Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ?

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Jan 2012 19:41 #37

  • Θωμάς
  • Θωμάς's Avatar
Τώρα δηλαδή θες να μας πείσεις οτι εσύ στο LA με λεφτά σε 3 διαφορετικές χώρες προφανώς οχι σε ευρώ δεν σε συμφέρει μια υποτίμηση ή διάσπαση του ευρώ και καίγεσαι πολύ για τους καημένους τους Έλληνες που παραμένουν στην Ελλάδα και τραβάνε τα πάνδεινα και θα σωθούν αν γυρίσουν στην δραχμή.

Και από την άλλη εμείς είμαστε παπαγαλάκια που δεν έχουμε τις άκρες σου να βγάλουμε τα λιγοστά λεφτά μας έξω και επιμένουμε στο ευρώ μπας και διατηρήσουμε οτι έχουμε.

Μάλλον εσύ χαίρεσαι που έβγαλες τον κ.λο σου απέξω και όχι εμείς.Αλλά όταν είμαστε καλυμμένοι τότε γινόμαστε ευπατρίδες.

Ζήτω το έθνος.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Jan 2012 20:28 #38

Στο ερώτημα του θέματος :
Ακόμα κι αν βγούμε, αυτό δε θα γίνει καθόλου σύντομα.
Κανέναν δε συμφέρει να σκοτώσει τη κότα που γεννάει τα χρυσά αυγά.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Jan 2012 20:36 #39

  • magnet
  • magnet's Avatar
gx κάνε μας τη χάρη και πήγαινε να γράφεις στο tsig.ch, tsig.com και στο tsig.co.uk ........... καλά στα "έχωσε" ο Θωμάς....
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Jan 2012 22:16 #40

  • to papagalaki
  • to papagalaki's Avatar
Μαλλον θα ειμαι εκτος θεμοτος αλλα τοσο καιρο σας διαβαζω και ελαχιστα εχω απαντησει .
θα ξεκινησω θυμιζοντας στους μεγαλυτερους (50+) και γνωριζοντας στους μικροτερους τις προπαγανδιστικες αμερικανικες ταινιες που μας πηγαιναν με το ζορι να δουμε (οντας μαθητες) την δεκαετια του 70 (εποχη προπαγανδας των πυρινικων των πετροχημικων και της τεχνολογιας στην υπηρεσια του ανθρωπου δηθεν) συμφβνα με τις οποιες λοιπον στο ροδινο τοτε μελλον της ανθρωποτητας οι μηχανες θα δουλευαν για μας και ο ιανθρωποι θα δουλευαμε 4 ΩΡΕΣ η και λιγοτερο .
θεμα2 . πολλα παπαγαλακια και πολλοι επιπολαιοι υποερθεματιζουν την χρηση της για την Ελλαδα (και συγκρινοντας πολυ βολικα με την βορεια ευρωπη κι οχι την ιαπωνια η αλλες χωρες μ,ε κλιμα παρομοιο με την ελλαδα )ξεχνοντας πολυ βολικα τα ποσα δισ θα πρεπει μας δανεισει η κα μερκελ κλπ για την εγκατασταση της , παραβλεποντας οτι το κοστος χρησης ειναι πολλαπλασιο των συμβατικων μεθοδων (εξ αιτιςα του κοστους του εξοπλισμου το οποιο στις συγκρινομενες χωρες παραμενει εκει λογω εγχωριας παραγωγης ) ,παραβλεποντας πολυ βολικα οτι η χρηση λιγνητη που εχουμε σχεδον τσαμπα μας απαγορευτηκε (αλλα δνε απαγορευεται η χρηση πυρινικων καθοτι οικολογικα κατα τους γερμανους :P .
και μια ερωτηση για σκεφτομενους ,,,σε ποιες χωρες πρωτοξεκινησαν και αναπτυχθηκαν τα πρασικα αλογα??? (βλ οικολογοι κλπ)
θεμα 3. μηπως θυμαται κανεις ποιοι αξιοτιμοι πολιτικοι και μη υπερθεματιζαν το "ισπανικο θαυμα " (βλ αναπτυξη με την εισοδο στην εοκ ,σεατ κλπ) καντε μια συγκριση με τον ελληνικο τουρισμο και βγαλτε τα συμπερασματα σας για τις πλουτοπαραγωγικες μας πηγες .
ασ τελειωσω και με τη δραχμουλα μας ... το θεμα δεν ειναι τι θελουμε εμεις αλλα τι βολευει τους "φιλους μας" (εκτος και αν καταφερουμε και κανουμε την εκπληξη την οποια εχουμε ξανακανει) ειτε με δραχμουλα ειτε με ευρουλακι αν θελησουν αν μασ φαν τις καταθεσεις (γτ αυτο ειναι που κυριως μας καιει) θα το κανουν . ο λογος που γενικα αποφευγουν σε αναλογες συνθηκες να το κανουν δεν εχει σχεση με ανθρωπια αλλα με το τραπεζικο συστημα και τις διασυνδεσεις του .
Προσωπικη μου αποψη οτι η επιστροφη στην δραχμη θα επιταχυνει τις καλες και τις ασχημες συνεπειες που ετσι κι αλλιως θα εχουμε ...
ομωσ για τους πολυ επαναστατες θα επισημανω οτι το συστημα δεν κολλαει μπροστα σε τιποτα και η γιουγκοσλαβια δεν απεχει πολυ χρονικα και ακομα λιγοτερο η λιβυη . και μην βιαστειτε να πειτε οτι κινδυνολογω ,,,, το ευτυχημα ηταν οτι περασαμε απ την χωρα των λωτοφαγων και τους βρηκαμε "κοιμισμενους " τωρα περναμε τισ συμπληγαδες και το ερωτημα ειναι αν θα καταφερουμε ποτε να φτασουμε στην ιθακη ....
αν τα παραπανω σας φαινονται απαισοδοξα η προτροπη μου ειναι να αισιδοξουμε αλλα... και να επαγρυπνουμε ...ολοι οι δρομοι κρυβουν παγιδες και εθνικες αλλα και προσωπικες .
γι αυτο οχι πανικος δεν νομιζετε οτι πολυ πρωτοπορεια εχει πεσει για την μικρη ελλαδιτσα? (βλ εοκ -δντ,,, μονο σ εμας κουρεμα...) κι ολος ο κοσμος να ασχολειτε μαζι μας? με ενα προβλξημα που θα μπορουσε να ειχε λυθει σε μια βδομαδα μεσα ,,και ακομα και τωρα !
οποιος απαντησει σωστα κερδιζει ;)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Jan 2012 23:23 #41

  • apom
  • apom's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
Μηπως τελικά ο λόγος για τον οποίο δεν υιοθετούνται προφανεις λύσεις από τους πολιτικούς είναι επειδή δουλειά τους είναι να οριοθετούν και να περιγράφουν προβλήματα χωρ´ις όμως να τα λύνουν? αυτό δεν είναι ο ορισμός της πολιτικής? Δεν τους ακούτε που μιλάνε σαν δημοσιογράφοι περιγράφοντας το πρόβλημα αλλά όχι την λύση....
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Jan 2012 23:43 #42

  • gx
  • gx's Avatar
φιλαρακι εγω το σπιτι μου το εχω εδω κ δεν ενδιαφερομαι να παρω κανενος το σπιτι στην ελλαδα. η αμερικη αυτη την στιγμη εχει ανεργεια 8.5% και η σερβητορα πχ παιρνει 2500 το μηνα και η βενζινη εχει 3.5 usd το γαλονι.εγω λεω οτι ειναι περηφανοι οι ελληνες και δεν πρεπει να υπομενουν την νεα γερμανικη κατοχη εσυ τους λες να σκυψουν το κεφαλι και να παρακαλανε για 500 ευρω και το παιζεις και θιγμενος.αλα μια φορα με επιχειρηματα δεν εχετε απαντησει αυτοι που διαφωνητε.να πειτε σε αυτους που σας πληρωνουν για να στηριξετε τα αστηριχτα να βαλουν καποιους με μεγαλυτερη φαντασια κι ας δωσουν κατι παραπανω για την προπαγανδα.τωρα εγω προτηνα τι θα συνεφερε τους ελληνες να γινει τωρα αν εχετε γινει ολοι τοσο πελατες σαν τους 2 ηλιθιους που μου απαντανε 2 μερες τωρα τι να πω? καλα να παθετε ισως?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Jan 2012 23:47 #43

  • gx
  • gx's Avatar
α και κατι αλλο.... ο θωμας δεν μπορει να τα χωσει ουτε στον εαυτο του οχι σε μενα :P :P :P :P :P :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 12 Jan 2012 23:57 #44

  • gx
  • gx's Avatar
και δεν θελω να παρω το σπιτι μαγαζι κλπ κανεμος ουτε κανενας αλλος απ το εξωτερικο θελει γιατι πολυ απλα δεν θα αξιζουν τιποτα σε λιγο καιρο θα ειναι σαν νεκροταφειο η ελλαδα σε λιγα χρονια αν συνεχιστει αυτη η κατασταση και τα 5000 η 10000 θα φανταζουν απιστευτα ποσα για το 95% του πληθυσμου να το θυμηθειτε. και δεν νομιζω να χρειαζεσαι καμια ακρη για να ανοιξεις λογαριασμο οπουδηποτε εκτος απο ενα διαβατηριο
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τελικα θα βγουμε απο το Ευρω η ΟΧΙ ? 13 Jan 2012 00:15 #45

  • to papagalaki
  • to papagalaki's Avatar
σιγα πατριωτη ...να μας πεις ομως αν τα 2500 τη σερβιτορα την φτανουν να πληρωνει και τα δανεια κλπ κλπ...
και το μεγαλο λαθος καθε λαου και οικονομιας ειναι να ακολουθει τα ξενα προτυπα ... δεν χρειαζεται αλλο παραδειγμα απο την χωρα μας !
Πριν 2 χρονια επεσε το συνθημα οι γερμανοι ξαναρχονται ... σκοπιμα παραπλανητικο ... οι γερμανοι παντα εδω ηταν και μαζι μ αυτους και ολοι οι αλλοι .
καπου διαβασα ποαραπανω ...απο καποιο φιλο ...να φυγουν οι γερμανοι απ το ευρω ....
θα το εθετα λιγο πιο ριζοσπαστικα ... οι χωρες του νοτου και οχι μονο (ενδεχομενως) ...ολες μαζι και ταυτοχρονα κανουν σταση πληρωμων ...
ουτοπια αλλα μηπως θα ηταν η λυση ?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.099 seconds