Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Σπάσιμο προθεσμιακής - αξίζει;

Σπάσιμο προθεσμιακής - αξίζει; 26 Jun 2016 02:09 #19

Gus, θα αγόραζες στερλίνα, για όσον καιρό θα είναι στα κάτω της;
Εγώ το σκέφτομαι...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Σπάσιμο προθεσμιακής - αξίζει; 26 Jun 2016 04:38 #20

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
Έβαλα τη φωτο ως παράθεση διασποράς κινδύνου.

Ώπα, gus, εδώ σε βρίσκω μπόσικο.

Απ' ότι βλέπω στη φωτο


KoutiThyridas.jpg



πρόκειται για κουτί θυρίδας τράπεζας.

Το συνάγω από τους μεντεσέδες (αριστερά) και τη λαμαρινοκατασκευή (στράντζα) δεξιά.

Ο κίνδυνος φίλε μου ΔΕΝ είναι ότι κάποια μέρα το ένα ή το άλλο αντικείμενο που είναι μέσα στη θυρίδα θα χάσει την αξία του.

Ο κίνδυνος είναι ότι κάποια στιγμή δεν θα έχεις πρόσβαση στο περιεχόμενο του κουτιού.
Ή θα έχεις περιορισμένη.
Ή θα έχεις πρόσβαση, αλλά υπό τον έλεγχο κάποιου.

Τα έχω ξαναγράψει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 26 Jun 2016 04:40 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Σπάσιμο προθεσμιακής - αξίζει; 26 Jun 2016 06:47 #21

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
gus (gus326) wrote:
Έβαλα τη φωτο ως παράθεση διασποράς κινδύνου.

Ώπα, gus, εδώ σε βρίσκω μπόσικο.

Απ' ότι βλέπω στη φωτο


KoutiThyridas.jpg



πρόκειται για κουτί θυρίδας τράπεζας.

Το συνάγω από τους μεντεσέδες (αριστερά) και τη λαμαρινοκατασκευή (στράντζα) δεξιά.

Ο κίνδυνος φίλε μου ΔΕΝ είναι ότι κάποια μέρα το ένα ή το άλλο αντικείμενο που είναι μέσα στη θυρίδα θα χάσει την αξία του.

Ο κίνδυνος είναι ότι κάποια στιγμή δεν θα έχεις πρόσβαση στο περιεχόμενο του κουτιού.
Ή θα έχεις περιορισμένη.
Ή θα έχεις πρόσβαση, αλλά υπό τον έλεγχο κάποιου.

Τα έχω ξαναγράψει.

Ειναι μέσα στα πλαίσια διασποράς. Ναι μπορεί να μην εχω προσβαση στη θυρίδα αυτή αλλα θα εχω στις άλλες. Ναι να έχεις και στο σπίτι αλλα όλα το θεωρώ συσπείρωση κινδύνου. Σαφώς και έχεις και σε κάποια σημεία εκτός συστήματος.
The administrator has disabled public write access.

Σπάσιμο προθεσμιακής - αξίζει; 26 Jun 2016 08:26 #22

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
Ναι μπορεί να μην εχω προσβαση στη θυρίδα αυτή αλλα θα εχω στις άλλες.
Δεν κατάλαβες.
Την Δευτέρα 29 Ιουνίου 2015 οι τράπεζες δεν άνοιξαν.
Άνοιξαν (νομίζω) Δευτέρα 20 ΙουΛίου, σχεδόν ένα μήνα μετά.
Στο διάστημα αυτό δεν υπήρχε πρόσβαση σε ΚΑΜΙΑ θυρίδα (τραπέζης).
Έχω φίλο που είχε "μεριμνήσει", είχε βγάλει τόσα όσα κι εσύ (περίπου) από λογαριασμούς, τα είχε βάλει στη θυρίδα και αισθανόταν ασφαλής.
Σε πληροφορώ ότι πέρασε 3-4 βδομάδες που τον κρατάγαμε με χάπια.

Αλλά εγώ δεν μιλάω γι' αυτή την περίπτωση. Κουτσά-στραβά, έστω και σαν πέρσι (αλήθεια, πλησιάζει χρόνος από τότε, να σβήσουμε κεράκι προς τιμήν του αλέξη μας), κάποια στιγμή θα ξαναπάς στη θυρίδα σου.
Μιλάω για την περίπτωση που η φιλοσοφία της "δίκαιης ανάπτυξης" θα βγάλει κάποιους νόμους/διατάξεις/διατάγματα/αποφάσεις που θα ΕΞΙΣΩΝΟΥΝ τους κατόχους θυρίδων με τους κατόχους καταθετικών λογαριασμών. Τι θα πουν δηλαδή?
Θα πουν:

"Δεν είσαι πιο έξυπνος εσύ, που τα έβγαλες από το λογαριασμό και τα έβαλες στη θυρίδα, από τον άλλον, που εμπιστεύτηκε το τραπεζικό σύστημα και τα άφησε στο λογαριασμό. Και επειδή ανάπτυξη χωρίς λεφτά στους λογαριασμούς δε γίνεται, και επειδή αυτουνού που τα έχει στο λογαριασμό του τα πήραμε για την ανάπτυξη, και επειδή είμαστε δίκαιοι, θα στα πάρουμε και σένα, για να συμμετάσχεις κι εσύ στην ανάπτυξη.
Οπότε: Από αύριο που θα ανοίξουν οι τράπεζες, βεβαίως θα μπορείς να πας στη θυρίδα σου, βεβαίως ότι έχεις μέσα δικά σου είναι, αλλά: Λεφτά, συνάλλαγμα, χρυσός, και οτιδήποτε άλλο τέτοιο ΔΕΝ θα μπορείς να το βγάλεις έξω. Θα μπορείς να πάρεις τα χαρτιά σου, τα κειμήλια σου, τα σουβενίρ σου, τις μπομπονιέρες σου, τις φωτογραφίες σου τα συμβόλαια σου, τις βέρες σου, αλλά λεφτά και συνάλλαγμα θα μπορείς μόνο να τα καταθέσεις, για να υπάρχει δικαιοσύνη μεταξύ εσού και του δίπλα συμπολίτη σου. Για λίρες, πλάκες, κλπ τέτοια πολύτιμα μη οικογενειακά κειμήλια, θα εκδοθεί υπουργική απόφαση που θα ρυθμίζει πως θα τα διαχειριστείς. Οπότε από Δευτέρα ΗΗ/ΜΜ/ΕΕΕΕ η πρόσβαση στις τραπεζικές θυρίδες είναι ελεύθερη, αλλά υπό την επίβλεψη τραπεζικού-εφοριακού-αστυνομικού-κομματόσκυλου-γατόπαρδου-πυροσβέστη, κλπ".

Θα βρουν τρόπο να τις ελέγχουν. Ίσως να προσλάβουν και μερικούς γι' αυτό.

Για ποιες "άλλες" θυρίδες λοιπόν μιλάς, φίλε gus?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Σπάσιμο προθεσμιακής - αξίζει; 26 Jun 2016 11:46 #23

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
gus (gus326) wrote:
Ναι μπορεί να μην εχω προσβαση στη θυρίδα αυτή αλλα θα εχω στις άλλες.
Δεν κατάλαβες.
Την Δευτέρα 29 Ιουνίου 2015 οι τράπεζες δεν άνοιξαν.
Άνοιξαν (νομίζω) Δευτέρα 20 ΙουΛίου, σχεδόν ένα μήνα μετά.
Στο διάστημα αυτό δεν υπήρχε πρόσβαση σε ΚΑΜΙΑ θυρίδα (τραπέζης).
Έχω φίλο που είχε "μεριμνήσει", είχε βγάλει τόσα όσα κι εσύ (περίπου) από λογαριασμούς, τα είχε βάλει στη θυρίδα και αισθανόταν ασφαλής.
Σε πληροφορώ ότι πέρασε 3-4 βδομάδες που τον κρατάγαμε με χάπια.

Αλλά εγώ δεν μιλάω γι' αυτή την περίπτωση. Κουτσά-στραβά, έστω και σαν πέρσι (αλήθεια, πλησιάζει χρόνος από τότε, να σβήσουμε κεράκι προς τιμήν του αλέξη μας), κάποια στιγμή θα ξαναπάς στη θυρίδα σου.
Μιλάω για την περίπτωση που η φιλοσοφία της "δίκαιης ανάπτυξης" θα βγάλει κάποιους νόμους/διατάξεις/διατάγματα/αποφάσεις που θα ΕΞΙΣΩΝΟΥΝ τους κατόχους θυρίδων με τους κατόχους καταθετικών λογαριασμών. Τι θα πουν δηλαδή?
Θα πουν:

"Δεν είσαι πιο έξυπνος εσύ, που τα έβγαλες από το λογαριασμό και τα έβαλες στη θυρίδα, από τον άλλον, που εμπιστεύτηκε το τραπεζικό σύστημα και τα άφησε στο λογαριασμό. Και επειδή ανάπτυξη χωρίς λεφτά στους λογαριασμούς δε γίνεται, και επειδή αυτουνού που τα έχει στο λογαριασμό του τα πήραμε για την ανάπτυξη, και επειδή είμαστε δίκαιοι, θα στα πάρουμε και σένα, για να συμμετάσχεις κι εσύ στην ανάπτυξη.
Οπότε: Από αύριο που θα ανοίξουν οι τράπεζες, βεβαίως θα μπορείς να πας στη θυρίδα σου, βεβαίως ότι έχεις μέσα δικά σου είναι, αλλά: Λεφτά, συνάλλαγμα, χρυσός, και οτιδήποτε άλλο τέτοιο ΔΕΝ θα μπορείς να το βγάλεις έξω. Θα μπορείς να πάρεις τα χαρτιά σου, τα κειμήλια σου, τα σουβενίρ σου, τις μπομπονιέρες σου, τις φωτογραφίες σου τα συμβόλαια σου, τις βέρες σου, αλλά λεφτά και συνάλλαγμα θα μπορείς μόνο να τα καταθέσεις, για να υπάρχει δικαιοσύνη μεταξύ εσού και του δίπλα συμπολίτη σου. Για λίρες, πλάκες, κλπ τέτοια πολύτιμα μη οικογενειακά κειμήλια, θα εκδοθεί υπουργική απόφαση που θα ρυθμίζει πως θα τα διαχειριστείς. Οπότε από Δευτέρα ΗΗ/ΜΜ/ΕΕΕΕ η πρόσβαση στις τραπεζικές θυρίδες είναι ελεύθερη, αλλά υπό την επίβλεψη τραπεζικού-εφοριακού-αστυνομικού-κομματόσκυλου-γατόπαρδου-πυροσβέστη, κλπ".

Θα βρουν τρόπο να τις ελέγχουν. Ίσως να προσλάβουν και μερικούς γι' αυτό.

Για ποιες "άλλες" θυρίδες λοιπόν μιλάς, φίλε gus?

Μιλάω για τις εκτός Ελλάδας και τις "εκτός συστήματος" που γνωρίζεις καλά ποιες εννοώ. Φοβάμαι να εχω μια λύση έστω εκτός συστήματος.
The administrator has disabled public write access.

Σπάσιμο προθεσμιακής - αξίζει; 05 Jul 2016 15:39 #24

  • Nikos123456
  • Nikos123456's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 6
  • Thank you received: 1
  • Karma: -1
Ευχαριστώ σε όλους για τις απαντήσεις σας :)

Ομολογώ ωστόσο ότι μπερδεύτηκα λιγάκι. Άλλοι μου λένε να πάρουν τα χρήματα τους από την τράπεζα και άλλοι λένε να μην σπάσουν την προθεσμιακή.

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι καθόλου ούτε τις ελληνικές τράπεζες ούτε οποιαδίποτε κυβέρνιση. Θα τα έπερνα όλα πίσω έστω και με ποινή. Ποιος ξέρει τι θα μας ξημερώσει μέσα σε 8 χρόνια (είτε bail in, είτε δραχμή, είτε οτιδήποτε άλλο)... Η γυναίκα έχει ήδη καταθέσει 12000 και πρόκειται να καταθέσει άλλα 16000 τα υπόλοιπα χρόνια. Εμένα μου φαίνεται μεγάλο ποσό για να το στοιχηματίσεις έτσι απλά έστω και με 3,5% επιτόκιο.

Έχουν έναν ανοιχτό λογαριασμό στο Βέλγιο με πενταροδεκάρες. Ας τα βάλουν εκεί για ασφάλεια.
Τι νομίζετε;
Last Edit: 05 Jul 2016 15:39 by Nikos123456.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: GSAKKI

Σπάσιμο προθεσμιακής - αξίζει; 05 Jul 2016 21:04 #25

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
www.euro2day.gr/news/economy/article/143...rdh-apo-ftse-25.html

εχει ενα ενδιαφερον.. προγραμμα η εθνικη τραπεζα 1% + 1% για 2 ετη με πιθανοτητα να παρεις περισοτερα αν δεν πεσει πολυ ο ftse25 !αν καποιος εχει λογαριασμο την εθνικη.παντως το 1% δεν το χανεις οποτε μονο να κερδισεις εχεις και κουρεμα κατω απο 10000 δεν παιζει γιατι και τα ελικοπτερα δεν θα ειναι αρκετα...
The administrator has disabled public write access.

Σπάσιμο προθεσμιακής - αξίζει; 05 Jul 2016 21:39 #26

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
GSAKKI wrote:
www.euro2day.gr/news/economy/article/143...rdh-apo-ftse-25.html

εχει ενα ενδιαφερον.. προγραμμα η εθνικη τραπεζα 1% + 1% για 2 ετη με πιθανοτητα να παρεις περισοτερα αν δεν πεσει πολυ ο ftse25 !αν καποιος εχει λογαριασμο την εθνικη.παντως το 1% δεν το χανεις οποτε μονο να κερδισεις εχεις και κουρεμα κατω απο 10000 δεν παιζει γιατι και τα ελικοπτερα δεν θα ειναι αρκετα...

2% έχει η Alpha bank στην Κύπρο για ένα έτος, καλύτερο το βλέπω.

Εγω εδώ δεν τους αφήνω ούτε τον ιδρώτα μου.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Σπάσιμο προθεσμιακής - αξίζει; 06 Jul 2016 01:56 #27

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Νομίζω ότι μετά την εμπειρία του περσινού καλοκαιριού, δεν υπάρχει Έλληνας που να διατηρεί εμπιστοσύνη στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα, προσωπικά προτιμώ να πλερώνω προκειμένου να φυλάττουν τα χρήματά μου σε ένα σοβαρό κράτος, παρά να μου δίνουν κάτι ψίχουλα στην Ελλάδα.

Α, και όσες φορές έχω χρειαστεί κάτι έχω τηλεφωνήσει σε ελληνόφωνο υπάλληλο με έχει εξυπηρετήσει άριστα, και ας μην έχω τα τρελά λεφτά στην Τράπεζα.
Last Edit: 06 Jul 2016 01:57 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.100 seconds