Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: προσκληση από εφορία

προσκληση από εφορία 13 Dec 2012 22:28 #10

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
πάντως βρε παιδιά άσχετο τώρα αν ήρθε η οχι ραβασάκι

αν υποθέσουμε ότι βγάλαμε κάποια χρήματα που δεν δικαιολογούμε τη κάνουμε ?

μήπως πρέπει να ασχολούμαστε με αυτό και όχι με το αν ήρθε η όχι το ραβασάκι
The administrator has disabled public write access.

προσκληση από εφορία 14 Dec 2012 04:22 #11

  • WOW
  • WOW's Avatar
Ti εγινε Χριστακη????Τωρα σταματησες τις πρωινες ειρωνιες και τα χαχανα???Τωρα γιατι το πιστευης και το πρωι με ειρωνευοσουνα οταν το ελεγα εγω???Μηπως σου ειρθε το συστημενο???
The administrator has disabled public write access.

προσκληση από εφορία 14 Dec 2012 05:13 #12

  • WOW
  • WOW's Avatar
Eπειδη το θεμα ειναι και υπαρκτο και σοβαρο παρακαλω ολους οσους δεν θελουν να πιστεψουν η θελουν να κανουν ασχετα σχολια η να με βρισουν να μην γεμιζουν με αχρηστα και κομπλεξικα κειμενα την σελιδα.Οσο αφορα το θεμα εχω να προσθεσω ,επειδη μιλισα με τον λογιστη μου απο χθες και οι 20 μερες περνανε γρηγορα,τα εξεις.Πρεπει να μπειτε στην σελιδα σας στην εφορια με τον κωδικο σας και τον κλειδαριθμο που εχετε.εκει θα βρητε οσα χρειαζοντε .Μου τονισε ο λογιστης,ο οποιος καταθετει τις δηλωσεις μου ηλεκτρονικα,γιατι δυστυχως εγω ειμαι μαλλον ασχετος με σκαναρισματα,ανεβασματα κλπ, οτι για να προχωρηση το συστημα ειναι απαρετητη η ακριβης ημερομηνια αποστολης του εμβασματος το οποιο και ζητησα απο την τραπεζα μου. Επειδη δεν ξερω πως να σας τη σκαναρω και να την στειλω θα σας γραψω την επιστολη.Περι λαμβανει και διαταξεις και αρθρα το περιεχομενο των οποιων αγνοω πληρως.Αν καποιος καταλαβει περισοτερα παρακαλω πολυ ας μας τα εξηγηση.Η επιστολη ειναι η κατωθι
Απο τα στοιχεια που εχει στην διαθεση του το υπουργειο οικονομικων ,και μετα απο επεξεργασια των δηλωσεων σας απο την Γενικη Γραμματεια Πληροφοριακων Συστηματων προεκυψε οτι τα χρηματικα ποσα που χετε μεταφερει στο εξωτερικο απο 1/1/2009 - 31/12.2011 ειναι μεγαλητερα απο τα προκυπτοντα κεφαλαια,συμφωνα με τις διαταξεις της παραγραφου 2 του αρθρου 19 του νομου 2238/1994 βασει των δηλωσεων σας του οικονομικου ετους2004 και επομενων.
Επειδη η προκυπτουσα διαφορα,θεωρειται,συνφωνα με τις διαταξειςτης παραγραφου3 του αρθρου 48 του νομου2238/1994 ωσπροσαυξηση περιουσιας ποτ προερχεται απο αγνωστη η μη διαρκη η μη σταθερη πηγη η αιτια,σας καλουμε συμφωνα με τιςδιαταξειςτων αρθρων 66,67, και 67α του νομου 2238/1994 οπως ΕΝΤΟΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΑΣ,να ενημερωσετε την ειδικη εφαρμογηπου λειτουργει γιατον σκοπο αυτο στηνηλεκτρονοκη διευθυνση www.gsis.gr ( επιλογη υπηρεσιεςπροςπολιτες.εισοδος στην εφαρμογη υποβολης/ανακτησης δηλωσης φορολογιας εισοδηματος Ε1)κλπ....
Σας επισημενουμε οτι εντος της ιδιας προθεσμιας θα πρεπει να υποβληθη στην απμοδια ΔΟΥ ΠΛΗΡΗΣ ΦΑΚΕΛΟΣ δικαιολογητικων που θα περιλαμβανει
α) Για τα κεφαλαια της παραγραφου 2 του αρθρου 19 του νομου 2238/1994 ΟΛΑ τα αντιγραφατων δηλωσεωνφορολογιας εισοδηματος που εχουν υποβληθει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μεχρι το οικονομικο ετος 2004
β)Στοιχεια που να αποδεικνυουν το ακριβες ποσο του εμβασματος στο εξωτερικο η που να αποδεικνυουνοτι ολο το εμβασμαδεν ανηκει στο προσωπο που εμφανιζεται στα στοιχεια των τραπεζων.
Τελος σας γνωριζουμε οτι μη ανταποκριση σας στην προσκληση μας αυτη,δηλαδη η μη συμπληρωση του παραπανω πινακα η μη υποβολη φακελου δικαιολογητικων,θα εχει ως συνεπεια να εφαρμοσθουν ΑΜΕΣΑ οι διαταξεις της παραγραφου 6 του αρθου 18 του νομου 4002/2011 οπως θα εξειδικευτουν με σχετικη υπουργικη αποφαση.

ΑΥΤΑ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΗ.
The administrator has disabled public write access.

προσκληση από εφορία 14 Dec 2012 11:23 #13

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
WOW wrote:
Ti εγινε Χριστακη????Τωρα σταματησες τις πρωινες ειρωνιες και τα χαχανα???Τωρα γιατι το πιστευης και το πρωι με ειρωνευοσουνα οταν το ελεγα εγω???Μηπως σου ειρθε το συστημενο???

για πες μα πότε σε ειρωνεύτηκα κα σε έβρισα γιατί κάτι δεν καταλαβαίνω μάλλον
και όχι δεν μου ήρθε κάτι !
Last Edit: 14 Dec 2012 12:40 by xristos g.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

προσκληση από εφορία 14 Dec 2012 11:41 #14

  • NikosP
  • NikosP's Avatar
Ρε παιδιά έχει γεμίσει η σελίδα διαφημίσεις από φοροτεχνικά και λογιστικά γραφεία. Τι δεν έχετε καταλάβει ακόμα; :evil:
The administrator has disabled public write access.

προσκληση από εφορία 14 Dec 2012 11:52 #15

  • NikosP
  • NikosP's Avatar
Ωωωωω συμφορά μου!!!! Μόλις άνοιξα το γραμματοκιβώτιο του σπιτιού ήταν μέσα το ραβασάκι του Μαυραγάννη. Έλεος συνάδελφοι φοροφυγάδες.... με έπεισαν κι εμένα. Επρεπε να ακούσω τους συμβουλάτορες του tsig.gr και να τα έχω σε προθεσμιακές στην Εθνική. Τώρα θα τρέχω και δεν θα φτάνω. Θα μου τα φάει όλα η εφορία. Είναι δυνατόν να είμαι τόσο άτυχος; Με πήραν στο λαιμό τους οι τσολιάδες της σελίδας, οι αεροψεκασμένοι και οι δραχμολάγνοι. Να και η απόδειξη για το ραβασάκι που σας λέω:

www.real.gr/Files/Articles/Document/189138.pdf


Πάω να πέσω από το μπαλόνι. Έχετε γεια όλοι :( :( :(
The administrator has disabled public write access.

προσκληση από εφορία 14 Dec 2012 13:30 #16

  • NIKOS TH
  • NIKOS TH's Avatar
NikosP wrote:
Ωωωωω συμφορά μου!!!! Μόλις άνοιξα το γραμματοκιβώτιο του σπιτιού ήταν μέσα το ραβασάκι του Μαυραγάννη. Έλεος συνάδελφοι φοροφυγάδες.... με έπεισαν κι εμένα. Επρεπε να ακούσω τους συμβουλάτορες του tsig.gr και να τα έχω σε προθεσμιακές στην Εθνική. Τώρα θα τρέχω και δεν θα φτάνω. Θα μου τα φάει όλα η εφορία. Είναι δυνατόν να είμαι τόσο άτυχος; Με πήραν στο λαιμό τους οι τσολιάδες της σελίδας, οι αεροψεκασμένοι και οι δραχμολάγνοι. Να και η απόδειξη για το ραβασάκι που σας λέω:

www.real.gr/Files/Articles/Document/189138.pdf


Πάω να πέσω από το μπαλόνι. Έχετε γεια όλοι :( :( :(
Πεσε λοιπον γιατι μονο ετσι θα βοηθησης πραγματικα...................
The administrator has disabled public write access.

προσκληση από εφορία 14 Dec 2012 13:42 #17

  • NikosP
  • NikosP's Avatar
Είσαι μεγάλος καραγκιόζης
The administrator has disabled public write access.

προσκληση από εφορία 14 Dec 2012 19:41 #18

  • antonios (antonakis)
  • antonios (antonakis)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Posts: 199
  • Thank you received: 8
  • Karma: 0
παντως καλο θα ηταν να αναφεραμε και για τι ποσο μιλαμε 100 200 300 χιλιαδες ευρω..
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.187 seconds