Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 13:32 #19

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Και εγω αν δεν τα είχα ηδη εκεί, θα το σκεφτόμουν να τα παω. Ετσι και αλλιως υπάρχουν και άλλες επιλογές, και η διαφορά στα επιτοκια δεν είναι τεράστια. Πάντως εγω στο υποκατάστημα που πηγα (και πηγα 3 φορές για 3 λογαριασμους) δεν ειδα να σπάνε λογαριασμους, αντιθέτως ερχόταν και άλλοι. Περιμένανε μετα απο μενα για προθεσμιακη. Οκ μπορεί να ήταν και τυχαίο ή επειδή εγω πηγα λιγο νωρίτερα και δεν είχαν ακουστεί τόσο πολύ κάποια πράγματα ακομη. Από εκεί και πέρα καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του. Οποίος ανησυχεί πολύ, παει τα παίρνει και τελειώνει η ιστορία. Και μονο που θα τελειώσει το ανχος του, θα έχει κάνει πολύ σωστά. Προσωπικά δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Αν πίστευα ότι υπάρχει 1% πιθανότητα να χαθούν καταθέσεις, θα πήγαινα να τα πάρω τρέχοντας. Αλλά πιστεύω οτι αυτη η πιθανότητα ειναι 0.001% και αυτή την πιθανότητα προσωπικά, την παίζω. Φυσικά είναι η υποκειμενικη μου άποψη στην οποία μπορεί να είμαι λάθος. Δεν προτείνω σε κανέναν τίποτα, πάρα να κάνει ότι πίστευε ο ίδιος.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 14:25 #20

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
Μπράβο σου φίλε. Σε συγχαίρω.
Και εγώ μπορεί να έτυχε να άκουσα 1-2 άτομα που πήραν τα λεφτά τους. Μπορεί τώρα που μιλάμε να φυλάνε ουρά οι Έλληνες να πάνε τα λεφτά τους στην Αττικα. Αυτό εμένα βέβαια δεν με ενδιαφέρει.
Με ενδιαφέρει η υγεία μου και ο ύπνος μου.
Με την ίδια λογική θα μπορούσα να δανείζω και εγώ λεφτά και να λέω στον έναν και τον άλλο πάρε 50 και σε ένα χρόνο δώσε μου 60. Αλλά δεν είμαι τέτοιος τύπος και δεν έχω τα άντερα να το κάνω αλλιώς θα γινόμουν τοκογλύφος.
Την υγεία μου και την ψυχολογία μου θέλω μόνο.
Και στην κρίση μέσα άλλοι πήγαιναν και τα κάνανε έντοκα γραμμάτια και τα κούρεψε μετά ο Βενιζέλος. Αλλοι πήγαιναν τα λεφτά τους σε Κυπριακές τράπεζες και μετά τους τα κουρέψανε στην Κύπρο. όλοι αυτοί που τα κάνανε όλα αυτά δεν μπορεί να ήτανε όλοι χαζοί.
Φυσικά δεν προτείνω κανέναν ούτε εγώ να πάει να πάρει τα λεφτά του από την Αττικα ή την καθε Άττικα. Κάθε άλλο ας τα κάνει ότι θέλει. Εγώ είμαι ένας φοβιτσιάρης, ένας ''άι χασου'' όπως έλεγε ο Λαζοπουλος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi)

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 16:38 #21

  • tsouk
  • tsouk's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 43
  • Thank you received: 26
  • Karma: -1
Συγνώμη ρε παιδιά, πέρασαν δύσκολα χρόνια για τις τράπεζες, άλλες έκλεισαν, συγχωνεύτηκαν, εξαγοράστηκαν. Έχασε κάποιος καταθέσεις απο ελληνική τράπεζα;
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 19:08 #22

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
Άμεσα φίλε μου καταθέσεις δεν έχασε ποτέ κανείς στην Ελλάδα μέχρι τώρα αν εννοείς ''κούρεμα καταθέσεων'' , αλλά ''έμμεσα'' στις καταθέσεις ο Έλληνας ,ναι , έχασε πάρα πολλά για να πληρώνει τα ''σπασμένα'' των Ελληνικών τραπεζών. Ακόμα και τώρα οι τράπεζες κουρεύουν τα χρήματα του Έλληνα πολίτη μέσο των χαμηλών επιτοκίων που δίνουν στις προθεσμιακές ενώ έχουν τεράστιο περιθώριο να δώσουν πολύ περισσότερο. Αλλά από που να το πιάσεις το θέμα με τις ελληνικές τράπεζες και από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις. Αλλά προς θεού είναι ανέκδοτο ότι οι Ελληνικές τράπεζες φέρθηκαν τίμια στον Έλληνα πολίτη. Την πλήρωσαν όλοι την νύφη. Και αυτοί που πήραν δάνεια κτλ μέχρι αυτούς που ήταν με τις καταθέσεις και τον σταυρό στο χέρι. Κάποτε είχαν και capital controls και έκλεισαν για λίγες μέρες που γινότανε κάποιο δημοψήφισμα. Φιλικές προς τον Έλληνα δεν ήταν ποτέ. Ούτε καν σε αυτούς που δουλεύαν σε αυτές.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 20:58 #23

  • kostas33334
  • kostas33334's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 98
  • Thank you received: 49
  • Karma: 0
Επειδή ο καθένας εδώ γράφει ότι του κατέβει η ότι είδε στον ύπνο του:
1. Το ΤΕΚΕ προσφέρει την ίδια ακριβως εγγύηση στους πελάτες της Αττικής, Εθνικής.Άλφα,Παγκρητιας κλπ. Μην γράφετε λοιπόν ανοησίες περί μικρότερης η μεγαλύτερης ασφαλείας καταθέσεων.
2. Το ΤΕΚΕ της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Γερμανίας κλπ, παρέχουν την ίδια εγγύηση στους καταθέτες των τραπεζών των χωρών τους.
3. Το επιτόκιο που κλείνεις σε μια τράπεζα είναι υποχρεωμένη να το τηρήσει η διάδοχος τράπεζα ( αν υπάρχει ). Αναφέρομαι στη πιθανή εξαγορά της HSBC. Μπορεί να το τροποποιήσει βέβαια μετά την λήξη της κατάθεσης.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 21:09 #24

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
kostas33334 wrote:
Επειδή ο καθένας εδώ γράφει ότι του κατέβει η ότι είδε στον ύπνο του:
1. Το ΤΕΚΕ προσφέρει την ίδια ακριβως εγγύηση στους πελάτες της Αττικής, Εθνικής.Άλφα,Παγκρητιας κλπ. Μην γράφετε λοιπόν ανοησίες περί μικρότερης η μεγαλύτερης ασφαλείας καταθέσεων.
2. Το ΤΕΚΕ της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Γερμανίας κλπ, παρέχουν την ίδια εγγύηση στους καταθέτες των τραπεζών των χωρών τους.
3. Το επιτόκιο που κλείνεις σε μια τράπεζα είναι υποχρεωμένη να το τηρήσει η διάδοχος τράπεζα ( αν υπάρχει ). Αναφέρομαι στη πιθανή εξαγορά της HSBC. Μπορεί να το τροποποιήσει βέβαια μετά την λήξη της κατάθεσης.

Συμφωνώ εκτός από το 3 που στην περίπτωση της τράπεζας του Κο Ρέστη όταν πήγε στην Εθνική όλες οι προθεσμιακές ήταν σπασμένες και πληρωμένες ως την ημέρα της εξαγοράς. Εγώ είχα κατιδίαν εμπειρία σε δολοριακό και άλλοι φυσικά μου είπαν σε ευρώ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Sergio (Araujo )

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 21:17 #25

  • kostas33334
  • kostas33334's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 98
  • Thank you received: 49
  • Karma: 0
Η τράπεζα του Ρέστη απορροφήθηκε όχι λόγω εξαγοράς ( περίπτωση HSBC ) αλλά λόγω χρεοκοπίας. Είναι διαφορετικές περιπτώσεις. Το επιτόκιο της HSBC σήμερα για 10000€ για τρίμηνο είναι 1,8%.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 21:25 #26

  • kostas33334
  • kostas33334's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 98
  • Thank you received: 49
  • Karma: 0
Απορώ πάντως γιατί το site δεν αναφέρει τα επιτόκια της HSBC αλλά επιτόκια τραπεζών με 1-3 καταστήματα ( π.χ ziraat bank ).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 22:58 #27

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
kostas33334 wrote:
Η τράπεζα του Ρέστη απορροφήθηκε όχι λόγω εξαγοράς ( περίπτωση HSBC ) αλλά λόγω χρεοκοπίας.

Καμία Ελληνική τράπεζα δεν χρεωκόπησε ακριβώς γιατί αν χρεωκοπούσε θα έχανε και ο κόσμος τις καταθέσεις. Η Εθνική εξαγόρασε όλα τα περιουσιακά στοιχεία και το υγείες κομμάτι της FBB και το ''κακό'' το πλήρωσε το κρατος και ο Ελληνικός λαός.

Διαβάστε τους όρους της προθεσμιακής της HSBC και τα ψηλά γράμματα πριν υπογράψετε προθεσμιακή για καλό και για κακό και επειδή η συμφωνία είναι προχωρημένη ζητήστε και την γνώμη της Παγκρητιας εγγράφως για σιγουριά. Και μην επαναπαύεστε στην λογική. Βέβαια δεν θα χάσετε τίποτα αλλά δεν έχει νόημα αν είναι για 1 μήνα.
Last Edit: 27 Dec 2022 23:00 by Vasileios1981.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.463 seconds