Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ στην CITIBANK

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ στην CITIBANK 29 Aug 2013 14:42 #1

ξανα ανεβάζω 1 ποστ που εκανα, σχετικα με την citibank

Η citibank δινει 2.50% για ποσα >50κ

Εχει εγγυηση καταθεσεων=85K λίρες, αρα και να χρεωκοπήσουν ολες οι τραπεζες στην ελλάδα (και μαζι και η citibank), αυτη δίνει αποζημίωση...με βάση τους αγγλικούς κανονισμούς εγγυησης κεφαλαίων....Το ΤΕΚΕ, είναι άδειο, αρα οι υπολοιποι καταθέτες χανουν τα λεφτά τους

Επίσης με την κάρτα ΑΤΜ που σου δίνουν , μπορεις να κανεις αναλήψεις από τα υποκααστηματα της, απο όλο τον κόσμο
χωρίς καμία επιβάρυνση..μεχρι και στην σινκαπουρη να πας, θα βρεις citibank

Ποια ειναι η αποψή σας? εαν π.χ χρεοκοπήσουμε ως χωρα, ή εαν χρεωκοπήσουν οι ελληνικές τράπεζες, και εχουμε τα λεφτα στην citibank, την γλιτώσαμε?
The administrator has disabled public write access.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ στην CITIBANK 29 Aug 2013 16:40 #2

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Όποιος σου πει ότι έχει την απάντηση στην ερώτησή σου απλά σε δουλεύει!
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ στην CITIBANK 29 Aug 2013 18:06 #3

  • takis600
  • takis600's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 321
  • Thank you received: 49
  • Karma: 3
Δεν υπάρχει ρευστό στην αγορά ούτε για δείγμα και όπως καταλαβαίνεις τα τραπεζόσκυλα σκαρφίζονται κάθε είδους παραμύθια για να προσελκύσουν ανυποψίαστους καταθέτες.
Σε περίπτωση χρεωκοπίας θα ισχύσει ΚΑΙ στη citibank ότι θα ισχύσει για όλες τις τράπεζες της ελληνικής επικράτειας.
The administrator has disabled public write access.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ στην CITIBANK 01 Sep 2013 02:51 #4

  • Alexkk
  • Alexkk's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 59
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (-1)
takis600 wrote:
Δεν υπάρχει ρευστό στην αγορά ούτε για δείγμα και όπως καταλαβαίνεις τα τραπεζόσκυλα σκαρφίζονται κάθε είδους παραμύθια για να προσελκύσουν ανυποψίαστους καταθέτες.
Σε περίπτωση χρεωκοπίας θα ισχύσει ΚΑΙ στη citibank ότι θα ισχύσει για όλες τις τράπεζες της ελληνικής επικράτειας.

Δεν είναι το ίδιο..

Οι ξέρες τράπεζες με υποκατάστημα στην Ελλάδα δεν έχουν εγγύηση του ΤΕΚΕ.. όπως οι κυπριακές τράπεζες εδώ στην Ελλάδα.. όταν έγινε αυτό με την Κύπρο... αν δεν τις είχε εξαγοράσει η Πειραιώς.. η πελάτες δεν θα αποζημιώνονταν από το ΤΕΚΕ. θα έπρεπε να βγάλουν άκρη με την Κύπρο..

Το ίδιο ισχύει και με τη Citibank εδώ στην Ελλάδα αλλά και με την HSBC οπου καλύπτονται από το αντίστοιχο βρετανικό.

Βέβαια δημιουργείται πρόβλημα γι αυτους που ανήκουν στο φορολογικο συστημα των ΗΠΑ. Υπάρχει ενδεχόμενο ακόμα και κλείσιμο των λογαριασμών στην Citibank Ελλάδας.
The administrator has disabled public write access.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ στην CITIBANK 02 Sep 2013 23:38 #5

Αποζημιωνεσαι απο το αγγλικο τεκε , μεχρι ποσου 85κ λιρες... τι δεν καταλαβαινεις ? Αν ανοιξεις λογαριασμο το γραφουν στα statements
Aν τα εχεις citi , BNP paribas και hsbc στην ελλαδα , εισαι οκευ οτι κ να γινει
Το τεκε δεν εχει φραγκο..ειναι αδειο..μην παραμυθιαζεσαι με το τεκε

Εχω γνωστους, που ειναι εκατομυριουχοι κ εχουν εκει τα λεφτα και στο εξωτερικο επισης στις ιδιες τραπεζες που σου ανεφερα

Citibank . Paribas . Hsbc

Στην ελλαδα εχουν ψιχουλα..
Last Edit: 02 Sep 2013 23:41 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ στην CITIBANK 03 Sep 2013 00:01 #6

  • apom
  • apom's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
waverunner wrote:
ξανα ανεβάζω 1 ποστ που εκανα, σχετικα με την citibank

Η citibank δινει 2.50% για ποσα >50κ

Εχει εγγυηση καταθεσεων=85K λίρες, αρα και να χρεωκοπήσουν ολες οι τραπεζες στην ελλάδα (και μαζι και η citibank), αυτη δίνει αποζημίωση...με βάση τους αγγλικούς κανονισμούς εγγυησης κεφαλαίων....Το ΤΕΚΕ, είναι άδειο, αρα οι υπολοιποι καταθέτες χανουν τα λεφτά τους

Επίσης με την κάρτα ΑΤΜ που σου δίνουν , μπορεις να κανεις αναλήψεις από τα υποκααστηματα της, απο όλο τον κόσμο
χωρίς καμία επιβάρυνση..μεχρι και στην σινκαπουρη να πας, θα βρεις citibank

Ποια ειναι η αποψή σας? εαν π.χ χρεοκοπήσουμε ως χωρα, ή εαν χρεωκοπήσουν οι ελληνικές τράπεζες, και εχουμε τα λεφτα στην citibank, την γλιτώσαμε?

τελικά ρε παιδιά εάν αποφασιστεί κούρεμα θα γίνει σε όλες τις τράπεζες; στην Κύπρο έγινε μόνο σε 2 αν δεν κάνω λάθος...
The administrator has disabled public write access.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ στην CITIBANK 03 Sep 2013 00:46 #7

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
Όλες οι καταθέσεις που δημιουργήθηκαν στα υποκαταστήματα HSBC, BNP, κλπ που είναι στην ελληνική επικράτεια, θα κουρευτούν κανονικά.
Η λύση είναι να ανοίξει κάποιος λογαριασμό/κατάθεση σε αυτές, αλλά στην έδρα τους όχι στο ελλαδικό υποκατάστημα τους.
The administrator has disabled public write access.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ στην CITIBANK 03 Sep 2013 01:13 #8

Voukes wrote:
Όλες οι καταθέσεις που δημιουργήθηκαν στα υποκαταστήματα HSBC, BNP, κλπ που είναι στην ελληνική επικράτεια, θα κουρευτούν κανονικά.
Η λύση είναι να ανοίξει κάποιος λογαριασμό/κατάθεση σε αυτές, αλλά στην έδρα τους όχι στο ελλαδικό υποκατάστημα τους.
Μαλλον εσυ χρειαζεσαι κουρεμα....ασε την παραπληροφοηση , παπαγαλακι
The administrator has disabled public write access.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ στην CITIBANK 03 Sep 2013 01:22 #9

  • Alexkk
  • Alexkk's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 59
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (-1)
waverunner wrote:
Αποζημιωνεσαι απο το αγγλικο τεκε , μεχρι ποσου 85κ λιρες... τι δεν καταλαβαινεις ? Αν ανοιξεις λογαριασμο το γραφουν στα statements
Aν τα εχεις citi , BNP paribas και hsbc στην ελλαδα , εισαι οκευ οτι κ να γινει
Το τεκε δεν εχει φραγκο..ειναι αδειο..μην παραμυθιαζεσαι με το τεκε

Εχω γνωστους, που ειναι εκατομυριουχοι κ εχουν εκει τα λεφτα και στο εξωτερικο επισης στις ιδιες τραπεζες που σου ανεφερα

Citibank . Paribas . Hsbc

Στην ελλαδα εχουν ψιχουλα..

Συμφωνώ μαζί σου.. Και επειδή έχω ένα απλό ταμιευτήριο στη Citibank το έχω δει το συγκεκριμένο που λες που μου έρχεται στα statements.

Απλά χωρίς να το έχω ψάξει μόνος μου πολύ είχα διαβάσει και ένα ποστ παλιότερα που έλεγε
Ανώνυμος wrote:
nai wrote:
Απο ο,τι βλεπω ουτε η HSBC,ουτε η CITIBANK καλυπτονται απο το ΤΕΚΕ.Τωρα βλεπω στο site του ΤΕΚΕ μια αναφορα που λεει πως τραπεζες που ανηκουν στην Ευρωπαικη Ενωση,καλυπτονται απο τις χωρες που ανηκουν.Αν το πλαφον ειναι 50000 για τις χωρες αυτες,αυτο ειναι ενδεχομενη παγιδα.πχ. η CITIBANK στην Αμερικη παραλιγο να καταρρευσει απο τα τοξικα ομολογα.Εγω παντως δεν μπορω να εμπιστευτω τραπεζα που δεν ανηκει στο ΤΕΚΕ και καλυπτεται απο το δικαιο μιας ξενης χωρας.

Αυτο που λες ειναι απολυτως σωστο.

ΟΣΟ Αφορα ιδιαιτερως την HSBC εχω να πω τα ακολουθα για οσους εχουν λογαριασμο με αυτη την τραπεζα (απο προσωπικη εμπειρια).

Ειμαι κατοικος εξωτερικου και εχω δυο λογαριασμούς με την τραπεζα (εναν εντος Ελλαδος και εναν εκτος)
Τους ζητησα (και απο τους δυο) να με διαβεβαιωσουν για τυχον καταρευση της HSBC.GR τι γινεται (ουδεμια απαντηση). Στο terms and conditions για την HSBC.GR λεει οτι ο λογαριασμος καλυπτεται απο FSCS (Financial Service Compensation Scheme). Οταν μιλησα με το FSCS μου απαντησαν επισημως οτι καλυπτουν μεν οτι resident/nationality customer εχει UK based account αλλα ότι ειναι εκτος UK δεν το καλυπτουν!!! Ακομη και για την HSBC.GR που ειναι registered με το FSA (Financial Service Authorities) δεν υπαρχει περιπτωση να εχει καποιος compensation αν δεν ειναι UK based ο λογαριασμος. Εδω κατεβαστε το επισημο terms and conditions (www.hsbc.gr/1/2/en/personal/useful-information/terms-conditions) και παρτε τηλεφωνο το FSCS (google it). To FSCS παντως δεν πιστευε στα αυτια του οταν του δηλωσα οτι αυτοι ειναι οι οροι και μου ειπε οτι θα το λαβουν σοβαρα υποψη τους για να μην εχουν κυμα αποζημειωσεων απο Ελλαδα αν γινει κατι. Εντελλει εχοντας λογαριασμο στη HSBC.GR δεν εισαι καλλυμενος ουτε απο FSCS ουτε απο ΤΕΚΕ!!!! (δηλαδη κανενας δεν σε καλυπτει!!!!!!!!!!!)
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.065 seconds