Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Πρόεδρος με αξιοκρατικά κριτήρια, καιρός ήταν.

Πρόεδρος με αξιοκρατικά κριτήρια, καιρός ήταν. 23 Feb 2015 21:43 #37

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Μια διαφορετική περίπτωση θα ήταν π.χ. η κλήρωση ενός ατόμου κάποιας ηλικίας που θα έχει κάποιες Χ χιλιάδες ένσημα (όχι στην επιχείρηση του μπαμπά του, και όχι ένσημα σε οτιδήποτε παρασιτικό, Δημόσιο, ΟΤΑ, ΔΕΚΟ, κτλ) και που δεν θα προέρχεται από υπερεκπροσωπούμενα επαγγέλματα / συντεχνίες / τηλεόραση / "δημοσιογραφία" / πανεπιστήμια, ...

Μετά από αλλεπάλληλα τζακ-ποτ σε κάποια κλήρωση θα πετύχουμε κάποιον.


Α, ναι, θα πληρώνεται με το μισθό που είχε όταν εργαζόταν και δεν θα διορίζει συγγενείς του, ή μάλλον δεν θα διορίζει κανέναν απολύτως.

Φυσικά, θα δικαιούται να αρνηθεί, οπότε έχουμε πάλι τζακ-ποτ και ξαναγίνεται κλήρωση.



Αυτό στη λογική του "στην πράξη, καλύτερα να έχουμε κυβέρνηση από τυχαία άσχετα άτομα π.χ. από τον τηλεφωνικό κατάλογο, παρά επαγγελματίες πολιτικούς που έχουν επί δεκαετίες ειδικευτεί στο να λέμε ψέμματα, να κοροϊδεύουν, να κλέβουν κτλ κτλ".
Last Edit: 23 Feb 2015 21:53 by El_Malak.
The administrator has disabled public write access.

Πρόεδρος με αξιοκρατικά κριτήρια, καιρός ήταν. 23 Feb 2015 21:59 #38

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
[Ποιός μπορεί να μου πει τα κριτήρια για να βγει καποιος ΠτΔ; ....

Το πρώτο κριτήριο είναι το να μην έχει, με κανένα τρόπο, προκαλέσει ζημιά στον τόπο. Με βάση λοιπόν αυτό το κριτήριο, ο συγκεκριμένος έπρεπε να έχει αποκλειστεί "επι τη εμφανίσει", όπως φυσικά και το "ίνδαλμά" του ο χοντρός που ακούστηκε επίσης για υποψήφιος. Τι να περιμένει βέβαια κανείς όταν μια από τις μεγαλύτερες πολιτικές παρατάξεις τον θεωρεί (τον χοντρό) ως "σημείο αναφοράς" και "εθνικό κεφάλαιο" :sick: και ακόμα χειρότερα οι άλλοι (οι "πρώτη φορά Αριστερά") προφανώς συμφωνούν; Θου κύριε ... είμαστε άξιοι της τύχης μας.
Τώρα, τις περισσότερες πιθανότητες να καλύψει το προαναφερόμενο κριτήριο θα είχε σίγουρα κάποιος ο οποίος δεν έχει θητεύσει σε κυβερνητική θέση. Με αυτό λοιπόν και κάποια άλλα βασικά κριτήρια, ο Αλιβιζάτος που πρότεινε το ΠΟΤΑΜΙ και το ΠΑΣΟΚ ήταν μια εξαιρετική υποψηφιότητα.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 23 Feb 2015 22:04 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Πρόεδρος με αξιοκρατικά κριτήρια, καιρός ήταν. 24 Feb 2015 04:27 #39

Άγιον Πνεύμα wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Για μένα, Πτδ θα έπρεπε να είναι όποιος, χωρίς το παραμικρό όφελος έχει κάνει με οποιονδήποτε τρόπο καλό σε συμπολίτες μας.Το τονίζω...Χωρίς όφελος!!!!
σκέ

Παναγιώτη,

Ας πούμε πως συμφωνώ (for the sake of discussion).
Πες μου λοιπόν ΕΝΑΝ (1) Έλληνα (δημόσιο πρόσωπο εννοώ - ώστε να τον ξέρουμε όλοι, μη μου πεις κάτι τύπου "ο θείος μου ο Θρασύβουλας"), που να πληρεί την προδιαγραφή αυτή που βάζεις.
Θα μου πεις?
Χμμμμμ...... :blush: σκέφτηκα έναν...Είναι ο Γιακουμάτος!Ο άνθρωπος είναι γιατρός,έχει απόψεις,καταλαβαίνεις τι λέει,ξέρει να κάνει απίστευτο διάλογο κ σε ότι τον ρωτήσεις σου απαντάει πως θα το κανονίσει απο Δευτερα..Εξ ου κ το παρατσουκλι του "Ο ΑποΔευτερας!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Πρόεδρος με αξιοκρατικά κριτήρια, καιρός ήταν. 24 Feb 2015 08:55 #40

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Άγιον Πνεύμα wrote:
Πες μου λοιπόν ΕΝΑΝ Έλληνα που να πληρεί την προδιαγραφή αυτή που βάζεις.

ο Γιακουμάτος

Εννοούσα μια σοβαρή απάντηση.

Βλέπεις λοιπόν?
Στην προδιαδραφή που ΕΣΥ βάζεις, ΕΣΥ δεν μπορείς να βρεις να την καλύψεις.
The administrator has disabled public write access.

Πρόεδρος με αξιοκρατικά κριτήρια, καιρός ήταν. 24 Feb 2015 13:08 #41

Άγιον Πνεύμα wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Άγιον Πνεύμα wrote:
Πες μου λοιπόν ΕΝΑΝ Έλληνα που να πληρεί την προδιαγραφή αυτή που βάζεις.

ο Γιακουμάτος

Εννοούσα μια σοβαρή απάντηση.

Βλέπεις λοιπόν?
Στην προδιαδραφή που ΕΣΥ βάζεις, ΕΣΥ δεν μπορείς να βρεις να την καλύψεις.
:huh: Μα,δεν είπα οτι θέλω πολιτικό πρόσωπο για ΠτΔ..Για να σοβαρευτούμε τώρα,θεωρώ καλή επιλογή τον Νανόπουλο.Ένας επιστήμονας διεθνούς κύρους.Ή την Γλύκατζη-Αλβελέρ..Τέσπα,καταλαβαίνεις τι εννοώ..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Πρόεδρος με αξιοκρατικά κριτήρια, καιρός ήταν. 24 Feb 2015 16:32 #42

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Μα, δεν είπα οτι θέλω πολιτικό πρόσωπο για ΠτΔ. .Για να σοβαρευτούμε τώρα, θεωρώ καλή επιλογή τον Νανόπουλο. Ένας επιστήμονας διεθνούς κύρους. Ή την Γλύκατζη-Αλβελέρ.. Τέσπα, καταλαβαίνεις τι εννοώ..

Όχι, δεν καταλαβαίνω, και ξέρεις, σε τέτοιες συζητήσεις είναι ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ να καταννοεί ο ένας ΑΚΡΙΒΩΣ τι λέει ο άλλος, και εγώ ό,τι έχεις γράψει μέχρι τώρα το αντιλαμβάνομαι τοις μετρητοίς, όπως ακριβώς το έχεις γράψει.
Έγραψες (επί λέξει):
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Για μένα,Πτδ θα έπρεπε να είναι όποιος,χωρίς το παραμικρό όφελος έχει κάνει με οποιονδήποτε τρόπο καλό σε συμπολίτες μας.Το τονίζω...Χωρίς όφελος!!!!

Σε ρώτησα να μου πεις ΕΝΑ δημόσιο πρόσωπο (δημόσιο: Όχι κατ' ανάγκη πολιτικό πρόσωπο) που να καλύπτει αυτή σου την προδιαγραφή.
Απάντησες τώρα με 2 πρόσωπα.
Σε ρωτάω λοιπόν σε συνέχεια:
1) Η κ. Γλύκατζη-Αρβελέρ, τι καλό έχει κάνει σε συμπολίτες μας?
2) Ποιον Νανόπουλο εννοείς? Αυτόν της Eurobank ή τον φυσικό?
3) Όποιον απ' τους δυο και να εννοείς, τι καλό έχει κάνει σε συμπολίτες μας (χωρίς όφελος)?
The administrator has disabled public write access.

Πρόεδρος με αξιοκρατικά κριτήρια, καιρός ήταν. 24 Feb 2015 17:01 #43

Άγιον Πνεύμα wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Μα, δεν είπα οτι θέλω πολιτικό πρόσωπο για ΠτΔ. .Για να σοβαρευτούμε τώρα, θεωρώ καλή επιλογή τον Νανόπουλο. Ένας επιστήμονας διεθνούς κύρους. Ή την Γλύκατζη-Αλβελέρ.. Τέσπα, καταλαβαίνεις τι εννοώ..

Όχι, δεν καταλαβαίνω, και ξέρεις, σε τέτοιες συζητήσεις είναι ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ να καταννοεί ο ένας ΑΚΡΙΒΩΣ τι λέει ο άλλος, και εγώ ό,τι έχεις γράψει μέχρι τώρα το αντιλαμβάνομαι τοις μετρητοίς, όπως ακριβώς το έχεις γράψει.
Έγραψες (επί λέξει):
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Για μένα,Πτδ θα έπρεπε να είναι όποιος,χωρίς το παραμικρό όφελος έχει κάνει με οποιονδήποτε τρόπο καλό σε συμπολίτες μας.Το τονίζω...Χωρίς όφελος!!!!

Σε ρώτησα να μου πεις ΕΝΑ δημόσιο πρόσωπο (δημόσιο: Όχι κατ' ανάγκη πολιτικό πρόσωπο) που να καλύπτει αυτή σου την προδιαγραφή.
Απάντησες τώρα με 2 πρόσωπα.
Σε ρωτάω λοιπόν σε συνέχεια:
1) Η κ. Γλύκατζη-Αρβελέρ, τι καλό έχει κάνει σε συμπολίτες μας?
2) Ποιον Νανόπουλο εννοείς? Αυτόν της Eurobank ή τον φυσικό?
3) Όποιον απ' τους δυο και να εννοείς, τι καλό έχει κάνει σε συμπολίτες μας (χωρίς όφελος)?
Λοιπόν...το ξαναπάμε..Ειπα πως ΠτΔ θα πρέπει να είναι κάποιος που έκανε κάτι για την Ελλάδα χωρίς όφελος.Μου είπες όμως να πω κάποιον γνωστό κ όχι τον θείο μου τον Θρασύβουλα.Σου είπα λοιπόν κάποιους γνωστούς που έχουν κάνει καλό για την Ελλαδα,δεν ξερω αν το έκαναν αφιλοκερδώς ή αν ζημίωσαν την Ελλάδα.Αν έχεις συγκεκριμένα στοιχεία να μας τα πεις.Για τον θείο μου,που δεν τον λένε Θρασύβουλα δεν έχω να πω κατι.Έχω όμως να πω πχ για τον παππού μου που πολέμησε το '40 στο Σαραντάπορο,μεσα στα χιόνια,έφτασε ως την Κορυτσά κ μετά γύρισε με τα πόδια μετα τη συνθηκολόγηση.Όσο για τον Νανόπουλο...εννοείται οτι προτιμώ αυτόν της Eurobank..Τι διάολο,να θυμόμαστε κ το forum μας!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Πρόεδρος με αξιοκρατικά κριτήρια, καιρός ήταν. 25 Feb 2015 05:35 #44

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Λοιπόν...το ξαναπάμε..Ειπα πως ΠτΔ θα πρέπει να είναι κάποιος που έκανε κάτι για την Ελλάδα χωρίς όφελος.Μου είπες όμως να πω κάποιον γνωστό κ όχι τον θείο μου τον Θρασύβουλα.Σου είπα λοιπόν κάποιους γνωστούς που έχουν κάνει καλό για την Ελλαδα,δεν ξερω αν το έκαναν αφιλοκερδώς ή αν ζημίωσαν την Ελλάδα.Αν έχεις συγκεκριμένα στοιχεία να μας τα πεις.Για τον θείο μου,που δεν τον λένε Θρασύβουλα δεν έχω να πω κατι.Έχω όμως να πω πχ για τον παππού μου που πολέμησε το '40 στο Σαραντάπορο,μεσα στα χιόνια,έφτασε ως την Κορυτσά κ μετά γύρισε με τα πόδια μετα τη συνθηκολόγηση.Όσο για τον Νανόπουλο...εννοείται οτι προτιμώ αυτόν της Eurobank..Τι διάολο,να θυμόμαστε κ το forum μας!

Μου τ' αλλάζεις κάθε τόσο και δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω. Γίνε ακριβολόγος σε παρακαλώ.

Έγραψες (επί λέξει):
"Πτδ θα έπρεπε να είναι όποιος, χωρίς το παραμικρό όφελος έχει κάνει με οποιονδήποτε τρόπο καλό σε συμπολίτες μας."
Το "συμπολίτες μας" εγώ το καταλαβαίνω προς πολίτες, συνανθρώπους.
Τώρα το αλλάζεις και λες "που έκανε κάτι για την Ελλάδα χωρίς όφελος".
Δεν είναι ίδιες οι δυο εκφράσεις.
Στην πρώτη περίπτωση είναι π.χ. ένας που έπεσε στη θάλασσα αυθόρμητα για να σώσει ένα παιδί από πνιγμό. Να τον κάνουμε ΠτΔ?
Στη δεύτερη μπορεί να είναι η Έλενα Παπαρίζου. Κέρδισε στη Eurovision "για την Ελλάδα". Και η Βερούλη (ρε γαμώτο). Να τις κάνουμε ΠτΔ?

Η Αρβελέρ, γιατί "αφιλοκερδώς" ένανε κάτι? Δεν παίρνει μισθό γι' αυτό που κάνει? Καθηγήτρια, ακαδημαϊκός, κάτι τέτοιο δεν είναι? Τσάμπα είναι?
Ο Νανόπουλος? Τσάμπα ήταν στη Eurobank?

Βλέπεις, δεν βγάζω άκρη μ' αυτά που λες. Δεν κουμπώνουν. Αυτοαναιρείσαι.
Οπότε καλά έκανε ο Αλέξης και σου φόρεσε τον Παυλόπουλο. Να τον χαίρεσαι.

Όσο για τον θείο σου (Αλβανία 1940,) ξέρεις δεν ήταν ο μόνος. 100.000 Έλληνες έκαναν το ίδιο εκείνη την εποχή. Και αρκετοί απ' αυτούς δεν γύρισαν ποτέ πίσω. Ούτε καν με τα πόδια.

Να είσαι καλά.
The administrator has disabled public write access.

Πρόεδρος με αξιοκρατικά κριτήρια, καιρός ήταν. 25 Feb 2015 12:33 #45

Άγιον Πνεύμα wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Λοιπόν...το ξαναπάμε..Ειπα πως ΠτΔ θα πρέπει να είναι κάποιος που έκανε κάτι για την Ελλάδα χωρίς όφελος.Μου είπες όμως να πω κάποιον γνωστό κ όχι τον θείο μου τον Θρασύβουλα.Σου είπα λοιπόν κάποιους γνωστούς που έχουν κάνει καλό για την Ελλαδα,δεν ξερω αν το έκαναν αφιλοκερδώς ή αν ζημίωσαν την Ελλάδα.Αν έχεις συγκεκριμένα στοιχεία να μας τα πεις.Για τον θείο μου,που δεν τον λένε Θρασύβουλα δεν έχω να πω κατι.Έχω όμως να πω πχ για τον παππού μου που πολέμησε το '40 στο Σαραντάπορο,μεσα στα χιόνια,έφτασε ως την Κορυτσά κ μετά γύρισε με τα πόδια μετα τη συνθηκολόγηση.Όσο για τον Νανόπουλο...εννοείται οτι προτιμώ αυτόν της Eurobank..Τι διάολο,να θυμόμαστε κ το forum μας!

Μου τ' αλλάζεις κάθε τόσο και δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω. Γίνε ακριβολόγος σε παρακαλώ.

Έγραψες (επί λέξει):
"Πτδ θα έπρεπε να είναι όποιος, χωρίς το παραμικρό όφελος έχει κάνει με οποιονδήποτε τρόπο καλό σε συμπολίτες μας."
Το "συμπολίτες μας" εγώ το καταλαβαίνω προς πολίτες, συνανθρώπους.
Τώρα το αλλάζεις και λες "που έκανε κάτι για την Ελλάδα χωρίς όφελος".
Δεν είναι ίδιες οι δυο εκφράσεις.
Στην πρώτη περίπτωση είναι π.χ. ένας που έπεσε στη θάλασσα αυθόρμητα για να σώσει ένα παιδί από πνιγμό. Να τον κάνουμε ΠτΔ?
Στη δεύτερη μπορεί να είναι η Έλενα Παπαρίζου. Κέρδισε στη Eurovision "για την Ελλάδα". Και η Βερούλη (ρε γαμώτο). Να τις κάνουμε ΠτΔ?

Η Αρβελέρ, γιατί "αφιλοκερδώς" ένανε κάτι? Δεν παίρνει μισθό γι' αυτό που κάνει? Καθηγήτρια, ακαδημαϊκός, κάτι τέτοιο δεν είναι? Τσάμπα είναι?
Ο Νανόπουλος? Τσάμπα ήταν στη Eurobank?

Βλέπεις, δεν βγάζω άκρη μ' αυτά που λες. Δεν κουμπώνουν. Αυτοαναιρείσαι.
Οπότε καλά έκανε ο Αλέξης και σου φόρεσε τον Παυλόπουλο. Να τον χαίρεσαι.

Όσο για τον θείο σου (Αλβανία 1940,) ξέρεις δεν ήταν ο μόνος. 100.000 Έλληνες έκαναν το ίδιο εκείνη την εποχή. Και αρκετοί απ' αυτούς δεν γύρισαν ποτέ πίσω. Ούτε καν με τα πόδια.

Να είσαι καλά.
Κατ'αρχήν όταν είπα συμπολίτες μας προφανώς κ εννοούσα Έλληνες.Τι με νοιάζει αν κάποιος έκανε καλο π.χ στους πολίτες της Ρωσσίας ή της Ινδίας;Σε γενικές γραμμές ισχύει το "ΤΑ ΕΥΚΟΛΩΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕΝΑ ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΝΤΑΙ",προς χάρην οικονομίας χώρου κ χρόνου,προσθέτω.Δεύτερον,δεν πήγε ο θειος μου Αλβανία,αλλα ο παππούς μου.Είδες που δεν με προσέχεις;Και ναί,αυτός,όπως κ κάθε ένας απο τους 100.000 άλλους που πήγαν θα άξιζαν να γίνουν,γιατί θυσιάστηκαν για την πατρίδα,κάποιοι έμειναν ανάπηροι κ δεν βοηθήθηκαν καθόλου απο την πολιτεία αργότερα.Τώρα,σχετικά με την Παπαρίζου,την Αλβελέρ,τη Βερούλη(προφανώς την Πατουλίδου εννοείς-μάλλον μπερδέυτηκες) κ τον Νανόπουλο(εννοείται τον μεγάλο Φυσικό,έτσι;)...Τι να σου πω,τα πράγματα είναι μπερδεμένα.Σαν θεσμός, ο ΠτΔ είναι καθαρά διακοσμητικός.Σου θυμίζω τι επάγγελμα έκαναν οι προηγούμενοι Πρόεδροι.Ο Τσάτσος ήταν συνταγματολόγος,ο κ.Σαρτζετάκης απόμαχος δικαστικός,ο κ.Στεφανόπουλος πρώην βουλευτής ΝΔ κ πρώην πρόεδρος της ΔΗΑΝΑ,δικηγόρος στο επάγγελμα.Οι κύριοι Παπουλιας κ Παυλόπουλος είναι κ αυτοί πρώην βουλευτές κ υπουργοί.Άρα,όπως καλά καταλαβαίνεις ΔΕΝ μπορείς να βγεις ΠτΔ αν δεν σε υποστηρίξουν τα κόμματα.Συνεπώς,δύσκολα να βγούν πρόεδροι οι εν λόγω κυρίες που,πέρα απο την πλάκα,έχουν επιτύχει,η καθεμιά στον τομέα της.Και ναί,αξίζει να γίνει ΠτΔ αυτός που έσωσε το κοριτσάκι,ο άλλος που βοήθησε τους ναυαγούς στο NORMAN ATLANTIC,οι πυροσβέστες που κάηκαν ενώ προσπαθούσαν να σώσουν ανθρώπους κ ο κάθε ενας που σώζει μια ζωή με κίνδυνο της ζωής του.Γιατι τους κοροϊδεύεις;Άν έσωζαν το παιδί σου,τι θα έλεγες;Όσο για το"να τον χαίρομαι τον Παυλόπουλο που μου τον φόρεσαν"...τι άσχετο είναι πάλι αυτό;Απο χθες προσπαθώ να σου εξηγήσω οτι ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν πολιτικά πρόσωπα ΠτΔ κ εσύ μου λες να τον χαίρομαι.Σε γενικές γραμμές,αν κανεις τον κόπο να δεις προηγουμενες τοποθετήσεις μου στο forum θα δεις πως δεν χαιρομαι ΚΑΘΟΛΟΥ με την πολιτική κατάσταση του τόπου,διαχρονικά.Ακόμη κ έτσι όμως,σου θυμίζω οτι δεν ήμουν εγώ(φαντάζομαι ούτε κ εσύ) υποψήφιος για ΠτΔ.Οπότε,διατί τόσο πάθος,φανατισμός κ ένταση;Στο κατω-κατω δεν είναι υποχρεωτικό όλοι να συμφωνούμε με όλους.Καλημερα κ εσύ να'σαι καλά..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.081 seconds