Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 19 Jun 2023 16:20 #424

  • Nik (Nikolaosf)
  • Nik (Nikolaosf)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 23
  • Thank you received: 8
  • Karma: 0
Δεν πήγε το μυαλό μου στο μείον.... Έβλεπα παύλα...με την έννοια του έως...και λέω τι γίνεται...

Ίσως προσπαθήσω να πιεσω στην προθεσμιακη για μεγαλύτερο επιτόκιο λέγοντας ότι θα τα βάλω σε έντοκα.
Ο,τι ανέβηκε ακομα το χρέος παραπάνω και όλο διαβάζουμε για κραχ γενικά στις οικονομίες διεθνος με φρεναρει λίγο
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 22 Jun 2023 23:34 #425

  • tsouk
  • tsouk's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 43
  • Thank you received: 26
  • Karma: -1
HSBC
2,31% - 2,33% για 1 μήνα
2,4% - 2,42% για 2 μήνες
2,50% - 2,52% για 3 μήνες
2,8% - 2,82% για 6 μήνες
3,01% - 3,03% για 12 μήνες
www.moneyonline.gr/news/espasan-to-fragm...katathesis-tis-hsbc/
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 23 Jun 2023 01:43 #426

Καλησπέρα παιδιά. Καθότι νέος σε αυτή την τόσο χρήσιμη ομάδα, θέλω να ρωτήσω τα εξής:
1. Έχει ανοίξει κάποιος πρόσφατα λογαριασμό ως νέος πελάτης στην hsbc; Αν ναι, είχε αρκετή γραφειοκρατία διά ζώσης ή υπάρχει η δυνατότητα και ηλεκτρονικά να ανοίξουμε λογαριασμό;
2. Έχω διάσπαρτα κάποια λίγα χρήματα σε διάφορα τραπεζικά ιδρύματα. Πώς μπορώ να τα συγκεντρώσω ώστε πχ να τα κλείσω σε μία προθεσμιακή της πχ. hsbc; Υπάρχει κάποιος τρόπος ηλεκτρονικά ή κάπως αλλιώς (επιταγή για παράδειγμα) για να μην κυκλοφορώ με μετρητά γύρω-γύρω;
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 23 Jun 2023 09:07 #427

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Εξάγγελος (Exagelos) wrote:
Καλησπέρα παιδιά. Καθότι νέος σε αυτή την τόσο χρήσιμη ομάδα, θέλω να ρωτήσω τα εξής:
1. Έχει ανοίξει κάποιος πρόσφατα λογαριασμό ως νέος πελάτης στην hsbc; Αν ναι, είχε αρκετή γραφειοκρατία διά ζώσης ή υπάρχει η δυνατότητα και ηλεκτρονικά να ανοίξουμε λογαριασμό;
2. Έχω διάσπαρτα κάποια λίγα χρήματα σε διάφορα τραπεζικά ιδρύματα. Πώς μπορώ να τα συγκεντρώσω ώστε πχ να τα κλείσω σε μία προθεσμιακή της πχ. hsbc; Υπάρχει κάποιος τρόπος ηλεκτρονικά ή κάπως αλλιώς (επιταγή για παράδειγμα) για να μην κυκλοφορώ με μετρητά γύρω-γύρω;

Δεν ειναι και οι πιο ευκινητοι, αλλά τα γνωστά δικαιολογητικά από την ΤτΕ. Ηλεκτρονικά με τίποτε μονο δια ζώσης. Οταν ανοίξεις στείλτα με εμβασμα δε νομιζω να σε συμφέρει με επιταγή. Στα site της κάθε τράπεζας θα δεις τα κοστη για εμβασμα και επιταγή. Οτι κάνεις μέχρι 15/7 γιατί 28/7 γινεται Πανκρήτια και τέρμα τα πιο πανω επιτόκια. Πάντως ολες οι υπόλοιπες τράπεζες εχουν επιτόκια γελοία.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 23 Jun 2023 11:36 #428

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Γιατί άραγε δίνουν τέτοια επιτόκια αφού σε λιγο κλείνουν,κερδίζουν κατι? Απο περιέργεια αν ξέρει κανείς.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 02 Jul 2023 00:32 #429

Πήγα σε κατάστημα της Hsbc για πληροφορίες. Αρχικά ο υπάλληλος μου είπε ότι τα δικαιολογητικά ανοίγματος λογαριασμού, είναι τα κλασικά που ορίζουν οι τράπεζες. Έπειτα μου ανέφερε ότι οι προθεσμιακές ξεκινάνε από 10000 ευρώ. Του αντέτεινα ότι στο site της τράπεζας αναγράφει ότι δεν ορίζονται οι 10000 ως κατώτερο ποσό. Συμφώνησε (!) μαζί μου και μου ανέφερε χαμηλότερα τα επιτόκια σε σχέση με αυτά που εμφανίζονται στις σχετικές εφαρμογές. Περίπου 0,2 % κάτω. Δεν προχώρησα σε κάποια κίνηση γιατί ίσως υπερβάλω αλλά ακόμα είμαι διστακτικός να προβώ στην κίνηση αυτή. Επίσης μου ανέφερε ότι στο τέλος Ιουλίου θα συγχωνευτούν με την Παγκρήτια.
Last Edit: 02 Jul 2023 00:35 by Εξάγγελος (Exagelos).
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 02 Jul 2023 06:28 #430

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Εξάγγελος (Exagelos) wrote:
Πήγα σε κατάστημα της Hsbc για πληροφορίες. Αρχικά ο υπάλληλος μου είπε ότι τα δικαιολογητικά ανοίγματος λογαριασμού, είναι τα κλασικά που ορίζουν οι τράπεζες. Έπειτα μου ανέφερε ότι οι προθεσμιακές ξεκινάνε από 10000 ευρώ. Του αντέτεινα ότι στο site της τράπεζας αναγράφει ότι δεν ορίζονται οι 10000 ως κατώτερο ποσό. Συμφώνησε (!) μαζί μου και μου ανέφερε χαμηλότερα τα επιτόκια σε σχέση με αυτά που εμφανίζονται στις σχετικές εφαρμογές. Περίπου 0,2 % κάτω. Δεν προχώρησα σε κάποια κίνηση γιατί ίσως υπερβάλω αλλά ακόμα είμαι διστακτικός να προβώ στην κίνηση αυτή. Επίσης μου ανέφερε ότι στο τέλος Ιουλίου θα συγχωνευτούν με την Παγκρήτια.
Όσες φορές έκλεισα από web ήταν ακριβώς οσο εμφάνιζαν στο site. Ισχύει γιαυτο ότι προλάβεις μέχρι 28/7. Η διαφορά με την επόμενη Αττικης είναι σχεδόν 0,65%.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 06 Jul 2023 03:43 #431

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Η DB δείχνει 3% για έτος από 25Κ μέχρι 100Κ. Αύριο θα μαθω για τα επιτόκια 2-8 ετών.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 06 Jul 2023 15:16 #432

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
gus (gus326) wrote:
Η DB δείχνει 3% για έτος από 25Κ μέχρι 100Κ. Αύριο θα μαθω για τα επιτόκια 2-8 ετών.

Το περίεργο με την DB είναι ότι έχει κατακλίσει με υποκαταστήματα όλη την Ιταλία και Ισπανία και χτύπησε εκεί όλες τις τράπεζες και στην Ελλάδα δεν έκανε το ίδιο.

Αλλά αυτά τα επιτόκια θα είναι το πολύ άντε για 4-5 μήνες το πολύ παντού μετά θα πέσει πτώση πάλι. Οπότε κάντε ένα ετήσιο τώρα καλύτερα κάπου.

Εγώ απορώ που μερικοί γράφουν εδώ μέσα όλη την ώρα ότι ανέβηκε κάθε τόσο και λιγάκι το ετήσιο επιτόκιο της HSBC , δηλαδή τι κάνουν σπάνε όλη την ώρα την κατάθεση τους και κάνουν νέα και χάνουν τόκους ή περιμένουν χωρίς τόκους να πιάσει ταβάνι ? Επίσης γραπτή εγγύηση έχουν πάρει από την HSBC ότι θα κρατήσει αυτούς τους online τους τόκους όλο το χρόνο και θα τους αποπληρώσει πλήρως όταν μετά από ένα χρόνο θα έχει δημιουργηθεί άλλη νέα τράπεζα μαζί με άλλες δύο τράπεζες?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.124 seconds