Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ

ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 18 May 2011 11:31 #1

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ.....
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΤΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ Ή ΜΕΡΟΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΑΝ ΧΡΩΣΤΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ? ΔΗΛΑΔΗ, Π.Χ. ΕΧΩ ΔΑΝΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΙΝΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΩΣ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ (ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ), ΘΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 18 May 2011 11:46 #2

Μαρία, πήγαινε κάνε έναν διακανονισμό. Καλύτερα θα είναι για το δάνειό σου.
Πάντως το πιο εύκολο είναι να πάει το άλλο άτομο να ανοίξει δικό του λογαριασμό και να μεταφέρει μέρος των χρημάτων εκεί.
Μονομερής δέσμευση είναι δύσκολο να υπάρξει πάντως χωρίς δικαστική απόφαση, εκτός κι αν τα μετρητά του λογαριασμού ήταν μέρος εγγύησης του δανείου.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 18 May 2011 14:47 #3

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Εγώ θα έλεγα το άλλο πρόσωπο-συνδικαιούχος να κάνει το συντομότερο δυνατόν ανάληψη ολόκληρου του ποσού ή για να μην κινήσει καμιά υποψία ας αφήσει στον λογαριασμό ένα πάρα πολύ μικρό ποσό.

Εχω την εντύπωση (τουλάχιστον για τις πιστωτικές κάρτες) ότι αν πάψει να εξυπηρετείται ο λογαριασμός του δανείου και υπάρχει στην τράπεζα καταθετικός λογαριασμός του ίδιου δικαιούχου, η τράπεζα έχει το δικαίωμα μονομερώς να κάνει ανάληψη από αυτόν μέχρι του ποσού εξυπηρέτησης του δανείου (είναι όρος της σύμβασης). Διάβασε προσεκτικά τους όρους της σύμβασης σου του δανείου μήπως αναφέρει κάτι αντίστοιχο.

Στην περίπτωσή σου με τον κοινό καταθετικό λογαριασμό και με άλλα δάνεια δεν γνωρίζω τι πρακτική ακολουθούν οι τράπεζες, αλλά δεν νομίζω να είναι διαφορετική.
Last Edit: 18 May 2011 14:48 by Κώστας1 (koter).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 18 May 2011 17:13 #4

  • tham
  • tham's Avatar
υπαρχει καποιος λογος που δεν θελεις να πληρωσεις το δανειο? γιατι αποτι καταλαβα τα λεφτα υπαρχουν απλως δεν θελεις να το πληρωσεις.
παντως αν βρεις λυση πες την και σε μενα να παω να παρω και εγω (θαλασσο)δανειο.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 19 May 2011 13:25 #5

  • maria1972
  • maria1972's Avatar
καλέ μου το δάνειο το πήρα για να βοηθήσω μια φίλη προ 6ετίας, για την ακρίβεια ως εγγυήτρια, έχασα ήδη ένα ακίνητό μου αλλά ακόμα φαίνεται ότι χρωστάω, και πρό 2ετίας παντρεύτηκα οπότε τα λεφτουδάκια είναι του συζύγου μου. Και μη φανταστείς πολλά, μισθοδοσία απλά και κάτι οικονομίες (καμμία σχέση με το δάνειο).
πάντως κάποιος φίλος μου είπε να φύγω εγώ από τον λογαριασμό αυτόν και να ανοίξω σε κάποια άλλη τράπεζα που δεν χρωστάω πχ citibank και για την εξυπηρέτησή μου, όταν θέλω μετρητά να σηκώσω από ΑΤΜ, ο σύζυγος να μου μεταφέρει το ποσό (e-banking) στην δική μου.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 22 May 2011 12:28 #6

  • makxax
  • makxax's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 61
  • Thank you received: 4
  • Karma: -1
Η λογική κίνηση Μαρία είναι αυτή που σου λένε. Μεταφέρονται τα χρήματα σε άλλο λογαριασμό με κάτοχο μόνο τον άντρα σου. Εσύ ανοίγεις άλλο λογαριασμό στην ίδια ή άλλη τράπεζα. Εφόσον ο άντρα σου έχει ξεχωριστό λογαριασμό απο εσένα και στην ίδια τράπεζα να είναι οι λογαριασμοί δεν επηρεάζονται σε περίπτωση "στραβής". Όσο για τον τρόπο που θα κινήσε εσύ πολύ σωστα σου είπανε. Όταν θα θες χρήματα θα σου κάνει μια μεταφορά με e-banking και θα τα βγάζεις με την κάρτα σου. Η ακόμη ακόμη για να μην χάνεις την προμήθεια με το e-banking(αν φυσικά έχεις δωρεάν μεταφορές στο e-banking ολα οκ) τα βγάζεις απευθείας απο την νέα κάρτα του άντρα σου απο τον νεο λογαριασμό του.
Last Edit: 22 May 2011 12:28 by makxax.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 22 May 2011 23:52 #7

  • MARIA1972
  • MARIA1972's Avatar
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!....
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 23 May 2011 10:59 #8

Maria kalhmera

kai egw (dystixws) exw pa8ei to idio.

Akou loipon ti na kaneis:
1. kleise olous sou tous logariasmous (h bges apo sindikaiouxos se osous eisai)
2. bale kapoion empisto (mana, patera, adelfo/adelfh) na sou anoiksoun ena logariasmo (se opoia trapeza 8es)
3. episis na kanoun aitish gia CASH CARD kai web access
....kai telos

etsi eisai 1000% sigourh oti de 8a mporei kaneis na sou parei ta xrhmata.

PROSOXH!
an ekkremei diatagh plirwmis se baros sou (logia 8a uparxei hdh) prepei na min exeis stin katoxh sou, kanena antikeimeno aksias (autokinito, spiti ktl) giati mporoun na sto katasxoun k auto

Telos simeiwse oti uparxei enas nomos pou APAGOREYEI na sou katasxoun xrimata apo logariasmo mis8odosias sou. Alla mia k eimaste stin ellada, min to diakindyneuseis... Akolou8ise ta 3 parapanw bhmata k 8a eisai usixh!

xrhstos
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.058 seconds