Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο.

Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο. 29 May 2013 20:27 #172

  • XxSMIL3xX
  • XxSMIL3xX's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 266
  • Thank you received: 10
  • Karma: 0 (-28)
εχουμε ΚΑΚΟ δημοσιο που κατασπαλα αρα κατ εσε κοβουμε το δημοσιο...

υπαρχουν οι διορθωσεις,οι φυλακες... η αξιολογιση....υπαρχουν φαρμακα...δεν το κοβουμε το κεφαλι μας αμα ποναει λοιπον!!
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο. 30 May 2013 02:41 #173

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
XxSMIL3xX wrote:
εχουμε ΚΑΚΟ δημοσιο που κατασπαλα αρα κατ εσε κοβουμε το δημοσιο...

υπαρχουν οι διορθωσεις,οι φυλακες... η αξιολογιση....υπαρχουν φαρμακα...δεν το κοβουμε το κεφαλι μας αμα ποναει λοιπον!!

Μάλιστα, κατάλαβα.
Εγώ το βλέπω αλλιώς:
Έχουμε μια χώρα με 160δις ΑΕΠ, και ένα δημόσιο που απαιτεί (για να διατηρηθεί εν ζωή) τα 80 απ' αυτά, δηλαδή το 50%.

Τίποτα δεν μπορεί να βελτιώσει την αποδοτικότητα-ανταγωνιστικότητα της χώρας, αν αυτή η αναλογία δεν αλλάξει. Γιατί το δημόσιο, δεν παράγει. Μόνο καταναλώνει.

Να σου πω και κάτι συγκεκριμένα νούμερα που έμαθα πρόσφατα:

Ιδιωτικός τομέας.
Από 1/1/2013.
Μικτός μισθός εργαζόμενου: 5.300
Ετήσιο κόστος εργοδότη: 95.386 (6.813,28 x 14)
Καθαρά στην τσέπη του εργαζόμενου: 39.942 (2.831,60 x 14)

Σημείωσε ότι μέχρι 31/12/2012 τα αντίστοιχα νούμερα ήταν:
Μικτός μισθός εργαζόμενου: 5.300
Ετήσιο κόστος εργοδότη: 84.623 (6.044,51 x 14)
Καθαρά στην τσέπη του εργαζόμενου: 47.348 (3.382 x 14)

Έχουμε δηλαδή μια χώρα που (μας λένε ότι) πρέπει να βελτιώσει την ανταγωνιστικότητα της (άρα να μειώσει μισθούς), και ταυτόχρονα έχουμε ένα δημόσιο που αλλάζει τους νόμους (την 1/1/2013 έγινε αυτό) για να:
-Μειώσει κατά 7.406 αυτό που μπαίνει στην τσέπη του εργαζόμενου,
-Αυξήσει κατά 10.763 το κόστος εργασίας (όπως ίσως ξέρεις, ο εργοδότης που παράγει και πουλάει το προϊόν υφίσταται την επίπτωση του εργασιακού κόστους - άρα αυτό επιρεάζει την ανταγωνιστικότητα του).

Αυτή η πρόσφατη και απολύτως αληθής μεταβολή, τι έχει σαν αίτιο?
(Αν αμφιβάλλεις για τα νούμερα ρώτα κάποιον σε "τμημα προσωπικού" ή φοροτεχνικό, να στα επιβεβαιώσει. Δεν σου δίνω ανοησίες. Κι έχω κι άλλα συγκεκριμμένα παραδείγματα).
Εγώ λέω ότι έχει σαν αίτιο την Λερναία Ύδρα του δημοσίου, η οποία αναζητά πόρους για να επιβιώσει αλώβητη από όλα όσα υφίσταται η υπόλοιπη χώρα και η οικονομία της, αδιαφορώντας για ανταγωνιστικότητες, ανεργίες, υφέσεις, και όλα τα υπόλοιπα κακά που μας έχουν βρει, και ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ που εγγυμονεί η συνέχιση αυτής της τακτικής.

Όταν λοιπόν ο αντίπαλος που πρέπει να κατανικηθεί είναι τύπου "Λερναίας Ύδρας", ένας είναι ο τρόπος αντιμετώπισης:
Κόψιμο των κεφαλιών της και κάψιμο της πληγής που απομένει με φλόγιστρο και πυρωμένους δαυλούς, για να μην φυτρώσει άλλο κεφάλι.
Δεν είναι δικό μας το κεφάλι που κόβουμε, όπως το θέτεις. Είναι του τέρατος.

Και κάτσε εσύ μετά και λέγε μου για διορθώσεις, αξιολογήσεις, εκσυγχρονισμούς, και άλλες τέτοιου τύπου θεραπείες.

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 30 May 2013 02:53 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο. 30 May 2013 09:05 #174

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
soto51, αυτά τα 80δις που αναφέρεις από που προκύπτουν; Προκύπτουν φυσικά από την ανάγκη σου να αποδείξεις ότι ξοδεύουμε το 50% του ΑΕΠ για να συντηρούμε το δημόσιο, πράγμα 120% ψευδές. Θύμισε μου που υπάρχουν αυτά τα 80δις, γιατί την τελευταία φορά που κοίταξα, οι δαπάνες για μισθούς δημοσίου και για συντάξεις συνολικά ανερχόταν στα 18δις.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 30 May 2013 10:22 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο. 30 May 2013 11:39 #175

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
soto51, αυτά τα 80δις που αναφέρεις από που προκύπτουν;
Προκύπτουν φυσικά από την ανάγκη σου να αποδείξεις ότι ξοδεύουμε το 50% του ΑΕΠ για να συντηρούμε το δημόσιο, πράγμα 120% ψευδές. Θύμισε μου που υπάρχουν αυτά τα 80δις, γιατί την τελευταία φορά που κοίταξα, οι δαπάνες για μισθούς δημοσίου και για συντάξεις συνολικά ανερχόταν στα 18δις.

Προκύπτουν αβίαστα, γιατί περιλαμβάνονται στην Εισηγητική Έκθεση Προϋπολογισμού 2013 που κατατέθηκε στη βουλή από τον Στουρνάρα τον Οκτώβριο, στη σελίδα 66, στη σειρά "Δαπάνες" (περίπου στη μέση της σελίδας) και για την ακρίβεια είναι 86,16 δις (και όχι 80 που έγραψα). Το 2012 ήταν 96,94 δις. Από εκεί προκύπτουν.

Εσύ μιλάς για μισθούς και συντάξεις του δημοσίου που είναι ΤΜΗΜΑ ΜΟΝΟΝ των συνολικών εξόδων και σ' αυτά αναφέρεται και το αρθράκι της Καθημερινής που έβαλες.
Άρα μιλάμε για διαφορετικά πράματα.

Η έκθεση εδώ:
www.minfin.gr/content-api/f/binaryChanne...CF%83%CE%B7+2013.pdf
και πήγαινε στη σελίδα 66 οταν την ανοίξεις.
Θέλεις και άλλη πηγή αν δεν σου φτάνει το Υπ.Οικ.? Να σου δώσω, αν θέλεις.

Άσε λοιπόν τις ανάγκες μου, εξυπνάκια, και κοίτα τις δικές σου, που απ' ότι έχω καταλάβει καλύπτονται εξ ολοκλήρου μέσα από αυτά τα 86 δις.
Γι αυτό και σε πιάνει λύσσα κάθε φορά που κάποιος λέει "Να περιορίσουμε το δημόσιο, είναι η πηγή όλων των κακών".
Εγώ δεν έχω επιβαρύνει ποτέ το κοινωνικό σύνολο απομυζώντας το, πράμα που ο δημόσιο τομέας και όσοι συντηρούνται απ' αυτόν το κάνουν κατά 150%. Αντίθετα, το συντηρώ για να επιβιώνει.

Για τους υπόλοιπους:
Δείτε (αν έχετε το χρόνο) 18 λεπτά το Μάνο εδώ:

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Και θα ακούσετε πράματα που δεν θα τα ακούσετε πουθενά αλλού (δυστυχώς).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο. 30 May 2013 16:41 #176

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Ποιο δημόσιο ρε φίλε να περιορίσουμε... αυτά τα υπόλοιπα 68 δις που πάνε; Οι Δ.Υ τα παίρνουν; Οι συνταξιούχοι τα παίρνουν; Οι πετιούνται αριστερά-δεξιά στους ημέτερους κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες για τα γνωστά έργα του τύπου "το βασίλειο της κακοτεχνίας", βλ οδοποιία και όχι μόνο; Αυτό δημόσιο είναι; Μάλλον δεν είναι. Είναι ο "υγιής ιδιωτικός τομέας", το ντόπιο και αλλοδαπό κεφάλαιο, αυτό με την μακριά γλώσσα που ξέρει μόνο να λέει "να περιοριστεί το κράτος".
Να σου πω εγώ από που συντηρούμαι; Από τα σπίτια που χτίζει ο κοσμάκης. Αυτός που του έκοψε τον κώλο το τρίο Στούτζες και πήγαν οι αποδοχές του 50% κάτω και συνεπώς και οι δικές μου επίσης. Ο δημόσιος, ο ιδιωτικός υπάλληλος και ο συνταξιούχος. Που μάλλον έχτιζε, γιατί τώρα κυνηγάω ακόμα και άδειες για μαντρότοιχους, για να σου δώσω να καταλάβεις πως την βγάζω.
Ποιος λοιπόν τα παίρνει αυτά τα λεφτά; Αυτά τα 68 δις ντε... Όχι εγώ πάντως. Αφού λες ούτε εσύ σε πιστεύω. Θύμισε μου μόνο με τι ασχολείσαι λοιπόν; Είσαι εξαγωγέας και δεν επιβαρύνεις κανέναν;

update:

Τελικά είμαι αφελής. Πως δεν το κατάλαβα νωρίτερα. Πολιτική παράταξη James Bond 007
"Zήσε και άσε τους άλλους να πεθάνουν".
Τι θέλεις λέει; Επιδόματα ανεργίας; Άσε μας ρε φίλε... τράβα πήδα από κανένα μπαλκόνι. Σε απόλυσαν; Έπαιξες κι έχασες.
Θέλεις σύνταξη; Πήγαινε και κάνε ιδιωτική στον Κοντομηνά. Αν μια μέρα όμως φαλιρίσει κι εσύ χάσεις τα λεφτά σου... ε, δες τι έπαθαν και τα δημόσια ταμεία. Συμβαίνουν αυτά μωρέ...
Θέλεις περίθαλψη; Καλά μας δουλεύεις τώρα; Εσύ σαβούρωνες απο τα 25 σου και έκανες καθιστική ζωή 24/7 και τώρα θέλεις να σε πληρώνουμε για να είσαι ξάπλα στο νοσοκομείο; Όχι ρε φίλε. Ολα από την τσέπη σου. Δεν έχει λεφτά; Ευθανασία τότε. Και θα την πληρώσουν οι δικοί σου. Τι νόμισες, ότι θα την βγάλεις τζάμπα;
Παιδεία; Αχαχα. Μήπως και ανωτάτη; Εδώ γελάνε. Για να γίνεις εργάτης, χαμάλης και καρπαζοεισπράκτορας G300 δεν χρειάζεται. Απο τα 15 στη φάμπρικά. Και πολλά λέω. Αν έχει λεφτά ο μπαμπάς σου τράβα στο Χαρβαρντ. Η αλλιώς πήγαινε στο κωλέγια του 2013. Δεν είναι το ίδιο, αλλά κάπου τόσο θα σου στοιχίσουν.
Αστυνομία; Άχρηστη. Προσέλαβε μπράβους να σε φυλάνε ή γράψου στην Χρυσή Αυγή. Θα μάθεις να ρίχνεις και ξύλο. Αφού φας πρώτα άφθονο.
Στρατός πυροσβεστική, λιμενικό; Μα τι είναι αυτά που λες τώρα. Καρακίτσος σεκιούριτι. Τα μισά από αυτά που θα δίνεις θα πηγαίνουν στους νονούς της νύχτας και δεν θα σε πειράζει κανένας. Καταργούμε και όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, δίνουμε τα ΚΕΠ σε κάποιο λαμόγιο μεγαλοεργολάβο και τελειώσαμε.
Είδατε πως λύθηκε το θέμα των 86 δις. Αν τώρα βγει και κανένας καρπαζοεισπράκτορας και πει, μα μου κρατάνε 30% των μικτών μου αποδοχών για όλα αυτά. Τι θα γίνει θα τα πάρω πίσω; Ε τότε τι θα του πούμε;
Καλά ρε φίλε μλκας είσαι. Τι θέλεις τώρα; 30% αύξηση σε dt; Θέλεις να θυμώσουν πάλι οι αγορές και να μην μας δανείζει κανένας;
ΘΑ σταματήσω να πληρώνω 50% των υπόλοιπων σε φόρους;
Τι λε ρε μάγκα; Και τα 300δις χρέος που πήγες και μάζεψες για να ζεις 30 χρόνια τώρα πάνω από τις δυνατότητες σου, ποιος θα τα πληρώσει; Η Goldman Sachs; Σκάσε και σκάβε τώρα και σε καμιά 10ετία βλέπουμε για ελαφρύνσεις...
Γι αυτό σας λέω. Ψηφίστε όλοι την πολιτική αυτή παράταξη και θα διορθωθούν όλα μέσα σε ένα βράδυ.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 30 May 2013 17:38 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο. 30 May 2013 19:17 #177

  • harry (mtm)
  • harry (mtm)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 35
  • Thank you received: 13
  • Karma: 0
H αλήθεια όπως πάντα βρίσκεται στη μέση.
Ναι, το δημόσιο έχει μεγάλες δαπάνες αλλά κανένας δεν θέλει να κάνει το σωστό, να περικόψει εκεί που πρέπει. Δεν είναι δυνατόν να κόβεις συντάξεις, ή τα νοσοκομεία να υπολειτουργούν και ταυτόχρονα να χρηματοδοτείς Εθνικό Ίδρυμα Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, Καραισκάκης ή Μπουμπουλίνα. Δεν είναι δυνατόν να μην έχει ο κόσμος να φάει και να τρέχει σε συσσίτια αλλά να βρίσκεις λεφτά για το Μέγαρο Μουσικής, ή για μκο που προστατεύουν το ροζ ελέφαντα.
Δεν είναι δυνατόν να θέλουν να απολύσουν δημόσιους υπαλλήλους και να ξεκινούν π.χ. από οδηγούς λεωφορείων για να φρακάρει το σύστημα και να πουν να βλέπετε ότι δεν γίνεται, δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε. Όταν μεγάλοι δήμοι έχουν 3500 προσωπικό και στην καθαριότητα είναι 80 καταλαβαίνει και ένα μικρό παιδί από που πρέπει να κόψεις.
Ο καθένας μας στο σπίτι του κάνει κουμάντο, πρώτα αγοράζεις ψωμί να φας και μετά πας να πάρεις κοστούμι. Στο δημόσιο δεν υπάρχει ιεράρχηση αναγκών, γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι τεμπελχανάδες που θα έπρεπε να φύγουν κλωτσηδόν είναι τα δικά τους παιδιά σε θέσεις βιτρίνες και προστατεύονται ακόμη κι αν πρέπει να φύγουν αυτοί που εργάζονται πραγματικά ή αν πρέπει να ξεσκίσουν όλη τη χώρα με παράλογα υψηλή φορολογία.
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο. 30 May 2013 19:27 #178

To θέμα είναι ότι ενώ εμείς συζητούμε εδώ, αναλύοντας και αναπτύσσοντας θεωρίες, στο δημόσιο δεν κυριαρχεί ο πανικός που ισχύει στον ιδιωτικό τομέα, με τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις να βάζουν λουκέτο κατά εκατοντάδες καθημερινά και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι να ζουν σιωπηρά την ανεργία σαν παιδιά κατώτερου Θεού σε σχέση με τους συναδέλφους τους του δημοσίου...αυτό αν συνεχιστεί, θα οδηγήσει τελικά σε κοινωνική εξέγερση....όσο οι πολιτικοί προστατεύουν τα παιδιά τους, τόσο το ελατήριο αποθηκεύει ενέργεια και η εκτόνωση θα είναι εκρηκτική...υπάρχει και η περίπτωση να σπάσει το ελατήριο, οπότε δεν θα υπάρξει μεν αντίδραση, αλλά δεν θα υπάρχει τότε στο χάρτη και Ελλάδα ....η αναρχία θα κυριαρχήσει , ο "πατριωτισμός" ήδη αποτελεί ανάμνηση....
Last Edit: 30 May 2013 19:32 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο. 30 May 2013 20:03 #179

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Ξέρεις γιατί υπάρχει η ανεργία στον ιδιωτικό τομέα; Είναι το αποτέλεσμα της λιτότητας. Όποιος αδυνατεί να το καταλάβει αυτό και ζητάει να απολυθούν δημόσιοι υπάλληλοι, απλά για αντίποινα είναι υποχρεωμένος να υφίσταται καθημερινά από μια ήττα. Γιατί σχεδόν σε κάθε Ελληνικό σπίτι υπάρχει και ένας Δ.Υ και η Ελληνική κοινωνία δεν αποτελείται από Μάνους, Τζήμερους και Ανδριανόπουλους, αλλά από ανθρώπους. Αυτό που έπρεπε να υποστηρίζουν όλοι οι άνθρωποι, ότι πρέπει να υπάρχει προστασία του ιδιωτικού υπαλλήλου απέναντι στην ασυδοσία του εργοδότη, καλές αμοιβές και αξιοπρεπή εργασία όπως στο δημόσιο, κατάντησε από τους προβοκάτορες το αντίθετο. Επειδή το ντόπιο κεφάλαιο πηδάει τον Ι.Υ, πρέπει να πηδήξουν και τον δημόσιο υπάλληλο; Με συγχωρείτε, εμένα θα με βρείτε παρέα με τον Δ.Υ. Είναι ζήτημα ιδεολογίας. Έτσι απλά.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 30 May 2013 20:05 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή και περιουσιολόγιο. 30 May 2013 20:24 #180

Δεν είναι έτσι όπως τα λες, το μεγαλύτερο μέρος της ανεργίας προέρχεται από το κλείσιμο της μικρομεσαίας επιχείρισης, αδυνατεί να πληρώσει τον υπάλληλο [ους] της, που έχει γίνει ένα με την πρόοδο της επιχείρησης και δεν έχει την αντιμετώπιση που περιγράφεις...
Last Edit: 30 May 2013 20:25 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.086 seconds