Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 25 Aug 2013 21:01 #28

  • alex.g
  • alex.g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 372
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2 (-1)
batista wrote:
alex.g wrote:
batista wrote:
alex.g wrote:
Συμφωνώ στο ότι θα δούμε πολλά σύντομα δεν συμφωνώ στις επιλογές που ανέφερε ο Ιωάννης. Υπάρχει και η επιλογή να βγάλει κανείς τα χρήματά του νόμιμα σε κάποια άλλη χώρα...

Έχεις δίκιο. Υπάρχουν άπειροι τρόποι να βγάλεις τα χρήματα σου νόμιμα εκτός Ελλάδος. Σε αυτή την εντελώς θεωρητική συζήτηση, το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις από που θα σου έρθει η "στραβή". Αυτό το έμαθαν (the hard way) όλοι αυτοί οι οποίοι έτρεχαν να βγάλουν μεγάλα ποσά στην Κύπρο και την πάτησαν. Κι αυτό γιατί τα σενάρια της πιθανής "στραβής" που έχει στο μυαλό του ο κάθε καταθέτης είναι τόσα πολλά και διαφορετικά σε περιεχόμενο που για κάθε χώρα και τράπεζα που θα μου πει κάποιος ότι θα πήγαινε τα χρήματά του θα μπορούσα πολύ εύκολα να του βρώ ένα θεωρητικό σενάριο "στραβής" που θα τον άφηνε εκτεθειμένο. Δυστυχώς σε αυτή τη συζήτηση δεν υπάρχουν βεβαιότητες κανενός είδους. Η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Από την άλλη μεριά παρά το γεγονός ότι θεωρώ την εξαγωγή χρημάτων στο εξωτερικό ως την χαριστική βολή σε μια ήδη τρομερά προβληματική οικονομία (προσωπικά θα το επιχειρούσα μόνο σε πολύ εξαιρετική περίπτωση όπου το "σύστημα" δεν θα μου άφηνε κανένα περιθώριο και πάντα νόμιμα) σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον ο οποίος προκειμένου να περισσώσει τις οικονομίες μιας ζωής (μιλάμε πάντα για νόμιμα/φορολογημένα χρήματα, όχι μαύρα) θα προέβαινε σε μια τέτοια νόμιμη κίνηση. Δυστυχώς οι απίστευτα "ανίκανοι" χειρισμοί της ηγεσίας της Ευρωζώνης αλλά και του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος γενικότερα έχουν προσφέρει πλήρη απενοχοποίηση όλων αυτών των ενεργειών εδώ και πολύ καιρό.

Σωστά μιλάς δεν στηρίζουμε το κράτος εξάγοντας τα χρήματά μας στο εξωτερικό.. Το κράτος όμως θα μας στηρίξει εμάς τώρα που τα περιθώρια στενεύουν απειλητικά; Άφησα τα χρήματά μου εδώ τα τελευταία χρόνια -παίρνοντας το ρίσκο- την ώρα που πολλοί συμπατριώτες μας (άλλοι νόμιμα άλλοι παράνομα..) τα έβγαζαν έξω. Θεωρώ τώρα ότι είναι θέμα χρόνου (προσωπική εκτίμηση) να κουρευτούν καταθέσεις. Οπότε η κατάσταση για μένα είναι μπρος ΜΠΟΡΕΙ γκρεμός και πίσω σίγουρα ρέμα.. Λέω να πάω μπροστά.


Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο και νομίζω ότι το έκανα σαφές και προηγουμένως με την τοποθέτησή μου. Το πολιτικό σύστημα (γιατί το κράτος θεωρώ ότι είναι κάτι ευρύτερο) είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα μας στηρίξει τώρα που τα περιθώρια στενεύουν όπως λες και όσο μας στηρίζει, το κάνει, για να μην χάσει το ίδιο το έδαφος κάτω από τα πόδια του (όσο μπορεί να αποφασίζει βέβαια γι αυτά τα θέματα). Απλά εύχομαι (ως αθεράπευτα αισιόδοξος, τις περισσότερες φορές χωρίς λογική βάση και με κίνδυνο να βρεθώ εκτεθειμένος) να πέσεις έξω στην τελευταία σου πρόβλεψη και είμαι σίγουρος ότι το επιθυμείς και εσύ ασχέτως των όποιων (λογικών) επιλογών σου.

Εύχομαι και επιθυμώ να πέσω έξω εγώ χίλιες φορές!! Αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα επαληθευτώ και μια Παρασκευή βράδυ θα είναι αργά για όποιες κινήσεις θελήσει να κάνει κάποιος. Θα έρθει χωρίς άλλη προειδοποίηση και θα ξημερώσει μια καινούρια πραγματικότητα τη Δευτέρα το πρωί. Ελπίζω να μην γίνει ποτέ πάντως..
The administrator has disabled public write access.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 25 Aug 2013 21:06 #29

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
alex.g wrote:
Ελπίζω να μην γίνει ποτέ πάντως..
Ως γνωστόν, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
Μετά, ακόμα κι απ' το τραπεζικό σύστημα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 25 Aug 2013 21:18 #30

  • Observer
  • Observer's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 304
  • Thank you received: 40
  • Karma: 1
Και πάλι θα αρχίσουν οι μεταφορές

bit.ly/16xHEG7
The administrator has disabled public write access.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 25 Aug 2013 21:38 #31

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Βαγγέλης wrote:
batista wrote:
Το πολιτικό σύστημα είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα μας στηρίξει τώρα που τα περιθώρια στενεύουν όπως λες και όσο μας στηρίζει, το κάνει, για να μην χάσει το ίδιο το έδαφος κάτω από τα πόδια του

Συγγνώμη, κύριε,

Εσένα νομίζεις ότι έχουν στο μυαλό τους όταν "συσκέπτονται" ή "συνεδριάζουν" για να αποφασίσουν για τα επόμενα μέτρα?

Να μη γράψω τώρα εδώ τι σε έχουν.... Θα είναι απρεπές.


Απο αυτό που παράθεσες αυτό κατάλαβες ότι νομίζω; Με απογοητεύεις!
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 25 Aug 2013 21:49 #32

batista wrote:
Απο αυτό που παράθεσες αυτό κατάλαβες ότι νομίζω; Με απογοητεύεις!
Μην απογοητεύεσαι.
Έχω καταλάβει πολύ καλά τι γίνεται.
Αυτό που έγραψα το έγραψα για να καταστήσω βέβαιο ότι εσύ έχεις καταλάβει τι γίνεται.
Γιατί απ' ότι φαίνεται, σ' ενδιαφέρει.
The administrator has disabled public write access.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 25 Aug 2013 21:49 #33

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Βαγγέλης wrote:
batista wrote:
θα το επιχειρούσα μόνο σε πολύ εξαιρετική περίπτωση όπου το "σύστημα" δεν θα μου άφηνε κανένα περιθώριο

Έτσι που το αντιμετωπίζεις, μάλλον δεν θα προλάβεις, και θα την πατήσεις.


Πιθανότατα!!!
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 25 Aug 2013 21:50 #34

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Βαγγέλης wrote:
batista wrote:
Απο αυτό που παράθεσες αυτό κατάλαβες ότι νομίζω; Με απογοητεύεις!
Μην απογοητεύεσαι.
Έχω καταλάβει πολύ καλά τι γίνεται.
Αυτό που έγραψα το έγραψα για να καταστήσω βέβαιο ότι εσύ έχεις καταλάβει τι γίνεται.
Γιατί απ' ότι φαίνεται, σ' ενδιαφέρει.

Τώρα ομολογώ ότι με μπέρδεψες εντελώς!
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 26 Aug 2013 15:50 #35

  • takis1987
  • takis1987's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 15
  • Karma: 0
Καλησπέρα.

Στην καταχώρηση για τις προθεσμιακές της HSBC βλέπω ότι προσφέρεται επιτόκιο 3.00% - 3.58%.

Είναι αλήθεια αυτό; Είναι ενημερωμένες;

Γιατί έχω κάτι λεφτά εκεί και μου είπαν ότι είναι χαμηλά, περίπου 2.00-2.50

Ξέρει κανείς;
The administrator has disabled public write access.

Η Καλύτερη επιλογή για προθεσμιακή κατάθεση 26 Aug 2013 16:16 #36

takis1987 wrote:
έχω κάτι λεφτά εκεί και μου είπαν ...

Καλά, ακροβάτης είσαι?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.097 seconds