Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αμεσοδημοκρατία

Αμεσοδημοκρατία 21 Sep 2012 16:09 #37

  • stathis
  • stathis's Avatar
ωραιες εικονες απο την υπερχοη αμερικη με ανθρωπους που ζουν μεσα στους υπονομους!!!

φωτο/ρεπορταζ


να μας ζησει ο καπιταλισμος!!!

σε αλλα ρεπορταζ που εχω διαβασει πολλοι αστεγοι πηγαινουν στα αεροδρομια και κανουν τους ταξιδιωτες για να ειναι καπου ζεστα.

στην ελλαδα του 2012 ανθρωποι μπαινουν και κοιμουνται σε λεωφορεια οσο αυτα κανουν την διαδρομη τους για να ειναι σε aircondition.
The administrator has disabled public write access.

Αμεσοδημοκρατία 22 Sep 2012 00:44 #38

  • ANΩΝΥΜΟΣ
  • ANΩΝΥΜΟΣ's Avatar
έτσι δούλευαν οι Αιγύπτιοι πολίτες επί των Φαραώ στις πυραμίδες......

Το Αιγυπτιακό θαύμα εχει γίνει περίγελος και πεδίο αντιπαλότητος μεταξύ των οικονομολόγων και αρχαιολόγων.
Οι μέν "υποστηρίζουν" την ορθολογική πλευρά οτι δηλαδή δούλευαν οι σκλάβοι κάτω απο κακκουχίες -νηστικοί
και μαστίγωματα προκειμένου να κατασκευάσουν ενα Βασιλικό οικοδόμημα για να πάει ενας παρανοικός
να πεθάνει.

Σύρανε τις τεράστιες πέτρες απο τα βάθη της ερήμου πολλές φορές και πέθαιναν κατά την μεταφορά.
Οι αρχαιολόγοι και οι επι των θρησκειών εχουνε μια πολιτισμένη και πολλές φορές εκτός πραγματικότητος οπως
ο τέλειος αριθμός 4 που το πήρανε απο τους "Πυθαγορίους" και την ιδια αιτιμολογία της λέξης ΠΥΡ-ΑΜΙ-ΙΔΑ.
Προσωπικά υποστηρίζω την πλευρά των οικονομολόγων αν και οι δεύτεροι δεν αιτιολογούν το τι ειδους
Δημοκρατία ειχαμε στην αρχαία Ελλάδα (συμπεριλαμβανομένου και του "χρυσού" αιώνα του Περικλή) αλλά -αλλά με
μιά "μικρή" λεπτομέρεια.
ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΟΥΛΟ ΝΑ ΜΑς ΠΛΕΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.....

Στην σύγχρονη Ελλάδα ποιός δούλευε και δουλεύει απο 6 ημέρες μέχρι ....και το τι δεν εχει γραφεί.
Ποιός ειναι φτωχός?
Οι πάντες εκαναν τον πλούτο τους "τούβλα" και "αυτοκίνητα" και διαμαρτύρονται οτι δεν εχουν να τα συντηρήσουν.
Θέλει η......να κρυφτεί αλλά η χαρά δεν την αφήνει και ακριβώς αυτήν την κατάσταση ζήσαμε τον Αυγουστο μήνα
οπου τα μεγάλα αστικά κέντρα και της επαρχίας αδειασαν.
Παράδειγμα
Στην Ιταλία ισχυε και ισχύει το 6 ήμερο σχολείο με την 6η ημέρα ως ας πούμε φροντιστηρίου και ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.
Θα "τολμήσει" στην Ελλάδα να το "εφαρμόσει" πολιτικός και ας ειναι για τα παιδιά τους.
Σημειωτέον ο ορος ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.

Σήμερα εχουμε "στηθεί" και περιμένουμε να επιζήσουμε απο τα ανθρώπινα δράματα των αλλων.(αυτό και αν δεν ειναι διαφθορά).
The administrator has disabled public write access.

Αμεσοδημοκρατία 22 Sep 2012 14:33 #39

  • stathis
  • stathis's Avatar
Σήμερα εχουμε "στηθεί" και περιμένουμε να επιζήσουμε απο τα ανθρώπινα δράματα των αλλων.(αυτό και αν δεν ειναι διαφθορά).


αυτο τωρα τι ειναι??
ξερεις την κατασταση των υπολοιπων??
τι γενικοτητες ειναι αυτες??

τι προσπαθεις να μας πεις??οτι δεν υπαρχει σημερα στην ελλαδα προβλημα επιβιωσης για πολυ μεγαλο μερος του πλυθησμου?
κυκλοφορεις καθολου εξω η εισαι κλεισμενος στο σπιτι σου?

δεν ξερω τι δουλεια κανεις αλλα εγω σαν πρωην δασκαλος οδηγησης και η γυναικα μου σαν πρωην δασκαλα στους αμπελοκηπους αθηνων τα βλεπαμε καθημερινα.παιδια να μην εχουν να φανε,βρωμικα,χωρις ρευμα στο σπιτι τους,να τους αγοραζουμε εμεις μια τυροπιτα το πρωι για να φανε.

τα παραδειγματα στον κυκλο μου ειναι απληστα αν και προσωπικα ειμαι μια ιδιαιτερη περιπτωση γιατι τρεχω γι αυτους ανθρωπους και τους βοηθαω με συλλογικες κουζινες , με ανταλλακτικα παζαρια και οτι αλλο μπορω.

ασε λοιπων τα μεγαλα λογια και πηγαινε προς αμπελοκηπους,νικαια,κεντρο να δεις τι γινετε...

φυσικα χειροτερα τα πραγματα ειναι στα βορεια προαστεια...γιατι εκει ειχαν ανοιχτει οι νεοπλουτοι ελληναραδες με jeep και δανεια και ξαφνικα τα εχασαν ολα και δεν εχουν να φανε και βλεπεις ολοκληρες οικογενειες που μεχρι εχθες πουλαγαν χαιλικια σημερα να ζουν με την κουτσουρεμενη συνταξη της γιαγιας...

πραγματικα ξερεις εσυ κανεναν που να μην εχει σοβαρο οικονομικο προβλημα.εμενα στον κυκλο μου εκτος απο μενα που απλα σταθηκα τυχερος και εκανα καποιες κινησεις πριν 4 χρονια χωρις να περιμενω την κριση και απλα ετυχε να γινουν τοτε δεν ξερω κανεναν.
ολοι λεφτα ζητανε.

ακομα και οι δημοσιοι υπαλληλοιι εχουν προβλημα γιατι και αυτοι ειχαν ανοιχτει και τωρα δεν μπορουν να ξεφυγουν αλλα τουλαχιστον εχουν να φανε αυτοι.

ξερεις πολλους που δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα?και με ποσα?ποσα ατομα δουλευουν σε καθε ελληνικη οικογενεια?ενα και με το ζορι...
για ζησε οικογενεια με 800 ευρω το μηνα και με παιδεια που πανε σχολεια.

ελα ρε φιλε τωρα...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.053 seconds