Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Mar 2015 04:11 #37

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
Αλλά τι φταίω εγώ που με "έπρηξες" τόσες μέρες για ένα άτιμο (και αισιόδοξο) 0,1% πιθανότητας;
Δεν είπα ότι εσύ φταις για κάτι.
Αλλά εσύ, ΓΙΑΤΙ ρίχνεις το "φταίξιμο" στο ποσοστό?
Χωρίς πλάκα τώρα, πραγματικά δεν νομίζω πως αυτοί που θα υποστηρίξουν αυτή την αλλαγή θα είναι μόνο 0,1% (ένας στους 1.000). Μπορεί να είναι 1/50, ή 1/20.
Ξέρεις τι σημαίνει 1/20%? 5%.

Πόσο % είχε ο συριζας όταν ξεκίνησε? 4% νομίζω.

Λοιπόν ποτέ μη λες ποτέ.

Αν φταίς για κάτι, φταίς για πράματα που κάνεις (ή έχεις κάνει) και βλάπτουν τον εαυτό σου· όχι καποιον άλλο. Επομένως, (και σύμφωνα με τη δικιά μου λογική) κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει για κάτι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Mar 2015 04:39 #38

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Σκέφτηκα κάτι άλλο.Ξερεις οδηγώ μηχανή κυρίως για τις καθημερινές μου μετακινήσεις κ αντίθετα με το αμάξι που πλακώνομαι στα τηλ(με bluetooth πάντα),εκεί αναγκάζομαι να παραμένω σιωπηλός κ να σκέφτομαι.Μέχρι να βάλω κ στο κράνος bluetooth..Σκέφτηκα λοιπόν πως δεν θα'πρεπε να ψηφίζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι,γιατι έτσι κ αλλιώς έχουν μονιμότητα,οπότε δεν κινδυνεύουν,δεν θα'πρεπε νσ ψηφίζουν οι συνταξιούχοι γιατί τη σύνταξή τους δεν τη χάνουν κ δεν θα'πρεπε ούτε οι μετανάστες,γιατί ούτε πολλούς φόρους πληρώνουν,τα περισσότερα λεφτά τα στέλνουν έξω δεν πάνε κ φαντάροι.Και όσοι πάνε δεν κρατάνε όπλο..
Κατ' αρχήν επειδή κι εγώ οδηγώ μηχανή, και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ (σίγουρα περισσότερα από σένα), ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ να ΜΗΝ βάλεις bluetooth στο κράνος. Αν το κάνεις, θα αυξήσεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ τις πιθανότητες να σε χάσουμε.
Είναι θέμα διάσπασης της προσοχής (που είναι γεγονός, όταν το μυαλό κάνει και άλλα πράματα εκτός από το να οδηγεί) και αυτό αυξάνει τις (κακές) πιθανότητες που σου λέω. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό, it's psychology, mathematics and statistics.

Κατά δεύτερον, ναι, το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό που λές:
Δηλαδή οι κανόνες διαμορφώνονται κάπως ως εξής:
-Όλοι έχουν από μία ψήφο.
-Πέραν της μιας, κάποιοι έχουν και παραπάνω, ανάλογα με το πόσο συμμετέχουν στα κοινά βάρη, βάσει του φόρου εισοδήματος που πλήρωσαν.
-Στον αυξητικό υπολογισμό δεν λαμβάνονται υπ' όψη πληρωθέντες φόροι που προέρχονται από εισοδήματα από εκμίσθωση γαιών, κτιρίων, κατοικιών, καταστημάτων, γηπέδων, κλπ.

Και τώρα θέτεις άλλο θέμα, να μην παίρνουν bonus ψήφων (λόγω μεγάλου φόρου) και κάποιες κατηγορίες: Δημόσιοι υπάλληλοι, συνταξιούχοι και μετανάστες.

Θα επανέλθω, το έχω σκεφτεί, αλλά τώρα έχω μια δουλειά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Mar 2015 07:01 #39

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
να μην παίρνουν bonus ψήφων (λόγω μεγάλου φόρου) και κάποιες κατηγορίες: Δημόσιοι υπάλληλοι, συνταξιούχοι και μετανάστες.
Κοίτα: Οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι (σήμερα οι συνταξιούχοι - που τα αποθεματικά των ταμείων τους έχουν εξανεμιστεί και τις συντάξεις τους τις πληρώνει ο δημόσιος κορβανάς) έχουν ένα κοινό: Τα έσοδα τους προέρχονται από την εισφορά φόρων που δίνουν οι υπόλοιποι.
Ο μόνος λόγος να εξαιρούντο αυτοί από τον υπολογισμό θα ήταν το σκεπτικό "αφού αυτοί μόνο τρώνε από τον κορβανά, πως θα τους δοθεί το δικαίωμα να αποφασίζουν για τη διαχείρηση του κορβανά?"
Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό.
Είμαι κατ' αρχήν κατά της δημιουργίας σύνθετων κανόνων. Οι κανόνες πρέπει να είναι όσο πιο απλοί γίνεται, γιατί τότε μόνο τηρούνται. Η εξαίρεση των φόρων για "εισοδήματα από εκμίσθωση γαιών, κτιρίων, κατοικιών, καταστημάτων, γηπέδων, κλπ." πρέπει να μπει, για να αποφευχθεί (όπως είπε κάποιος) η δυνατότητα του ηλίθιου πλούσιου κληρονόμου (που πληρώνει πολλούς φόρους) να έχει βαρύνουσα γνώμη. Αλλά κι' άλλες εξαιρέσεις?
Έπειτα αν κάνουμε διάκριση με τους κρατικοδίαιτους, το όριο κρατικοδίαιτος - μη κρατικοδίαιτος είναι σε μερικες περιπτώσεις ασαφές. Π.χ. ο προσφέρων υπηρεσίες (και αμοιβόμενος από το δημόσιο - π.χ. συντηρητής ανελκυστήρων του) εξαιρείται ή όχι? Ο μισθωτός της ΔΕΗ, όπου η ΔΕΗ είναι 50% κρατική, είναι κρατικοδίαιτος, ή όχι? Ο εργολάβος δημοσίων έργων είναι ή όχι?
Γιατί (εξαιρώντας τους από τον υπολογισμό) να εξισώνεις τη δύναμη ψήφου του αντιστρατήγου π.χ. (που δήλώνει 22.000) με του μόνιμου λοχία (που είναι στουρνάρι και δηλώνει 8.000)? Θέλει σκέψη.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Mar 2015 12:32 #40

Ο 'Μπαρουφακης" μιλουσε για ενα ειδους παραλληλου νομισματος (βλεπε το παρακατω link).
Ρε μπας και ειμαστε βαθεια νυχτωμενοι?

Δεν γινεται βρε παιδι μου, να γινεται της πουτ@ν@ς, να ειμαστε μισο βημα πριν το πιστωτικο επεισοδειο και ο Βαρουφακης να ζει στη κοσμαρα του. Καλα ας πουμε οτι ο "Μπαρουφακης" ειναι "φευγατος", ο Τσιπρας, ο Δραγασακης? Και αυτοι φαινεται να ζουνε στην κοσμαρα τους, σαν να μην τρεχει τιποτα. Ειναι τοσο αφελεις? Μημπως εχουν σχεδιο για παραλληλο νομισμα, το οποιο σημανει εξοδο απο το ευρω σε φασεις?

Δεν ξερω απλως προβληματιζομαι................

www.huffingtonpost.gr/2015/02/23/oikonom...tcoin_n_6735150.html
The administrator has disabled public write access.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Mar 2015 14:54 #41

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Σκέφτηκα κάτι άλλο.Ξερεις οδηγώ μηχανή κυρίως για τις καθημερινές μου μετακινήσεις κ αντίθετα με το αμάξι που πλακώνομαι στα τηλ(με bluetooth πάντα),εκεί αναγκάζομαι να παραμένω σιωπηλός κ να σκέφτομαι.Μέχρι να βάλω κ στο κράνος bluetooth..Σκέφτηκα λοιπόν πως δεν θα'πρεπε να ψηφίζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι,γιατι έτσι κ αλλιώς έχουν μονιμότητα,οπότε δεν κινδυνεύουν,δεν θα'πρεπε νσ ψηφίζουν οι συνταξιούχοι γιατί τη σύνταξή τους δεν τη χάνουν κ δεν θα'πρεπε ούτε οι μετανάστες,γιατί ούτε πολλούς φόρους πληρώνουν,τα περισσότερα λεφτά τα στέλνουν έξω δεν πάνε κ φαντάροι.Και όσοι πάνε δεν κρατάνε όπλο..
Κατ' αρχήν επειδή κι εγώ οδηγώ μηχανή, και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ (σίγουρα περισσότερα από σένα), ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ να ΜΗΝ βάλεις bluetooth στο κράνος. Αν το κάνεις, θα αυξήσεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ τις πιθανότητες να σε χάσουμε.
Είναι θέμα διάσπασης της προσοχής (που είναι γεγονός, όταν το μυαλό κάνει και άλλα πράματα εκτός από το να οδηγεί) και αυτό αυξάνει τις (κακές) πιθανότητες που σου λέω. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό, it's psychology, mathematics and statistics.

Κατά δεύτερον, ναι, το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό που λές:
Δηλαδή οι κανόνες διαμορφώνονται κάπως ως εξής:
-Όλοι έχουν από μία ψήφο.
-Πέραν της μιας, κάποιοι έχουν και παραπάνω, ανάλογα με το πόσο συμμετέχουν στα κοινά βάρη, βάσει του φόρου εισοδήματος που πλήρωσαν.
-Στον αυξητικό υπολογισμό δεν λαμβάνονται υπ' όψη πληρωθέντες φόροι που προέρχονται από εισοδήματα από εκμίσθωση γαιών, κτιρίων, κατοικιών, καταστημάτων, γηπέδων, κλπ.

Και τώρα θέτεις άλλο θέμα, να μην παίρνουν bonus ψήφων (λόγω μεγάλου φόρου) και κάποιες κατηγορίες: Δημόσιοι υπάλληλοι, συνταξιούχοι και μετανάστες.

Θα επανέλθω, το έχω σκεφτεί, αλλά τώρα έχω μια δουλειά.


Επειδή ειλικρινά δεν μπορώ να συνεχίσω να σχολιάζω τις συγκεκριμένες προτάσεις σοβαρά και συγχωρέστε με γι αυτό (αλλά πιστέψτε με δεν φταίω), θα πω ότι bonus ψήφων (ή ψήφο γενικότερα) δεν πρέπει να έχουν ούτε οι Ολυμπιακοί (όχι οι αγώνες, οι οπαδοί) και εκφράζω και μια αμφιβολία για τους Παναθηναικούς, επίσης.

Επίσης Σώτο, με αυτό που προτείνεις, επαναλαμβάνω (γιατί απέφυγες να το σχολιάσεις), πας να φας το κεφάλι σου. Όχι μπόνους δεν θα σου δώσουν. Βλέπω να σου απαγορεύουν την ψήφο all together. Εκτός αν .... ξέρεις εσύ. Και αν είσαι ταυτόχρονα και ... Ολυμπιακός τότε ... do the math yourself, μαύρο φίδι που σε έφαγε...

@Παναγιώτη. Σε σχέση με το bluetooth o Σώτο έχει δίκιο, θα σου έλεγα όμως να προσέχεις και κάτι άλλο ακόμη περισσότερο. Στις διασταυρώσεις όταν στο ρεύμα που είσαι ανάβει πράσινο φανάρι, πρόσεξε (πριν ξεκινήσεις) μήπως από το άλλο ρεύμα σου έρχεται με χίλια ο Σώτο ο οποίος (παρά το δικό του κόκκινο φανάρι), κοίταξε δεξιά-αριστερά και είδε ότι δεν έρχεται κανείς....και ξεκίνησε...
Μέτρον άριστον
Last Edit: 07 Mar 2015 15:12 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Mar 2015 16:32 #42

batista wrote:
soto51 wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Σκέφτηκα κάτι άλλο.Ξερεις οδηγώ μηχανή κυρίως για τις καθημερινές μου μετακινήσεις κ αντίθετα με το αμάξι που πλακώνομαι στα τηλ(με bluetooth πάντα),εκεί αναγκάζομαι να παραμένω σιωπηλός κ να σκέφτομαι.Μέχρι να βάλω κ στο κράνος bluetooth..Σκέφτηκα λοιπόν πως δεν θα'πρεπε να ψηφίζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι,γιατι έτσι κ αλλιώς έχουν μονιμότητα,οπότε δεν κινδυνεύουν,δεν θα'πρεπε νσ ψηφίζουν οι συνταξιούχοι γιατί τη σύνταξή τους δεν τη χάνουν κ δεν θα'πρεπε ούτε οι μετανάστες,γιατί ούτε πολλούς φόρους πληρώνουν,τα περισσότερα λεφτά τα στέλνουν έξω δεν πάνε κ φαντάροι.Και όσοι πάνε δεν κρατάνε όπλο..
Κατ' αρχήν επειδή κι εγώ οδηγώ μηχανή, και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ (σίγουρα περισσότερα από σένα), ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ να ΜΗΝ βάλεις bluetooth στο κράνος. Αν το κάνεις, θα αυξήσεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ τις πιθανότητες να σε χάσουμε.
Είναι θέμα διάσπασης της προσοχής (που είναι γεγονός, όταν το μυαλό κάνει και άλλα πράματα εκτός από το να οδηγεί) και αυτό αυξάνει τις (κακές) πιθανότητες που σου λέω. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό, it's psychology, mathematics and statistics.

Κατά δεύτερον, ναι, το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό που λές:
Δηλαδή οι κανόνες διαμορφώνονται κάπως ως εξής:
-Όλοι έχουν από μία ψήφο.
-Πέραν της μιας, κάποιοι έχουν και παραπάνω, ανάλογα με το πόσο συμμετέχουν στα κοινά βάρη, βάσει του φόρου εισοδήματος που πλήρωσαν.
-Στον αυξητικό υπολογισμό δεν λαμβάνονται υπ' όψη πληρωθέντες φόροι που προέρχονται από εισοδήματα από εκμίσθωση γαιών, κτιρίων, κατοικιών, καταστημάτων, γηπέδων, κλπ.

Και τώρα θέτεις άλλο θέμα, να μην παίρνουν bonus ψήφων (λόγω μεγάλου φόρου) και κάποιες κατηγορίες: Δημόσιοι υπάλληλοι, συνταξιούχοι και μετανάστες.

Θα επανέλθω, το έχω σκεφτεί, αλλά τώρα έχω μια δουλειά.


Επειδή ειλικρινά δεν μπορώ να συνεχίσω να σχολιάζω τις συγκεκριμένες προτάσεις σοβαρά και συγχωρέστε με γι αυτό (αλλά πιστέψτε με δεν φταίω), θα πω ότι bonus ψήφων (ή ψήφο γενικότερα) δεν πρέπει να έχουν ούτε οι Ολυμπιακοί (όχι οι αγώνες, οι οπαδοί) και εκφράζω και μια αμφιβολία για τους Παναθηναικούς, επίσης.

Επίσης Σώτο, με αυτό που προτείνεις, επαναλαμβάνω (γιατί απέφυγες να το σχολιάσεις), πας να φας το κεφάλι σου. Όχι μπόνους δεν θα σου δώσουν. Βλέπω να σου απαγορεύουν την ψήφο all together. Εκτός αν .... ξέρεις εσύ. Και αν είσαι ταυτόχρονα και ... Ολυμπιακός τότε ... do the math yourself, μαύρο φίδι που σε έφαγε...

@Παναγιώτη. Σε σχέση με το bluetooth o Σώτο έχει δίκιο, θα σου έλεγα όμως να προσέχεις και κάτι άλλο ακόμη περισσότερο. Στις διασταυρώσεις όταν στο ρεύμα που είσαι ανάβει πράσινο φανάρι, πρόσεξε (πριν ξεκινήσεις) μήπως από το άλλο ρεύμα σου έρχεται με χίλια ο Σώτο ο οποίος (παρά το δικό του κόκκινο φανάρι), κοίταξε δεξιά-αριστερά και είδε ότι δεν έρχεται κανείς....και ξεκίνησε...
Προσέχω πάρα-πάρα πολύ στις διασταυρώσεις κ ποτέ δεν φεύγω σε πράσινο φανάρι αν δεν βεβαιωθώ οτι δεν περνάει παράνομα ο απεναντι με κόκκινο.Κάνοντας το συνειρμό λοιπόν,εγώ προσέχω τι ψηφίζω.Για τους άλλους φοβάμαι.Φίλε batista,αν κουράζεσαι να σχολιάζεις,μην το κάνεις.Δεν είναι υποχρεωτικό..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 07 Mar 2015 16:33 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Mar 2015 16:45 #43

soto51 wrote:
να μην παίρνουν bonus ψήφων (λόγω μεγάλου φόρου) και κάποιες κατηγορίες: Δημόσιοι υπάλληλοι, συνταξιούχοι και μετανάστες.
Κοίτα: Οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι (σήμερα οι συνταξιούχοι - που τα αποθεματικά των ταμείων τους έχουν εξανεμιστεί και τις συντάξεις τους τις πληρώνει ο δημόσιος κορβανάς) έχουν ένα κοινό: Τα έσοδα τους προέρχονται από την εισφορά φόρων που δίνουν οι υπόλοιποι.
Ο μόνος λόγος να εξαιρούντο αυτοί από τον υπολογισμό θα ήταν το σκεπτικό "αφού αυτοί μόνο τρώνε από τον κορβανά, πως θα τους δοθεί το δικαίωμα να αποφασίζουν για τη διαχείρηση του κορβανά?"
Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό.
Είμαι κατ' αρχήν κατά της δημιουργίας σύνθετων κανόνων. Οι κανόνες πρέπει να είναι όσο πιο απλοί γίνεται, γιατί τότε μόνο τηρούνται. Η εξαίρεση των φόρων για "εισοδήματα από εκμίσθωση γαιών, κτιρίων, κατοικιών, καταστημάτων, γηπέδων, κλπ." πρέπει να μπει, για να αποφευχθεί (όπως είπε κάποιος) η δυνατότητα του ηλίθιου πλούσιου κληρονόμου (που πληρώνει πολλούς φόρους) να έχει βαρύνουσα γνώμη. Αλλά κι' άλλες εξαιρέσεις?
Έπειτα αν κάνουμε διάκριση με τους κρατικοδίαιτους, το όριο κρατικοδίαιτος - μη κρατικοδίαιτος είναι σε μερικες περιπτώσεις ασαφές. Π.χ. ο προσφέρων υπηρεσίες (και αμοιβόμενος από το δημόσιο - π.χ. συντηρητής ανελκυστήρων του) εξαιρείται ή όχι? Ο μισθωτός της ΔΕΗ, όπου η ΔΕΗ είναι 50% κρατική, είναι κρατικοδίαιτος, ή όχι? Ο εργολάβος δημοσίων έργων είναι ή όχι?
Γιατί (εξαιρώντας τους από τον υπολογισμό) να εξισώνεις τη δύναμη ψήφου του αντιστρατήγου π.χ. (που δήλώνει 22.000) με του μόνιμου λοχία (που είναι στουρνάρι και δηλώνει 8.000)? Θέλει σκέψη.
Εννοώ τους εργαζόμενους του στενού δημοσίου τομέα,απο κλητήρα ως πρόεδρο Αρείου Πάγου.Όσο για τους συνταξιούχους,να μην τους μειώσουν καθόλου συντάξεις,αλλα να μην ψηφίζουν γιατί όλοι τους είναι κατα της ανάπτυξης κ υπέρ το δέον συντηρητικοί,ενώ όλο αυξήσεις θέλουν.Τέλος πάντων,το κόβω το θέμα.Μην ξεχνάμε όμως οτι κ η περίφημη Αθηναϊκη δημοκρατία,που έγινε πρότυπο διαχρονικά,εξαιρούσε απο την ψήφο τους δούλους,τις γυναίκες,τους κάτω των 30(νομίζω) κ όσους δεν είχαν γεννηθεί στην Αθήνα..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 07 Mar 2015 16:46 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Mar 2015 17:00 #44

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Προσέχω πάρα-πάρα πολύ στις διασταυρώσεις κ ποτέ δεν φεύγω σε πράσινο φανάρι αν δεν βεβαιωθώ οτι δεν περνάει παράνομα ο απεναντι με κόκκινο.Κάνοντας το συνειρμό λοιπόν,εγώ προσέχω τι ψηφίζω.Για τους άλλους φοβάμαι.Φίλε batista,αν κουράζεσαι να σχολιάζεις,μην το κάνεις.Δεν είναι υποχρεωτικό..

Εκτος θεματος-Ζητω συγνωμη απ'ολους.

Tο ρισκο (risk) μαθηματικοποιημενο ισουτε με το γινομενο της συχνοτητας μιας πραξης (freequency) επι την συνεπεια (consequence).
Η συχνοτητα της πραξης σου (να οδηγεις μηχανακι) εστω οτι ειναι σταθεροποιημενη (καθε μερα ενας συγκεκριμενος αριθμος διαδρομων). Η συνεπεια ομως λογω ατυχηματος ειναι ποσοτικα αυξημενη , οδηγοντας και μιλοντας (2 πραξεις ταυτοχρονα)
Για να βρισκεσαι παντοτε στα ορια του ανεκτου ρισκου (tolerable risk) πρεπει να παρεις additional measures για να μειωσεις την συνεπεια αυτης της πραξης, συνεπως και το ρισκο.

Ποια μπορει να ειναι ?

-Σταματας τελειως να μιλας.
-Κανεις κρατει, μιλας και συνεχιζεις την διαδρομη σου.
Οτι αλλο δεν μπορω να φανταστω .

maria
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 07 Mar 2015 17:02 #45

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
batista wrote:
soto51 wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Σκέφτηκα κάτι άλλο.Ξερεις οδηγώ μηχανή κυρίως για τις καθημερινές μου μετακινήσεις κ αντίθετα με το αμάξι που πλακώνομαι στα τηλ(με bluetooth πάντα),εκεί αναγκάζομαι να παραμένω σιωπηλός κ να σκέφτομαι.Μέχρι να βάλω κ στο κράνος bluetooth..Σκέφτηκα λοιπόν πως δεν θα'πρεπε να ψηφίζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι,γιατι έτσι κ αλλιώς έχουν μονιμότητα,οπότε δεν κινδυνεύουν,δεν θα'πρεπε νσ ψηφίζουν οι συνταξιούχοι γιατί τη σύνταξή τους δεν τη χάνουν κ δεν θα'πρεπε ούτε οι μετανάστες,γιατί ούτε πολλούς φόρους πληρώνουν,τα περισσότερα λεφτά τα στέλνουν έξω δεν πάνε κ φαντάροι.Και όσοι πάνε δεν κρατάνε όπλο..
Κατ' αρχήν επειδή κι εγώ οδηγώ μηχανή, και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ (σίγουρα περισσότερα από σένα), ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ να ΜΗΝ βάλεις bluetooth στο κράνος. Αν το κάνεις, θα αυξήσεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ τις πιθανότητες να σε χάσουμε.
Είναι θέμα διάσπασης της προσοχής (που είναι γεγονός, όταν το μυαλό κάνει και άλλα πράματα εκτός από το να οδηγεί) και αυτό αυξάνει τις (κακές) πιθανότητες που σου λέω. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό, it's psychology, mathematics and statistics.

Κατά δεύτερον, ναι, το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό που λές:
Δηλαδή οι κανόνες διαμορφώνονται κάπως ως εξής:
-Όλοι έχουν από μία ψήφο.
-Πέραν της μιας, κάποιοι έχουν και παραπάνω, ανάλογα με το πόσο συμμετέχουν στα κοινά βάρη, βάσει του φόρου εισοδήματος που πλήρωσαν.
-Στον αυξητικό υπολογισμό δεν λαμβάνονται υπ' όψη πληρωθέντες φόροι που προέρχονται από εισοδήματα από εκμίσθωση γαιών, κτιρίων, κατοικιών, καταστημάτων, γηπέδων, κλπ.

Και τώρα θέτεις άλλο θέμα, να μην παίρνουν bonus ψήφων (λόγω μεγάλου φόρου) και κάποιες κατηγορίες: Δημόσιοι υπάλληλοι, συνταξιούχοι και μετανάστες.

Θα επανέλθω, το έχω σκεφτεί, αλλά τώρα έχω μια δουλειά.


Επειδή ειλικρινά δεν μπορώ να συνεχίσω να σχολιάζω τις συγκεκριμένες προτάσεις σοβαρά και συγχωρέστε με γι αυτό (αλλά πιστέψτε με δεν φταίω), θα πω ότι bonus ψήφων (ή ψήφο γενικότερα) δεν πρέπει να έχουν ούτε οι Ολυμπιακοί (όχι οι αγώνες, οι οπαδοί) και εκφράζω και μια αμφιβολία για τους Παναθηναικούς, επίσης.

Επίσης Σώτο, με αυτό που προτείνεις, επαναλαμβάνω (γιατί απέφυγες να το σχολιάσεις), πας να φας το κεφάλι σου. Όχι μπόνους δεν θα σου δώσουν. Βλέπω να σου απαγορεύουν την ψήφο all together. Εκτός αν .... ξέρεις εσύ. Και αν είσαι ταυτόχρονα και ... Ολυμπιακός τότε ... do the math yourself, μαύρο φίδι που σε έφαγε...

@Παναγιώτη. Σε σχέση με το bluetooth o Σώτο έχει δίκιο, θα σου έλεγα όμως να προσέχεις και κάτι άλλο ακόμη περισσότερο. Στις διασταυρώσεις όταν στο ρεύμα που είσαι ανάβει πράσινο φανάρι, πρόσεξε (πριν ξεκινήσεις) μήπως από το άλλο ρεύμα σου έρχεται με χίλια ο Σώτο ο οποίος (παρά το δικό του κόκκινο φανάρι), κοίταξε δεξιά-αριστερά και είδε ότι δεν έρχεται κανείς....και ξεκίνησε...
Προσέχω πάρα-πάρα πολύ στις διασταυρώσεις κ ποτέ δεν φεύγω σε πράσινο φανάρι αν δεν βεβαιωθώ οτι δεν περνάει παράνομα ο απεναντι με κόκκινο.Κάνοντας το συνειρμό λοιπόν,εγώ προσέχω τι ψηφίζω.Για τους άλλους φοβάμαι.Φίλε batista,αν κουράζεσαι να σχολιάζεις,μην το κάνεις.Δεν είναι υποχρεωτικό..

Φίλε Παναγιώτη,

Δεν ανέφερα κάποιο θέμα κούρασης. Απλά σκέψου τον λόγο για τον οποίο μέσα στους τόσους αιώνες που έχουν περάσει, η δημοκρατική αντιπροσώπευση εφαρμόσθηκε μόνο με τον ατελή (πράγματι) τρόπο που βλέπουμε σήμερα παγκοσμίως. Γιατί απλά δεν υπάρχει άλλος που να μπορεί να εφαρμοσθεί μέσα από κριτήρια που θα θέσει και κυρίως θα κληθεί να εφαρμόσει ο επίσης ατελής ανθρώπινος παράγοντας χωρίς να καταλήξει στο να χάσει το βασικό συστατικό της, δηλαδή την δημοκρατικότητά της και ακόμα χειρότερα και την αποτελεσματικότητά της. Γι αυτό και μόνο αναφέρθηκα στο μάταιο σχολιασμού των εναλλακτικών που αναφέρθηκαν. Αν τώρα βγάλουμε από την "δημοκρατική αντιπροσώπευση" την λέξη "δημοκρατική" τότε είναι μια άλλη συζήτηση.

Όσο για την αναφορά μου στις διασταυρώσεις και τα φανάρια, είχε να κάνει, με αφορμή την συμβουλή που σου έδωσε ο Σώτο, με παλαιότερο διαξιφισμό που είχα μαζί του σε σχέση με την ανάγκη ή μη ύπαρξης των φωτεινών σηματοδοτών.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.084 seconds