Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Τραπεζα Κυπρου εμπροθεσμη καταθεση VS λογαριασμος υπο προειδοποιηση...

Απ: Τραπεζα Κυπρου εμπροθεσμη καταθεση VS λογαριασμος υπο προειδοποιηση... 20 Jan 2011 13:49 #10

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
OK.
Πήγες Κύπρο ή τηλεφωνικά και δι'αλληλογραφίας έγινε η δουλειά;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τραπεζα Κυπρου εμπροθεσμη καταθεση VS λογαριασμος υπο προειδοποιηση... 20 Jan 2011 17:34 #11

  • XXX
  • XXX's Avatar
εγω μεσω φαξ το ανανεωνω.μα καλα παιρνετε λιγο καλυτερα επιτοκια...το διαπραγματευεστε με τον υπαλληλο?μεγαλυτερη διαρκεια απο 3μηνο νομιζω ειναι βλακεια να κλεισει κανεις...Οι καταστασεις που ζουμε ειναι αγριες και πρεπει καθε 3μηνες να τα εχουμε διαθεσιμα ωστε να σκεφτουμε το επομενο βημα μας...εγω για 3μηνο 3,35 πηρα...Και οσον αφορα το σπασιμο της προθεσμιακης και τη ποινη της αλα και για τον υπο προειδοποιηση δεν το ψαχνει κανεις?μην ειμαστε τοσο ευκολοπιστοι....εαν εχουμε πχ προθεσμιακη 10000 ευρω εαν τη σπασεις πριν τη ληξη της λογω μεγαλης αναγκης δε θα ειναι ασχημο για σενα να παρεις στο χερι πχ μονο 4000?αυτα
ΧΧΧ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τραπεζα Κυπρου εμπροθεσμη καταθεση VS λογαριασμος υπο προειδοποιηση... 20 Jan 2011 19:01 #12

  • manolis002
  • manolis002's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 354
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2
kostasgl wrote:
OK.
Πήγες Κύπρο ή τηλεφωνικά και δι'αλληλογραφίας έγινε η δουλειά;

Με email αλλά και με τηλεφωνική επιβεβαίωση μέσω του τοπικού καταστήματος της περιοχής μου κατόπιν για κάθε ενδεχόμενο..
Last Edit: 20 Jan 2011 19:03 by manolis002.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τραπεζα Κυπρου εμπροθεσμη καταθεση VS λογαριασμος υπο προειδοποιηση... 20 Jan 2011 21:05 #13

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
XXX wrote:
....................................................................... εαν εχουμε πχ προθεσμιακη 10000 ευρω εαν τη σπασεις πριν τη ληξη της λογω μεγαλης αναγκης δε θα ειναι ασχημο για σενα να παρεις στο χερι πχ μονο 4000?αυτα ΧΧΧ
Αυτό φίλε @ΧΧΧ δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ, όποτε και να σπάσεις μια προθεσμιακή θα λάβεις οπωσδήποτε τουλάχιστον το κεφάλαιο σου ολόκληρο, μόνο οι τόκοι περικόπτονται είτε μερικώς είτε πλήρως.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τραπεζα Κυπρου εμπροθεσμη καταθεση VS λογαριασμος υπο προειδοποιηση... 20 Jan 2011 21:09 #14

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
MB wrote:
kostasgl wrote:
OK.
Πήγες Κύπρο ή τηλεφωνικά και δι'αλληλογραφίας έγινε η δουλειά;

Με email αλλά και με τηλεφωνική επιβεβαίωση μέσω του τοπικού καταστήματος της περιοχής μου κατόπιν για κάθε ενδεχόμενο..

Ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τραπεζα Κυπρου εμπροθεσμη καταθεση VS λογαριασμος υπο προειδοποιηση... 20 Jan 2011 22:43 #15

  • ody
  • ody's Avatar
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα να καταθέσω και την προσωπική μου εμπειρία.

Έχω προθεσμιακή κατάθεση στην Τράπεζα Κύπρου στην Κύπρο. Δυστηχώς σε περίπτωση πρόωρης ανάληψης υπάρχει περίπτωση να μειωθεί και το αρχικό κεφάλαιο. Στο inernet banking όταν ξεκινά η προθεσμιακή δείχνει ήδη το κεφάλαιο το οποίο είναι διαθέσιμο την ίδια μέρα που ανοίγεται η προθεσμιακή και είναι μικρότερο από το κατατεθημένο. Δηλαδή για να γίνω κατανοητός έαν κάνει κάποιος σήμερα μια προθεσμιακή π.χ. 30.000€ για 6 μήνες και την ίδια μέρα την σπάσει το κεφάλαιο που θα πάρει δεν θα είναι 30.000€ αλλά λιγότερο π.χ. 27.000€ και αυτό γιατί το προεξοφλητικό επιτόκιο είναι περίπου 6% επί των ημερών που απομένουν για το κλείσιμο των 6 μηνών. Οι πληροφορίες αυτές προέκυψαν μετά από συζήτηση με στέλεχος της τράπεζας όπου έχω την προθεσμιακή.Αυτό είναι το μόνο αρνητικό στις προθεσμιακές καταθέσεις της Τράπεζας Κύπρου στη Κύπρο (δεν ξέρω εάν ισχύουν και σε άλλες Τράπεζες). Έτσι για παράδειγμα σε μια 6μηνη προθεσμιακή εάν την σπάσεις μέσα στο 3 μηνο θα έχεις χασούρα κεφαλαίου!!!!!

Προσοχή λοιπόν.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τραπεζα Κυπρου εμπροθεσμη καταθεση VS λογαριασμος υπο προειδοποιηση... 21 Jan 2011 19:24 #16

  • XXX
  • XXX's Avatar
σωστος ο φιλος το εχω ακουσει και εγω στα σιγουρα οτι σε περιπτωση σπασιματος σε πολυ προγενεστερη διαρκεια χανεις και απο το κεφαλαιο σου...Μεσω internet banking εαν το ποσο που λεει εαν τη σπασεις ισχυει τοτε ειναι πολυ καλο....με αυτο το 6%που ειπες δε το πολυ καταλαβα...παντως ειναι σε σχεση με το ποσες μερες απομενουν για τη ληξη...ας το μαθουμε να λυσουμε και αυτη την απορια μας.....για τον υπο προειδοποηση μου ειχαν πει οτι εχεις περιθωριο για αναληψεις και καταθεσεις αλλα εαν χρειαστεις ολο το ποσο τοτε εχεις πολυ μεγαλυτερη χασουρα σε σχεση με το σπασιμο προθεσμιακης....
Αυτα...
Γεια φιλοι μου..
ΧΧΧ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τραπεζα Κυπρου εμπροθεσμη καταθεση VS λογαριασμος υπο προειδοποιηση... 22 Jan 2011 00:18 #17

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Θα προσπαθήσω να εξηγήσω το προεξοφλητικό επιτόκιο τουλάχιστον όπως εγώ το κατάλαβα όταν μου το εξήγησε ο υπάλληλος της Τράπεζας Κύπρου.

Προεξοφλητικό επιτόκιο 6% σημαίνει ότι εάν σε 6μηνη προθεσμιακή με επιτόκιο 3,5% την σπάσεις ακριβώς στους 2 μήνες θα έχεις:
1. να λαμβάνεις τους τόκους και για τους 6 μήνες με 3,5%
2. πέναλτι 6% για τους υπόλοιπους 4 μήνες που θα έμενε θεωρητικά η προθεσμιακή μέχρι να λήξει.

Έτσι για κεφάλαιο 30.000€ θα πάρεις για τους 6 μήνες τόκους περίπου 525€ και θα έχεις πέναλτι 600€ άρα απομείωση κεφαλαίου 600-525=75€ και έτσι αντί για 30.000€ θα πάρεις 29.925€.
Last Edit: 22 Jan 2011 00:33 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τραπεζα Κυπρου εμπροθεσμη καταθεση VS λογαριασμος υπο προειδοποιηση... 22 Jan 2011 01:00 #18

  • XXX
  • XXX's Avatar
To κατανοησα εγω προσωπικα πληρως πως υπολογιζεται η ποινη....με αυτο το τροπο δεν ειναι μεγαλη η ποινη...δεν ειναι τοσο μεγαλη ωστε να μας ανησυχει αν χρειαστει να τη σπασουμε....Αλλα πρεπει να το επιβεβαιωσουν και αλλοι φιλοι μας αν ισχυει 100% αυτο...επισης αν ξερει κανεις και για τον υπο προειδοποιηση ας μας πει...επισης εχετε ολοι σε ευρω?
Καληνυχτααα;)
ΧΧΧ
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.059 seconds