρυσή λίρα?»
«Φέρτε τη να τη δούμε».
«Τι να δείτε κυρία μου? Σας λέω, μια χρυσή λίρα! Δε τις ξέρετε τις λίρες?»
«Ναι, να δούμε αν είναι γνήσια».
«Ναι, θα το δείτε αυτό όταν σας την φέρω. Μιλάμε για το πόσο αγοράζετε μια γνήσια λίρα. Αν δεν είναι γνήσια, δεν θα έχω την απαίτηση να την αγοράσετε».
Με το ζόρι, μου είπαν μια τιμή: ΕΙΚΟΣΙ ΕΥΡΩ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΑΓΟΡΑΣ ΤΗΣ ΤτΕ!!!
«Μα, η τιμή που μου λέτε είναι πιο κάτω από την Τράπεζα Ελλάδος! Γιατί να τη φέρω σε σας?»
«Τι να σας πω κύριε, εμείς τόσο την αγοράζουμε».
Βρήκα ΕΝΑΝ που μου έδωσε τιμή 3 ευρώ πάνω από την τιμή αγοράς της ΤτΕ.
Γενικώς, όταν έρθει η ώρα να πουλήσεις (όπως το λες), θα το ψάξεις το θέμα. Θα βάλεις αγγελίες, θα το πεις εδώ, θα πας σε κανένα γνωστό σου κοσμηματοπώλη αν έχεις, θα το πεις σε φίλους και γνωστούς, τέτοια.
Η γνώμη μου είναι ότι μια fair τιμή για deal με γνωστό είναι η ΜΕΣΗ τιμή από την τιμή που δίνει η ΤτΕ. Αθροίζεις τιμή αγοράς και τιμή πώλησης και διαιρείς δια δύο. Κάθε μέρα βγαίνει άλλη τιμή. Φαντάζομαι ξέρεις το website της ΤτΕ.

5) Φύλαξη: Εγώ θα σου πω? Καθ’ ένας διαλέγει το σημείο που θεωρεί ασφαλές, έξυπνο, και που θα το θυμάται εύκολα (αν είναι μακριά απ’ το σπίτι του).
Συρτάρια, μαξιλάρια, καταψύξεις, και άλλα τέτοια μέρη που τα έχουν πια μάθει οι μπουκαδόροι δεν συνιστώνται. Σκέψου κάτι έξυπνο. Στην ανάγκη, νοίκιασε μια θυρίδα σε τράπεζα (αλλά έχει κόστος).

Αυτά, και ελπίζω φάνηκα χρήσιμος.

Σας βάζω εδώ και 5 φωτογραφίες (πρώτη φορά θα ανεβάσω, ελπίζω να πετύχει).

Υπόσχομαι ότι επόμενα ποστ θα τα δω σε λιγότερο από 5 μέρες (!)


Parcel1.JPG


Parcel2.JPG


Parcel3.JPG


Parcel4.JPG


Parcel5.JPG
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Krugerrands 07 Apr 2012 23:17 #12

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Πείτε μου παρακαλώ κάποια διεύθυνση στο Λονδίνο που μπορώ να αγοράσω λιρες.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Krugerrands 08 Apr 2012 00:22 #13

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ανώνυμος wrote:
Πείτε μου παρακαλώ κάποια διεύθυνση στο Λονδίνο που μπορώ να αγοράσω λιρες.

Ψάξε στο internet "sovereign" "gold" "UK", "bullion coins".
Βρες μαγαζια που δίνουν διεύθυνση που θα σε βολεύει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.094 seconds