Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 08 Jan 2019 15:37 #64

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
gus (gus326) wrote:
Εγώ σκέφτομαι να πω ότι τα έφαγα στα citytours. Αυτό πιάνει;

Εξαρτάται.
Citytour από citytour έχει διαφορά.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 08 Jan 2019 17:36 #65

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
sonik wrote:

δεν προκειται να στα κουρεψουν δεν τους συμφερει να γινει μακελειο.θα στα φορολογησουν και θα υποστεις κουρεμα εμμεσα.το ιδιο πραγμα ειναι και δεν ανοιγει μυτη.
.
Συμφωνώ, λέγοντας κούρεμα, αυτό εννούσα.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 08 Jan 2019 17:42 #66

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
batista wrote:
Αν πεις ότι τα έδωσες μαύρα στον γιατρό, την έκατσες την βάρκα.
Επίσης, από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι σε λίγο θα αγοράζεις τα περισσότερα με κάρτα (υποχρεωτικά);;;; Δεν υπάρχει αυτό, ούτε φαίνεται ότι θα υπάρξει, όσο και αν κατεβάσουν το θεωρητικό (άρα άχρηστο) πλαφόν για τις αγορές με μετρητά.
Τρόπος του λέγειν, για το πολυ χαμηλό των καρτών, αλλά και πάλι ήδη είναι αρκετά χαμηλό το πλαφόν για αγορά με μετρητά.
Η όλη μας κουβέντα άλλωστε γίνεται όχι για δεκάρικα ή κατοστάρικα, αλλά χιλιάρικα ευρώ τις μελοντικές επιλογές χρήσης των οποίων θέλουμε να διασφαλίσουμε.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 08 Jan 2019 18:46 #67

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Voukes wrote:
Τρόπος του λέγειν, για το πολυ χαμηλό των καρτών, αλλά και πάλι ήδη είναι αρκετά χαμηλό το πλαφόν για αγορά με μετρητά.
Η όλη μας κουβέντα άλλωστε γίνεται όχι για δεκάρικα ή κατοστάρικα, αλλά χιλιάρικα ευρώ τις μελοντικές επιλογές χρήσης των οποίων θέλουμε να διασφαλίσουμε.

Σου διαφεύγει νομίζω το ότι η παραοικονομία ανθίζει στις μικρές αξίες (τα δεκάρικα και τα κατοστάρικα) και όχι (τόσο) στις μεσαίες ή (πολύ περισσότερο) τις μεγαλύτερες.
Μπερδεύτηκα όμως λίγο. Ποιο είναι αυτό ακριβώς, την εξασφάλιση του οποίου (σε σχέση με το περιουσιολόγιο), συζητάμε;
Άσπρο εισόδημα;
Μαύρο εισόδημα;
Και για τα δύο νομίζω ότι τα είπαμε και μάλλον συμφωνήσαμε.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 08 Jan 2019 21:17 #68

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Πρόσφατα γύρισα από ταξίδι Πολωνία. Εκει δεν υπήρχε πλαφον στα μετρητά. Το δοκίμασα μια φορά για να ξεφορτωθώ οτι είχα σε τοπικό νόμισμα καθόσον έκανα όλες τις αγορές μου με Revolut. Mεγάλη ευκολία. Ουτε χρεώσεις για συνάλλαγμα ουτε προμήθειες τέλεια. Τη φορτίζω On the fly από τη χρεωστική της Alpha Cyprus και αυτό ηταν. Ασε που βάζεις στις κάρτες των υπολοίπων μελών της οικογένειας οτι χρειάζονται άμεσα και χωρίς χρεώσεις.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 08 Jan 2019 23:17 #69

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
batista wrote:
Σου διαφεύγει νομίζω το ότι η παραοικονομία ανθίζει στις μικρές αξίες (τα δεκάρικα και τα κατοστάρικα) και όχι (τόσο) στις μεσαίες ή (πολύ περισσότερο) τις μεγαλύτερες.
Μπερδεύτηκα όμως λίγο. Ποιο είναι αυτό ακριβώς, την εξασφάλιση του οποίου (σε σχέση με το περιουσιολόγιο), συζητάμε;
Άσπρο εισόδημα;
Μαύρο εισόδημα;
Και για τα δύο νομίζω ότι τα είπαμε και μάλλον συμφωνήσαμε.
Μιλούμε για το άσπρο, δικαιολογημένο και φορολογημένο χρήμα βασικά. Το μαύρο, ειδικά το αδικαιολόγητο δεν έχει πολλές επιλογές.

Πόσες δουλειές των κάποιων δεκάρικων ή κατοστάρικων θα κλείσουμε με χρήμα το οποίο υποτίθεται δε θα δηλώσουμε; Πέντε, δέκα, είκοσι; Τα υπόλοιπά πως θα τα διακινήςουμε ή χρηςιμοποιήσουμε;
Last Edit: 08 Jan 2019 23:32 by Voukes.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 09 Jan 2019 01:45 #70

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Voukes wrote:
Μιλούμε για το άσπρο, δικαιολογημένο και φορολογημένο χρήμα βασικά. Το μαύρο, ειδικά το αδικαιολόγητο δεν έχει πολλές επιλογές.

Πόσες δουλειές των κάποιων δεκάρικων ή κατοστάρικων θα κλείσουμε με χρήμα το οποίο υποτίθεται δε θα δηλώσουμε; Πέντε, δέκα, είκοσι; Τα υπόλοιπά πως θα τα διακινήςουμε ή χρηςιμοποιήσουμε;

Αφου δεν ειναι σε τραπεζα δεν ειναι φορολογημενο
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 09 Jan 2019 10:05 #71

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
tsarkalakos wrote:
Αφου δεν ειναι σε τραπεζα δεν ειναι φορολογημενο
Η τράπεζα φορολογεί (για την ώρα) τους τόκους μόνο.
Εφόσον είναι άσπρα και δηλωμένα από την εργασία ή το όποιο ειδόδημα, είναι και φορολογημένα από την αρχή.
The administrator has disabled public write access.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ 09 Jan 2019 12:27 #72

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Voukes wrote:
Μιλούμε για το άσπρο, δικαιολογημένο και φορολογημένο χρήμα βασικά. Το μαύρο, ειδικά το αδικαιολόγητο δεν έχει πολλές επιλογές.

Πόσες δουλειές των κάποιων δεκάρικων ή κατοστάρικων θα κλείσουμε με χρήμα το οποίο υποτίθεται δε θα δηλώσουμε; Πέντε, δέκα, είκοσι; Τα υπόλοιπά πως θα τα διακινήςουμε ή χρηςιμοποιήσουμε;

Εφόσον μιλάμε για "άσπρο, δικαιολογημένο και φορολογημένο χρήμα", κατά την άποψή μου (με την οποία νομίζω ότι συμφώνησες), δεν συζητάμε για ΜΗ δήλωσή του, δηλαδή ουσιαστικά ΜΑΥΡΙΣΜΑ του, άρα σταματάμε εκεί και αφήνουμε όποιον θέλει να κάνει αυτή την χαζομάρα να βρει πως θα την δικαιολογήσει.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.182 seconds