Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αποταμίευση στην Revolut

Αποταμίευση στην Revolut 10 Apr 2024 07:50 #19

  • Entaksei
  • Entaksei's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 5
  • Thank you received: 6
  • Karma: 0
sosimple wrote:
Ερώτηση : Για να τα βάλουμε στη revolut αν έχουμε μετρητά, φαντάζομαι τα βάζουμε σε καποια τράπεζα και μετα τα στέλνουμε στη revolut. Οπότε θα υπάρχει και κόστος μεταφοράς? Υπάρχει κατι να συμφέρει περισσότερο εδω, ωστε να μην υπάρχει μεγάλο κόστος?

Μέσα από την εφαρμογή της Revolut κάνεις πολύ εύκολα top up μέσω κάρτας από ελληνική τράπεζα ΧΩΡΙΣ κανένα κόστος. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που την χρησιμοποιούν πολλοί χρήστες, διότι και μετά τα στέλνουν όπου θέλουν χωρίς επιπλέον κόστος.

Η εφαρμογή είναι και στα ελληνικά και θεωρείται από τις πιο φιλικές στους χρήστες ακόμα και για αγορά μετοχών, ETF, κτλ.

Ίσως χρειάζεστε λίγο παραπάνω εξοικείωση με τέτοιου τύπου εφαρμογές, πάντως οι fintech εφαρμογές έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια (N26, Trade Republic, Wise, Freedom24, RobinHood, Bibance, Coinbase, Paypal) και πολλές άλλες.

sosimple wrote:
Πόσο έγκυρη είναι η revolut? Πηγα τωρα να την ξανα ενεργοποίησω στο νεο κινητο και τρομαξα να το πετύχω. Ήθελε φωτογραφία live. Και δε με αναγνώριζε. (ειχα ξανα δωσει live photo πριν 2 χρόνια). Δοκίμασα σε διάφορους φωτισμούς, διάφορες γωνίες και διάφορες κάμερες μέχρι να με αναγνωρίσει. Την Παναγία μου έβγαλε. Σκέψου να εχεις βάλει πχ 20.000ε και να μην μπορείς να τα πάρεις. Που απευθύνεσαι μετα..

Αν δεν σας λέει κάτι το 1+ εκ. χρήστες πλέον μόνο στην Ελλάδα (www.capital.gr/epixeiriseis/3778472/i-re...pelates-stin-ellada/), έχουν γραφτεί εκατοντάδες threads σε πολλά fora περί αξιοπιστίας και όλων των τεχνικών θεμάτων και λεπτομερειών, με εύκολη αναζήτηση θα απαντήσετε σε όλα σας τα ερωτήματα.
Last Edit: 10 Apr 2024 07:50 by Entaksei.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Αποταμίευση στην Revolut 10 Apr 2024 17:26 #20

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Ευχαριστώ και τούς 2 που απαντήσατε. Revolut εχω ηδη χρόνια αλλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου. Επειδή δεν ξέρω,υπάρχει κάποιο όριο που μπορώ να στείλω στη revolut από ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό ώστε να μη χρεώθω προμήθεια?
Δεν έχω κανένα φόβο αξιόπιστιας της revolut ως εταιρεία. Αντίθετως της έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη απο τις ελληνικές τράπεζες. Σε αυτό που δεν της έχω εμπιστοσύνη είναι οτι ειναι ηλεκτρονική. Αν στραβώσει κάτι δεν ξέρεις που να απευθυνθεις. Και συγκεκριμένα ανέφερα το παράδειγμα οτι δεν με αναγνώριζε απ τη φωτο. Αν συνέχιζε να μη με αναγνωρίζει (ή συμβεί στο μέλλον), τι μπορείς να κάνεις εκεί.. Αυτός ηταν και είναι ο φόβος μου.

@bernikos : Σε εντοκα έχω ηδη κοντά στα 300.000 Τα "ψιλα", καμια 20.000 σκέφτομαι να στείλω στη revolut να μη κάθονται.. :)
The administrator has disabled public write access.

Αποταμίευση στην Revolut 10 Apr 2024 17:43 #21

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
sosimple wrote:
Ευχαριστώ και τούς 2 που απαντήσατε. Revolut εχω ηδη χρόνια αλλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου. Επειδή δεν ξέρω,υπάρχει κάποιο όριο που μπορώ να στείλω στη revolut από ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό ώστε να μη χρεώθω προμήθεια?
Δεν έχω κανένα φόβο αξιόπιστιας της revolut ως εταιρεία. Αντίθετως της έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη απο τις ελληνικές τράπεζες. Σε αυτό που δεν της έχω εμπιστοσύνη είναι οτι ειναι ηλεκτρονική. Αν στραβώσει κάτι δεν ξέρεις που να απευθυνθεις. Και συγκεκριμένα ανέφερα το παράδειγμα οτι δεν με αναγνώριζε απ τη φωτο. Αν συνέχιζε να μη με αναγνωρίζει (ή συμβεί στο μέλλον), τι μπορείς να κάνεις εκεί.. Αυτός ηταν και είναι ο φόβος μου.

@bernikos : Σε εντοκα έχω ηδη κοντά στα 300.000 Τα "ψιλα", καμια 20.000 σκέφτομαι να στείλω στη revolut να μη κάθονται.. :)

Φαντάζομαι έχεις άνω του 1Μ σε λοιπές κινητές αξίες. Γιατί η επενδυση του 95% σε ένα προϊόν είναι επικίνδυνη.
The administrator has disabled public write access.

Αποταμίευση στην Revolut 10 Apr 2024 20:13 #22

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
gus (gus326) wrote:
Φαντάζομαι έχεις άνω του 1Μ σε λοιπές κινητές αξίες. Γιατί η επενδυση του 95% σε ένα προϊόν είναι επικίνδυνη.
Μπα οχι. Αυτα ειναι ολα και ολα. Συν ακίνητα. Αυτα ίσως εκτιμούνται κάπου εκει. Απλα το ρισκάρω. Γνωρίζω τα περί διασποράς. Ολα είναι συνδιασμος ρίσκου και; απόδοσης. Απο τα πιθανά προϊόντα προτιμώ τα εντοκα (για την ώρα).
Last Edit: 10 Apr 2024 20:18 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Αποταμίευση στην Revolut 10 Apr 2024 20:19 #23

  • Bernikos
  • Bernikos's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Thank you received: 42
  • Karma: 2
gus (gus326) wrote:
Φαντάζομαι έχεις άνω του 1Μ σε λοιπές κινητές αξίες. Γιατί η επενδυση του 95% σε ένα προϊόν είναι επικίνδυνη.

Εξαρτάται το προϊόν, την διαβάθμιση και το χρονική περίοδο και το προφίλ του επενδυτή.

Δηλαδή ας πούμε την δεδομένη χρονική περίοδο ερχόταν ο συγκεκριμένος φίλος με ένα πορτφολιο 320.000ευρω εσείς τι θα του προτείνατε?

Αυτός έκανε ελληνικά T-Bill τα περισσότερα γιατί οι επιλογές που είχε μπορεί στην θεωρία θα ήταν σωστό να απλώσει το πορτφολιο του σε διάφορα άλλα εξίσου συντηρητικά , αλλά στο τέλος της ημέρας αφού υπολόγισε τα πάντα σκέφτηκε πρακτικά και είπε δεν τα κάνουμε όλα ΕΓΕΔ να τελειώνουμε και άσε τις θεωρίες των business schools.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Αποταμίευση στην Revolut 10 Apr 2024 20:24 #24

  • Bernikos
  • Bernikos's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Thank you received: 42
  • Karma: 2
sosimple wrote:
Ευχαριστώ και τούς 2 που απαντήσατε. Revolut εχω ηδη χρόνια αλλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου. Επειδή δεν ξέρω,υπάρχει κάποιο όριο που μπορώ να στείλω στη revolut από ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό ώστε να μη χρεώθω προμήθεια?
Δεν έχω κανένα φόβο αξιόπιστιας της revolut ως εταιρεία. Αντίθετως της έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη απο τις ελληνικές τράπεζες. Σε αυτό που δεν της έχω εμπιστοσύνη είναι οτι ειναι ηλεκτρονική. Αν στραβώσει κάτι δεν ξέρεις που να απευθυνθεις. Και συγκεκριμένα ανέφερα το παράδειγμα οτι δεν με αναγνώριζε απ τη φωτο. Αν συνέχιζε να μη με αναγνωρίζει (ή συμβεί στο μέλλον), τι μπορείς να κάνεις εκεί.. Αυτός ηταν και είναι ο φόβος μου.

@bernikos : Σε εντοκα έχω ηδη κοντά στα 300.000 Τα "ψιλα", καμια 20.000 σκέφτομαι να στείλω στη revolut να μη κάθονται.. :)

Πολλοί το πέρασαν αυτό δεν θυμούνται τα password και κολλάει και τους πιάνει πανικός και θέλει να το κάνουν πολλές φορές μέχρι να τους αναγνωρίσει. Καλό είναι να θυμάστε και το password αν έχετε δακτυλικό αποτύπωμα μόνο. Εντάξει έχει τρόπους επικοινωνίας αν ξέρεις αγγλικά αλλά και να μη ξέρεις έχει τρανσλατορ κτλ. Πάντως το παθαίνουν και άλλοι αυτό και έχουν και λεφτά μέσα
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Αποταμίευση στην Revolut 10 Apr 2024 20:26 #25

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Bernikos wrote:
Εξαρτάται το προϊόν, την διαβάθμιση και το χρονική περίοδο και το προφίλ του επενδυτή.

Δηλαδή ας πούμε την δεδομένη χρονική περίοδο ερχόταν ο συγκεκριμένος φίλος με ένα πορτφολιο 320.000ευρω εσείς τι θα του προτείνατε?

Αυτός έκανε ελληνικά T-Bill τα περισσότερα γιατί οι επιλογές που είχε μπορεί στην θεωρία θα ήταν σωστό να απλώσει το πορτφολιο του σε διάφορα άλλα εξίσου συντηρητικά , αλλά στο τέλος της ημέρας αφού υπολόγισε τα πάντα σκέφτηκε πρακτικά και είπε δεν τα κάνουμε όλα ΕΓΕΔ να τελειώνουμε και άσε τις θεωρίες των business schools.
Και εντωμεταξυ εχω τελειώσει οικον πανεπ ίσως οτι ποιο σχετικό υπάρχει όσον αφορά τη διασπορά κινδύνου.. :)
Δεν τα εφαρμόζω όμως. Ο κίνδυνος είναι κατι υποκείμενικο (στο ενα του κομμάτι, εχει και αντικείμενικο κομμάτι). Στην παρούσα φάση, αξιολογώ (εντελώς υποκείμενικο βέβαια) οτι ο κίνδυνος των εντόκων είναι πρακτικά μηδενικός για την περίπτωση της Ελλάδας, με το 80% του χρέους στην ΚΤ και με δεμενα χέρια στην οικονομική πολιτική. Για καμια 10ρια χρόνια, μετα αλλαζει κάπως. Και σε σχέση με τις άλλες επιλογές που είχα, συν τις αποδόσεις, συν την ευκολία δεν βλέπω κάτι καλύτερο. Αυτα είναι υποκείμενικα, κάποιος μπορεί να διαφωνεί πλήρως αλλα να εχει αλλες επιλογές και να έχει δίκιο.
The administrator has disabled public write access.

Αποταμίευση στην Revolut 10 Apr 2024 20:28 #26

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Bernikos wrote:
Πολλοί το πέρασαν αυτό δεν θυμούνται τα password και κολλάει και τους πιάνει πανικός και θέλει να το κάνουν πολλές φορές μέχρι να τους αναγνωρίσει. Καλό είναι να θυμάστε και το password αν έχετε δακτυλικό αποτύπωμα μόνο. Εντάξει έχει τρόπους επικοινωνίας αν ξέρεις αγγλικά αλλά και να μη ξέρεις έχει τρανσλατορ κτλ. Πάντως το παθαίνουν και άλλοι αυτό και έχουν και λεφτά μέσα
Password κλπ τα ειχα. Άλλαξα κινητο ομως και επέμενε να βάλεις φωτο ξανα για να με κάνει login. Μονο σε εμένα έτυχε?
The administrator has disabled public write access.

Αποταμίευση στην Revolut 10 Apr 2024 20:40 #27

  • Bernikos
  • Bernikos's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Thank you received: 42
  • Karma: 2
sosimple wrote:
Και εντωμεταξυ εχω τελειώσει οικον πανεπ ίσως οτι ποιο σχετικό υπάρχει όσον αφορά τη διασπορά κινδύνου.. :)
Δεν τα εφαρμόζω όμως. Ο κίνδυνος είναι κατι υποκείμενικο (στο ενα του κομμάτι, εχει και αντικείμενικο κομμάτι). Στην παρούσα φάση, αξιολογώ (εντελώς υποκείμενικο βέβαια) οτι ο κίνδυνος των εντόκων είναι πρακτικά μηδενικός για την περίπτωση της Ελλάδας, με το 80% του χρέους στην ΚΤ και με δεμενα χέρια στην οικονομική πολιτική. Για καμια 10ρια χρόνια, μετα αλλαζει κάπως. Και σε σχέση με τις άλλες επιλογές που είχα, συν τις αποδόσεις, συν την ευκολία δεν βλέπω κάτι καλύτερο. Αυτα είναι υποκείμενικα, κάποιος μπορεί να διαφωνεί πλήρως αλλα να εχει αλλες επιλογές και να έχει δίκιο.

Ε πάνε κάνε και εσύ μερικά ισπανικά T-Bill και γαλλικά, έχουν πιο ακριβές προμήθειες βέβαια αλλά δεν πειράζει, κάνε και λίγα προθεσμίακη και άλλα συντηρητικά μέχρι 3,5 % ώστε να είσαι ακαδημαϊκά σωστός τουλάχιστον.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple
Time to create page: 0.071 seconds