Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ

Απ: ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ 04 Mar 2012 14:17 #19

  • από Γερμανία
  • από Γερμανία's Avatar
Έλληνας της Γερμανίας είμαι τα τελευταια 8 χρόνια. Η Μέρκελ σε ομιλία στην ομοσπονδιακή βουλή έχει πει ότι το Ελληνικό κράτος δεν είναι ανίκανο ή ανήμπορο αλλά δεν θέλει να κάνει κατασχέσεις σε λογαριασμούς και περιουσία εύπορων πολιτών που αποδεδειγμένα φοροδιαφεύγουν και θα αγωνιστεί για να αλλάξει αυτό και θα αλλάξει. Η Άνγκελα έχει πλήρη ιδέα του τί γένεται στην Ελλάδα.
Έχει πει επίσης ότι το Ελληνικό κράτος κρύβεται πίσω από το Σύνταγμά του για να μην κάνει απολύσεις σε κρατικές επιχειρήσεις και σε δημόσιο τομέα, ότι τα κρατικά διυλιστήρια παραμένουν κρατικά και υπο κρατικό έλεγχο - αδιανόητο για τους Γερμανούς - και ότι υπάρχει κρατική τράπεζα που χάνει καθημερινά 5εκ (εννούσε την αγροτική) και ακόμα λειτουργεί! Οι δε βουλευτές την κοίταγαν από κάτω όπως η αγελάδα το τρένο.
Ο δε Σόιμπλέ, που όσο και να τον κατηγορείτε εδώ είναι πασίγνωστο ότι είναι φιλέλληνας με πάθος για την αρχαία Ελλάδα και γνώση αρχαίων Ελληνικών, όπως οι πλέον μορφωμένοι Γερμανοί, είχε πει ότι θλίβεται που η Ελλάδα είναι το τελευταίο Σοβιετικό κράτος.
Εδώ οι κατασχέσεις είναι σύνηθες φαινόμενο. Χρωστάς στην εφορία, δεν πήρωσες το φόρο αυτοκινήτου ή τον φόρο γης, κινούνται άμεσα. ο καθένας είναι υποχρεωμένος να δηλώνει διεύθυνση κατοικίας η οποία και ελέγχεται, και παρότι που οι έλεγχοι δεν είναι και οι πλέον εξαντλητικοί κανείς δεν τολμά να μην δηλώσει εισοδήματα ή να μην κόψει απόδειξη.
Ετοιμαστείτε λοιπόν να γίνουν και τα ίδια στην Ελλάδα. Εχω εμπιστοσύνη στην Άνγκελα .
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ 04 Mar 2012 14:39 #20

Εάν ήθελαν το καλό μας η Μέρκελ και η Τρόικα το πρώτο πράγμα που θα έλεγαν θα ήταν να διακοπεί η χρηματοδότηση των κομμάτων από το Ελληνικό κράτος. Είναι παγκόσμια η ελληνική πρωτοτυπία και τα εκατομμύρια των ευρώ που δίδονται σε όλα τα κόμματα της βουλής ανά έτος, φτάνουν για να δοθούν οι συντάξεις του ΙΚΑ. Να λοιπόν σε κάτι που είμαστε πρωτοπόροι παγκοσμίως και κανείς από τους τροικανούς δεν θέλει να διορθώσει!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ 04 Mar 2012 16:49 #21

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Καλά ορισμένοι νομίζω ότι δεν έχετε καταλάβει τίποτα... Ποια εμπιστοσύνη έχετε στην Αγγέλα ωρε πατριώτες; Νομίζεις ότι σκάνε για τους Ελληνες φοροφυγάδες; Ρητορική είναι από τα έδρανα μέχρι να περάσει ο καιρός να σιγουρευτούν οτι δεν θα σκάσουν χώρες που δεν μπορούν να διαχειριστούν (Ιταλία & Ισπανία) και μετά θα τραβήξουν το καζανάκι. Αφού πρώτα σιγουρευτούν οτι οι τοκογλύφοι θα πάρουν το παραδάκι πίσω με όποιο τρόπο μπορούν, ακόμα κι αν αυτός θα εξακολουθήσει να είναι η αφαίμαξη μισθωτών και συνταξιούχων.
Ολη αυτή η φιλολογία περί τρόικας που θα κατεδαφίσει το Σοβιέτ, εξυπηρετεί την ντόπια κλεφτοκρατία και κανέναν άλλο. Δεν υπάρχει Σοβιέτ στην Ελλάδα, ούτε υπήρξε ποτέ. Μια στυγνή μορφή κρατικού καπιταλισμού είναι και να μην προσπαθούν να σας πείσουν για το αντίθετο. Εσυ συνάδελφε που ρωτάς ποιος θα μας σώσει, σου λέω ότι δεν είναι όλοι σάπιοι, και είναι στο χέρι σου να το αλλάξεις αυτό. Το να καθόμαστε να κλαίμε τη μοίρα μας επειδή η έμμισθη προπαγάνδα του τύπου προσπαθεί να μας πείσει ότι θα εκλεγεί ξανά κάποιο μνημονιακό σχήμα, ότι και να κάνουμε δεν θα περάσει.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 04 Mar 2012 16:49 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ 04 Mar 2012 21:00 #22

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Ειναι πραγματικά κρίμα να προσθέτουμε νερο στον μύλο τους . Φίλε χρεωμένε καταθέτη που στηρίζεις αυτό που λες παρακάτω;;''Είναι παγκόσμια η ελληνική πρωτοτυπία και τα εκατομμύρια των ευρώ που δίδονται σε όλα τα κόμματα της βουλής ανά έτος, φτάνουν για να δοθούν οι συντάξεις του ΙΚΑ. '' Πόσα χρήματα 'εχουν δωθεί στα κοματαόσκυλα;; Οταν ειναι να μιλαμε να ξερουμε τι λέμε . Δεν ξέρεις οτι οι δαπάνε ς για συντάξεοις ειναι 1 δις περιπου το μήνα;;; Δεν τους δικαολογώ αλλά να μην λεμε και οτι μας πάρει, Απλα τους δείνουμε δικαιολογια να λνε οτι μακακιες θενε.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ 04 Mar 2012 22:15 #23

Την ώρα που οι Έλληνες βιώνουν τα απεχθέστερα δημοσιονομικά μέτρα που περιορίζουν δραστικά τα εισοδήματά τους σε σημείο που πολλά νοικοκυριά αντιμετωπίζουν έντονο πρόβλημα επιβίωσης τα κόμματα του ελληνικού κοινοβουλίου αντί να μειώσουν, αύξησαν τα ποσά που λαμβάνουν ως κρατική ενίσχυση καθώς και τις ενισχύσεις «για ερευνητικούς και επιμορφωτικούς σκοπούς» που παίρνουν προκειμένου να χρηματοδοτήσουν τα διάφορα ινστιτούτα που έχουν ιδρύσει.

Πιο αναλυτικά, έγγραφο του υπουργείου Εσωτερικών που παρουσιάζει το protothema.gr δείχνει ότι η συνολική χρηματοδότηση των κομμάτων το 2011 αυξήθηκε κατά 6 εκατ. ευρώ σε σχέση με τα χρήματα που πήραν το 2010!

Πιο αναλυτικά, το 2011 συνολικά τα κόμματα ως τακτικές επιχορηγήσεις έλαβαν 54.018.624 ευρώ. Το αντίστοιχο ποσό το 2010 ανήλθε σε 48.800.000 ευρώ. Το ποσό που εγκρίθηκε για το 2009 ήταν 68.208.000 ευρώ το οποίο λόγω εκλογών εκτοξεύτηκε σε 85.135.050 ευρώ.

Την ίδια ώρα σύμφωνα με απάντηση του υπουργείου Εσωτερικών σε σχετική ερώτηση του βουλευτή της Δημοκρατικής Συμμαχίας Λευτέρη Αυγενάκη, το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ, το ΚΚΕ, ο ΛΑΟΣ, ο ΣΥΡΙΖΑ και οι Οικολόγοι Πράσινοι (ως κόμμα της ευρωβουλής) έλαβαν συνολικά για το 2011, 4.823.089 ευρώ εναντι 4.357.140 ευρώ που πήραν το 2010 προκειμένου να χρηματοδοτήσουν με την σειρά τους τα διάφορα ινστιτούτα που έχουν ιδρύσει για να «βολέψουν» ημέτερους, κομματικά τέκνα και αφισοκολλητές!

Πηγή: protothema.gr

επίσης ξαναλέω ότι δεν υπάρχει κράτος παγκοσμίως που επιδοτεί τα κόμματα.
τελικά βέβαια δίκαιο έχεις οι συντάξεις του ΙΚΑ σε σύνολο στο έτος είναι πολύ περισσότερες, αλλά αυτό δεν τους δικαιολογεί
Last Edit: 04 Mar 2012 22:22 by Ψαχνόμενος (ant).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ 04 Mar 2012 22:59 #24

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
makper wrote:
Καλά ορισμένοι νομίζω ότι δεν έχετε καταλάβει τίποτα... Ποια εμπιστοσύνη έχετε στην Αγγέλα ωρε πατριώτες; Νομίζεις ότι σκάνε για τους Ελληνες φοροφυγάδες; Ρητορική είναι από τα έδρανα μέχρι να περάσει ο καιρός να σιγουρευτούν οτι δεν θα σκάσουν χώρες που δεν μπορούν να διαχειριστούν (Ιταλία & Ισπανία) και μετά θα τραβήξουν το καζανάκι. Αφού πρώτα σιγουρευτούν οτι οι τοκογλύφοι θα πάρουν το παραδάκι πίσω με όποιο τρόπο μπορούν, ακόμα κι αν αυτός θα εξακολουθήσει να είναι η αφαίμαξη μισθωτών και συνταξιούχων.
Ολη αυτή η φιλολογία περί τρόικας που θα κατεδαφίσει το Σοβιέτ, εξυπηρετεί την ντόπια κλεφτοκρατία και κανέναν άλλο. Δεν υπάρχει Σοβιέτ στην Ελλάδα, ούτε υπήρξε ποτέ. Μια στυγνή μορφή κρατικού καπιταλισμού είναι και να μην προσπαθούν να σας πείσουν για το αντίθετο. Εσυ συνάδελφε που ρωτάς ποιος θα μας σώσει, σου λέω ότι δεν είναι όλοι σάπιοι, και είναι στο χέρι σου να το αλλάξεις αυτό. Το να καθόμαστε να κλαίμε τη μοίρα μας επειδή η έμμισθη προπαγάνδα του τύπου προσπαθεί να μας πείσει ότι θα εκλεγεί ξανά κάποιο μνημονιακό σχήμα, ότι και να κάνουμε δεν θα περάσει.

Φιλε ΜΑΚΠΕΡ πολυ φοβαμαι πως θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.Το ζητημα ειναι οτι ειναι σιγουρο πλεον πως ξανα θα εκλεγει ενα απο τα 2 κομματα.(ΝΔ με βαβαιοτητα).Ενταξει μπορει να προπαγανδιζουν αισχρως και τα μιντια αλλα παλι δεν σημαινει οτι ενα τριτο κομμα θα εκλεγει.Το θεωρω αδυνατον και ακατορθωτο.και για τις επομενες και για τις μεθ'επομενες εκλογες.Πολλοι που εχω συζητησει μαζι τους (απογοητευμενοι πρωην ψηφοφοροι των 2 κομματων) μου εχουν δηλωσει οτι η μονη τους ψηφος θα ειναι στην αποχη!Ξερεις τι σημαινει αυτο?Οχι μεγαλες αλλαγες στα ποσοστα των 2 κομματων!Και αυτοι που εχω μιλησει μαζι τους δεν ειναι λιγοι φιλε μου!!!
Επισης εστω οτι ενας απογοητευμενος ψηφοφορος (πρωην ΠΑΣΟΚ η ΝΔ) παει τελικα να ψηφισει. Τι θα ψηφησει? Σιγουρα οχι το τριτο κομμα αλλα καποιο πιο κατω.Αρα παλι μια απο τα ιδια εχουμε.
Αν και προσωπικα ειμαι φανατικος αντικουμουνιστης και πιστευω πως ο κουμουνισμος ειναι κατι ανεφικτο και απιαστο και σιγουρα λαθος πολυ φοβαμαι οτι αν θελω να δωσω την πιο γερη γροθια που μπορω στα δυο κομματα μονο ετσι θα μπορεσω να το κανω.Αν φοβαμαι μηπως εκλεγουν τελικα οι κομμουνισταροι?Οχι δεν το φοβαμαι διολου.Δεν προκειτε να γινει.Δεν προκειτε ποτε να βγει ουτε καν 2ο κομμα.
Γιαυτο αν και δεν εχω αποφασισει ακομα το σκευτομαι πολυ σοβαρα να ψηφησω Παπαρηγα.(αν και δεν την παω καθολου).Και θα σας συμβουλευα ολους να σκευτειτε παρ'ομοιος για τι αλλιως δεν μας βλεπω καλα.Ηδη γινονται κατασχεσεις ακομα και 20 ευρω απο λογαριασμους.Τι αλλο θελετε να δειτε για να πειστειτε οτι ειναι αδιστακτοι και δεν σταματουν πουθενα?
Δεδομενοι λοιπον οτι η αποχη δεν ειναι επιλογη επιτρεψτε μου να κανω και μια προβλεψη για τις επομενες εκλογες και τα γραπτα ας μενουν.
Στις εκλογες του 2009 τα 2 κομματα συκγεντρωσαν το 90% των ψηφων.Τωρα δεδομενοι τις καταστασεως αντε σας λεω με σκοντο δεν προκειτε να συγκεντρωσουν λιγορερο απο 65% συνολικα.ΝΔ πρωτη ΠΑΣΟΚ δευτερο με διαφορα απο τον τριτο.Αντε λοιπον στην υγεια σας.
Πειτε με και κουμουνιστη αν θελετε εσεις μεινετε εδω εγω θα μαζευψω τα μπογαλακια μου και θα αποχωρησω βορεια!

Ενας απλος καπιταλιστης.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ 05 Mar 2012 14:43 #25

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Συνάδελφε, ακόμα και η Παπαρήγα να βγάλει αυτοδύναμη κυβέρνηση μετά τις εκλογές (επιστημονική φαντασία) αυτό που θα δεις στην πραξη θα είναι κυβέρνηση τύπου Χριστοφιά. Δεν υπάρχουν πια κομμουνιστές. Τους τελευταίους τους ξεπάστρεψε ο Στάλιν :laugh:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.077 seconds