Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

TOPIC: Χρεοκοπία και δάνεια

Απ: Χρεοκοπία και δάνεια 23 Nov 2010 10:22 #19

  • KARNE (karnezis)
  • KARNE (karnezis)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (2)
Δυστυχως τα πραγματα εχουνε ξεφυγει εντελως!Ειμαι συμβασιουχος εδω και 9 χρονια και οι υποσχεσεις που ακούγαμε τοσα χρονια ηταν αμέτρητες!Τωρα το Δεκέμβρη λήγει η σύμβαση και μας δείχνουν την πόρτα της εξόδου ενω μας ελεγαν οτι θα ανανεωθεί η συμβαση μας!Στην Βουλή πριν κανα 2 μηνες μονιμοποιησαν 250 ατομα (τα παιδια τους,ξαδερφια ,συγγενεις πολιτικων ) με προυπηρεσια καποιοι απ αυτους 5 ημερών! ! !

Το μόνο καλο ειναι οτι τοσα χρονια δεν έκανα ουτε αγορες ουτε τιποτα (δεν εχω ουτε παιδιά ούτε σκυλιά!) και έχω κανει την καβάτζα μου για τις δυσκολες μέρες που έρχονται..............(αν και το θέμα το πτώχευσης με προβληματίζει ιδιαίτερα για τα λεφτα που έχω στην τράπεζα!)

το θέμα ειναι τι θα γίνει με αυτους που θα απολυθουν τωρα κ εχουν παιδια.....δανεια και δεν έχουνε στον ήλιο μοίρα!

Στην τελική σκέφτομαι να φύγω μόνιμα για εξωτερικό.........
-MONEY NEVER SLEEPS-
Last Edit: 23 Nov 2010 10:24 by KARNE (karnezis).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΤΩΧΕΥΣΗ 24 Aug 2011 19:47 #20

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
καλησπέρα.
μια πληροφορία ψάχνω αλλά δεν βρίσκω απάντηση.
ίσως εδώ μέσα μπορεί κάποιος να με βοηθήσεις.
ερώτηση:
Έχω στεγαστικό δάνειο.
Σε περίπτωση χρεωκοπίας της χώρας θα καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα .. ποιο συγκεκριμένα ιδιωτικές τράπεζες θα περάσουν στον έλεγχο του κράτους.
κινδυνεύω να χάσω το σπίτι μου , ακόμα και εάν πληρώνω της δόσης μου;
Εαν υποθέσουμε ότι λόγο της κρίσης μειώνουν τους μισθούς και πλέων αδύνατο να πληρώσω;
κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτήν την έννοια.. δεν ξέρω τι μου ξημερώνει...
The administrator has disabled public write access.

Χρεοκοπία και δάνεια 25 Aug 2011 01:23 #21

Ανώνυμος wrote:
καλησπέρα.
μια πληροφορία ψάχνω αλλά δεν βρίσκω απάντηση.
ίσως εδώ μέσα μπορεί κάποιος να με βοηθήσεις.
ερώτηση:
Έχω στεγαστικό δάνειο.
Σε περίπτωση χρεωκοπίας της χώρας θα καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα .. ποιο συγκεκριμένα ιδιωτικές τράπεζες θα περάσουν στον έλεγχο του κράτους.
κινδυνεύω να χάσω το σπίτι μου , ακόμα και εάν πληρώνω της δόσης μου;
Εαν υποθέσουμε ότι λόγο της κρίσης μειώνουν τους μισθούς και πλέων αδύνατο να πληρώσω;
κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτήν την έννοια.. δεν ξέρω τι μου ξημερώνει...
Αγαπητέ φίλε, με την μεταφορά της ερώτησής σου σε αυτήν την κατηγορία "Χρεοκοπία και δάνεια" θα βρεις την απάντηση που υποψιάζεσαι, στις προηγούμενες σελίδες.
Αν οι τράπεζες περάσουν απλά σε κρατικό έλεγχο και δεν χρειαστεί να γίνει εκκαθάρισή τους, λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αν με τις μειώσεις μισθών αδυνατεί κάποιος αποδεδειγμένα να αποπληρώσει το δάνειό του, σύμφωνα με τον πρόσφατο νόμο, έχει δικαίωμα να ζητήσει (μια φορά) ρύθμιση του δανείου, όπου συνήθως γίνεται επιμήκυνση του χρόνου του δανείου με μείωση της μηνιαίας δόσης (αλλά τελικά αύξηση των τόκων που θα αποδοθούν στην τράπεζα).
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεοκοπία και δάνεια 25 Aug 2011 10:14 #22

Ο Τσιγκούνης wrote:
Αν οι τράπεζες περάσουν απλά σε κρατικό έλεγχο και δεν χρειαστεί να γίνει εκκαθάρισή τους, λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Είναι προφανές μετά το χθεσινό νομοσχέδιο ότι επιταχύνεται η κρατικοποίηση κάποιων ιδρυμάτων. Το αν αυτά εκκαθαριστούν και πωληθούν σε νέους επενδυτές είναι άγνωστο. Τα σίγουρα είναι ότι :
(α) Τα μη εξυπηρετούμενα δάνεια είναι πολύ περισσότερα (υπολογίζω 3x των ανακοινωμένων).
(β) το κούρεμα των ομολόγων τους (που θα είναι πολύ μεγαλύτερο από όσο έχει ήδη ανακοινωθεί) θα λογιστεί ως νέο κρατικό χρέος. Κοινώς έρχονται νέα μέτρα (κατά τη ταπεινή μου γνώμη στον τομέα της άμεσης φορολόγησης και ιδιαίτερα των ακινήτων).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεοκοπία και δάνεια 12 Sep 2011 12:31 #23

Loulis Loulakis wrote:
... Κοινώς έρχονται νέα μέτρα (κατά τη ταπεινή μου γνώμη στον τομέα της άμεσης φορολόγησης και ιδιαίτερα των ακινήτων).

Μετά τη χθεσινή πανηγυρική δικαίωση των όσων έγραψα προ 15ημέρου, ελπίζω η παρακάτω πρόβλεψη να ΜΗΝ βγει αληθινή.
Δυστυχώς το έκτακτο τέλος ακινήτου δεν πρόκειται να είναι τόσο έκτακτο. Στο νέο φορολογικό νομοσχέδιο θα υπάρχουν πολλές πηγές φορολόγησης εντελώς ανεξάρτητες μεταξύ τους οι οποίες ΔΕ ΘΑ ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ αλλά θα φορολογουνται ανεξάρτητα και ο τελικός φόρος θα είναι ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΟΣ. Η κατοχή / χρήση ακινήτου θα είναι μία εξ αυτών. Κοινώς θα φορολογούμαστε τόσο για το εισόδημα όσο και για την περιουσία.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεοκοπία και δάνεια 12 Sep 2011 20:11 #24

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Αυτό δεν θα έχει σημαντικές επιπτώσεις στη οικοδομική δραστηριότητα;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεοκοπία και δάνεια 12 Sep 2011 21:24 #25

  • newmember
  • newmember's Avatar
Που την είδες την οικοδομική δραστηριότητα;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεοκοπία και δάνεια 13 Sep 2011 18:57 #26

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
OK, υπάρχει σοβαρή κρίση.
Απλώς αναφέρομαι στο γεγονός ότι η οικοδομή αποτελούσε βασικό στοιχείο της ελληνικής οικονομίας και στη πιθανότητα στο μέλλον να προσπαθήσουν, με κάποια μέτρα, να την "αναστήσουν".
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Χρεοκοπία και δάνεια 27 Sep 2011 13:25 #27

Loulis Loulakis wrote:
Μετά τη χθεσινή πανηγυρική δικαίωση των όσων έγραψα προ 15ημέρου, ελπίζω η παρακάτω πρόβλεψη να ΜΗΝ βγει αληθινή.
Δυστυχώς το έκτακτο τέλος ακινήτου δεν πρόκειται να είναι τόσο έκτακτο. Στο νέο φορολογικό νομοσχέδιο θα υπάρχουν πολλές πηγές φορολόγησης εντελώς ανεξάρτητες μεταξύ τους οι οποίες ΔΕ ΘΑ ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ αλλά θα φορολογουνται ανεξάρτητα και ο τελικός φόρος θα είναι ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΟΣ. Η κατοχή / χρήση ακινήτου θα είναι μία εξ αυτών. Κοινώς θα φορολογούμαστε τόσο για το εισόδημα όσο και για την περιουσία.

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα για άλλη μια φορά. Αυτή θα είναι η 3η και φαρμακερή. Ζητώ εκ προοιμίου συγγνώμη που θα σας στενοχωρήσω και πάλι.

Όσοι πιστεύετε ότι τελειώσαμε με τους φόρους στα ακίνητα, απλά κάνετε λάθος. Υπολογίστε τουλάχιστον ένα 50% παραπάνω από τους φόρους που ισχύουν ως τώρα για να βγουν τα νούμερα. Τώρα αν αυτό θα είναι ένα νέο τέλος σε μη χτισμένη ιδιοκτησία, μια γενναία αύξηση των αντικειμενικών ή κάτι άλλο, είναι δύσκολο να το προβλέψω. Πάντως σε όλες τις χώρες που πήγε το ΔΝΤ μπλήκαν φόροι στο ρεύμα και στο νερό, οπότε εδώ έχουμε ακόμη φόρους να ανακαλύψουμε.
Last Edit: 27 Sep 2011 13:25 by Loulis Loulakis (loulis).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.061 seconds